Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İstanbul ve Diyarbakır barolarının genel kurulu polis zoruyla engellendi

istanbul barosu genel kurulu engel

İçişleri Bakanlığının pandemi genelgesiyle seçimleri ertelenen İstanbul ve Diyarbakır Barolarına üye avukatlar, genel kurul için toplandı. İstanbul’da Haliç Kongre Merkezine girişleri polis tarafından engellenen avukatlar, tutanak tuttu. Diyarbakır’da ise polis, Genel Kurul toplantısının yapılacağı binanın kapısını kapatarak avukatların salona girmesine izin vermedi.

BOLD –  İstanbul Barosu avukatları, İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle ertelenen baro genel kurulunu yapmak için 5 Ekim’de ortak açıklama yaparak çağrıda bulunmuştu.

Kararın yok hükmünde olduğunu söyleyen İstanbul Barosuna üye avukatlar, genel kurulun planlandığı gibi yapılması için Haliç Kongre Merkezi’ne yürüdü. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atan avukatların yürüyüşünü polis kongre merkezi önünde kesti. Polisin engeliyle ilgili tutanak tutan avukatlar, daha sonra basın açıklaması yaptı.

AVUKATLAR YANDAŞ BAROLARA RAĞBET ETMEDİ

Avukat Hakları Grubu, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukuk Hareketi Platformu, Hukukta Sol Tavır Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Yükseliş Hareketi,  Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu 13 avukat grubunun açıklamasında, “Baro genel kurullarına müdahalenin amacı açıktır. Avukatların ve Baroların sözünün polis zoru ile engellendiği bir zeminde, çoklu Baroların kurulması ve Türkiye Barolar Birliğinde, avukatların nispi temsili ilkesini değiştiren yasa değişikliği yapılmıştır. Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı kurularak, Anayasaya aykırı yasanın tasdiki sağlanmıştır. Ancak, tüm iktidar olanaklarına, teşviklerine ve özellikle kamu avukatlarının baskıyla yönlendirilmesine rağmen, avukatlar yandaş barolara rağbet etmemiştir. Yandaş barolara zaman kazandırılmak istenmektedir. Bugün bizler, Anayasa ve yasaların rafa kaldırıldığı, hukuki güvenlik hakkı ve hukuk devleti ilkesinin ilga edildiği, kuralsızlığın kural haline getirildiği bir hukuksuzluğu tespit etmek için buradayız. Barolara, avukata ve savunmaya yönelik nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü darbeci, hukuk ve yasa tanımaz müdahaleye karşı mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, genel kurulun engellenmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

DİYARBAKIR’DA POLİS KONGRE BİNASININ KAPISINI KAPATTI

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgınını gerekçe göstererek baro genel kurullarını ertelemesini protesto eden Diyarbakır Barosu, 47. Olağan Genel Kurulunu yapmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplanma kararı aldı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda avukat cüppelerini giyerek Genel Kurul toplantısının yapılacağı kongre binasının önüne geldi. Polis, Genel Kurul toplantısının yapılacağı binanın kapısını kapatarak avukatların salona girmesini engelledi. Polisin kapıyı açmaması üzerine avukatlar binanın önünde basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve baroya üye avukatlar, basın açıklamasından önce 10 Ekim Ankara Gar Katliamında ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

BAROLAR OTORİTERLEŞMEYE KARŞI DEMOKRASİ SAVUNUYOR

Baro Başkanı Aydın açıklamasında şunları kaydetti: “Demokratik bir yargının vazgeçilmez parçası ve yargının kurucu unsuru olan avukatlar ve onların örgütleri barolar, önce tamamen siyasi gerekçelerle çıkarılan çoklu baro yasası ile parçalanmak ve etkisizleştirilmek istendi. Ama hesap çarşıya uymadı. Çünkü avukatlar ve barolar birilerinin politik çıkarlarına hizmet etmeyi değil, demokrasiye, hukuka ve adalete bağlılığı tercih ettiler. Çoklu baro yasasından istediği sonucu alamayan iktidar, seçimlere bir gün kala pandemiyi gerekçe göstererek baro seçimlerini yasaklamıştır. Siyasi partiler, sendikalar ve kooperatiflerin genel kurullarını yapmaları serbest ancak baroların genel kurul yapması yasak. Çünkü avukatlar ve barolar:  kötülüğe karşı iyiliği, otoriterleşmeye karşı demokrasiyi savunmaktadır.”

