Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Halk markette kilosu 30 lira olan siyah çayı almakta güçlük çekerken Erdoğan ailesinin Saray’da içtiği beyaz çay, 5 bin lirayı bulan fiyatıyla vatandaşın keyfini kaçırıyor.

BOLD – Malatya’da “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “Bu bana çok abartılı geldi. Keyif çayı bu. Bu çayı iç” diyerek vatandaşa 200 gramlık çay veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davranışı tartışmalara neden oldu.

Dünya Çay Komitesi’nin 2018’de hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’ sonuçlarına göre Türkiye, 3.5 kilogram ile bir yılda kişi başı en çok çay tüketen ülke. Ne var ki enflasyondan nasibini alan çay vatandaşın bütçesini zorlamaya başladı. TÜİK verilerine göre siyah çayın kilogram fiyatı 2015’te 18,3 liraydı. Çay fiyatı 2016’da 21,5 TL, 2017’de 24,1 TL, 2018’de 26,9 TL’ye yükseldi.

Resmi rakamlara göre 2019’da fiyatını koruyan siyah çay yapılan market araştırmasına göre şu an 25 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Diğer yandan “verikaynagi.com” isimli internet sitesinde paylaşılan istatistiğe göre ise 2009 yılında 11 lira civarında olan çay, 2019 yılının ortasında 28,7 liraya kadar yükseldi.

Erdoğan’ın keyif çayı olarak dağıttığı siyah çayın 1 kilosu marketlerde ortalama 30 lira civarında satılıyor. Erdoğan’ın evine ekmek götüremediğini söyleyen vatandaşa verdiği çayın değeri ise yaklaşık 6 lira.

ESNAFIN RAKAMLARI NE DİYOR?

Hem esnafın hem de vatandaşın çay keyfini kaçıran başka bir konu ise dövizdeki artış. MA’nın haberine göre Van’da çay ocağı bulunan Kenan Narinci, daha önce 15 liraya aldığı çayın fiyatının 40 liraya, 60 liraya aldıkları çayın ise 130 liraya kadar çıktığını söyledi. Yükselen çay fiyatlarından dert yanan Narinci, ‘kaçak çay’ diye tabir edilen ve İran’dan getirilen çayların ise 60 liradan 90 liraya çıktığını belirtti. Çaydan geçimini sağlayan esnaf, şeker ve diğer malzemelerde yaşanan artıştan da şikayetçi. Narinci 15 liraya aldığı 5 kilogram şekeri artık 40 liraya aldığını söyledi.

SARAY’DA SADE HAYAT!

Erdoğan ailesi yıllar önce beyaz çay ile gündeme gelmişti. Saray’ın yapım maliyetinin tartışıldığı dönemde AKP’ye yakın Yeni Şafak gazetesi ilginç bir habere imza attı. Saray’da mütevazı bir hayat yaşandığı ileri sürülen Mart 2015 tarihli özel haber ‘Sade hayat saray mutfağında’ başlığıyla çıktı.

Haberin spotunda Saray’da bir kase çorba ya da bir çeşit yemek yendiği ileri sürülürken “Anadolu’nun geleneksel mutfağından farkı neredeyse yok” deniliyordu. Üzerine de “Evde ayrıca bol bol Rize’nin beyaz çayı içiliyor” diye ekleniyordu.

Erdoğan’ın vatandaşa hediye ettiği siyah çay ile evinde bol bol içtiği belirtilen beyaz çay arasında adeta fiyat uçurumu var. Beyaz çayın kilosu piyasada 5 bin liraya kadar çıkıyor. Alım gücü 5 bin liralık çay içmeye yetmeyenler için ise sadece 20 gramlık paketler halinde sunuluyor.

Diğer yandan Meclis’e sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’yle 6 bin 750 liralık zam yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı 88 bin liraya çıktı.

 

Gündem

4 aylık evli olduğu eşini öldürdü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Sabri Çiçek, 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi Ece Çiçek’i boğazını keserek öldürdü. Sabri Çiçek, cinayetin ardından polisi arayarak teslim oldu. Çiçek, “Tartıştık. Cinnet geçirdim öldürdüm” dedi.

BOLD – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Ece Çiçek (18) 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi inşaat işçisi Sabri Çiçek (21) tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan ve 4 ay önce ailelerinden kaçıp Beyşehir’e gelen Sabri ve Ece Çiçek, burada nikâhlandı. Dün saat 22.00 sıralarında meydana gelen olayda çift, henüz bilinmeyen nedenle tartıştı. Sabri Çiçek, tartışmanın büyümesi üzerine eşi Ece Çiçek’i, boğazından kesip, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklayarak öldürdü.

Sabri Çiçek, olayın ardından balkona çıkıp polisi arayarak ‘Ben eşimi öldürdüm’ diye ihbarda bulundu. İhbar üzerine eve gelen polis ve sağlık ekipleri, Ece Çiçek’in yaşamını yitirdiği tespit etti. Genç kadının cansız bedeni otopsi için Beyşehir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sabri Çiçek, olayın ardından gözaltına alındı.

KOMŞUSU CİNAYETİ ANLATTI

Genç çiftin üst komşusu Aysel Kuru, çift tartıştıkları sırada Ece Çiçek’in ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırması üzerine evlerine gittiğini anlattı. Kuru, ”Kadın, ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırınca ben evlerine gittim. Kapıyı açtıklarında ikisi de sakinleşmişti. Genç ve yeni evli olduklarını birbirlerini anlayışla karşılaşıp, tartışmamaları konusunda telkinde bulundum. Sabri Çiçek de sakin bir şekilde duruyordu. Sonra eve çıktım. Yaklaşık 15 dakika sonra evlerinde sessizlik hakim oldu. Bunun üzerine eşim, ışıklarının yanıp, yanmadığını kontrol etmek için balkona çıktığında Sabri Çiçek’in telefonla konuştuğunu duymuş. Sanırım polisi aradı. Apartmana yeni taşınmışlardı. Ece beni birkaç kez çaya davet etmişti. Oturup sohbet etmiştim. Efendi güzel bir kızdı” dedi.

İstanbul’da 32 adrese operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Okumaya devam et

Gündem

Bilkent Üniversitesi’nden öğrencilerin ortalamalarını düşürecek karar

Bilkent Üniversitesi, koronavirüs vakalarındaki artış sonrası sınavları iptal etti. Alınan senato kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verilecek. Öğrenciler not ortalamalarını düşürecek uygulamaya tepki gösterdi.

BOLD – Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararına öğrenciler tepki gösterdi. Not ortalamalarının düşeceğini belirten öğrenciler, bu durumun birçok mağduriyete neden olacağını söyledi.

YÜZYÜZE SINAV VAKALAR ARTINCA DURDURULDU

Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca bu isteğinden vazgeçse de tartışma oluşturan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

NOTLARI DÜŞEN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI KESİLECEK

Öğrenciler, “İki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var” diye karara tepki gösterdi.

Burdur Cezaevinde vaka sayısı arttı: “Babam, abim, eşim hepsi pozitif”

Okumaya devam et

Gündem

Gaziantep’te ihaleleri alan iki şirketin sahipleri karı-koca çıktı

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’den kurulduktan 20 gün sonra okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi ihalesi alan Sunay Lojistik ile il genelinde kamu ve kuruluşlarından 18 milyon liralık ihale alan HSY Gıda şirket adresinin aynı olduğu ortaya çıktı. Belediye ve devlet kurumlarından çok sayıda ihale alan iki şirketin ortaklarının evli olduğu belirlendi.

BOLD – AKP’li Gaizantep Büyükşehir Belediyesinden kurulduktan 20 gün sonra ihale alan Sunay Lojistik şirketi ile aynı adreste bulunan HSY Gıdanın aile şirketi olduğu belirlendi.

Cumhuriyet’in haberine göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 27 Ağustos’ta doğal afet ve salgın hastalıklar gibi durumlarda kullanılan 21B maddesini dayanak yaparak, “Okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi mal alımı işi” ihalesini açtı. İhaleyi 836 bin 250 TL bedelle Sunay Lojistik Hijyen şirketi kazandı. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre söz konusu şirket 7 Ağustos’ta kuruldu.

Sunay Lojistik şirketi ile Gaziantep’te kamu kurumlarından çok sayıda ihale alan HSY Gıda İnşaat şirketinin adreslerinin aynı olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre Sunay Lojistik’in ortağı Aysun Yalçın ile HSY Gıda’nın ortağı Abdulhak Yalçın karı koca. HSY şirketinin 2011-2020 arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarından ihaleler aldığı kaydedildi.

KAMU KURUMLARININ GÖZDESİ OLDU

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, ihale kayıtlarına göre HSY Gıda şirketinin kurulduğundan beri Gaziantep’te 45 ihale aldığını belirtti. “HSY Gıda kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş” diyen Meclis üyeleri Kalkan ve Kireç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ihalelerin toplamı da 18.7 milyon lira yapıyor. Söz konusu firma Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 11 ihale alıyor. Toplamı 9.2 milyon lira. Hava meydanından 1 ihale 320 bin TL, Sosyal Yardımlaşma’dan 8 ihale 1.123 milyon, Şahinbey Belediyesi’nden 24 ihale 7.7 milyon, Şehitkamil Belediyesi’nden 1 ihale 295 bin TL. HSY Gıda resmen kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş. Hava meydanında girdiği ihalede 6 katılan olmasına rağmen tek geçerli teklif, bu firmanın. Şahinbey Belediyesi’nden aldığı ihalelerin 6 tanesi de pazarlık usulü ile verilmiş. Bu firmanın bu kadar başarılı olmasının sırrı nedir?”

Durmuş Yılmaz: 35 yıl çalıştım, eksi rezervi hiçbir zaman görmedim

Okumaya devam et

Popular