Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Aliyev Ermenistan ile görüşmelere Türkiye’nin de katılmasını istedi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan ile görüşmelere Türkiye’nin de katılmasını istedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Ermenistan’ın Karabağ’da savaş suçu işlediğini söyledi.

BOLD – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den yeni açıklama geldi. Aliyev, Ermenistan ile görüşmelerin ne zaman başlayacağını bilmediğini söyledi ancak görüşmelere Türkiye’nin de katılmasını istediğini belirtti.

İlham Aliyev, Türkiye’den Haber Global’e yaptığı açıklamada, “Türkiye mutlaka bu sorunun çözümünde olmalıdır. Türkiye’nin bazı basın organlarında ‘Neden Türkiye Moskova’da yer almadı?’ diye yazıyor, bu sadece insani sebeplerle düzenlenmiş bir ateşkesti. Minsk grubunda bu bölgeden uzaklarda olup, hiç alakası olmayan ülkeler de var. Öyle ülkeler olmalı ki, güçleri de, tesirleri de olsun. Her 3 ülkede Ermeni diasporası büyük imkanlara sahip, bu ne kadar adaletli? Türkiye zaten Minsk grubunun üyesidir, o neden dahil olmasın?” ifadelerini kullandı.

AKAR: ERMENİSTAN SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR

Bu arada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın Gence’ye saldırısına ilişkin, “Ermenistan, savaş, insanlık suçu işliyor. Ne uluslararası hukuka ne insani değerlere saygıları var… Bunların hesabını hem tarih önünde hem de uluslararası hukuk önünde bir gün verecekler” dedi.

Bakanı Akar, “Ermenistan, savaş, insanlık suçu işliyor. Ne uluslararası hukuka ne insani değerlere saygıları var” ifadelerini kullandı.

Aliyev’den sert tepki:Layıkıyla cevap verilecek

Dünya

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

ABD Adalet Bakanı Willam Barr, Başkan Donald Trump’la seçim sonuçları konusunda ters düştü. Barr “Şimdiye dek, seçim sonuçlarını etkileyebilecek düzeyde bir sahtecilik görmedik” dedi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre seçimleri kaybeden Başkan Donald Trump, hile yapıldığını iddia ediyor ve hala yenilgiyi kabul etmiş değil. Barr’ın açıklamaları, yenilgiyi kabul etmeyen Trump’a büyük bir darbe olarak görülüyor.

3 Kasım’daki seçimlerden beri, Trump temelsiz yaygın seçim hilesi iddialarında bulunuyor ve Trump’ın hukuk ekibi, Biden’ın seçilmesi için uluslararası bir komplo düzenlendiği iddialarını dile getiriyor. Ancak Trump’ın kampanya ekibi hukuki itirazlardan bir sonuç alamadı.

Adalet Bakanı Barr, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, oy verme makinelerinin oyların Biden’a gitmesi için önceden programlandığı iddialarına atfen “Sistem genelinde bir hile iddiası oldu ve bu da makinelerin seçim sonuçlarını etkilemek için programlandığıydı” dedi.

“İDDİALARI DESTEKLEYECEK KANIT YOK”

Barr, Adalet ve İç Güvenlik Bakanlıkları’nın bu iddiayı araştırdığını ve “şu ana dek bunu destekleyecek herhangi bir şey görmediklerini” belirtti.

Adalet Bakanı Barr aldıkları suç duyuruları ile bilgileri, savcıların ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) incelediğini; ancak seçimlerin sonucunu değiştirecek bir delile rastlamadıklarını söyledi.

Barr, “Seçimde farklı bir sonucun ortaya çıkmasına yol açabilecek ölçüde bir usulsüzlük bugüne kadar görmedik” dedi.

Adalet Bakanı William Barr Başkan Trump’a çok yakın isimlerden biri olarak biliniyor.

TRUMP EKİBİNDEN ADALET BAKANI BARR’A TEPKİ

Barr’ın açıklamalarına tepki gösteren Trump kampanyasının avukatları Rudy Giuliani ve Jenna Ellis ise yaptıkları ortak açıklamada, “Adalet Bakanı’na tüm saygımızla, fikirleri önemli seçim usulsüzlükleri ve sistemik hile kanıtlarına yönelik bilgi ya da soruşturmadan mahrum görünüyor” dedi.

Barr seçimde hile yapılmadığını söyleyen ilk üst düzey ABD’li yetkili değil.

ABD Sibergüvenlik ve Altyapı Güvenliği Kurumu’nun Başkanı Chris Krebs de, Trump’ın hile iddialarına karşı çıkmasından sonra görevden alınmıştı. Krebs “2020 seçimlerinin Amerikan tarihinin en güvenli seçimi olduğunu” söylemişti.

AKP’nin ABD’de kayıt dışı lobicilik yapan bir ismi daha yargı önünde: Imaad Zuberi

Okumaya devam et

Dünya

Biontech ve Pfizer aşısının yaygın kullanımına ilk onay İngiltere’den

İngiltere, BioNTech/Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi. Böylece İngiltere, geliştirilen bir Kovid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu.

BOLD – İngiltere’de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) BioNTech/Pfizer aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.

İngiltere bu aşıdan 40 milyon doz sipariş vermişti ve 10 milyon dozun yıl sonuna dek hazır olması bekleniyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da, (aşılama) programın gelecek haftadan itibaren başlayacağını söyledi.