ANKARA BAROSU: DAVA SONUÇLANMADI, GENEL KURUL ARALIK’TA YAPILACAK

Ankara Barosu ise, 10 Ekim’de yapılacak genel kurulun genelge nedeniyle Aralık ayında yapılacağını duyurdu. Barodan yapılan yazılı açıklamada İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile ertelen baro seçimlerine ilişkin açılan yürütmenin durdurulması davasında henüz karar çıkmadığı, bu nedenle genel kurulun aralık ayında yapılması için gerekli çalışmanın başlatıldığının duyurulduğu

AKP, faizde rekor kırdı: Hazine, üç yılda toplam 602 milyar TL faiz gideri ödeyecek

Gündem

Koronavirüs hız kesmiyor, bugün salgın nedeniyle 196 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Bugün Kovid-19’dan dolayı yaşamını yitiren sayısı 196’ya çıkarken, vaka sayısı ise 31 bin 896 olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs vaka sayısını açıkladı. Vaka ve ölüm sayılarında artış devam ederken, Bakan Koca, “Evimiz en güvenli yerdir. Kapalı ve kalabalık ortamlara ara verelim” uyarısında bulundu.

AĞIR HASTA SAYISI 5 BİN 800

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre semptom gösteren 6 bin 128 hastayla birlikte 31 bin 896 yeni vaka tespit edilirken, 196 kişi de yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 5 bin 800 olurken, toplam ölüm sayısı ise 14 bin 705’e yükseldi. Toplam hasta sayısı da 533 bin 198’e çıktı.

KALABALIK ORTAMLARA ARA VERELİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen 6 bin 128 hastamız var. Sokağa çıkma kısıtlamalarının tek sebebi toplum sağlığını korumaktır. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve kendi kısıtlamalarımızı uygulamalıyız. Evimiz en güvenli yerdir. Kapalı ve kalabalık ortamlara ara verelim” dedi.

Perinçek: İktidarın rotasını biz çiziyoruz

Okumaya devam et

Gündem

4 aylık evli olduğu eşini öldürdü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Sabri Çiçek, 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi Ece Çiçek’i boğazını keserek öldürdü. Sabri Çiçek, cinayetin ardından polisi arayarak teslim oldu. Çiçek, “Tartıştık. Cinnet geçirdim öldürdüm” dedi.

BOLD – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Ece Çiçek (18) 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi inşaat işçisi Sabri Çiçek (21) tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan ve 4 ay önce ailelerinden kaçıp Beyşehir’e gelen Sabri ve Ece Çiçek, burada nikâhlandı. Dün saat 22.00 sıralarında meydana gelen olayda çift, henüz bilinmeyen nedenle tartıştı. Sabri Çiçek, tartışmanın büyümesi üzerine eşi Ece Çiçek’i, boğazından kesip, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklayarak öldürdü.

Sabri Çiçek, olayın ardından balkona çıkıp polisi arayarak ‘Ben eşimi öldürdüm’ diye ihbarda bulundu. İhbar üzerine eve gelen polis ve sağlık ekipleri, Ece Çiçek’in yaşamını yitirdiği tespit etti. Genç kadının cansız bedeni otopsi için Beyşehir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sabri Çiçek, olayın ardından gözaltına alındı.

KOMŞUSU CİNAYETİ ANLATTI

Genç çiftin üst komşusu Aysel Kuru, çift tartıştıkları sırada Ece Çiçek’in ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırması üzerine evlerine gittiğini anlattı. Kuru, ”Kadın, ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırınca ben evlerine gittim. Kapıyı açtıklarında ikisi de sakinleşmişti. Genç ve yeni evli olduklarını birbirlerini anlayışla karşılaşıp, tartışmamaları konusunda telkinde bulundum. Sabri Çiçek de sakin bir şekilde duruyordu. Sonra eve çıktım. Yaklaşık 15 dakika sonra evlerinde sessizlik hakim oldu. Bunun üzerine eşim, ışıklarının yanıp, yanmadığını kontrol etmek için balkona çıktığında Sabri Çiçek’in telefonla konuştuğunu duymuş. Sanırım polisi aradı. Apartmana yeni taşınmışlardı. Ece beni birkaç kez çaya davet etmişti. Oturup sohbet etmiştim. Efendi güzel bir kızdı” dedi.

İstanbul’da 32 adrese operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Okumaya devam et

Gündem

Bilkent Üniversitesi’nden öğrencilerin ortalamalarını düşürecek karar

Bilkent Üniversitesi, koronavirüs vakalarındaki artış sonrası sınavları iptal etti. Alınan senato kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verilecek. Öğrenciler not ortalamalarını düşürecek uygulamaya tepki gösterdi.

BOLD – Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararına öğrenciler tepki gösterdi. Not ortalamalarının düşeceğini belirten öğrenciler, bu durumun birçok mağduriyete neden olacağını söyledi.

YÜZYÜZE SINAV VAKALAR ARTINCA DURDURULDU

Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca bu isteğinden vazgeçse de tartışma oluşturan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

NOTLARI DÜŞEN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI KESİLECEK

Öğrenciler, “İki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var” diye karara tepki gösterdi.

Burdur Cezaevinde vaka sayısı arttı: “Babam, abim, eşim hepsi pozitif”

Okumaya devam et

Popular