Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hukuk krizde: Her iki davadan birinde adil yargılanma hakkı ihlal edildi

AKP iktidarı döneminde yargıda yaşanan hukuk krizleri raporlaştırıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sunulan rapora göre muhaliflere yönelik operasyonların artarak devam ediyor. Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların yüzde 52’si adil yargılanma hakkı ihlali ile ilgili…

BOLD – TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP iktidarı döneminde yaşanan adalet kriziyle ilgili bir rapor hazırladı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, hazırladığı raporu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ileten CHP’li Bülbül, AKP’nin iktidar olduğu 18 yılda Türkiye’nin birçok alanda geriye gittiğini belirterek, “Bunların başında da hukuk krizi gelmektedir” dedi.

AKP döneminde Ergenekon ve Balyoz davaları ile başlayan ihlaller zincirinin muhaliflere yönelik operasyonlarla devam ettiğini belirten Bülbül, kadın cinayetlerinin AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında bugüne yaklaşık 5 kat arttığını kaydetti.

Bülbül’ün hazırladığı raporda şunlar kaydedildi:

ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLDİ

AYM’nin bireysel başvuru verilerine göre 23 Eylül 2012’den bugüne kadar Yüksek Mahkeme’ye yaklaşık 285 bin başvuru yapılmış, bunun 243 bin kadarı sonuçlandırıldı. Buna göre bireysel başvurunun başladığı tarihten bu yana yapılan başvuruların yüzde 85.5’i karara bağlanırken ihlal kararlarının temel hak ve özgürlüklerin dağılımında ise ilk sırada yüzde 52 ile adil yargılanma hakkı yer aldı.

PANDEMİ YOKSULU VURDU

Yoksul kesim ve dezavantajlı gruplar için çalışma şartları ağırlaştı, sosyal mesafenin mümkün olmadığı, üretimin yoğun olduğu, hijyenden uzak ve uygunsuz çalışma şartlarında işçiler çalışmaya devam etti. Sokağa çıkma yasağı uygulamalarının yasal dayanaktan yoksun bir şekilde yapılması hukuk devleti ilkesiyle çelişti. Pek çok etkinliğe sınırlama getirilirken AKP’nin siyasal çalışmalarını içeren etkinliklerine herhangi bir sınırlama uygulanmadı.

SORU ÖNERGELERİ YANITLANMADI

Pandemi döneminde açıklanan verilerin ulusal çıkarları koruma gerekçesiyle gizlendiği ortaya çıktı. Milletvekillerinin denetim hakkı kapsamında verdikleri 34 bin 486 soru önergesinden 4 bin 356’sı yanıtlandı. Pandemiyle ilgili olarak verilen toplam 508 soru önergesinden yalnızca 37’si yanıtlandı. Verilen yanıtlar, soruların cevapları yerine mevzuat ve bürokratik süreçlerin anlatılmasından oluştu.

GÖSTERİ HAKKI ENGELLENDİ

Türkiye İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 2019’da polis, en az 1215 gösteriye müdahale ederken bu gösterilerde en az 3 bin 980 kişiyi de gözaltına aldı. 2020 yılında da haziran ile eylül ayı arasında 637 toplantı ve gösteriye müdahale edildi. Bu dönemdeki müdahalelere salgın gerekçe gösterildi. Cumhurbaşkanı’nın mitinglerinde herhangi bir engelleme olmazken 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim başta olmak üzere milli bayramlar dolayısıyla düzenlenen pek çok etkinliğe izin verilmedi.

KADIN CİNAYETLERİ 5 KAT ARTTI

Kadın cinayetleri, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında beri yaklaşık 5 kat artmıştır. 2020 yılında eylül ayına kadar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 209 kadın öldürülürken 123 kadın şüpheli olarak ölü bulundu. Sadece ağustos, eylül ve ekim aylarında ise 64 kadın cinayete kurban gitti.

Adalet Bakanı yargıya güvenin düştüğünü kalbiyle reddetti

Gündem

Sosyal medyayı ayağa kaldıran tecavüz: Türkiye’de hakim ve savcılar ne kadar vicdansız

Antalya’da genç bir kadına tecavüz eden ve yüzde 90 engelli kalacak şekilde şiddet uygulayan şüphelinin mahkeme tarafından serbest bırakılması hakim ve savcıların vicdanını sorgulattı.

BOLD – Antalya’da yaşanan bir tecavüz olayı sosyal medyada gündem oldu. İddiaya göre, Murat K. bir arkadaşının çalışanı olan 29 yaşındaki Ç.Y adlı kadını eve bırakma bahanesiyle aracına alarak, bir marangoz atölyesine götürdü.

YOL KENARINA BIRAKTI

Burada genç kadına zorla uyuşturucu veren Murat K., ardından Ç.Y’ye saatlerce tecavüz etti. Uyuşturucuya ve tecavüze direnen kadın, Murat K. tarafından feci şekilde dövüldü. Olay sırasında Ç.Y’nin annesini de arayan Murat K. “Kızına tecavüz ediyorum” dedi. Murat K., Ç.Y.yi daha sonra yaralı bir şekilde yol kenarına bıraktı.

YÜZDE 90 ENGELLİ KALDI

Ç.Y. aldığı darbeler yüzünden yüzde 90 engelli kaldı. Annesinin başlattığı hukuk mücadelesi sonucunda Murat K. gözaltına alındı. Savcının istediği HTS kayıtları da annenin iddialarını doğruladı. Adliyeye sevk edilen şüpheli Murat K. ise serbest bırakıldı.

Bir kadını yüzde 90 engelli kalmasına neden olduğu iddia edilen şüphelinin serbest bırakılması sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Sosyal mecralarda ve sözlüklerde gündem olan olay ile ilgili, hakim ve savcıların vicdanlarını sorgulayan yorumlar paylaşıldı.

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

 

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüslü vaka sayısı 2,4 milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu.

Son 24 saatte yapılan testler sonucunda 752’si semptomlu, 6 bin 435 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki koronavirüslü vaka sayısı 2 milyon 406 bin 216’ya ulaştı.

İyileşerek sağlığına kavuşan hasta sayısı 5 bin 932 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı da 2 bin 102 olarak kayda geçti.

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

Okumaya devam et

Gündem

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

Kalp krizi geçiren sevgilisi Medeni Aykal’ın ölüm haberini alan Derman Bakır adlı kadın, çantasında taşıdığı silahla hastane koridorunda kendisini göğsünden vurarak intihar etti.

BOLD – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde dün akşam kalp krizi geçiren Medeni Aykal, Kayapınar ilçesindeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Aykal sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından getirildiği hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ACI HABERE DAYANAMADI

Aykal’ın ölüm haberi, hastane koridorunda bekleyen sevgilisi Derman Bakır görevlilerce iletildi. Bakır, acı haberi aldıktan sonra, iddiaya göre çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak, ateşledi. Ağır yaralanan ve acil serviste hemen müdahale edilen Derman Bakır da kurtarılamadı.

GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Derman Bakır’ın intiharına ilişkin görüntüler hastanenin güvenlik kameralarına da yansıdı. Görüntülerde görevlilerle görüşen Bakır daha sonra çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak tetiğe basıyor. Koltuğa yığılan Bakır’ın elindeki silah da yere düşüyor.

Derman Bakır’ın cesedi otopsi için morga kaldırılırken, Medeni Aykal’ın cenazesi, bugün sabah saatlerinde yakınları tarafından teslim alınarak Çınar ilçesinde toprağa verildi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular