Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Yatağa kelepçeliyken atlayarak intihar etti” dediler, rapordan darp çıktı

Hastanede tedavi gören tutuklunun şüpheli ölümü tutanaklara intihar olarak geçti. Ancak tutanaklara göre hasta tutuklu, her iki elinden de yatağa kelepçeliydi. Üstelik doktor raporuna göre tutuklu, hastaneye getirilmeden önce başkası tarafından darp edilmiş veya kafasını bir yere çarpmış.

BOLD – Cezaevinde şüpheli ölümlere bir yenisi daha eklendi. Van M Tipi Cezaevi’ne sevk edilmesinin hemen ardından hastaneye kaldırılan ve hastane odasından atlayarak intihar ettiği ileri sürülen İslam Kaya’nın epikriz raporunun tanı kısmında “kafa içi yaralanma ve başkası tarafından darp veya çarpma” ibaresi yer aldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 15 Ağustos 2019 tarihinde Van’ın Başkale İlçesi’nde İslam Kaya isimli vatandaş, hakkında tutuklama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. 16 Ağustos günü de tutuklanıp cezaevine gönderildi. Aynı gün Van M Tipi Cezaevi’nden Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan incelemede İslam Kaya’nın kafasının sol kısmında çökme olduğu ve beyin kanaması geçirdiği belirlendi.

YATAĞA KELEPÇELİYKEN NASIL İNTİHAR ETTİ?

Oda servisine alınan Kaya, yatağa kelepçelendi. İddiaya göre 27 Ağustos 2019 tarihinde de bulunduğu odanın penceresinden atlayarak intihar etti.

Ne var ki, hastane odasında nöbet tutan askerlerin tutanağına göre İslam Kaya’nın intihar etmesi imkansız. Çünkü tutanakta Kaya’nın “yoksunluk sendromu” sebebiyle iki kolunun da yatağa kelepçelendiği kaydedildi. (Yoksunluk sendromu bir maddenin düzenli bir şekilde kullanımını takiben azaltılması veya bırakılması sonucu oluşabilecek huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik vb durum olarak tanımlanıyor.)

RAPORLAR BİR BİRİYLE ÇELİŞİYOR

İki kolu kelepçeli olan ve intihar ettiği iddia edilen Kaya’nın hastaneye getirildiği sırada tutulan Epikriz raporunun tanı kısmında ise, “kafa içi yaralanma ve başkası tarafından darp veya çarpma” ibaresi yer aldı.

Diğer yandan polis tutanağında Kaya’nın gözaltında araçla götürüldüğü sırada araçtan atladığı ifade edilirken, hastane raporlarında vücudunun farklı bir yerinde herhangi bir yaraya rastlanmadı. Ayrıca askerin “yoksunluk sendromu” iddiasına karşın, yoğun bakım servisinde yapılan psikiyatri kontrolünde Kaya’nın madde kullandığına dair herhangi bir bulgunun da saptanmadığı aktarıldı.

Durumun araştırılması için Kaya’nın ailesi ve avukatları, suç duyurusunda bulundu. Başvurunun üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen savcılığın hiçbir asker ya da polisin şu ana kadar ifadesinin alınmadığını belirten aileni avukatı Kadir Kutevi, Kaya’nın cezaevine götüren polisler tarafından araç içerisinde önce darp edildiğini ve daha sonra cezaevine teslim edildiğini öne sürdü.

AİLE SORUŞTURMANIN KAPATILMASINDAN ENDİŞELİ

Otopsi raporunda ise “kafa üstü düştüğü” belirtildiğini kaydeden Kutevi, intihar eden bir kişinin kafa üstü düşmesinin imkânsız olduğunu dile getirdi. Olayın birçok şüphe barındırdığını ifade eden Kutevi, “…Dosyanın sürüncemede bırakılarak hasıraltı edilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Hukuki olarak şuana kadar bu dosyanın iddianamesinin hazır edilmesi ve kovuşturma aşamasına geçilmesi gerekiyordu. Bölgede kolluğu koruma ve cezasızlık politikası yürütülüyor. Bu birçok hak ihlali doyasında görünen bir durumdur. Soruşturma izninin valilikten alınmayarak kolluğun korunma yoluna gidildiğini düşünüyoruz” dedi.

Gündem

Nevşin Mengü “Cüneyt Arkın gibi” dedi usta oyuncudan cevap gecikmedi

Nevşin Mengü, birçok Rus polisiyle aynı anda dövüşen Rus protestoyu Cüneyt Arkın’a benzetince, usta oyuncudan “Cüneyt Arkın kendi polisine askerine saldırmaz” cevabı geldi.

BOLD – Almanya’dan ülkesi Rusya’ya dönen muhalif aktivist Alexei Navalny’in tutuklanmasının ardından Moskova’da başlayan olaylar devam ediyor.

Olaylar sırasında yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığı öne sürüldü. Ülkenin çeşitli yerlerinde devam eden eylemlerde polisin göstericilere karşı sert müdahalesi de sürüyor. Polis ile göstericiler arasında devam eden şiddetli çatışmalara dair görüntüler de sosyal medyaya yansıyor.

Öte yandan, sosyal medyada dolaşıma giren bir görüntü gazeteci Nevşin Mengü ile usta oyuncu Cüneyt Arkın’ı karşı karşıya getirdi. Görüntülerde bir Rus göstericinin, protestocuları püskürtmeye çalışan polislere karşı mücadelesi yer alıyor.

KENDİ POLSİNE SALDIRMAZ

Mengü, yaşanan protesto olaylarının görüntüsünü “Cüneyt Arkın gibi Rus aktivist” notuyla sosyal medya hesabından paylaştı. Nevşin Mengü’nün bu paylaşımına Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın’dan cevap gecikmedi.

Mengü’nün paylaşımını yanıtlayan Arkın, “Fakat Cüneyt Arkın kendi polisine askerine saldırmaz” dedi.

AKP’den önce telefonlarda görüntülü arama yoktu

Okumaya devam et

Gündem

AKP’den önce telefonlarda görüntülü arama yoktu

Kendisine mikrofon uzatılan AKP’li kadının, “Eskiden cep telefonlarında görüntülü arama yoktu. Allah başkanımızdan razı olsun” sözleri sosyal medyada olay oldu.

BOLD – Sokak röportajlarında mikrofon uzatılan AKP seçmeni bir kadının sözleri sosyal medyada gündem oldu. Hükumeti ve Erdoğan’ı öven kadın AKP ile birlikte teknolojik gelişmelerin hızlandığını iddia etti.

Görüntülü arama örneği veren AKP’li kadın: “Eskiden cep telefonlarında görüntülü arama yoktu. Şimdi Almanya’daki abimle görüntülü konuşabiliyorum. Allah başkanımızdan razı olsun” dedi.

Muhabirin bu teknolojileri yurt dışından alıyoruz hatırlatmasına ise AKP’li kadın: “Olsun yine de önce Allah’ın sonra da Başkanımızın sayesinde” diyerek cevap verdi.

43 yıllık esnaf batışını böyle anlattı: Bu komedinin parçası olmak istemedim

 

Okumaya devam et

Gündem

Payitaht oyuncusu sahte içkiden öldü

Payitaht ve Arka Sokaklar dizilerinde de rol alan oyuncu 38 yaşındaki Ercan Yalçıntaş, Bursa’daki evinde ölü bulundu. Yalçıntaş’ın sahte içkiden hayatını kaybettiği öğrenildi.

BOLD – Bursa’nın Osmangazi ilçesi Sırameşeler Mahallesi’nde oturan dizi ve tiyatro oyuncusu 38 yaşındaki Ercan Yalçıntaş evinde ölü bulundu.

AMATEM’DE TEDAVİ GÖRDÜ

Kendisinden uzun süre haber alınamayan Yalçıntaş’ın cesedi eve gelen annesi tarafından bulundu. İddiaya göre, ihbar üzerine eve gelen sağlık ekipleri Yalçıntaş’ın sahte alkolden hayatını kaybettiğini belirledi.

Yalçıntaş’ın daha önce de Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde (AMATEM) alkol tedavisi gördüğü öğrenildi.

PAYİTAHT’TA DA ROL ALDI

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunu olan Yalçıntaş, “Arka Sokaklar, Payitaht, Eve Dönüş, Vatanım Sensin, Türkan” gibi dizilerin yanı sıra birçok tiyatro oyununda da sahne aldı.

Yalçıntaş’ın cesedi Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırılırken polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Cem Seymen’den fahiş fatura isyanı: İnsan gibi yaşama hakkının gaspıdır bu fatura

Okumaya devam et

Popular