Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Tutuklu öğrenci Miraç Saltek cezaevinde virüs kaptı

Cezaevlerinde her gün bir dram ortaya çıkıyor. Üç gün önce korona teşhisi konulan Miraç Saltek, 2 ay önce kaybettiği babasının cenazesine de korona nedeniyle gidemedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

Ekim 2019’dan bu yana Bir yıldır İzmir Menemen T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Miraç Saltek (27), koğuşta koronavirüs kaptı. 10 Ekim 2020’de yapılan test sonucu e-Nabız’a düşen Saltek, 30 kişilik A8 koğuşunda kalıyor,  yemekleri bir süredir kapının altından veriliyordu.

“6 MAHPUS HASTANEYE KALDIRILDI”

Bir haftadır Menemen Cezaevinde korona vakalarının arttığı iddia ediliyordu. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Twitter hesabından dün yaptığı paylaşıma göre Menemen’den 6 mahpus koronavirüs teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Gergerlioğlu, yetkililerin cezaevlerindeki vakalara ilişkin şeffaf bilgi aktarmasını istedi. Miraç Saltek 11 Ekim 2020’de saat 23.000 sularında ciğer filmi çekilmek üzere Menemen Devlet Hastanesi’ne götürülenler arasında yer alıyor. Ancak şu an nerede bulunduğu, karantinada mı, hastanede mi yoksa aynı koğuşta yaşamaya mı devam ediyor bilinmiyor.

“GRİP OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ AMA KORONA ÇIKTI”

Bold Medya’ya konuşan Miraç Saltek’in kız kardeşi, “Telefon görüşümüz salı günü. En son konuştuğumuzda A8’de idi ama bu durumda ne yapıldı bilmiyorum. Zaten o koğuşa götürüldüğünde hepsinin grip olduğunu söyledi. Muhtemelen grip değil, koronaydılar. Ve onların hasta olduğu biline biline cezaevine yeni gelen, sağlıklı kişileri de onların arasına koydular” dedi.

BABASININ ÖLDÜĞÜNÜ BİLMİYOR

Saltek ailesi iki aydır baba acısı da yaşıyor. Kayısı bahçesiyle geçimini sağlayan üç çocuk sahibi baba Vahdettin Saltek, 21 Ağustos 2020’de Malatya’nın Baskil Topalkem Köyü’nde geçirdiği traktör kazasında hayatını kaybetti. Menemen Cezaevi savcısı korona nedeniyle Miraç Saltek’in cenazeye katılmasına izin vermedi. Savcılıktan izin çıkmayınca ailesi de babasının ölümünü ondan gizledi. Hala daha bilmiyor.

“AİLECE MAHVOLDUK, ABİM HASTA, TAHLİYE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Babasının bu dünyada hep zorluklar, sıkıntılar çektiğini, hep çocukları için koşturduğunu söyleyen Miraç Saltek’in kız kardeşi, duygularını şöyle ifade etti:

“Babam 2 yıldır tutuklu oğlunun derdiyle dertleniyor, bir oraya bir buraya gidiyordu. En son ölmeden önce bile telefonunda hep cezaevi ile ilgili şeyler araştırmış. Babaannem bile öldüğünde ağlamayan babamın abimin durumuna ağladığını gördüm. Bir çıkmazın içindeyiz. Neyi, ne şekilde yapacağız bilmiyorum. Abim bizim en büyüğümüz. Böyle zor bir zamanda tahliye olması gerekiyor.”

