Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tabutla tahliye: “Bu cinayetin peşini bırakmayacağım”

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucu Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün gece cezaevinde hayatını kaybeden KHK’lı Ahmet Kaplan’ın ölümünün adım adım işlenmiş bir cinayet olduğunu söyledi.

BOLD – İskenderun T Tipi Cezaevinde dün gece hayatını kaybeden 4. evre akciğer kanseri Ahmet Kaplan (48) için HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kaplan ölmeden önce iki soru önergesi verdi. Kaplan’ın ölümünün adım adım işlenen bir cinayet olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, bu cinayetin peşini bırakmayacağını söyledi. Gergerlioğlu, Ahmet Kaplan’ın başvurulara rağmen ısrarla tahliye edilmediğini de belirtti.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 4 yıldır tutuklu olan KHK’lı polis memuru Ahmet Kaplan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı. 4 ay sonra denetimli serbestlikle bırakılacak olan Ahmet Kaplan’a 16 Ekim 2020’de akciğer kanseri teşhisi konuldu. Tedavi için ara ara İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürülen Kaplan, kanser 4. evreye gelince hastanede tedavi görmesi gerekti ancak tutuklu odası olmadığı için cezaevine geri gönderildi. En yakın hastane olan Adana Şehir Hastanesi’ne de sevk edilmedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevapması için ilk önergeyi 24 Eylül 2020’de veren Gergerlioğlu, kendisine gelen bir mektupta yazılan iddiaları gündeme getirdi. Gergerlioğlu, Ahmet Kaplan’ın bir arkadaşından gelen ve “Ailesi cuma günü (18 Eylül) görüşe gitti. Durumunun iyi olmadığını söyledi. Telefonla görüşe dahi gidemediğini söylemiş. Merdivenleri inemiyormuş. Tek kişilik revir koğuşunda kalıyormuş. Akciğerleri su toplamıştı, bundan dolayı tedavi görmüştü. Durumunda değişiliklik yok. Kalan infaz süresince tedavisinin daha iyi yapılmasını istiyoruz.” ifadelerinin yer aldığı mektupta yazılanların doğru olup olmadığını sordu.

Bir ay içinde kendisine herhangi bir cevap verilmediğini belirten Gergerlioğlu, 27 Ekim 2020’de ikinci kez önerge verdi ve bu kez Ahmet Kaplan’ın sağlık hizmetlerine ulaşma konusunda yaşadığı hak ihlallerini de gündeme getirdi.

BÖBREĞİNE DE SIÇRAMIŞTI

Yine Ahmet Kaplan’ın arkadaşından gelen mektupta yazıldığına göre Kaplan, İskenderun Devlet Hastanesi mahkum servisine ihtiyacı oldukça gidip gelip tedavi oluyordu. İskenderun Devlet Hastanesi onkoloji servisinde kanser taraması yapıldığı gün tümörün böbreğine sıçradığı ve hastalığın 4. evreye geldiği ortaya çıktı. Tedavi için hastaneye yatması gereken Kaplan, İskenderun Devlet Hastanesi’nde mahkum koğuşu olmadığı için cezaevine geri gönderildi. En yakın hastane olan Adana Şehir Hastanesi’ne ise sevki yapılmadı. Geçen ayın sonunda infaz erteleme için verilen dilekçelere de cevap verilmedi. 20 Ekim 2020 İskenderun T Tipi Cezaevi İnfaz Savcılığı’na tekrar dilekçe verildi. Ancak yine bir sonuç olmadı.

Gergerlioğlu, bu iddiaları tekrar gündeme getirerek Abdülhamit’e Gül’e şu soruları sordu:

1. Ahmet Kaplan isimli yurttaşın hasta bir şekilde İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olduğu iddiası doğru mudur?
2. Bu iddialar doğruysa Ahmet Kaplan isimli yurttaşın hastalığı ne durumdadır?
3. Bu iddialar doğruysa 5275 sayılı kanun çerçevesinde tahliye edilmeme gerekçeleri nelerdir?
4. Ahmet Kaplan isimli yurttaşın 4. Evre kanser hastası olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Ahmet Kaplan isimli yurttaşın tedavisi ne şekilde yürütülmektedir?
5. İskenderun Devlet Hastanesi’nde mahkum koğuşu olmadığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Ahmet Kaplan isimli yurttaşın Adana Şehir Hastanesi’ne sevk edilme durumu var mıdır?
6. Ahmet Kaplan isimli yurttaşın infaz ertelemesi için İnfaz Savcılığı’na başvurduğu iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Ahmet Kaplan isimli yurttaşın infaz erteleme başvurusunun akıbeti nedir?
7. 24.09.2020 tarihli Bakanlığınıza göndermiş olduğum soru önergem ile ilgili tarafınızca hangi çalışmalarda bulunulmuştur?
8. Cezaevleri koşullarını iyileştirmek için Bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?
9. Son 3 yılda ağır hasta tutuklular için yapılmış çalışmalar nelerdir?
10. Son 5 yılda cezaevlerinde hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır?
11. Son 10 yılda hastalığı nedeniyle tahliye edilen yurttaş sayısı kaçtır?

İKİ ÇOCUK BABASIYDI

Ancak bu sorulara da cevap verilmedi. Teşhis konulduktan sonra tahliye de edilmeyen Ahmet Kaplan dün gece hayatını kaybetti. Meslek hayatı boyunca Hakkari, Batman ve İstanbul’da görev yapan yapan Kaplan, 2003 yılında Erzincan İl Emniyet Müdürü olarak atanmış, 2006’da ise Yalova’da görev yapmıştı. Kaplan evli ve 2 çocuk babasıydı. 

Tabutla tahliye: Tutuklu kanser hastası hayatını kaybetti

 

 

Gündem

AKP’nin Halk Ekmek ile mücadelesi sürüyor: Bakanlık genelgesiyle satışı yasaklandı

Halk Ekmek büfelerinin olmadığı yerlerde vatandaşa mobil büfelerle ucuz ekmek ulaştıran İBB’nin bu uygulaması Tarım ve Orman Bakanlığının genelgesiyle yasaklandı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından peş peşe gelen zamlarla, Halk Ekmek büfeleri önünden 90’ları andıran uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

ÖNCE AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

İhtiyacı karşılamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni büfeler açmak için İl Meclisinden yetki istedi. Proje AKP’li üyelerin karşı oyuyla reddedildi.

Bunu üzerine İBB mobil araçlarla kent merkezlerinde halka ucuz ekmek sağlama kararı aldı. Gelen baskıların ardından AKP grubu geri adım attı.

Bu seferde Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı. Bakanlığın yayımladığı genelge ile İBB’nin mobil ekmek büfelerinde ekmek satışı yasaklanmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın yayımladığı genelgeyle artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapılamayacak.

HALKIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Karar sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcılarından yasakla halkın cezalandırıldığı yorumları geldi. CHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Can Kıran da yaptığı paylaşımda: “AKP-MHP Meclis grubunun engellemeleri yetmiyor, şimdi de bakanlık devreye giriyor.. Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan genelge yayınladı. Halkın ekmeğiyle oynamayın!!”

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Gündem

Bir kaçırılma vakası daha: Devlet var diyorlar hani ya devlet

Elektrikçilik yapan  Gökhan Güneş’in Başakşehir’deki iş yerine gitmek için bindiği otobüsten iner inmez kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasına annesi, “Devlet nerede” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Başakşehir’de elektrikçi olarak çalışan Gökhan Güneş, dün sabah işe gitmek için bindiği otobüsten iner inmez etrafını saran kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Güneş’in kaçılma görüntüleri de bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

ÇOCUĞUMUZA NE OLDU BELLİ DEĞİL

Etkin Haber’de yer alan habere göre, görüntülere ulaşır ulaşmaz karakola götüren Güneş’in yakınları polisin ilgisizliğinden şikayet etti. Polis merkezine görüntüleri kendi götürdüğünü söyleyen baba İbrahim Güneş: (Polis) CD’yi paket yaptı çekmeceye attı. Hiç izlemediler. Çocuğumuza ne olduğu belli değil” dedi.

ÇOCUĞUMU VERSİNLER BANA

Şikayet için gittikleri karakolda polisin dalga geçer gibi, kayıp oğlu için kaynını aradığını ve Gökhan Güneş’in nerede olduğunu amcasına sorduğunu söyleyen anne Nazife Güneş: “Devlet var diyorlar hani ya devlet nerede? Benim çocuğum nerede. Ben çocuğumu istiyorum. Polislerin yaptığını da biliyorum. Benim çocuğumu versinler bana. Çocuğumun canından endişe ediyorum” diyerek gözyaşları döktü.

 

Okumaya devam et

Gündem

Can kaybı ve vaka sayısında düşüş sürüyor

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. buna göre, bugün hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu. Son 24 saatte yapılan 165 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 743 hastayla birlikte 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 2 milyon 412 bin 505’e çıktı.

AĞIR HASTA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Verilere göre 6 bin 113 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 2 milyon 290 bin 32’ye ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 5.1, ağır hasta sayısı da 2 bin 74 oldu.

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Popular