Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevlerinde Kovid-19 tehdidine karşı yetkililer duyarsız

Türkiye KHK’lı polis Mustafa Kabakçı’nın Gümüşhane Cezaevi’ndeki karantina hücresinde vefat etmesinin şokunu yaşarken farklı cezaevlerinden de korkutan haberler geliyor. Menemen Cezaevi’nde de Kovid-19 salgını olduğu ve tutuklu yakınlarına haber verilmediği iddiası Meclis gündemine taşındı.

BOLD – Cezaevlerinden gelen Kovid-19 haberleri korkutucu boyutlara ulaştı. Tutuklu yakınlarını endişelendiren haber bu sefer İzmir Menemen’den geldi. İddialara göre Menemen Cezaevi’nde Kovid-19 salgını sebebiyle bazı mahkumlar hastaneye kaldırıldı. Üstelik ailelere de haber verilmezken, görüşe gidenler de cezaevine alınmadı. Telefon hakları da kullandırılmıyor.

MENEMEN CEZAEVİNDEN KORKUTAN HABERLER

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, iddiaları Meclis gündemine getirdi.  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi veren Polat, “Menemen Cezaevine kapalı görüş için giden aileler salgın nedeniyle kapıdan geri çevrilmiş. Haftalık telefon ve görüş hakkı olan ailelere ise bu hakları kullandırılmamış, ailelere ise hiçbir bilgi verilmemiş. Tutuklu ve hükümlü yakınları korku içerisindeler. Cezaevi yönetimi açıklama yaparak tutuklular ile ilgili bilgi vermelidir” ifadelerini kullandı.

Salgın döneminin başında Menemen Cezaevi ile ilgili uyarılarda bulunduklarını belirten Polat, “Konuyu meclis gündemine taşıyıp, cezaevlerinin korona merkezleri olmadan müdahale edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Bakanlık bu konuda yeterli adımları atmadı. Aylar önce sorduğumuz sorulara halen dönüş yok. Uyarılarımızı zamanında dikkate alsalardı, bugün Menemen başta olmak üzere cezaevlerinde tutuklular ve hükümlüler salgını, yakınları ise endişe ve panik yaşamayacaklardı” dedi.

TUTUKLU YAKINLARI ENDİŞE İÇİNDE

Polat ayrıca cezaevi yönetiminin açıklama yaparak tutuklular ve hükümlülerle ilgili bilgi vermesi gerektiğini de belirtti. Tutuklu yakınlarının ve mahkumların şeffaf, doğru bilgilere ulaşabilmesinin, gerektiğinde iletişim kurabilmesinin en temel insan hakkı olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Polat, artan Kovid-19 tehdidine karşı da Adalet Bakanlığı’nı uyardı. Soru önergesinde “Önlem alınmamaya devam edilirse salgın ciddi sıkıntılara yol açabilir. Korona belirtileri var ise, diğer tutuklu ve hükümlülere bulaştırmadan testi yapılıp izole edileceği bir alan, bilimsel bir karantina ortamı oluşturulmalıdır. Adalet Bakanlığı’nın salgının cezaevlerindeki etkileri ile ilgili kamuoyuna bilgi vermesi gerekirken, maalesef süreç şeffaf yürütülmüyor” ifadeleri kullanıldı.

CHP’li Polat’ın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelttiği sorular ise şöyle:

1) Menemen Cezaevi’nde yatmakta olan tutuklu/hükümlülerin telefonla ve kapalı görüş için aileleriyle görüştürülmeme sebepleri nelerdir? Sağlık durumu aileleriyle görüşmesine engel teşkil eden kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerden kaçına covid-19 pozitif teşhisi konulmuştur?

2) Menemen Cezaevi’nde covid-19 teşhisi konulan tutuklu/hükümlü sayısı kaçtır? Bu kişilerin ailelerine sağlık durumları hakkında gerekli bilgilendirme yapılmış mıdır?

3) Covid-19 teşhisi konulan ve tedavisi hastanede devam eden kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerle temas etmiş olan tutuklu/hükümlülere cezaevinde ne şekilde bakılmaktadır? Bu kişilerin ailelerine sağlık durumları hakkında gerekli bilgilendirme yapılmış mıdır?

4) Covid-19 teşhisi konulan ve tedavisi cezaevinde devam eden kişi sayısı kaçtır? Bu kişilere karantina uygulaması yapılmakta mıdır? Yapılıyor ise karantina şartları nasıl uygulanmaktadır? Bu kişilerin ailelerine sağlık durumları hakkında gerekli bilgilendirme yapılmış mıdır?

Gündem

Libya’ya aşı verdik inşaat aldık troller coştu: Sancak teslimidir

Erdoğan’ın Libya Heyetiyle yaptığı görüşme sonrası açıkladığı 150 bin doz aşı hibesi tepki toplarken, AKP’li sosyal medyada kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan skandal ‘sancak’ paylaşım geldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden Libya heyetindeki Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile ortak basın toplantısında konuştu.

HİBE 150 BİN AŞI

Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı. Bu kapsamda, ‘Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol’, ‘Libya’da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’, ‘Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ ve ‘Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ imza altına alındı.