“MAHKEME, POLİS GÖRMEMİŞ İNSANLARIZ”

Annesinin kalp hastası olduğunu ve abisinin durumunu ondan sakladıkları söyleyen genç kız, “Büyük bir travma yaşadık. Bizim de yaşımız o kadar büyük değil. Bu sıkıntıların, dertlerin arasında babamın ölmesi bizi çok kötü etkiledi, mahvetti. Biz kendi geçim derdi olan kendimizle uğraşan bir aileyiz. Bunca zaman hiç polis, mahkeme görmemiş insanlarız, bunlar bize çok ağır geldi.” ifadelerini kullandı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında ilk olarak Ocak 2018’de tutuklanan Miraç Saltek, 10 ay Malatya E Tipi Cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Bir yıl önce Ekim 2019’da okul okumak için kaldığı ev örgüt evi diye iddia edildiği için 7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılarak tekrar tutuklandı ve Menemen’e gönderildi. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Miraç Saltek ve babası Vahdettin Saltek.

Üç kardeş, cezası biten ama tahliye edilmeyen annelerini bekliyor

 

BOLD ÖZEL

Sütünü lavaboya sağan tutuklu anne: Doğum yaparken komutan ‘kapıyı açın’ dedi

Eşi yüzünden rehine alındı. Hamileyken tutuklandı. Tutukluyken doğum yaptı. Kendisine refakat eden komutan doğum sırasında doğumhanede olmak istedi. Bebeği prematüre doğdu. Altı gün boyunca bebeğini göremedi, sütünü lavaboya sağmak zorunda kaldı. Onca acıdan sonra hukuk mücadelesini kazandı ve beraatını aldı.

BOLD – Yıllarca doğuda tarih öğretmenliği yapan Özlem Meci’nin hayatı da 15 Temmuz gecesi kabusa döndü. Polis, 1 Kasım 2016 tarihinde Özlem Meci’nin eşini gözaltına almak için evlerine baskın yaptı. Ancak Özlem Hanım’ın eşi şehir dışındaydı. Polis evi aradı. Suçlamaları destekleyen delil bulamayan polis, evdeki düdüklü tencerenin kullanım kılavuzunun yer aldığı CD’den delil üretmeye çalıştı. Polislerin bu tavrı Özlem Hanım’ı korkuttu. Yıllarca Ardahanlılara hizmet eden Meci, İzmir’e ailesinin yanına taşınmak zorunda kaldı.

HAKİM EŞİNE ULAŞAMAYINCA ÖZLEM HANIM’I REHİNE ALDI

Polis Meci ailesine bu kez İzmir’de baskın yaptı. Özlem Meci’nin eşi evde yoktu. Ardahan Savcılığının talebi üzerine polis, Özlem Hanım’ı rehine aldı. Yaşadığı trajedinin şokuyla mahkeme heyetinin karşısına çıkan Özlem Hanım, hamile olduğunu anlatmak istedi ama dinleyen olmadı. Hakim,“Seni eşinden dolayı tutukluyorum.” diyerek cezaevine gönderdi.

KOMUTAN DOĞUM ANINDA DOĞUMHANEYE GİRMEK İSTEDİ

İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Özlem Hanım için demir parmaklıklar arkasındaki hayat başladı. Yatak verilmeyen Özlem Hanım, bir ay boyunca yerde yattı. Yaşadığı sıkıntılar Özlem Meci’nin hamileliğini de olumsuz etkiledi. Meci erken doğum için hastaneye kaldırıldı. Ancak kendisine refakat eden komutanın doğum sırasında doğumhanede olma ısrarı Özlem Meci için doğumu daha da zorlaştırdı. Doktor ve hemşirenin komutan ile kavga ettiğini anlatan Meci “ Doktor ve ebe çok sinirlendiler. Komutan ile kavga ettiler. Kapıyı kapattılar. Doğum boyunca gardiyan yanımda kaldı. Bir komutan iki asker hemen kapının başında beklediler. Çok zor bir doğumdu.” dedi.

BEBEĞİNİ GÖREMEDİ, SÜTÜNÜ LAVABOYA DÖKTÜ

Meci oğlu Murat’ı kucaklamak için beklerken, ciğerlerine su dolan Murat başka bir hastaneye sevk edildi. Özlem Hanım ise cezaevinin yolunu tuttu. Bebeğini göremeyen Özlem Hanım, sütünü de lavaboya döktü. Oğlunun ölümden döndüğünü anlatan Meci, “Murat doğduktan sonra ebe hemen fark etti. Bu çocukta sıkıntı var diye. Çünkü beni emmedi. Ağlamıyordu kolay kolay. Morarmaya başladı. Onu başka hastaneye sevk ettiler. Cezaevinde abim sütü almaya geldiğinde süt yok diyorlar. Hastaneden de saklıyorlar. Sarılığa yakalanmış yüksek oranda” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLUNCA KIRMIZI HALIDA KARŞILADILAR

Meci oğlunu görmek için mücadele etti ama cezaevi yönetimi taleplerine hep olumsuz cevap verdi. Ailesi Özlem Hanım’ın dramını sosyal medyaya taşıdı. İnsanlık dışı uygulama sosyal medyada gündem olunca cezaevi Özlem Meci’yi doğumdan altı gün sonra apar topar hastaneye gönderdi. Annesine ve anne sütüne kavuşan minik Murat ise kısa sürede taburcu oldu.

Skandal sosyal medyada gündem olunca cezaevi yönetimi, annesi ile birlikte Murat’ı kırmızı halıda karşıladı. Cezaevi müdürünün sahte bir samimiyet ile kendisini karşıladığını anlatan Meci “Müdür hemen cezaevi fotoğrafçısını çağırdı. Gülerek bir mutluluk pozu vermemi istedi.” dedi.

YARGI BERAAT VERDİ AMA…

Özlem Meci bir yıl cezaevinde kaldı. Bu süre boyunca eşini görmedi. Kızı Sinem ise kimi zaman cezaevinde annesi ile kimi zaman da dışarıda babaannesi ile kaldı. Minik Murat babası ile tanıştığında 9 aylıktı. Özlem Hanım, onca acının ardından önce tahliye oldu ardından da beraatını aldı. Ama yargılama devam ederken artık nefes alamadığı öz vatanını terk etmek mecburiyetinde bırakıldı.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Devlet bu ‘Yorum’u hiç sevmedi!

Konser vermesi yasaklanan, solistleri ve müzisyenleri gözaltına alınan Türkiye’nin protest müzik grubu Grup Yorum’un koro üyeleri de gözaltına alınmaya başlandı. Devletle geçmişten beri sorunlar yaşayan grup, bugünlerde hiçbir dönemde görmediği baskıyla karşı karşıya.

BOLD – İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi, sosyalist sanatçıların buluşma merkezi. Çevresinde sürekli polis aracı görebileceğiniz merkez, son günlerde ardı ardına polis baskınlarına sahne oluyor. İdil Kültür Merkezinin en önemli parçası Grup Yorum.

Protest müzik yapan grup, sosyalizme ilişkin mesajlarla dolu şarkıları ve marşlarıyla Türkiye’de farklı bir siyasi yelpazenin temsilcisi. Geçmişte açık hava konserlerine on binlerin katıldığı Grup Yorum’un, son beş yıldır konser vermesi yasak. Kapalı alanda konser verme girişimleri de polis engellemeleri nedeniyle gerçekleşemedi.

29 Eylül sabahı İdil Kültür Merkezi yine polis operasyonuyla güne uyandı. Polislerin elinde; Grup Yorum üyeleri ve avukatların da bulunduğu 120 kişiye yönelik gözaltı kararı vardı.

Grup Yorum Üyesi Seher Adıgüzel ve Ali Aracı da gözaltına alınanlar arasında.

Grup Yorum, bir gün önce yine polis operasyonuna maruz kalmıştı. Grup Yorum’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre grup üyeleri Barış Yüksel, Eren Erdem, Özgürcan Elbiz gözaltına alındı. Grup Yorum korosu üyeleri İdil Kayıkçı, Cenk Turan, Emrah Uludağ, Metin Kaleli ve Yaşar Coşkun Karadağ da gözaltına alınan diğer isimler oldu.

