Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransız basınından boykot yorumu: Erdoğan’ın amacı dikkati ekonomiden başka yere çevirmek

Fransa’da hem sağ hem de sol eğilimli gazetelerde, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a yönelik sarf ettiği “zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözlerini ve Fransız ürünlerini boykot çağrısını eleştiren yazılar yayımlandı.

BOLD – Fransa’nın en önemli merkez-sol gazetesi Le Monde’da Marie Jego imzalı bir makalede, “Türk Cumhurbaşkanı’nın Emmanuel Macron’a yönelik saldırıları onu bir kez daha uluslararası sahnenin ön sıralarına taşısa da, aynı zamanda derin bir krizle karşı karşıya olan ülkesinin zayıflayan ekonomisini açığa vuruyor” denildi.

Makalede, “ekonominin kötü performansının, Kürtlere yönelik artan baskının ve Kovid-19 salgınının kontrolden çıkmasının” Erdoğan’ın imajını kötü etkilediğini savunuldu ve “(Erdoğan’ın) öncelikli isteği olan dindar bir nesil yaratma hedefi bir fiyasko” ifadeleri yer aldı.

“ERDOĞAN YENİ KRİZLER YARATMA İHTİYACI HİSSEDİYOR”

Merkez sağdaki Le Figaro’da Dış Haberler Müdürü Philippe Gelie tarafından kaleme alınan başyazıda ise şu ifadeler yer aldı:

“Hız kaybeden bütün otokratlar gibi, Türk Cumhurbaşkanı dikkati ekonomik ve demokratik başarısızlıklarından başka yere çekmek için yeni krizler yaratma ihtiyacı hissediyor.”

ZAYIFLAMIŞ BİR POPÜLİSTİN KAPRİSLERİ”

Liberal yönelimli günlük gazete Les Echos’da yayımlanan ve Dış Haberler Müdürü Jacques Hubert-Rodier imzalı başyazıda, “Recep Tayyip Erdoğan Emmanuel Macron’a karşı sözlü saldırılarda bulunarak, Türk kamuoyu önündeki eski ışıltısını kazanmaya ve kendini İslam’ın lideri olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bu ileriye doğru tehlikeli bir adım” deniliyor.

Katolik gazete La Croix’nın genel yayın yönetimi Jerome Chapuis tarafından yazılan başyazıda ise, “Batılı liderlerle bozuşarak, Erdoğan milliyetçi ve dini duygularını kabartarak destekçilerini yeniden bir araya getirmeyi planlıyor. Bunu bugün yapması tesadüf değil. Türk ekonomisinin durumu çok endişe verici. Ülkenin puanı bir derecelendirme kuruluşu tarafından yakın zamanda düşürüldü, döviz rezervleri 1990’ların ortalarından bu yana en düşük seviyede ve buna Suriye’deki son askeri gerilemeler eklendi. Bütün bu nedenlerden ötürü, onları önemsizleştirmeden, Türk Cumhurbaşkanı’nın sözleri oldukları gibi alınmalı: Zayıflamış bir popülistin kaprisleri.”

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Dünya

Trump: Beyaz Saray’a bir daha Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesi zor olur

Joe Biden’ın kazandığı seçimlerde hile yapıldığı ısrarını sürdüren Trump, sonuçlara partisinin itiraz etmemesi durumunda bir daha Cumhuriyetçi bir adayın seçilmesinin zor olacağını söyledi.

BOLD – Hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Joe Biden’a “Başkanlık geçiş yetkilerini” verdiğini açıklamasına rağmen ABD’de 3 Kasımda gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerinin yankıları sürüyor. Demokrat aday Joe Biden’ın resmen kazandığı açıklansa bile, seçim sonuçlarını Yüksek Mahkemeye taşımaya hazırlanan mevcut Başkan Donald Trump hala pes etmedi. Trump, seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını Fox News kanalına verdi.

Konuşmasında demokratların posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını ileri süren Trump, “Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı” ifadelerini kullandı.

Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına itirazın reddedilmesini eleştiren Trump: “Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme’nin bunu kabul etmesi gerekir” diye konuştu.

FBI ARAŞTIRSIN

Ellerinde delil niteliğinde yüzlerce ifade olduğunu dile getiren Trump, bu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü. Trump ayrıca, ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) dahil olması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

80 MİLYON OY ALDIĞINA İNANMIYORUM

3 Kasım seçim sonuçlarına Cumhuriyetçiler’in itiraz etmemesi durumunda bundan sonra Beyaz Saray’a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını dile getiren Trump, “Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum” dedi.

Trump, bazı yabancı liderlerin kendisini arayıp seçim sonuçlarına ilişkin desteklerini ifade ettiğini söyledi. Trump, bu liderlerin ABD’deki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de ileri sürdü.

Mevcut seçim sonuçlarına göre Demokrat aday Biden 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Trump ise 232 delegede kaldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Trump, seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etti.

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Popular