Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sendikalı olunca önce tuvalet temizlettiler sonra işten attılar

Van’daki bir tekstil firmasında çalışan Mehmet Belli, ağır iş şartları altında ezilince sendika üyesi oldu. Karşılığında ise önce zorla tuvalet temizlettirildi sonra da işten atıldı.

BOLD – Sendikalı işçiye skandal uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Van’daki bir tekstil firmasında çalışan 40 yaşındaki Mehmet Belli’ye, iddiaya göre sendikaya üye olmasının ardından zorla ve elleriyle tuvalet temizlettirildi. Tuvalet temizleme görüntüleri ortaya çıkan Belli, çocuklarına ekmek götürebilmek için bu skandal uygulamaya katlandığını belirtti.

İŞÇİLERE SENDİKA CEZASI

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre Van’da faaliyet gösteren Gündüz Nakış isimli işletme, pandemi gerekçesiyle faaliyetlerine son verdi. Ancak kağıt üzerindeki bu duruma karşın, üretim ağır şartlar altında ve gizlice sürdürüldü.  Bazı işçiler haklarının gasp edilmesi sebebiyle sendikaya üye oldu. Firma ise işçileri işten çıkararak üyeliğe ceza kesti.

DERİTEKS: NAZİ YÖNTEMLERİ UYGULANDI

İşten atılan işçilerden biri de 40 yaşındaki Mehmet Belli. Belli’nin üyesi olduğu DERİTEKS sendikası, işçinin işten atılmadan önce yaşadığı baskıya yönelik sosyal medyadan bir fotoğraf paylaştı. O fotoğrafta Belli’nin, taş ve kumaş atıklarıyla tıkanmış bir tuvaleti elleriyle temizlediği görülüyor. Sendika yaptığı paylaşımda “Gündüz Nakış patronu sendika üyelerimize baskıda Nazi yöntemleri uyguladı. Yıldırma politikası olarak tuvalete bilinçli şekilde atık kumaş, taş, pul doldurulup, temizlikçi üyemiz Mehmet Belli’den bunları eliyle temizlemesi istendi” ifadelerini kullandı.

“BANA TUZAK KURDULAR”

Belli gazeteye verdiği röportajda günde 12-13 saat çalıştığı için sendikaya üye olduğunu, sendikalı olduğu için de kendisine tuzak kurulduğunu ileri sürdü. Belli, “Patron muhasebeye ‘onların mesai saatlerinin parasını kes, verme’ diyordu. Pazar günleri çift yevmiye yapıyorduk ama bana tek yevmiye veriyorlardı. Ben tepki gösterince bana tuzak kurdular. Patron ‘İşçilere zorluk çıkarın’ demiş. Patronun dayısı gece nöbetçi kalıyor. Baktım elinde taşlar var, taşı tuvaletin içine koyuyorlar. Ben de elimi soktum taşları çıkardım. Bu şekilde bir ay beni işten çıkarmaya çalıştılar. Ben ekmeğimin peşindeyim, çalışmak zorundayım. İşten çıkarılmamak için mücadele ettim onlara karşı. Ne yaptılar, ne ettiler ise yılmadım. Beni işten çıkarmak için her şeyi yapıyorlardı. Bu olaylara tepki gösterdim, ben neye tepki gösterdiysem ardından başka bir olay çıkarıyorlardı. Temizlik yaptığım yerlere hep yağ döküyorlardı, beni suçluyorlardı” dedi.

“HEPİMİZ MAĞDUR OLDUK”

Fabrikaya ilk önce aşçı yardımcısı olarak başladığını dile getiren Belli, “İşe başladım. Daha sonra beni eritmeye koydular. Eritmeden sonra da ortacı yaptılar. Gelen kamyondaki yüklemeleri nereyle anlaşmışlarsa oraya götürüp boşaltıyorduk. Beni hep işten çıkarmak istiyorlardı ama ben çocuklarıma ekmek götürmek için dayanıyordum. 1 Nisan 2020’de beni işten çıkardılar. Biz mağduruz. Korona zamanında devlet bu işçileri çıkarmayın, sizlere yardım edilecek demişti. Korona geldi, bundan istifade hepimizi işten çıkarılar. Ben ve arkadaşlarım hepimiz, mağdur kaldık. İŞKUR hepimizi mağdur etti. Bir sürü insan işinden oldu. İşten çıkartıldığı için ağlayan insanlar vardı” dedi.

BELLİ’YE İŞİ DIŞINDA İŞLER YAPTIRILIYORDU

Mehmet Belli’ye fazla mesai vermemek için iş kaydının idari kadrodan gösterildiğini söyleyen DERİTEKS Genel Merkez Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Veysel Arslan, “Fabrikada temizlik personeli olarak çalışıyor. Ama fabrikada mal götürme, getirme, teslimatını, kargo işini de yapıyordu. Arkadaşımız 12 saat çalışıyor. Böyle göstermemek için de mesai bitiminde parmak izi okutuluyor, çıkışı yapılıyor, tekrar işe devam ediyor. Arkadaşımızın temposu düşünce özel tuzaklar kuruluyor. Bir gün musluklar açık bırakılarak, ürünlere zarar gördürmeye çalıştılar. Ama erken fark edildi. Sonra fabrikanın lavabolarına taş döküldü. Normal atık malzemeler başka yerde depolanırken, lavabolara tıkandı. Sendikalı arkadaşlar vidanjör talep etmesine rağmen ‘Bu onun işi elinle temizleyeceksin’ denildi. Arkadaşımız işinden olmamak için mecburen yapmak zorunda kaldı. Bu arkadaş patronun evinin özel işlerinde de kullanıldı” dedi.

Sendika yetkilisi Arslan ayrıca, işten çıkarılan 98 işçiden 43’ünün kendi sendikalarının üyesi olduğunu, firmanın ise sendikal faaliyetleri sebebiyle kendilerine ve çalışanlara baskı yaptığını belirtti.

Gündem

Bilkent Üniversitesi’nden öğrencilerin ortalamalarını düşürecek karar

Bilkent Üniversitesi, koronavirüs vakalarındaki artış sonrası sınavları iptal etti. Alınan senato kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verilecek. Öğrenciler not ortalamalarını düşürecek uygulamaya tepki gösterdi.

BOLD – Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararına öğrenciler tepki gösterdi. Not ortalamalarının düşeceğini belirten öğrenciler, bu durumun birçok mağduriyete neden olacağını söyledi.

YÜZYÜZE SINAV VAKALAR ARTINCA DURDURULDU

Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca bu isteğinden vazgeçse de tartışma oluşturan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

NOTLARI DÜŞEN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI KESİLECEK

Öğrenciler, “İki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var” diye karara tepki gösterdi.

Burdur Cezaevinde vaka sayısı arttı: “Babam, abim, eşim hepsi pozitif”

Okumaya devam et

Gündem

Gaziantep’te ihaleleri alan iki şirketin sahipleri karı-koca çıktı

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’den kurulduktan 20 gün sonra okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi ihalesi alan Sunay Lojistik ile il genelinde kamu ve kuruluşlarından 18 milyon liralık ihale alan HSY Gıda şirket adresinin aynı olduğu ortaya çıktı. Belediye ve devlet kurumlarından çok sayıda ihale alan iki şirketin ortaklarının evli olduğu belirlendi.

BOLD – AKP’li Gaizantep Büyükşehir Belediyesinden kurulduktan 20 gün sonra ihale alan Sunay Lojistik şirketi ile aynı adreste bulunan HSY Gıdanın aile şirketi olduğu belirlendi.

Cumhuriyet’in haberine göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 27 Ağustos’ta doğal afet ve salgın hastalıklar gibi durumlarda kullanılan 21B maddesini dayanak yaparak, “Okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi mal alımı işi” ihalesini açtı. İhaleyi 836 bin 250 TL bedelle Sunay Lojistik Hijyen şirketi kazandı. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre söz konusu şirket 7 Ağustos’ta kuruldu.

Sunay Lojistik şirketi ile Gaziantep’te kamu kurumlarından çok sayıda ihale alan HSY Gıda İnşaat şirketinin adreslerinin aynı olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre Sunay Lojistik’in ortağı Aysun Yalçın ile HSY Gıda’nın ortağı Abdulhak Yalçın karı koca. HSY şirketinin 2011-2020 arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarından ihaleler aldığı kaydedildi.

KAMU KURUMLARININ GÖZDESİ OLDU

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, ihale kayıtlarına göre HSY Gıda şirketinin kurulduğundan beri Gaziantep’te 45 ihale aldığını belirtti. “HSY Gıda kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş” diyen Meclis üyeleri Kalkan ve Kireç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ihalelerin toplamı da 18.7 milyon lira yapıyor. Söz konusu firma Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 11 ihale alıyor. Toplamı 9.2 milyon lira. Hava meydanından 1 ihale 320 bin TL, Sosyal Yardımlaşma’dan 8 ihale 1.123 milyon, Şahinbey Belediyesi’nden 24 ihale 7.7 milyon, Şehitkamil Belediyesi’nden 1 ihale 295 bin TL. HSY Gıda resmen kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş. Hava meydanında girdiği ihalede 6 katılan olmasına rağmen tek geçerli teklif, bu firmanın. Şahinbey Belediyesi’nden aldığı ihalelerin 6 tanesi de pazarlık usulü ile verilmiş. Bu firmanın bu kadar başarılı olmasının sırrı nedir?”

Durmuş Yılmaz: 35 yıl çalıştım, eksi rezervi hiçbir zaman görmedim

Okumaya devam et

Gündem

Damadın İHA fabrikasını görüntüleyen iki Rus gazeteci gözaltına alındı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’a ait İHA üretim merkezinin görüntüledikleri öne sürülen iki Rus gazeteci gözaltına alındı. Rus gazetecilerin gözaltı süreleri üç gün uzatıldı.

BOLD – Rusya’da yayın yapan NTV televizyonu için çalışan Aleksey Petruşko ile kameraman İvan Malışkin, izinsiz olarak İstanbul’da Selçuk Bayraktar’ın İHA üretim merkezinin görüntülerini çektikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, gazetecilerin gözaltı süresinin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 3 gün uzatıldığı kaydedildi.

TERÖRLE MÜCADELEDE SORGULANIYORLAR

İstanbul’da Rus NTV televizyonunda yayınlanan Tsentralnoye Televideniye programının metin yazarı Aleksey Petruşko ile kameraman İvan Malışkin gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan ikilinin İHA ve SİHA’ları üreten bir savunma firması binası çevresinde çekim yaptıkları öğrenildi. Sözcü’de yer alan habere göre; İzinsiz olarak çekim yaptıkları ifade edilen televizyon çalışanları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

SAVCILIK GÖZALTI SÜRESİNİ UZATTI

İstanbul Valiliği ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “İlimizdeki İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE Merkezinin bulunduğu ve fotoğraf/video çekiminin izne tabi olduğu bölgede, izinsiz görüntü çektikleri tespit edilen Rusya uyruklu (I.M.) ve (A.P.) ile Türk Vatandaşı (A.Ç.K.) İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce 03.12.2020 Perşembe günü saat 10.30 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şahıslar hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir. Gözaltı süresi Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 3 gün uzatılmıştır” denildi.

TELEVİZYON DA OLAYI DUYURDU

Aleksey Petruşko ile kameraman İvan Malışkin’ın gözaltına alınmasıyla ilgili Rus NTV kanalı; çalışanlarının İstanbul’da gözaltına alındığını belirterek ikiliden haber alamadıklarını açıklamışlardı. Rus televizyonunun yetkilileri; “Aleksey Petruşko ‘Bizi nedense hâlâ tutuyorlar’ dediği kısa bir SMS mesajı gönderebildi. Daha sonrasında bir daha onlarla iletişim kurulamadı, aramalarımıza ve mesajlarımıza yanıt vermediler” ifadelerine yer vermişti.

Vergi gelirlerinin beşte biri faiz lobisine gidecek

Okumaya devam et

Popular