Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eğitim Sen: Testi pozitif çıkan öğretmenler okula çağrılıyor

Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şubesi Başkanı Sacit Ünalmış, yüz yüze eğitime geçilen okullarda fiziksel mesafenin unutulduğunu, maskelerin çıkartıldığını, testi pozitif çıkan öğretmenlerin okullarda çalışmaya devam ettiğini öne sürdü.

BOLD – Salgının arttığı bir dönemde yüz yüze eğitime başlandı ancak okullardaki sorunlar devam ediyor. Okullarda vaka sayıları artarken, testi pozitif çıkan öğretmenlerin okula çağrıldığı öne sürüldü.

SON HAFTALARDA VAKA SAYISI ARTTI

Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ’a konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 1 No’lu Şubesi Başkanı Sacit Ünalmış, okullardan salgınla ilgili net bilgi gelmediğini belirterek, verilerin daha fazla olduğunu kaydetti. Ünalmış, sendikalı üyelerinin aktardığı bilgilerden topladıkları verilere göre; Ağustos ayından Kasım ayına kadar Kovid-19’dan kaynaklı okullarda çalışan 50 kişinin yakalandığını ve bir kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı. Son haftalarda vaka sayısının arttığını dile getiren Ünalmış, 8 öğretmenin daha testinin pozitif çıktığını, öğrenci sayılarında da ciddi bir artış gözlemlediklerini aktardı.

HASTA ÖĞRETMEN AĞIRLAŞANA KADAR ÇALIŞTIRILMIŞ

Bazı okullardaki durumlarla ilgili bilgi de veren Ünalmış, “Çağdaş Özel Eğitim Uygulama Okulunda iki ücretli öğretmenin pozitif olduğu bilgisi ulaştı. Ateşli gelen öğrenciler olmasına rağmen test ya da sağlık kurumuna götürme durumu olmadığı için, okul hemşiresi velileri arayıp çocukları almasını söylüyor. Özel öğretimlerde de maske zorunluluğu yok. Maske takmayan çocuklar okula geliyor. Yeni Mutlu İlkokulunda da bir öğretmen Kovid-19 testi pozitif çıkana ve durumu ağırlaşana kadar okulda çalışmaya devam etmiş. Temaslı ve pozitif çıkan öğretmenlerimiz okula çağrılmaya devam ediyor” dedi.

HİJYEN MALZEMESİ DE TEMİZLİK YAPACAK GÖREVLİ DE YOK

Okullarda hijyen ortamının uygun olmadığını belirten Ünalmış, “Çalışanlar eksik, temizlik yapacak görevli yok, hijyen malzemesi yok. Tuvaletler bakımsız ve okullarımız çok kalabalık. Her ne kadar sınıflarda seyreltilmeye gidilse de sınıf sayıları zaten 40-50 kişilik bunları ikiye bölsen bile fiziksel mesafeyi uygulayacak alan oluşmuyor. Okullarda gördüğümüz kadarıyla çocuklar oyun oynarken fiziksel mesafeyi unutuyorlar, hatta maskelerini çıkartıyorlar. Çocuklar maske değişimi yapıyor. Bu doğrudan doğruya Kovid-19 salgınına davetiye çıkarmakta ve bunların önlemi de alınmamakta” dedi.

Korona aşısı üretilmeden satıldı: Avrupa ve ABD 1 milyar doz aldı

Gündem

Beklenen istifa gerçekleşti, Lütfi Elvan görevi bıraktı

Geçen yıl kasım ayında sosyal medya hesabı üzerinden istifa eden, iki gün sonra Saray’dan “affını istediği” şeklinde açıklama yapılan eski Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın yerine atanan Lütfi Elvan da bakanlıktan ayrıldı.

BOLD – Ankara kulislerinde uzun süredir istifa edeceği konuşulan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bakanlık görevinden ayrıldı. Elvan’ın görevden affını istediği ve bunun da kabul edildiğine dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

DAMAT ALBAYRAK’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR

Bir süredir ekonomi politikalarından rahatsız olan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan görevinden istifa etti. Yerine ise damat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’deki Erdoğan imzalı atama kararında “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddit Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır” ifadelerine yer verildi. Nebati, Lütfi Elvan’ın TCMB’nin faiz indirme kararları karşısında sessizliğini koruduğu dönemde yaptığı yorumlarla ön plana çıkmıştı.

