Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kovid-19 hastası sağlık çalışanlarına testsiz işbaşı mecburiyeti

Hastaneler hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların sağlığını hiçe sayıyor. Son olarak Ankara Üniversitesi Hastanesi, Kovid-19 hastası sağlık çalışanlarından 10 günlük karantina süresinin dolmasının ardından PCR testi yaptırmadan işe başlamaları istedi. Hastane bu tartışmalı uygulamasına Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberi gerekçe gösterdi.

BOLD – Ankara Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği, Kovid-19’a yakalanan sağlıkçıların, işe dönüşlerinde PCR testi yaptırmaları için zorlanmamalarını istedi. Sağlık çalışanlarının sayısının az olması gerekçesi ile bu meslek grubu için karantina süresi daha önce 10 güne düşürülmüştü.  Anabilim dalı başkanlıkları ile birimlere gönderilen yazıda, 10 günlük karantina süresini dolduran sağlıkçıların işe dönüş için test yaptırmasına gerek olmadığı da duyuruldu.

KARANTİNA SONRASI TESTSİZ İŞBAŞI

Birgün’ün haberine göre Başhekim Prof. Dr. Tanıl Kendirli imzalı yazıda, hastalanan sağlık çalışanlarına ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Hastaneler Başhekimliği Enfeksiyon Kontrol Komitesi yazısı ve Başhekimliğimizin duyurusuna rağmen Covid-19 geçiren çalışanların işe dönüşlerinde Anabilim\ Bilim Dalı ve Birimler Tarafından PCR negatifliği istenerek test yaptırılması konusunda zorlamalar olduğu tespit edilmiş olup, ilgili yazılar direktifleri dışında hareket edilmemesi, hassasiyetle rica olunur.”

Yazıda, Covid-19’a yakalanan ve ayakta tedavi gören sağlık çalışanları için işe dönüş süresi 10 gün, yatarak tedavi görenler için 14 gün ve yoğun bakımda tedavi görenler için de 20 gün olarak belirlendi. Bu süreleri dolduran sağlık çalışanlarının Kovid-19 PCR testi negatifliğine bakılmaksızın göreve başlamaları istendi.

TTB: SAĞLIKÇILARI ÖLDÜRÜYORSUNUZ

Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehber gerekçe gösterilerek yapılan uygulama Türkiye’nin farlı yerlerinde de hayata geçirilirken Türk Tabipleri Birliğinden (TTB) tepki geldi. Yapılan açıklamada TTB “Sağlık çalışanları hasta iken çalışmaya zorlanılıyor. Covid-19 ile sadece sağlık kurumlarında yapılacaklarla, tüm yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkarak başarılı olamazsınız. Yaptıklarınız/yapamadıklarınızla sağlıkçıları öldürüyorsunuz, yönetemiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç ise sağlık çalışanlarının bu uygulama ile çözüm değil, problemin kaynağı olduğunun altını çizerek “Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını enfekte olsalar bile çalıştırmak istiyor. Bunun nedeni de ülkemizde sağlık çalışanlarının sayısının az olması. Şunu unutmamalıyız ki sağlık çalışanları aynı zamanda da halk için bir bulaş kaynağı oluyor ama Sağlık Bakanlığı bunu ısrarla gözardı ediyor. Bu uygulamayı yanlış buluyoruz. Uygulama kaygı verici ve kabul edilemez bir şey” dedi.

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular