Bizimle iletişime geçiniz

Televizyon- Dizi

48 milyon abonenin izlediği Ratched, Netflix’in 2020’de en çok izlenen yeni dizisi oldu.

18 Eylül’de izleyici karşısına çıkan Ratched, American Horror Story dizisinde yakaladığı başarıyla TV dünyasında sağlam bir yer edinen Ryan Murphy‘nin imzasını taşıyor. Dizinin başrolünde ise Murphy’nin American Horror Story’de birlikte çalıştığı son yılların yükselen ismi Sarah Paulson yer alıyor.

BOLD– Ryan Murphy’nin Evan Romansky ile birlikte yazdığı dizi, Jack Nicholson’ın rol aldığı 1975 yapımı Miloš Forman filmi Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest‘in öncesinde yaşananları anlatıyor. Hikâyenin merkezinde, One Flew Over the Cuckoo’s Nest’in acımasız hemşiresi Mildred Ratched (Sarah Paulson) yer alıyor.

Netflix’in daha proje aşamasında iki sezon onayı verdiği dizinin başarısı merak ediliyordu. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte platformun güveninin boşuna olmadığı görüldü. Gerek Murphy’nin başarılı genel yönetimi gerek seçkin oyuncu kadrosuyla Ratched ilk günden itibaren çok konuşuldu.

Netflix’in dün resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım da seyirci ilgisini doğrular nitelikteydi. Buna göre dört haftada 48 milyon Netflix abonesi tarafından izlenen yapım Netflix’in 2020’de en çok izlenen yeni dizisi oldu.

Kültür

Netflix’teki en iyi 10 korku gerilim dizisi

Netflix, birçok farklı kategori içeren yapımlarıyla TV izleyicilerinin favorilerinden. Eğer korku-gerilim dizilerini izlemeyi seviyorsanız Netflix’te birçok seçenek sizi bekliyor.

BOLD– Korku filmleri ve dizileri –izleyemeyenler olsa da- birçok izleyicinin favorisi. Karanlıktan gelen hayaletler, boyutlar arası yaratıklar ya da korkunç virüsler… Gerim gerim gerilerek izleyecek diziler arıyorsanız sizin için bir liste yaptık…

STRANGER THINGS

Atmosferi ve senaryosuyla bizi 80’lere götüren Stranger Things Netflix’in en çok izlenen yapımlarından. En iyi drama dizisi alanında da Emmy ödülü almış olan dizinin 4. sezonunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Henüz izlemediyseniz boyutlar arası bir korku sizi bekliyor.

THE MIST – SİS

Korku ve gerilimin efendisi Stephen King’in kaleminden çıkan The Mist (Sis) bir kasabanın etrafını saran gizemli sisin içinden çıkan tuhaf yaratıkların yarattığı dehşeti işliyor. Ancak dizinin en etkili yanı baskı altındaki insanların geçirdiği değişimi aktarmadaki başarısı.

DRACULA

Kont Dracula efsanesi geri dönüyor! Netflix Avusturya orijinal yapımı dizi ilk vampirin öyküsüne farklı bir açıdan yaklaşıyor.

THE HAUNTING OF HILL HOUSE

Korku janrında rüştünü ispatlayan Mike Flanagan’ın hayaletli ev hikâyelerine yepyeni bir hava getiren dizisi travmatik deneyimler geçiren bir aile etrafında şekilleniyor. Dizi öykü anlatımındaki başarısı ve kurgusuyla da dikkat çekici. Özellikle bir 5. bölüm var ki akla zarar…

SANTA CLARITA DIET

İzleyicilerden olumlu not alan Santa Clarita Diet’in başrolünde ünlü oyuncu Drew Barrymore yer alıyor. Şuan 2 sezon ve 20 bölümden oluşan bu eğlenceli korkunun iki sezon daha devam etmesi bekleniyor.

CHAMBERS

Uma Thurman gibi ünlü bir oyuncunun başrolde olduğu Chambers ilk sezonuyla yayınlandı. Dizi genç bir kızın kalp nakli ameliyatı olduktan sonra yaşadığı tuhaf değişimler ve başına gelen garip olayları anlatıyor.

THE STRAIN

Yetimhane, Pan’ın Labirenti, Korku Hikâyeleri gibi harika filmlere imza atan Gulliermo Del Toro’nun yazdığı dizi 2014-2017 yılları arasında dört sezon olarak yayınlandı. Bir vampir salgınının anlatıldığı dizi türün başarılı örneklerinden sayılıyor.

LA REVOLUTION

Netflix’teki en yeni dizilerden olan La Revolution, Fransız İhtilali’ne giden günlerde geçen bir dönem dizisi. Halk ve aristokratlar arasındaki gerilimin giderek arttığı günlerde soyluların halkı bastırmak için korkunç bir güce başvurmasının anlatıldığı dizi başarılı anlatımıyla da dikkat çekjyor.

THE HAUNTİNG: BLY MANOR

The Haunting of Hill House’ın bağımsız hikâyeli devam sezonu olan Bly Manor, muhteşem ilk sezonunun biraz gölgesinde kalsa da kalburüstü oyunculukları ve Mike Flanagan’ın başarılı yönetimiyle izlenmeyi hak ediyor.

KINGDOM

Netflix Güney Kore orijinal yapımı Kingdom feodalite dönemi Güney Kore’sinde geçen bir zombi öyküsü. Her zombi öyküsünde olduğu gibi asıl mücadele yine insanlar arasında yaşanıyor. İki sezonu yayınlanan dizinin devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor, koronavirüs izin verirse elbette…

Okumaya devam et

Kültür

Netflix’ten 22 yıl hapis yatan masum bir adama dair belgesel: “Trial 4”

Netflix, önümüzdeki ay yayınlayacağı ve bir adamın cinayetten haksız yere 3 kez yargılanmasını ve mahkum edilmesini konu alan “Trial 4”dan fragman yayınladı.

BOLD– 11 Kasım’da yayınlanacak 8 bölümlük dizi, 26 Eylül 1993’te öldürülen Boston Polisi Dedektifi John Mulligan‘ı öldürmekten haksız yere mahkûm edildikten sonra 22 yıl hapis yatan Sean K. Ellis adında bir adamı konu alıyor.

YOZLAŞMIŞ POLİSLER, BOZULAN ADALET VE MASUM BİR ADAM

Yaşamı belgesele konu olan Sean K. Ellis, 1993 yılında 19 yaşındayken cinayetten suçlu bulunmadan önce bir yıl içinde 3 kez yargılandı. Avukatları Ellis’in bir polis komplosunun kurbanı olduğunu ve Boston dedektiflerinin dosyanın çabucak çözülmesini istemeleri sebebiyle kurban seçildiğini iddia ettiler.

Davada ismi geçen üç dedektife karşı daha sonra, emirleri tahrif etmek ve şüphelileri silah zoruyla soymak da dahil olmak üzere suçlamalarda bulunulması da avukatların tezlerini güçlendirdi.

Ellis, davasının yeniden ele alınmasını gerektiren kanıtların ortaya çıkmasının ardından 2015 yılında serbest bırakıldı. Ancak Dedektif Mulligan cinayetinden dolayı onu ömür boyu hapse atabilecek dördüncü bir duruşma olasılığıyla karşı karşıya.

Trial 4,  Ellis’in ilk mahkumiyetine ilişkin soruşturmanın yanı sıra 1993’ten beri davaya dahil olan hemen hemen herkesle yapılan röportajlarla olası bir dördüncü duruşmanın nasıl geçebileceğine ışık tutmaya çalışıyor.

Netflix’in Trial 4 için yayınladığı resmi tanıtım yazısı şöyle:

Sekiz bölümlük belgesel dizisi TRIAL 4, 1993’te Boston Polis Dedektifi John Mulligan’ı öldürmekten suçlu bulunduktan sonra 22 yıl hapis yatan Sean Ellis’in hikayesini anlatıyor. Kolluk kuvvetleri Ellis’i cinayetle ilişkilendiren kanıtlar sunsa da, daha fazla araştırma yolsuz polis memurlarını, şüpheli tanıkları ve vakayı çözmek için departman içinde muazzam baskıyı ortaya çıkardı. Ellis’in hikayesi yıkıcı olsa da sistematik ırkçılık, polis yolsuzluğu ve ceza adaleti reformu gibi güncel konulara ışık tutarken, nihayetinde insanların sistemi değiştirme gücüne sahip olacağına dair umut veriyor.

Rémy Burkel‘in yapımcılığını üstlendiği diziyi Netflix’in tartışmalı belgesel dizisi The Staircase‘in arkasındaki belgeselci Jean-Xavier de Lestrade yönetti.

Okumaya devam et

Kültür

Apple TV+’tan büyümeye dair bir belgesel: “Becoming You”

Apple TV+’ın yeni belgeseli Becoming You yüzden fazla çocuğun yaşamlarının ilk 2000 günü üzerinden farklı kültürlerdeki büyüme serüvenine ışık tutuyor.

BOLDThe Crown ile Altın Küre, The Favourite ile Oscar alan Olivia Colman’ın seslendirdiği ve her bölümde farklı kültürlerden çocukların doğumlarından 5 yaşına kadar olan yaşamlarının seyirciye izletildiği belgesel 13 Kasım’da Apple TV+’ta yayınlanacak.

APPLE TV+ BELGESEL KİTAPLIĞI GENİŞLİYOR

Becoming You çocukların düşünmeyi, konuşmayı ve hareket etmeyi öğrenme süreçlerinin nasıl hem kültürden kültüre hem çocuktan çocuğa farklılık içerdiğine vurgu yapması bakımından ilgi çekici görünüyor. Bir çocuk yetiştirme sürecindeki farklılıkların toplumları ve genel anlamda dünyayı şekillendirmedeki önemi de belgeselde altı çizilen konular arasında.

Apple TV+ 13 Kasım’da ilk 6 bölümüyle yayınlanacak bu serinin yanı sıra birçok farklı belgeselle de seçeneklerini çoğaltıyor. Stevie Wonder, Oprah Winfrey gibi ünlü isimlerin hikâyelerinin anlatıldığı Dear…, dünyadan ilginç evleri ve onların sıra dışı mimarlarını konu alan Home ve doğadaki en küçük canlıların yaşam mücadelesine odaklanan Tiny World,  Apple TV+’ta 2020’de yayımlanan belgesel dizilerden yalnızca birkaçı…

Okumaya devam et

Popular