Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Mafyanın göçmenlere işkencesi videoda

Türkiye-Yunanistan sınırında mültecileri rehin alan çete, fidye istediği insanlara işkence yaptı. Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından çetenin İstanbul’daki bazı üyeleri gözaltına alındı.

BOLD – Mültecileri rehin alıp, sopa ve hortumlarla döverek işkence eden mafyanın görüntüsü 10 Ekim’de sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

İstanbul’da mültecilere yönelik çalışma yürüten Tarlabaşı Dayanışma Grubu’nun yayınladığı işkencenin videosunda “mafya” olduklarını söyleyen şahısların, rehin aldıkları mültecileri fidye karşılığı serbest bıraktığı aktarıldı.

Çetenin İstanbul Küçükçekmece’deki işbirlikçilerinin gözaltına alındığı kaydedildi.

GÖÇMENLERE DAYAKLI İŞKENCE

Tarlabaşı Dayanışma Grubu’nun verdiği bilgilere göre, Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenler sınırdaki suç örgütleri tarafından rehin alındı. Dövülen ve işkence edilen göçmenlerden serbest kalmaları karşılığında şimdi de para talep ediliyor.

Paylaşımı yapılan videoda iki şahsın “Where is money (Para nerede)” diyerek işkence ettikleri görülüyor. Dayak yiyen mültecinin ise “Money come today (Para bugün gelir)” dediği duyuluyor.

10’DAN FAZLA REHİNENİN YERİ BİLİNMİYOR

Sendika.Org’a konuşan Tarlabaşı Dayanışma Grubu’nun kurucularından Muhammed Sıddık Yaşar, videonun daha önceden temasta oldukları Afrikalı bir kanaat önderi tarafından destek için kendilerine gönderildiğini belirten Yaşar, “Rehinelerin lokasyonunun söylenmediğini ama bunun karşılığında para istendiğini belirttiler. Bu süreçte de bir kısmının parasını aileleri yurtdışından, sağdan soldan toplamış, kendilerine söylendiği gibi burada bir lokasyona bırakmışlar. 5 bin dolar karşılığında 4 kişi serbest bırakılmış” dedi.

Türkiye-Yunanistan arasındaki bir bölgede sertbest bırakılan kişilerin Yunanistan tarafındaki kamplardan birine ulaştıklarını aktaran Yaşar, “İnternet imkanları olunca da Türkiye’deki ailelerini ve yakınlarını arayıp ‘Biz ulaştık, durumumuz iyi ama çok kötü eziyete uğradık’ gibi söylemlerde bulunmuşlar” ifadelerini kullandı.

ÇETENİN İSTANBUL’DAKİ İŞBİRLİKÇİLERİ GÖZALTINA ALINDI

Tarlabaşı Dayanışma Grubu, konuya ilişkin dün yaptığı paylaşımda ise “Videoda darp edildiği görüntülenen göçmenle iletişime geçtik. Alıkonulma ve darp edilme hadisesinin Yunanistan’da gerçekleştiği, şu anda Atina’da olduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu bilgisine ulaştık” ifadelerine yer vererek, çetenin İstanbul Küçükçekmece’deki işbirlikçilerinin gözaltına alındığını kaydetti.

Gündem

Eşi ve iki çocuğunu depremde kaybetti

İzmir Seferihisar’da meydana gelen depremde, İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel’in eşi ve iki çocuğu, enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi.

ÇÖKEN BİNADA YAŞAMLARINI YİTİRDİLER

Manavkuyu semtinde çöken binadan, Tabip Odası Genel Sekreteri Yüksel’in eşi ile kızı Dila ve oğlunun cansız bedenleri çıkarıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yüksel’in eşi ve iki çocuğunun yaşamını yitirdiği sosyal medyadan şöyle duyurdu: “Bugün meydana gelen depremde İzmir Tabip Odası genel sekreteri arkadaşımızın Eşi ve 2 çocuğunu yitirdiğimizi üzüntü ile öğrendik. Acımız tarifsiz. Hepimizin başısağolsun. Depremde yakınlarını kaybeden acılı ailelere başsağlığı ve sabır, yaralananlara iyilik diliyoruz.”

 

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye, yaralıların sayısı ise 786’ya yükseldi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkılırken çok sayıda binada hasar meydana geldi. AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ, ARTÇILAR SÜRÜYOR

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. AFAD, İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, 23’ü 4’ün üzerinde 196 artçı sarsıntı yaşandığını bildirdi.

YARALI SAYISI 786’YA YÜKSELDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’e araç girişine kısıtlama getirildi

6.8 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’e araç girişlerine sınırlama getirildi. Kontrollü olarak sağlanan kente girişlerde, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

BOLD – Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

Merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kente girişler kısıtlandı. İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Popular