Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kovid-19’a rağmen tutuklulara 8 ayda sadece bir bardak çamaşır suyu verildi

Pandemi sürecinde cezaevlerinde sunulan temizlik imkanları, tutukluların hayatının hiçe sayıldığını bir kez daha ortaya koydu. Van’da cezaevinde kalan mahkumların hazırladığı hak gaspı raporuna göre temizlik amacıyla 8 ayda sadece 1 bardak çamaşır suyu ve sıvı deterjan verildi.

BOLD – Türkiye’de cezaevlerinin koşulları ve hak gaspları pandemi sürecinde daha da ön plana çıktı. Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde’ki tutukluların hazırladığı Ekim ayı hak gaspı raporunda, koronavirüse karşı tutukluların nasıl savunmasız bırakıldığı anlatıldı.

SU SINIRLI, HİJYEN MALZEMESİ YOK

Mevzuata göre cezaevinde kalan tüm mahkumlara ücretsiz olarak temizlik malzemesi dağıtılması gerekiyor. Ancak cezaevlerinde bu prosedür uygulanmıyor. İktidar kaynakları özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde hijyen için tedbirlerin alındığını belirtse de, tutuklular tam tersini ileri sürüyor. Birgün’ün haberleştirdiği rapora göre Van Yüksek Güvenlikli Kapalı cezaevinde bir koğuşta bulunanların tamamına 8 ayda sadece 1 bardak çamaşır suyu ve sıvı deterjan verildi.

HAK GASPLARI DEVAM EDİYOR

Hijyen konusundaki problem bununla da sınırlı kalmadı. Hak gasplarının pandemi döneminde daha da arttığını belirten tutukluların iddiasına göre su kotası uygulandı. Tutuklular günlerce çok az miktarda suyla idare etmek zorunda bırakıldı. Rapora göre ayrıca, bu süreçte tedavi hizmetlerinin artırılması gerekirken revir hakkı haftada iki günden bir güne düşürüldü.

Rapora göre cezaevindeki hak ihlalleri sağlıkla sınırlı değil. Rapora göre tutuklulara hakkında yasak olmayan kitap ve dergiler verilmiyor. Avukat ve aile ziyaretlerine konulan yasak ekim ayında da devam etti. Bakanlık’ca açıklanan ‘görüntülü görüşme’ de bugüne kadar hiç yaptırılmadı. Ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olmayanlar tek kişilik hücrelerde tutuluyor.

ÖNGÖR: PANDEMİDE İHLALLER ARTTI

Hak ihlali iddialarını değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Av. İlhan Öngör, pandemi sürecinde hakların daha da engellenmeye başladığını kaydetti. Öngör, şöyle konuştu: “İhlallerin başında; ayakta sayım, çıplak arama, sosyal haklarının engellenmesi, kitap ve gazete dergi gibi yayınların verilmemesi, görüş ve iletişim kısıtlamaları, sağlık hizmetleri olanaklarından yararlandırılmaması geliyor. Çoğu zaman da fiziksel şiddet darp ve işkence vakaları yaşanıyor. Bu darp işkence ve kötü muamele olayları maalesef kamu görevlilerinin cezasızlık hukukundan faydalanmaları ile son buluyor. Tek başına yaşamını idame ettiremeyecek mahpuslar ölüm kalım savaşı veriyor. Sağlık hakkından zaten kısıtlı bir şekilde faydalanmaya çalışırlarken pandemi sürecinde bu hak daha da engellenmeye çalışılıyor.”

Gündem

Saray’ın yıllık hizmet ve personel giderlerini duyan vatandaş şaşkın: İstihdam için Saray yapmışlar

Tasarruf tedbirlerinden muaf tutulan Saray’ın Sayıştay raporuna yansıyan harcamalarını gören vatandaşlar, yıllık 2 milyarı TL’yi bulan mal-hizmet alımı ve personel giderlerine israf dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 30 Haziran’da yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesiyle devlet kurumlarında tasarrufa gidileceği açıklandı.

KENDİSİNİ MUAF TUTTU BAKANLIKLAR İSE UYMADI

Genelgeden Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği kapsam dışı bırakıldı. Genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarına, araç kullanımından cep telefonu faturalarına, gazete ilanlarından davet ve etkinlik organizasyonuna kadar çok sayıda kalemde kesintiye gidilmesi talimatı verildi.

Bazı bakanlık ve kurumların genelgeye uygun hareket etmedikleri basına yansımıştı. Genelgeye rağmen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, lüks sedan araç kiralamasıyla gündeme geldi. Aile Bakanlığı her biri aylık 25 bin liraya 10 araç kiralandı.