28 Eylül’deki operasyon Grup Yorum için diğerlerinden farklıydı. Bugüne kadar solistleri ve müzisyenleri gözaltına alınan Grubun ilk kez koro üyeleri de gözaltına alınmaya başlandı.

Şuan tutuklu durumdaki; Dilan Ekin, Emel Yeşilırmak, Tuğçe Tayyar’la birlikte Grup Yorum’un 13 üyesi gözaltında ya da tutuklu durumda.

İKİ ÜYESİ AÇLIK GREVİNDE ÖLDÜ

Grup Yorum, çıkardığı albümlerden daha çok açık hava konserlerine önem veriyor. Grubun konserleri, gençler için siyasi duruşlarını gösterdikleri bir arena aynı zamanda. 15 Temmuz’dan sonra toplumun her kesimi üzerine artan baskıdan Grup Yorum da payını aldı.

Grubun konser başvuruları güvenlik gerekçesiyle reddedildi. Yasakları protesto etmek için izinsiz düzenlemek istedikleri konserler öncesinde polis, izleyicilerin konser alanına girmesine izin vermedi ve grup üyeleri gözaltına alındılar.

Grup Yorum’un solisti Helin Bölek ve bas gitaristi İbrahim Gökçek, konser yasaklarını protesto etmek için açlık grevi yaptı.

Helin Bölek, açlık grevinin 288. gününde 3 Nisan 2020’de hayatını kaybetti. İbrahim Gökçek ise 7 Mayıs 2020’de ölüm orucunun 323’üncü gününde öldü.

Konser yasakları iki ölüme rağmen kaldırılmadı. Grup Yorum son konserini 4 yıl önce verebilmişti.

İbrahim Gökçek, ölüm orucunun son günlerinde Evrensel gazetesine verdiği demeçte, “Bu ülkede hakkını arayanlar, muhalifler, özgür ve demokratik bir ülke düşleyenler ne yaşadıysa, onların şarkılarını söyleyen bizler de aynısını yaşadık: Gözaltına alındık, tutuklandık, konserlerimiz yasaklandı, polis kültür merkezimizi bastı, enstrümanlarımızı parçaladı” demişti.

OPERASYONLAR YAYILIYOR

Grup Yorum ve İdil Kültür Merkezi’ne yönelik operasyonlar son aylarda Türkiyeli sosyalistlere doğru yayılıyor.

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ  yaklaşık üç aydır tutuklu. İkili, 15 Temmuz’dan sonra kamudaki görevlerinden ihraç edilen 150 bin çalışan için başlattıkları eylemlerle sembolleşmiş iki isim.

“İşimizi geri istiyoruz” eylemleri, Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ’ın Ankara’da her gün yaptıkları eylemlerle yayıldı. Gülmen, eylemleri yayılınca tutuklandı.  Gülmen cezaevinde açlık grevinde ağır sağlık sorunları yaşadı. Gülmen’in serbest bırakılması için başlatılan inisiyatif sonucunda açlık grevinin 324’üncü gününde serbest bırakıldı. Gülmen uzun bir tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu.

Acun Karadağ ve Nuriye Gülmen’in üç ay önce tekrar tutuklanması sonrası sosyalistlere karşı operasyon yayıldı. Tutuklananları savunan Halkın Hukuk Bürosu Avukatları da tutuklanmaya başladı.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada; gözaltına alınan kişilerle ilgili 24 saat boyunca avukatla görüşme yasağı getirildiği, bu durumun işkence ve kötü muamele iddialarını güçlendirdiği belirtildi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“Meral Akşener’i bitirin” emri

Meral Akşener ve İyi Partinin yok edilmesi için talimat verildi. Akşener, AKP’li Bülent Turhan’ın ağzından kaçırdığı planı yakaladı. Erdoğan’ın verdiği talimat 28 Şubatçıların DYP’yi bitirirken kullandıkları stratejinin aynısı. Akşener’in karşı hamlesi ise beklenmedik şekilde oldu. BOLD

Okumaya devam et

Popular