Libya ile kader birliği yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu vesileyle Korona belasının yaygın şekilde devam ettiği sürede yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz” dedi.

SIRADA MUSUL KERKÜK KIRIM….

Erdoğan’ın aşı açıklaması sosyal medyada tepki topladı. Vatandaşlar aşısız  öğretmenlerin yüz yüze eğitim yapmak zorunda olduğu halde Libya’ya aşı gönderilmesine tepki gösterdi.

Öte yandan, AKP’li sosyal medya kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan ilginç bir paylaşım geldi. Libya Heyetinin Türkiye ziyaretinin basit bir ziyaret olmadığını vurgulayan Uzun: “Libya Heyetinin tam kadro ülkemize gelmesi bir ziyaret değil bir sancak teslimidir. Emanetler tek tek geri alınacak. Kıbrıs’tan başladık. Şuana kadar Afrin, İdlib, Ayasofya, Karabağ, Trablusgarp…. Sırada Musul, Kerkük, Kırım, Balkanlar, Yemen, Kudüs ve Medine… inşallah” ifadelerini kullandı.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

Okumaya devam et

Gündem

Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Sırası gelmeden doktorun odasına giren ve kendisini muayene etmeyen doktora kızan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı doktoru gözaltına aldırdı. Savcı, doktor Kemal Gökhan Günel’i tehdit de etti. Meslektaşlarına destek olmak amacıyla Devlet Hastanesi’nden 50 kadar doktor Osmaniye Adliyesi önünde bekliyor.

BOLD  – Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı.

Edinilen bilgiye göre, daha önce farklı bir doktorda muayene olan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet B., bugün Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasına girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen Mehmet B., doktordan kendisini muayene etmesini istedi.

Sözcü’nün haberine göre içeride başka bir hasta olduğunu söyleyen Doktor Kemal Gökhan Günel, ayrıca Savcı Mehmet B.’ye daha önceki doktoruna kontrol olması gerektiğini, bu şekilde kendisini muayene edemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine iddiaya göre Savcı Mehmet B., kendisini muayene etmeyen doktorun gözaltına alınması için polise talimat verdi. Olayın duyulması üzerine hastane yönetimi ve diğer doktorlar meslektaşlarının bu şekilde gözaltına alınmaması için Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasının önüne gelerek gözaltı işlemine engel olmak istediler.

“TERS KELEPÇE YAPIN EMNİYETE GÖTÜRÜN TALİMATI VERDİ”

Daha sonra doktor Kemal Gökhan Günel başka bir araçla Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğüne ifade vermeye gitti. Yaşadığı olayın tamamıyla savcının nüfuzunu kullanmak olduğunu belirten Doktor Kemal Gökhan Günel, “Hasta muayene ediyordum. Sert bir şekilde kapı çaldı, birdenbire içeri bir şahıs girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyledi ve muayene etmemi istedi. Ben de içeride hasta varken bu şekilde muayene edemeyeceğimi bildirdim. Durumunu anlattı, sonra kontrolünün geldiğini söyledi. Ben de kendisine muayene ve tedavi olduğu ve kendisinin takibinin yapıldığı ilk hekimden muayene olması gerektiğini ilettim. Odamda bana bağırdı çağırdı. ’Şimdi senle görüşeceğiz, sen beni nasıl muayene etmezsin’ dedi. Ben ve hemşirem odamdan çıktık. Bir süre sonra geri geldim. Hastalarım odanın önünde birikmiş şekilde duruyor. Odama girdiğimde savcı bey hala odadan gitmemiş. Sonra ‘ters kelepçe yapın emniyete götürün’ şeklinde polise talimat vermiş. Hastaneye polisler geldi. Üstelik ben olay saatinde hastanede nöbetçi doktordum” dedi.

Osmaniye Devlet Hastanesi’nden yaklaşık 50 kadar doktor, meslektaşlarına destek olmak için Osmaniye Adliyesi’nde bekliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Tam kapanmada son söz Erdoğan’ın

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir süredir gündemi meşgul eden tam kapanmayla ilgili yarınki Kabine Toplantısını işaret etti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, gazetecilerin “Tam kapanma veya farklı önlemler söz konusu olacak mı?” sorusunu yanıtladı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Konuyla ilgili sorulara Koca: “Bugün Bilim Kurulu özellikle bu çerçevede yarından itibaren Ramazan’ın başlamasıyla birlikte. Ne gibi tedbirler alınabilir? Önerilerimiz neler olabilir diye. Genel kapsayıcı bir şekilde, alternatifli bir hazırlık yapıldı. Öneri anlamında. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında kabine toplantısı var. Kabine toplantısında alternatifli kapsayıcı önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede zaten Sayın Cumhurbaşkanımız devamında alınan kararları uygun gördükleri halinde açıklayacak” dedi.

Yoğun bakımda doluluk oranına ilişkin de konuşan Koca: “Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 71.3. Yani yüzde 30’a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor” dedi.

SORUN YAŞANAN 6 KENT

Bazı illerin yoğun bakım ünitelerinde doluluktan dolayı sorunların yaşandığını belirten Koca: “Yüzde 80’in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de. Bu illerde, yüzde 80’nin üzerinde diğer illerde ise yüzde 80’in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0