Aşılama konusunda önceliğin Kovid-19’u ağır geçirme riski olan kişilere, yaşlılara ve bakım evlerinde kalanlara verileceğini söyleyen Hancock, aşının 21 gün arayla yapılacak iki doz şeklinde uygulanacağını da belirtti.

Hancock, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) çalışanlarının da öncelik listesinde üst sıralarda olduğunu kaydetti.

ABD menşeli ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, Londra’nın kararını “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu aşının onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) başta olmak üzere Avustralya, Kanada ve Japonya’da yetkili kurumlara başvuruda bulunmuştu.

Yine BioNTech/ Pfizer, Avrupa İlaç Ajansına (EMA) koşullu piyasa onayı verilmesi başvurusu yapmıştı.

Biontech ve Pfizer koronavirüs aşısı için AB’de kullanım iznine başvurdu

Okumaya devam et

Dünya

Ukraynalı Anna Trincer: IFLC hayallerimi gerçekleştirdi

Yıllardır dünya çapında organizasyonlara imza atan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) birçok gencin sanat hayatına önemli katkılarda bulundu. Ukraynalı Anna Trincer bu öğrenciler arasında öne çıkan önemli isimlerden biri.

BOLD – Türkçe Olimpiyatları ve daha sonra IFLC etkinliklerine katılarak sanat ve müzik yönlerini keşfeden öğrenciler, şu anda bulundukları ülkelerin en tanınmış sanatçıları arasında yer almayı başarıyor.

Meridian International Lisesi’nden mezun olan Ukraynalı Anna Trincer, müzik dünyasının önemli uluslararası etkinlikleri arasında yer alan Voice Kids, Ukrayna’da düzenlenen Voice of Ukrayna yarışmasının finalisti ve Junior Eurovision’da ülkesini temsil etti. Trincer, Ukrayna’nın en çok izlenen dizilerinde de rol alıyor.

IFLC’nin bu yıl online olarak gerçekleştirdiği etkinlik için özel bir röportaj veren Trincer, Dil ve Kültür Festivallerine katılmasının hayatında adeta bir dönem noktası olduğunu vurguladı. Küçük yaşlarda anne ve babasını kaybeden Trincer, IFLC ve okuduğu lisedeki öğretmenlerin yakın ilgisini ‘büyük bir ilham verici’ kaynak olarak niteledi. Genç sanatçı, IFLC’nin etkinliklerine katılmasının ise kendisine önemli hayat deneyimleri kazandırdığını ifade etti.

IFLC ile ilgili ne söylemek istersin? IFLC senin için nasıl bir deneyimdi?

Ne zaman IFLC’yi duysam festivalle ilgili birçok güzel anımdan dolayı hep gülümserim. ABD’de IFLC’ye katıldım, sonra Fransa’da, birkaç kez Almanya’da ve Romanya’da. Oralardan birçok arkadaşım var. Diğer kültürlerle tanıştım. Birçok gösteriye katıldım. Şimdi IFLC’deki arkadaşlarla hala bağlantıdayım. Birbirimize mesaj atıyoruz ve birbirimizi çok seviyoruz. Dolayısıyla, IFLC benim için gerçekten büyük bir fırsattı. Sahnede olmak, takımda bulunmak, gösterileri düzenleme sürecine katılmak, takımdakilerle iletişim kurmak, hem İngilizce hem de Türkçe gibi uluslararası dillerde diğer ülkelerde anne baba olmadan iletişim kurmak.

Hiç zorlandın mı?

Tabii ki benim için biraz stresliydi, çünkü karşıma nelerin çıkacağını bilmiyordum. Ama hatırladığım kadarıyla her şey mükemmeldi. Çok farklı duygular içindeydim ve her defasında gösterimizi bitirdiğimizde IFLC bize bir hediye verirdi. Mesela, farklı ülkelerden küçük hediyelik eşyalar geliyordu. Bu yüzden IFLC’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bana hayat deneyimi kazandırdı.

IFLC ile yaşadığın ilklerin var mı?

İlk IFLC’de ben 12 yaşındaydım. IFLC sayesinde hayatımda ilk kez Eyfel Kulesi’ni gördüm. Benim için rüyaydı bu. Bu yüzden, IFLC’nin hayalleri gerçekleştirdiğini düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla Türkçe Olimpiyatları’na katıldın değil mi?

Evet.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları. Bu deneyim nasıldı ve hangi kategorilerde yarıştın? Nasıl tarif edersin?

Benim katılımımla Ukrayna ilk kez Türkçe Olimpiyatlarının son turuna girdi. O tur, Romanya’daydı, herkes orkestra eşliğinde söylüyordu ve yarışmanın son turuydu. Kendimle gurur duydum, çünkü Ukrayna benimle son tura girmişti. Biraz korkutucuydu tabi. Çünkü çok insan vardı, orkestrayla ilk performansım olacaktı. Tabi tüm Ukrayna seyrediyor olacaktı ve onları hayal kırıklığına uğratamazdım. Çok stresliydi çünkü tüm ülkenin sorumluluğunu hissediyordum, Junior Eurovision’daki gibi. Kollarımın ve bacaklarımın titrediğini hatırlıyorum. Herkes şarkı söylüyor ve dans ediyordu. İnsanların dostluğunu ve üretkenliğini hissettim. O atmosfer içinde müthiş bir ilham geldi.

Okumaya devam et

Popular