 

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Gündem

Son 10 yılda adli kontrollü çocuk sayısı 20 kat arttı

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar yüzlerle ifade edilen adli kontrolle serbest çocuk sayısı, 2019 yılında neredeyse 20 bin oldu.  Adli kontrolün tutuklamaya alternatif bir tedbirden çok yeni bir cezalandırma şekli olduğu konuşuluyor.

BOLD – Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre, adli kontrol ile serbestlik kapsamındaki çocuk sayısında yaşanan artış dikkat çekiyor.

Bianet’ten Münker Odabaş’ın haberine göre, 2010 yılında adli kontrol ile serbestlik kapsamında bulunan çocuk sayısı sadece 946. 2019 yılına gelindiğinde bu sayı 20 bine yaklaştı. Pandemiyle birlikte bu sayı kısmen düşüş sağlasa da uzun vadede kalıcı ve sağlıklı çözümler gerekiyor.

Denetimli serbestlik türleri içerisinde yer alan ve belli gün ve saatlerde en yakın kolluk kuvvetine imza vermeyi içeren adli kontrol ile serbestlik son yıllarda giderek artıyor.

YENİ CEZALANDIRMA ŞEKLİ

Tutukluluğa alternatif tedbirlerin başında gelen denetimli serbestlik uygulaması, kimi zaman amacının dışında kullanılarak daha fazla kişinin ceza infaz sistemine dahil olmasına neden olabiliyor.

Yaşanan artışın adli kontrol ile serbestliğin alternatif bir tedbirden çok yeni bir cezalandırma şekli olduğu yorumları yapılıyor.

TUTUKLU ÇOCUK SAYISI

Öte yandan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 31 Ekim 2021 tarihli verilerine göre, hapishanelerde 566’sı hükümlü olmak üzere toplamda bin 913 çocuk mahpus ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin verilerine göre ise 345 bebek de anneleriyle birlikte hapishanede bulunuyor.

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Okumaya devam et

Gündem

Dedeağaç’ta mahsur kalanlardan sevindiren haber

Erdoğan rejiminin baskısından kurtulmak için umut yolculuğuna çıkan ve bugün Dedeağaç’ta mahsur kalan 17 kişi için sığınma işlemlerinin başladığı öğrenildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ihlallerinden kaçan 17 kişi bugün Yunanistan tarafında mahsur kaldı. Aralarında 5’i çocuk ve 4 kadının bulunduğu 17 kişi Meriç Nehri’nin kenarından dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Çektikleri videoyla insani yardım çağrısında bulunan Türkiye’den gelen göçmenler, bebeklerin soğuktan donmak üzere olduklarını duyurdu. Susuzluk, zorlu arazi ile soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemediklerini belirten göçmenler, “Sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz.” diyor.

SOĞUKTA BEBEKLERİN AĞLAMA SESLERİ

Videoya konuşan kadın bir göçmen, “Hayatımız büyük tehlikede. Küçük çocuklarımız da var yanımızda. Bu noktada biran evvel insani yardım istiyoruz” dedi. Konuşma sırasında etraftaki bebeklerin ağlama sesleri videoya girdi.

ERDOĞAN’DAN KAÇIYORUZ, SİYASİ SIĞINMA İSTİYORUZ

Yalçın Toker ismindeki bir göçmen ise İngilizce olarak çektiği videoda dünyaya yardım çağrısında bulundu. Yunanistan tarafından bulunduklarını belirten Toker, “Meriç Nehri’ni geçtik ve 01 Aralık itibariyle Yunanistan tarafında bekliyoruz. Toplam 17 kişi (5 çocuk ve bebek, 4 kadın ve 8 erkek). Ne yazık ki susuzluk, zorlu arazi ve soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemiyoruz. Diktatör Erdoğan’dan umutsuzca kaçıyoruz. Siyasi sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz. Nazik ve umutsuzca acil yardıma ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerinde mahsur kalan hakkında olumlu haberler gelmeye başladı. Gazeteci Bedrettin Uğur, mahsur kalan 17 kişinin güvenli bir bölgeye alındığını duyurdu.

Uğur paylaşımında, “Mahsur kalan 17 mülteci Yunanistan Feres Karakolunda. İki avukat ve bir uluslararası raportör güvende olduklarını açıkladı. Deport edilmeyecekler. Sığınma için resmi işlemleri başladı” dedi.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Popular

Shares