Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan: Türkiye Kafkaslarda yeni bir Suriye yaratıyor

Financial Times (FT) gazetesine konuşan Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Türkiye’yi “Kafkaslarda yeni bir Suriye yaratmakla” suçladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dağlık ise “İşgal bitmeden, Azerbaycanlı kardeşlerimizin durmasını beklemeyin” diye konuştu.

BOLD – Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan uluslararası toplumdan, “Türkiye’nin, Dağlık Karabağ’ın kontrolünü ele geçirmek için yapılan savaşa müdahalesini” engellemesini istedi.

Ermenistan lideri, “Eğer uluslararası planda bu bölgeyi yeni bir Suriye yapma yaklaşımı içindeki Türkiye’yi durdurmak için şimdi harekete geçmezsek, herkes zarar görecek” dedi.

“Türkiye bu denklemden çıkarıldığı an, ateşkese ve müzakere masasına yaklaşmış olacağız” diyen Sarkisyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya ve ABD’nin daha fazla baskı yapmasını umuyorum. NATO üyesi olmak, kendine hakim olmayı gerektirir. Gidip rahat rahat başkaları arasındaki çatışmalara karışamazsınız. Bir NATO üyesi Dağlık Karabağ’la savaşında Azerbaycan’a nasıl yardım edebilir? Biri bana açıklasın. Bu NATO’nun rolünün tamamen yeniden tanımlanmasıdır.”

Türkiye ve Azerbaycan’ın reddettiği, Suriye’den Azerbaycan’a savaşçı gönderildiği iddialarını tekrarlayan Sarkisyan “Çatışmalar bitince bu militanlar kalacak mı? Bu sadece Ermenistan değil bütün Kafkaslara yönelik bir tehdittir, Rusya’ya tehdittir. Orta Asya ülkeleri üzerinde ciddi etkileri olabilir, İran’ın kuzeyinde etkili olabilirler” ifadelerini kullandı.

AKAR: İŞGAL DURMADAN AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN DURMASINI BEKLEMEYİN

Bu arada resmi temaslar için İtalya’da bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dağlık Karabağ’daki gerilim konusunda, “İşgal bitmeden, teröristler, paralı askerler oradan çıkarılmadan Azerbaycanlı kardeşlerimizin durmasını beklemeyin” diye konuştu.

Azerbaycan ve Ermenistan Putin’in davetini kabul etti: Bakanlar Moskova’da bir araya geliyor

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular