Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

“Ben buradan sağ çıkamayacağım”

Ömrünü insanlara iyilik yapmaya ve yardım etmeye adayan Mehmet Necmi Turhan cezaevinde zor günler geçiriyor. Turhan, son görüşte ailesine sağlığının kötüye gittiğini ve cezaevinden sağ çıkamayacağını söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

KHK ile kapatılan Kimse Yok mu Derneği Bingöl Şube Başkanı Mehmet Necmi Turhan (70), hapse girdiğinden bu yana başına gelmeyen hastalık kalmadı. Kalp, şeker ve yüksek tansiyon hastası Turhan, 2017’de by-pass olmak kaldırıldığı hastanede 5 operasyon geçirdikten sonra cezaevine gönderildi. 2019’da yüz felci oldu, uyku apnesi teşhisi konuldu. Yüz felcine bağlı olarak işitme ve görme kaybı oluştu. Yüzde 50 duymuyor, zaman zaman görme kaybı yaşıyor.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR

Diz kapaklarındaki sorun nedeniyle yürümekte ve WC gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Son zamanlarda ise prostat, sol tarafından uyuşma, hafıza kaybı gibi sorunları da başlayan Turhan’ın ailesi onun sağlığından endişeli. Psikolojisi ve sinirleri oldukça yıpranan hasta tutuklu, ailesine “Sağlığım kötüye gidiyor. Tedavi de zaten olamıyorum. Ben buradan sağ çıkamayacağım.” dedi.

Moralinin çok kötü olduğu ifade edilen Necmi Turhan’ın ailesi, “Her görüşmeye gittiğimizde sinirleri aşırı gergin. Benim babam çok sakin bir adamdı. Zorlasan bile kolay kolay kızmazdı. Ama artık hastalıkların verdiği sıkıntıyla yıpranmış durumda.” diye konuştu.

26 Temmuz 2016’da tutuklanıp Bingöl Cezaevine gönderilen Mehmet Necmi Turhan’a, yaşadığı bunca sağlık sorunu ve yaşlılığına rağmen Adli Tıp Kurumu cezaevinde kalabilir raporu verdi.

Mehmet Necmi Turhan, şu anda 8 kişilik koğuşta yaşamaya çalışıyor.

AMELİYAT SIRASINDA KALBİ DURDU

Kan kalp, şeker ve tansiyon hastası Mehmet Necmi Turhan, 2017’de by-pass ameliyatı için hastaneye götürüldü. Ameliyattan sonra damarları patladığı için aynı gece iki kez daha ameliyata alındı. Son ameliyatta kalbi durdu. Son kez görmeleri için ailesine haber verildi. Tekrar hayata tutunan Turhan, şeker ve tansiyon nedeniyle bacağındaki dikişler tutmadığı için iki kez daha bacağından operasyon geçirdi ve normalde bir süre hastanede kalması gerekirken bir gecede taburcu edilip tekrar cezaevine gönderildi.

Cezaevi ortamında, koğuş arkadaşlarının yardımıyla hayatını idame ettirmeye çalışan Turhan, 15 Mayıs 2019’da ise yüz felci geçirdi. Tutuklu bulunduğu Bingöl’den, rehabilitasyon cezaevi olarak bilinen İstanbul Metris R Tipi Cezaevine gönderildi. 6 ay burada kaldıktan sonra tekrar Bingöl’e gönderilen Turhan’ın sağlık sorunları azalmadı, daha da arttı. Yüz felcinin etkilerinden kurtulabilmiş değil. Görme ve yüzde 50’den fazla işitme kaybı devam ediyor. Ailesinin verdiği bilgiye göre acil olarak diz kapağı ve prostat ameliyatı olması gerekiyor.

Mehmet Necmi Turhan’ın ailesi, “Babamızın sağlık durumundan dolayı tahliye edilmesi gerekiyor. Kalp rahatsızlığından dolayı egzersiz yapması gerekiyor, yapamıyor. Temiz hava koşullarında olması lazım. Merdiven çıkamıyor, WC ihtiyacını gidermesi zorlanıyor. Diz kapaklarından acil ameliyat olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Birçok hasta tutuklu gibi Mehmet Necmi Turhan da korona salgını nedeniyle hastaneye gitmek istemiyor. Bunu için de haklı nedenleri olduğunu belirten Turhan ailesi, “Giderse 14 gün tek başına karantina hücresinde işlerini göremeyeceği için gitmek istemiyor. Koğuşta en azından arkadaşları yardımcı oluyorlar. Adli Tıp Kurumu, böyle bir hastanın cezaevinde kalmasında bir sakınca görmedi” dedi.

MEHMET NECMİ TURHAN’IN BY-PASS AMELİYATI RAPORLARI

UYKU APNESİ RAPORU

ADLİ TIP RAPORU

Mehmet Necmi Turhan, 21 Ağustos 2017’de by-pass ameliyatı olduktan sonra bir görüş gününde.

Üç kalp operasyonu geçiren KHK’lı öğretmen cezaevinde virüs kaptı

 

 

 

 

BOLD ÖZEL

Almanya Türkiye’de hakkında tutuklama kararı bulunan eğitimci Mustafa Kaşka’yı deport ediyor

Eğitimci Mustafa Kaşka, tam bir yıl önce Almanya’ya giderek iltica talebinde bulundu. Hakkında deport kararı verilen Kaşka, Türkiye uçağına bindirildiği sırada kriz geçirdi. Tedavisinin ardından polis merkezine götürülen Kaşka, gözaltında tutuluyor.

CEVHERİ GÜVEN | BOLD ÖZEL

Mustafa Kaşka, 25 Kasım 2019’da Türkiye’den Almanya’ya gelerek iltica etti. Türkiye’de hakkında tutuklama kararı bulunan Kaşka, dün (1 Aralık) Giesen’de kaldığı mülteci kampından polisler tarafından alınarak Türkiye’ye iade edilmek için Frankfurt Havalimanı’na götürüldü.

Uçağa bindirilirken “Gönderilirsem tutuklanacağım” diyerek bağıran ve kendini kaybeden Kaşka, kriz geçirmesi üzerine uçağın merdivenlerinden indirilerek Darmstad’taki bir polis merkezine götürüldü.

Öğretmen Mustafa Kaşka, 2012 yılına kadar İzmir’deki Refik Bey üniversite öğrenci yurdunun müdürlüğünü yaptı. Ardından yine eğitim kurumlarında çalıştı. Geçmişte çalıştığı kurumlar Hizmet Hareketi’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle 2016 yılında AKP tarafından kapatıldı. Ardından özel bir okulda sözleşmeli öğretmenliğe başlayan Kaşka, İzmir Valiliğinin Şubat 2018’deki talimatıyla işini tekrar kaybetti.

FİŞLENDİĞİMİ ANLADIM

Kaşka sonrasında yaşadıklarını ve Türkiye’den kaçışını şöyle anlatıyor:

“Haftada 7 saat derse girebiliyordum. Çok az kazanıyordum. Ama ona da izin vermediler. Valiliğin işten çıkartılma yazısı üzerine hakkımda bir soruşturma dosyası olduğunu, fişlendiğimi anladım. Evimden farklı bir adreste kalmaya başladım. Birkaç ay sonra 25 Mayıs 2018’de hakkımda arama kararı çıkartıldı. Polis beni evde bulamayınca 31 Mayıs’ta hakkımda yakalama kararı çıkartıldı. Saklanmaya başladım.”

Gülen Hareketine bağlı bir öğrenci yurdunda yönetici olmasının Türkiye’de “terör örgütü yöneticiliği” anlamına geldiğini söyleyen Kaşka, işkence görmekten korktuğunu anlatıyor.

“Yöneticilikten yargılananların işkence gördüklerini biliyordum. Bu yüzden saklandım ve Türkiye’den kaçmaya karar verdim. Aylarca yöntem aradım. Bir buçuk yıl saklanmak zorunda kaldım. Sonunda 23 Eylül 2019’da Meriç nehri üzerinden bir mülteci botuyla Yunanistan’a geçtim. Sonra da Almanya’ya gelerek 25 Kasım 2019’da iltica ettim.”

TUTUKLANIP İŞKENCE GÖRECEĞİM

Gözaltında tutulduğu Darmstad’daki polis merkezinde ulaştığımız Kaşka, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatıyor:

“Evliyim, bir çocuğum var. Daha önce Gülen Hareketi mensuplarından bazıları Yunanistan’dan Türkiye’ye iade edildi. Hepsi çok kötü şeyler yaşadılar. Çoğu tutuklu durumda. Deport edilirsem tutuklanacağım. Hakkımda yakalama kararı var. Bunun belgelerini BAMF’a vermeme rağmen dikkate almadılar. Verdiğim belgeler incelenmeden karar alınmış. Bu yanlışlık düzeltilmeli. Tutuklanacağım ve bir daha çocuğumu ne zaman görürüm bilmiyorum. Pandemi nedeniyle Türkiye cezaevleri çok kötü durumda zaten.”

İTİRAZ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

BAMF’ın iltica başvurusuyla ilgili verdiği ret kararına avukatıyla itiraz ettiğini anlatan Kaşka, itiraz süreci devam ederken polisin deport uygulamasına da anlam veremiyor.

İnsan hakları kuruluşlarını ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağıran Kaşka hayatını hapiste geçirmek istemediğini söylüyor: “Ben sadece öğretmenim. Hiçbir suç işlemedim. Politik kimliğim nedeniyle gençliğimi cezaevinde geçirmek istemiyorum. Kamuoyunu duyarlı olmaya, BAMF yetkililerini de sunduğum dosyayı bir kez daha dikkatlice incelemeye çağırıyorum.”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Burdur E Tipi Cezaevinde 22 koronavirüs vakası

Cezaevlerinde koronavirüslü hasta sayısı artıyor. Bugün Kahramanmaraş ve Burdur cezaevlerinde toplam 49 kişinin testi pozitif çıktı.

BOLD ÖZEL – Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevinde koronavirüs teşhisi konulan 27 mahpustan sonra Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde de 22 kişi Kovid-19’a yakalandı. Burdur’da 30 kişilik B1-1 koğuşundaki 22 kişinin testinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

“ETİM KEMİKTEN AYRILIYOR SANKİ, ÇOK AĞRIM VAR”

Sabah saatlerinde ailesiyle görüşen S.A “Koğuşta hepimiz hastayız. Geçen hafta başladı belirtiler. İki kişi revire çıkmak için dilekçe verdi. Aşırız halsizim. Böyle bir hastalık hayatımda görmedim, aşırı ağrım var. Etim kemikten ayrılıyor sanki.” dedi.

Konuyu gündeme getiren HPD Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da kendisine ulaşan bir mahpus yakının mesajını Twitter hesabından paylaştı: “Babam Burdur E Tipi Kapalı Ceza Ve İnfaz Kurumunda Tutuklu olarak bulunmakta. Bugün öğrendiğimiz bilgiye göre cezaevinin B1-1 koğuşu tamamı ile covid olmuş durumda.”

30 kişiye sabah yapılan koronavirüs testi akşam saatlerinde belli oldu. Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde Kovid-19 teşhisi konulan mahpusların tekli hücrelere alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor. Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevindeki mahpuslar ise tekli hücrelerde tutuluyor.

Cezaevinde yine koronavirüs alarmı: 27 mahpus hücrelere konuldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Adalet tiyatrosu: Sahnede yakalayıp cezaevine attılar!

Tiyatrocu Mustafa Salim, sahnede gösteri yaptığı sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Hakime ifade vermeden tutuklanarak cezaevine atıldı. 3.5 ay sonra mahkemeye çıkan Salim, hiç savunma yapmadan tahliye oldu. Salim aylar sonra tekrar gözaltına alındığında ise sinema setindeydi.

BOLD ÖZEL – Derin Sahne Tiyatrosu’nun Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü için organize edilen  ‘Yarınlara Geç Kalmadan’ oyunu için sahneye çıkan Mustafa Salim, polisler tarafından önce alkışlandı. Sonra aynı polisler tarafından terör suçlaması ile gözaltına alındı. İfade vermek için Emniyete götürülen Mustafa Salim o anları “ Bir arkadaş çağırmış da çay içmeye gidiyormuşuz gibi oldu” sözleri ile anlattı.

SAVCI KIZINCA MAHKEME YERİNE DİREK CEZAEVİNE GÖNDERDİ

Terör örgütü üyesi iddiası ile ifadesi alınan Mustafa Salim gözaltındaki ilk gecesini nezarette geçirdi. Trajik bir güne uyandığını söyleyen Mustafa Salim hakim karşısına bile çıkarılmadan demir parmaklıkların ardına gönderildi. Hiç görmediği hakimin tutuklama kararı ise günler sonra cezaevine gönderildi.

İfadesinde savcı, Salim’e Hizmet Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen Canik Başarı Üniversitesine neden gittiğini sordu. Yüzde 100 burs kazandığını belirten Salim, kendini “Savcı Bey! Okulun açılışına zamanın Cumhurbaşkanı, Başbakanı geldi. Ben bu insanlara güvenmeyeceksem kime güveneceğim bu devlette” sözleri ile savundu. Bu sözlerine savcının çok sinirlendiğini anlatan Salim şöyle devam etti:

“Savcı ters ters baktı. İçtiği sigarayı yüzüme üfledi. ‘Sayın savcım kayda değer bana bir şey sorun. Yoksa ben gitmek istiyorum’ deyince vurdu masaya elini. ‘Sen kimsin? Ben savcıyım burada. Çık dışarı! Alın bunu buradan!’ dedi.”

HAKİMİ SONUNDA GÖRDÜ AMA SAVUNMA YAPMASINA İZİN VERİLMEDİ

Mustafa Salim’in cezaevine girmesi gibi tahliye olması da bir hukuk garabetiydi. 3.5 ay sonra tek sayfalık bir iddianame ile bu kez hakim karşısına çıkabildi ama savunma yapmasına yine izin verilmedi. Hakim “Savunmaya gerek yok” diyerek 6 yıl 3 ay ceza verdi. Ardından tahliye etti.

SİNEMA SETİNDE İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

Mustafa Salim, yarım kalan oyunculuk hayalini tamamlamak için kararlıydı. Kısa film yarışması için Kayseri’ye gitti. Polisler bir kez daha gözaltına aldı. Bu kez sinema filmi yarım kaldı. Sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Salim, hakim ile olan diyaloğunu hayatı boyunca unutamayacağını söyledi. İkinci seferde, telefon görüşmesindeki ifadeleri için gözaltına alındığını belirten Salim “Tahliye olduktan sonra telefonumu dinlemişler. Silifke’deyken bir arkadaşın iddianamesinde suç gerekçesi Kuran-ı Kerim öğreticisi yazıyordu. Telefonda konuşurken bunu bir arkadaşıma söylediğim için beni çağırmışlar. Hakim, ‘Sen ne demek istiyorsun. O zaman bütün imamlar suçlu mu’ diye sordu” cümleleriyle ifade anısını anlattı.

Mustafa Salim ilk davasından 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. İkinci davası ise devam ediyor.

Okumaya devam et

Popular