SARAY’IN MAL-HİZMET VE PERSONEL GİDERLERİ

Tasarruftan muaf tutulan Saray’ın harcamaları Sayıştay raporuna yansıdı. Gazeteci Murat Ağırel’in sosyal medyadan paylaştığı harcama miktarlarına vatandaşlar inanamadı.

Ağırel paylaşımında şu ifadeleri kullandı: Sayıştay’ın yayımladığı rapora göre Cumhurbaşkanlığı bütçe giderleri tablosunda Saray’ın bir yıllık mal ve hizmet alım gideri 1 Milyar 630 Milyon TL! Bir yıllık personel gideri 314 Milyon TL.”

Ekonomik krizle boğuşan Türkiye’de Saray’ın yaptığı devasa harcama sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti. Yıllık 2 milyar TL’ye dayanan harcamaya gelen tepkiler şöyle:

Şahap Kavcıoğlu elin parasıyla hesap yapıyor: Rezervlerimiz 30 milyar dolar arttı

Okumaya devam et

Gündem

Kayıp olduğunu bilmeyen kişi arama ekibiyle kendisini aradı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde eve dönmeyen kişi için arama ekibi oluşturuldu. Arananın kendisi olduğunu bilmeyen Beyhan Mutlu (50) da arama çalışmalarına katıldı. Ekipten biri ormanda ‘Beyhan’ diye bağırınca Beyhan Mutlu durumu anladı.

BOLD – İnegöl ilçesi Çayyaka Mahallesi’nde, gece saatlerinde arkadaşlarıyla ormanda alkol alan Mutlu, evine gitmek için ayrıldı. Bir süre sonra mahalleye dönen arkadaşları Mutlu’nun eşiyle karşılaştı. Eşi, Beyhan Mutlu’dan haber alamadığını, telefonuna da ulaşamadığını söyledi.

KENDİNİSİ ARAMA ÇALIŞMALARINA KATILDI

Beyhan Mutlu’nun, ormanda kaybolduğunu düşünen arkadaşları, jandarmaya haber verdi. İhbar üzerine bölgeye, jandarmanın yanı sıra UMKE ve İNDAK ekibi sevk edildi. Çalışmalar sürerken bölgedeki Mutlu kendisini arayanların yanına geldi. Burada, ekipteki görevliden ormanda kaybolan bir kişiyi aradıklarını öğrenen Mutlu da arama çalışmalarına katıldı. Bir süre sonra bir personel “Beyhan Mutlu” diye bağırdı. Mutlu da ‘Buradayım’ diye cevap verince gerçek ortaya çıktı. Kendisinin arandığını öğrenen Beyhan Mutlu, ifadesi alındıktan sonra ekipler tarafından evine bırakıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Osman Gökçek’in İpek ailesinden iki kadına saldırdığı görüntüler

Türkiye’deki erkeklerin kadına yönelik şiddet ve cinayetleri sınır tanımıyor. AKP’li Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in, Londra’da iki kadınla tartıştığı görüntüler ortaya çıktı. Akın İpek’in eşi ve kızı olduğu anlaşılan görüntülerde Gökçek’in kadınlara hakaretler ettiği duyuluyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından belediye başkanlığından kovulan Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yayınladığı görüntüler büyük tepki topladı.

KADIN MAKYAJ BÖLÜMÜNDE OTURAN GÖKÇEK

Videoya yorum yapan Akın İpek, “İki yıl önce, 12 Haziran 2019 da Londra da; Harrods mağazası, kadın makyaj reyonunda oturan Melih Göçek in, oğlu Osman Gökçek, eşim ve kızımla karşılaşmış. Aileme yaptığı terbiyesizliği görüyorsunuz… Bunun programını da yapacakmış…” diye yazdı.

İpek’in eşi Nevin İpek’de olayın perde arkasını anlatacağını belirterek, “Bu günün önünü arkasını merak eden olursa zevkle anlatırım, zira hayatımda hiç bu kadar korkudan pörtleyen bir çift göz görmemiştim. 2 yıl olmuş.” mesajı paylaştı.

VATAN EVLADIYIM DEYİNCE, GÖKÇEK’İN YOLSUZLUKLARI HATIRLATILDI

Londra’da vatan millet edebiyatına sığınan Gökçek’in, “Ben bu vatanın milletin evladıyım.” sözleri manidar bulundu. Osman Gökçek’e, babası Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni milyarlarca lira zarara uğrattığı hatırlatıldı.

Okumaya devam et

Popular

Shares