Connect with us

Dünya

ABD 18 İran bankasına kapsamlı yaptırım kararı aldı: Halkı açlığa mahkum ediyorlar

Trump yönetimi İran’ın neredeyse mali sektörünün tamamını hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. Kararı “insanlığa karşı işlenen bir suç” olarak adlandıran İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Halkı açlığa mahkum ediyorlar” dedi.

BOLD – ABD Maliye Bakanlığı, 18 İran bankasının yaptırım listesine alındığını açıkladı. Bu kapsamda, İran bankalarıyla iş yapan yabancı mali kurum ve kuruluşlara da yaptırım uygulanmasının önü açıldı. Bu adım İran bankalarının uluslararası sistemle bağlantısının da kesilmesi anlamına geliyor.

Yaptırımlarla ilgili açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “İran’ın önde gelen 18 bankasına yönelik yaptırım uygulanması adımı dolara yasadışı erişimi durdurma konusundaki taahhüdümüzü yansıtıyor” dedi.

İNSANİ NEDENLERLE YAPILAN İŞLEMLERE İZİN VERİLECEK

Mnuchin, “İran terör faaliyetlerine verdiği desteği durdurana ve nükleer programını sonlandırana kadar yaptırım programımız sürecek. Bugün attığımız adımlar İran halkını desteklemek amacıyla insani nedenlerle yapılan işlemlerin yapılmasına ise imkan verecek” ifadelerini kullandı.

ABD’nin hedefi olan 18 kuruluş arasında, halihazırda yaptırım listesinde bulunan bir İran bankasının yönetimindeki bir banka ve İran ordusuyla bağlantılı olduğu belirtilen bir başka banka da yer alıyor.

YABANCILARA 45 GÜN SÜRE

ABD’nin 18 İran bankasına yönelik yaptırım adımının Avrupa ülkeleriyle İran konusunda yaşanan gerilimi artırması bekleniyor.

Yaptırım listesine alınan bu bankalarla iş yapan yabancı şirketlere de ABD yaptırımlarının hedefi olmamaları için 45 günlük bir süre tanındı, aksi takdirde bu şirketler de dolaylı yaptırımların hedefi olacak.

Avrupa ülkeleri, İran’ın bankacılık sektörünün tamamını hedef alan yaptırımlara karşı çıkmıştı. Gerekçe, İran’la iş yapan büyük Avrupa bankalarının ve şirketlerinin de yaptırımların hedefi haline gelebileceği endişesi.

“İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN BİR SUÇ”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin yaptırım kararına sert çıkarak yaptırımları insanlığa karşı bir suç olarak niteledi.

Zarif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kovid-19 pandemisi yaşanırken ABD rejimi gıda malzemeleri ve ilaç ödemelerini yapmak için kullandığımız ödeme kanallarını yok etmek istiyor. İranlılar bu zalim adımların da üstesinden gelecektir. Bir halkı açlığa terk etme girişiminde bulunmak insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Paramızı bloke eden tüm sorumlular ve buna imkan verenler adalet karşısında hesap verecek” diye yazdı.

ABD’NİN YAPTIRIMLARI GERİ GETİRME GİRİŞİMİ BAŞARISIZ OLDU

Trump yönetimi geçen ay İran’la nükleer anlaşma kapsamında hafifletilen ya da kaldırılan yaptırımları geçen ay yeniden devreye aldığını açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ise ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş olduğunu belirterek Tahran’a yaptırımları yeniden devreye alma hakkına sahip olduğu tezine karşı çıkmıştı.

İran’la nükleer anlaşmanın korunmasından yana olan ülkelerin neredeyse tamamı görmezden geleceklerini açıklasa da Amerikan yaptırımlarının ihlal edilmesi, ABD mali sistemine erişimin kaybedilmesi gibi büyük bir riski de beraberinde getirebilir.

Putin, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Moskova’ya davet etti

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da artan siparişler tedarik sıkıntısı nedeniyle birikti

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptırdığı ankete göre, Alman firmaları büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ancak talebin yanı sıra, tedarik zincirindeki sıkıntıların da siparişlerin birikmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

BOLD – Ifo, Nisan ayında yaptırdığı bir ankete göre, Alman sanayisi büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ankete göre, yeni bir sipariş gelmemesi halinde dahi işletmeler önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretime devam edebilecek kadar sipariş almış durumda. Ifo’nun açıklamasında, Ocak ayında yapılan ankette bu sürenin 4,4 ay olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Halihazırdaki siparişlerle en uzun dönemli üretimin güvence altına alındığı sektör ise 7,4 ay ile otomotiv oldu. Otomotivi 6,5 ay ile makine imalatı ve 6,3 ay ile veri işlem ürünleri üreten işletmeler izliyor. Bu sürenin en kısa olduğu sektör ise 1,7 ay ile tekstil.

Uzun dönemli sipariş ortalamasının geçen yıllar göz önünde bulundurulduğunda 2,9 ay olduğuna dikkat çeken Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Uzun dönemli siparişlerdeki artış çok az miktarda; bu esasında yeni siparişlerin azaldığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada da, “Siparişlerdeki birikme sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri ön ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının da göstergesi” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİN’DEKİ KARANTİNA SEBEBİYLE TEDARİK SIKINTISI VAR”

Ukrayna Savaşı nedeniyle özellikle otomotiv sektörü kablo demeti talebini karşılayamamaktan şikayetçi. Tedarik zincirindeki kırılmaların gelecek aylarda giderilmesi halinde Alman sanayisindeki üretimin de yeniden hız kazanması ve bunun ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Aslında şu anda birçok unsur tedarik sıkıntısına işaret ediyor; özellikle de hammaddelerin yüzde 15’ine yakınını Çin’den temin eden Almanya gibi bir ülke için Çin’deki sıkı karantinanın bir sonucu olarak bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çin’in Şanghay kentinde koronovirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina sebebiyle konteyner gemileri haftalarca limanda bekletilmişti.

https://boldmedya.com/2022/05/16/umit-ozdag-soyluya-sordu-15-temmuzda-yarim-kalan-neydi/

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da “küçük genel seçim”in galibi CDU oldu

cdu secim almanya

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimlerini CDU kazandı. Birçok Türkiye kökenli isim de seçimlerde milletvekili seçildi. 

BOLD – Almanya’da 18 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan eyalet meclisi seçimlerini iktidardaki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) kazandı. Başbakan Scholz’ün partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise ikinci oldu.

CDU SEÇİMLERDE YÜZDE 35 OY ALDI

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimini halen iktidarda olan CDU yüzde 35 oy oranıyla önde tamamladı. Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD, oyların yüzde 27,5’ni alarak ikinci oldu. DW Türkçe‘nin haberine göre; koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 5 oy oranıyla barajı geçti.

GÖÇ VE İSLAM KARŞITI PARTİ OY KAYBETTİ

Oylarını geçen seçime göre yaklaşık üç katı artıran Yeşiller ise 18,5 oranında oy aldı. Böylece Yeşiller en iyi sonucu elde ederek, bu seçimlerin belirleyici partisi olarak öne çıktı. Göç ve İslam karşıtı söylemlerle öne çıkan sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ise yüzde 5,6 oranında oy topladı. Bu seçimlerde oyları düşen AfD, 2017 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 7,4’ünü almıştı.

TÜRKİYE KÖKENLİ İSİMLER VEKİL SEÇİLDİ

Yeşiller listesinden aday olan Türkiye kökenliler Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri ve Meral Thoms milletvekili seçildi. SPD’den de Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim yeniden milletvekili seçildiler.

HÜKUMET KURMAK İÇİN KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ OLACAK

Resmi olmayan sonuçlara göre en fazla oyu alan CDU’nun başbakan adayı Hendrik Wüst, geçen yılın ekim ayından bu yana eyalet başbakanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında eyalet parlamentosu seçimlerini kazanan CDU, Hür Demokrat Parti (FDP) ile Armin Laschet liderliğindeki koalisyon hükumetini kurmuştu. Wüst, CDU’dan Angela Merkel’in yerine başbakan adayı olduğu için istifa eden Laschet’ten sonra KRV Başbakanlığına getirilmişti.

 

Erdoğan’a komşu olacaklar: Kışlık Saray’a 151 milyon liraya 9 bakan konutu yapılacak

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar