Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İMO Başkanı: Depremde en büyük sorun siyasi idarenin harekete geçmemesi

114 kişinin ölümüne sebep olan 6.9 büyüklüğündeki İzmir depremi “Kim sorumlu?” tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Deprem gerçeğini değerlendiren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, asıl sorunun problemi tespit etmesine karşın harekete geçmeyen devlet ve siyasi idare olduğunu söyledi.

BOLD – Hemen her büyük depremin ardından Türkiye aynı konuyu tartışıyor. İzmir depreminin ardından kimin sorumlu olduğu konusunda muhalefet iktidarı; iktidar ise muhalefeti suçladı. Son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de büyükşehir belediyesi yönetiminin CHP’de olduğunu vurgulayıp, sorumluluğun da CHP’de olduğunu ileri sürdü.

DEĞİŞMEYEN DEPREM POLEMİĞİ: KİM SORUMLU?

Siyasi polemikler devam ederken Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç de tartışmaya katıldı. Deprem gerçeğinde en masum tarafın vatandaş olduğunu söyleyen Yüzgeç problemi “En büyük sorunumuz, siyasi idare ve devletin sorunu tespit etmesine karşın harekete geçmemesi ya da harekete geçmeyi tercih etmemesi” sözleriyle tarif etti.

AKP ENVANTER ÇALIŞMASINI YILLARDIR BİTİRMEDİ

Birgün’ün sorularını cevaplayan Taner Yüzgeç, özellikle 1960’lardan itibaren hızlı yapılaşmayla beraber Türkiye’de genel bir yapısal sorunun ortaya çıktığını kaydetti. Nüfusun artmasıyla birlikte depremin verdiği hasarın da arttığını vurgulayan Yüzgeç, envanter çalışmalarındaki eksikliğe de dikkat çekti. İktidarın 2017’de tamamlama sözünü verdiği halde hala binaların envanterinin çıkarılmadığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Yüzgeç, “Bütün yapıların envanterinin üç yıl öncesine kadar çıkarılması gerekmekteydi. Bugün bunun yapıldığını maalesef söyleyemiyoruz. Eğer yapılmış olsaydı İzmir’deki kamu binaları, içerisinde oturulamayacak duruma gelmezdi. Okulların durumunu tam olarak bilmiyoruz ancak zarar gören hastaneler de mevcut” dedi.

İMAR AFFINA BÜYÜK TEPKİ: CİNAYET

Türkiye’te zaman zaman uygulanan imar affına tepki gösteren Yüzgeç “İmar affı cinayettir. Yurttaşa, “Gelin oturun, kaçak yapılmıştır ama ben bunun bedelini aldım, yasallaştırdım” demektir. Oysa ki bu çok büyük bir hatadır. Ne tür bir imara uygunsuzluğa sahip ki aftan yararlanıyor, bilinmiyor. Dolayısıyla içerdiği risk de bilinmiyor ama buna rağmen yasallaştırılıyor. Türkiye’nin yapısal sorunlarından birisi de bu meseledir” dedi.

 

Gündem

Korkunç iddia! Marttan bu yana koronavirüsten ölen 40 bin kişi gizlendi

Solunum ve göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, salgının Türkiye’de görülmeye başlandığı Mart ayından bu yana 53 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

BOLD – Pandeminin resmi açıklamalara göre, Türkiye’de görülmeye başladığı Mart ayından bu yana açıklanan vaka ve vefat sayıları tartışma konusu. Meslek örgütleri özellikle de Türk Tabipler Birliği (TTB), hükumetin halktan gerçek rakamları sakladığını iddia ediyor.

Üstelik belediyelerin açıkladığı bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayısı da iddiaları destekliyor.

Öte yandan KRT televizyonuna konuk olan, göğüs ve solunum hastalıkları uzmanı doktorların kurduğu, Türk TORAKS Derneği Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı da Türkiye’de koronavirüs salgını sonrası yaşanan ölümlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BİZ ARTI ÖLÜMLERE BAKIYORUZ

Mart – Mayıs arasında İstanbul’da 4 bin 500 ölüm saptadıklarını belirten Dağlı: “2 bin 700’ü bunun açıklanamaz yani bildirilmemiş ölümdü. Sayılar giderek arttı tabi. Bugün Türkiye’de toplamda yapılmış birçok artı ölüm çalışması var. Arkadaşlarımızın hesaplarına göre Mart’tan itibaren 53 bin kişinin vefat ettiğiyle ilgili bilgiler var. Belediyelerin yaptığı çalışmalarda şu şekilde ortaya çıkıyor; Bulaşıcı hastalık.
Biz sadece artı ölüme bakıyoruz. Belediye çok net olarak nedensel ölümleri gösteriyor. Bulaşıcı hastalıkla ilgili kaybedilmişleri gösteriyor. ”

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs veirlerine göre ise Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin toplam sayısı 13 bin 936.

Burdur E Tipi Cezaevinde 22 koronavirüs vakası

 

Okumaya devam et

Gündem

İmamoğlu’na suikast istihbaratı 15 gün önce İçişlerine ulaştı

İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmeyi katıldığı Halk TV’deki canlı yayındaki programda anlatan İsmail Saymaz, suikasta dair istihbari bilgilerin 15 gün önce bakanlığa ulaştığını söyledi.

BOLD – Gazeteci İsmail Saymaz, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarı ile ilgili İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştüğünü söyledi. Saymaz görüşmenin detaylarını Halk TV’de Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında anlattı.

İstihbari duyum alındığını söyleyen Saymaz, “Uyarı yapıldığını söyledi. Ani bir şey değil. Genel bir duyum olarak ilettiler” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin eline 15 gün önce bir istihbari not ulaştığını doğrulayan Saymaz, doğrudan bir suikast olgusu olmadığını belirten bakanlık yetkilileri, sadece Ekrem İmamoğlu’nun isminin geçmediğini ve farklı isimlerin de istihbari notta yer aldığını açıkladı.

Türkeş’in oğlu MHP yönetimi topa tuttu

Okumaya devam et

Gündem

Ekrem İmamoğlu’na suikast son anda önlendi

Odatv, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu öldürmek için harekete geçen IŞİD’li suikastçilerin son anda yakalandığını iddia etti.

BOLD – IŞİD militanlarının İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu öldürmek için harekete geçtiği iddia edildi.

İddianın sahibi Odatv, İmamoğlu’nun tüm koruma ekibinin İçişleri Bakanlığı tarafından uyarıldığını yazdı. Korumalardan herhangi bir şüpheli durumla karşılaşılırsa veya tedbir alınabilmesi için takviye kuvvete ihtiyaç olunursa acilen bilgilendirilmesi istenildi.

İmamoğlu’na da bilgi verildiğini belirten site eski bir İçişleri Bakanının suikast iddiasını doğruladığını yazdı. Ciddi iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı ve Valilikle koordine olunarak güvenlik çemberi yeniden ele alındı.

İstanbul Valiliği emriyle Ekrem İmamoğlu’nun koruma sayısı da artırıldı. Odatv, İmamoğlu’na suikast girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanlarının son anda yakalandığını belirtti.

Ali Babacan’ı karşısında gören esnaf bakın ne yaptı: Çıldırdık artık!

Okumaya devam et

Popular