Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Ülkücü Hareket ya da Bozkurtlar adıyla anılan Türk milliyetçisi grup, Almanya’da tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak CSU Parlamento Grup Başkanı Stefan Müller, Ülkücü Hareketi “Erdoğan milliyetçiliği” olarak nitelendirdi. Grubun kapatılmasına yönelik çağrılar giderek artıyor.

BOLD – Türk Milliyetçileri, 2015 yılından itibaren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la güçlerini birleştirdi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Erdoğan iktidarının koalisyon ortağı olurken Ülkücüler ve İslamcıların birlikteliği döneminde Türkiye demokrasisi gerileme yaşadı. Bunun da ötesinde Avrupa Birliği ile ilişkiler hiç olmadığı kadar gerildi.

turkishminute.com‘un aktardığına göre Fransa’nın Ülkücü Hareketi yasaklama kararı almasından sonra Almanya’da da aynı talep her geçen gün artıyor. CSU Partileri ülkücülerin ve radikal camilerin yasaklanmasını istiyor. CSU Parlamento Grup Başkanı Stefan Müller, bu talebi en açıkça dile getiren isimlerden…

Müller, “Erdoğan milliyetçiliği veya İslamcı şiddet. İkisinin de ülkemizde yeri yok. Almanya’da kim nefret tohumları ekiyorsa, hukuk devletinin gücünü hissetmesi gerekiyor. Yasaklama ya da kapatılma yoluyla” diyor

Alman Federal Meclisi Üyesi Sevim Dağdelen de Almanya’nın hızla Fransa’yı örnek alması gerektiğini ve Ülkücü Hareketi yasaklaması gerektiğini söylüyor. Dağdalen’e göre Ülkücüler aşırı milliyetçilikleri nedeniyle toplumun kutuplaşmasına neden oluyor.

Yeşiller ve Sol Parti, Almanya’daki ülkücülerin mevcut dernek ve kuruluşlarının yasaklanması için girişimin iki öncüsü. Girişime Alman hükumetinin koalisyon ortakları da sıcak bakıyor.

İSTİHBARAT TAKİPTE

Alman istihbaratına göre Almanya’da en az 11 bin ülkücü var. Bunlardan bir kısmı dernekler çatısı altında, bir kısmı ise resmi olmayan bir networkla birbirine bağlı.

DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Ülkücülerin “ultra milliyetçi ideolojisinin insanları aşağılayıcı” olduğunu söyleyen CDU’lu de Vries, Almanya’daki özgür ve demokratik düzen için bir tehdit teşkil ettiğini ifade etti. CDU’lu vekil Christoph Ploß ile birlikte Bozkurtlar’ın yasaklanmasını talep eden de Vries, “Başka dini ve etnik grupları küçük gören faşist ve ırkçı ideolojilerin, Alman veya göçmen kökenli olmasından bağımsız bu ülkede yeri yok” diye konuştu.

Sol Parti İç Politikalar Sözcüsü Ulla Jelpke, ülkücülerin yıllardır “ölümcül bir tehdit” teşkil ettiğini söylüyor ve Ülkücülerin sadece muhalif Türkleri veya Kürtleri değil, Ermeni Soykırımı karar tasarısının Federal Meclis’te kabul edilmesinden sonra Alman milletvekillerini bile hedef aldıklarını belirtiyor. Jelpke, Bozkurtların Türk devleti tarafından düzenli biçimde yurtdışındaki muhalifleri sindirmek için görevlendirildiklerini de iddia ediyor. Jelpke, ülkücülerin MİT tarafından istihbarat amaçlı kullanıldığının Federal Hükümet tarafından tespit edildiğinin de altını çiziyor.

ÜSTÜN TÜRK IRKI PROPAGANDASI

İki büyük ülkücü dernek, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) ve Avrupa Türk İslam Kültür Birliği (ATİB) Almanya’da faaliyet gösteriyor.

Bunun dışında örgütlü olmayan Ülkücüler var. ATİB’in Kurucu Genel Başkanı ise ilginç bir isim; Papa suikastçisi Mehmet Ali Ağca’ya silah ve suikast için vadedilen 3 milyon markı sağlayan kişi olarak adı MİT raporlarında geçen Musa Serdar Çelebi…

DW’ye göre Alman istihbaratı, örgütlü olmayan Ülkücülerin, internet üzerinden üstün Türk ırkı propagandası yaydığı başta Kürtler, Ermeniler, Yunanlar, Yahudiler ve ABD’lileri düşman gruplar olarak tanımladığı belirtiliyor.

AYM’den 15 Temmuz kararı: Sivillere dokunulmazlık Anayasa’ya uygun

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Toledo Caddesindeki bir binada patlama meydana  geldi. Patlamanın olduğu binada  mahsur kalanlar olduğu öğrenilirken, gelen ilk bilgilere göre 2 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – İspanya’nın başkenti Madrid’deki patlamayla ilgili Reueters haber ajansında yer alan habere göre, olay Toledo caddesinde bir caddede meydana geldi. Patlama sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı ve bina içerisinde mahsur kalan kişilerin olduğu öğrenildi.

EN AZ 2 ÖLÜ

El Pais’in haberine göre, Madrid Belediye Başkanı José Luis Martínez Almeida, olayda en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

EL MUNDO: BÜYÜK İHİTİMALLE GAZ ŞIKIŞMASI

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Mundo ise, patlamanın yüksek ihtimalle gaz sıkışmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde binanın ağır hasar aldığı, binanın bulunduğu sokağın ise savaş alanına döndüğü görüldü. Patlamanın olduğu bölgede polis geniş çaplı güvenlik önlemi alırken çevre binalar da tahliye edildi.

Kamala Harris ABD’nin 244 yıllık tarihindeki en üst düzey kadın yetkili olacak

 

Okumaya devam et

Popular