Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunanistan’dan S-400’e karşı F-35 hamlesi

Yunanistan F-35 satın almak için ABD’ye resmen başvurdu. Yunan medyasında yer alan haberlere göre Yunanistan’ın bu hamlesinde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması etkili oldu.

BOLD – Yunanistan Savunma Bakanlığı 18-24 adet F-35 savaş uçağı alımı için resmi başvuru talebini içeren mektubu ABD’ye iletti. Yunan basınından Greek Report ise başvuruyu Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına karşı bir adım olarak yorumladı.

YUNANİSTAN F-35 ALMAK İSTİYOR

Greek Reporter’ın haberine göre Yunanistan resmi başvurusunu Washington’a iletti. Atina başvuru talebini içeren mektupta ABD’den 18 ile 24 adet arasında yeni veya kullanılmış F-35 savaş uçağı almak istediğini belirtti. Atina ayrıca 2021’de ilk teslimatın yapılması için kendi payına düşen her şeyi yapmaya hazır olduğu da belirtildi.

S-400’E KARŞI F-35

Yunan medyası, F-35 siparişini Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına karşı bir adım olarak yorumladı. Haberde, Atina hükümetinin Doğu Akdeniz’de güç dengesinin Yunanistan lehine değişebileceği değerlendirmesine yer verildi.

Diğer yandan Türkiye, daha önce Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle F-35 programından çıkartılmıştı.

Dünya

Fransa Senatosu Ermenistan’ın bile tanımadığı Karabağ’ı tanıma kararı aldı

Fransız Senatosu, Fransa Devleti’nin Ermeni işgalcilerin yönetimindeki “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımasını” isteyen karar tasarısını görüşerek kabul etti. Sembolik karara Azerbaycan ve Türkiye tepki gösterdi.

BOLD – Fransa Senatosu, Paris hükümetini, Ermeni işgalcilerin yönetimindeki ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımaya çağıran tavsiye niteliğindeki kararı kabul etti. Karar teklifinin hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak sembolik bir önem taşıyor.

Hazırlanan karar teklifinde, Fransız hükümetinden “Dağlık Karabağ hükümetini tanıması ve bu tanımayı kalıcı bir barışın tesisinde müzakere aracı olarak kullanması” isteniyor.

ERMENİSTAN’IN BİLE TANIMADIĞI KARABAĞ CUMHURİYETİ

Karar metnine, iktidar partisi LREM hariç tüm gruplar destek verdi. Oylamada 305 senatör, kararın kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Hükümet, “Ermenistan’ın bile tanımadığı Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımak bu sorunu çözmez” diyerek, tasarının bu bölümüne karşı görüş belirtti.

Turizmden ve yurt dışındaki Fransızlardan sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne söz konusu kabulün Fransa’nın ‘tüm nüfuzunu ve kapasitesini’ kaybetmesine neden olacağını ve Paris’in artık yardım etmek istediklerine de hiçbir faydasının olmayacağı çıkışında bulundu.

Lemoyne, “Ermenistan dahil hiç bir ülke Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımış değil. Hükümetin sorumluluğu, bu davranışın faydalı ya da etkili olabileceğini düşünmek. Fransa, Minsk Grubu’nda, ancak arabuluculuğu iki tarafça da onaylanırsa devam edebilir. Açık olalım, Fransa tarafından tek taraflı tanınması, kimsenin faydasına olamaz. Ne Ermenistan, ne Karabağ, ne Fransa, ne diğer Minsk taraflarının faydasına olur bu adım. Biz tek taraflı davranışlardan çok, taraflar arası diyaloğu kurmak için çalışmalıyız. Sembolik bir tanıma sorunun çözümüne katkı getirmez” diye konuştu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan açık oylamaya 336 senatör katıldı. Bunlardan 306 oy geçerli sayıldı. Geçerli oylardan 305’i tasarının kabul edilmesi yönünde oy verdi. Yalnızca 1 senatör “hayır” oyu verdi.

 

TASARI SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

Karar metninde Fransız hükümetine “bölgeye uluslararası güç gönderilmesi fikrini Minsk Grubu içinde savunması, Dağlık Karabağ’da işlenmiş savaş suçlarıyla ilgili uluslararası soruşturma yürütülmesini talep etmesi, 1994 yılında belirlenmiş sınırları yeniden tesis edecek biçimde soruna Minsk Grubu bünyesinde müzakere edilmiş kalıcı çözüm için çalışması ve Türk makamlarının oynadığı rolle ilgili tüm diplomatik sonuçları tartarak Avrupalı ortaklarıyla en uygun yanıtları öngörmesi” çağrısında bulunuluyor.

Kararda “Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın askeri saldırıları ve bölgeye yabancı savaşçı (cihatçı) götürüldüğü” iddiası da kınanmakta olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da Ermenistan için yardım toplayan bir derneğe destek ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur” demişti.

AZERBAYCAN TEPKİ GÖSTERDİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu’ndaki oylamanın ardından yayınladığı açıklamada, “tek taraflı ve hakikata uygun olmayan” unsurlar içerdiğini belirttiği karara sert tepki gösterdi.

Açıklamada, “tümüyle taraflı” karar tasarısının kabul edilmesinin provokatif bir adım olduğu, Ermeni kökenli Fransızlar’ın Karabağ meselesini seçim amaçları için kullandığının görüldüğü savunuldu.

Kararın hiçbir hukuki bağlayıcılığının olmadığı ifade edilen açıklamada, ihtilafta arabuluculuk görevine sahip bir ülkenin böyle bir tasarıyı geçirmesinin, bu ülkenin tarafsızlığına gölge düşürdüğü belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI “GÜLÜNÇ” OLARAK NİTELENDİRDİ

Dışişleri Bakanlığından, “Fransa Senatosunun Azerbaycan’a kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuktur.” açıklaması yapıldı.

Azerbaycan Kelbecer’in kontrolünü Ermenilerden devraldı

Okumaya devam et

Dünya

Beklenen oldu: Trump FBI’a yalan söyleyen eski danışmanını affetti

ABD medyasının af iddiası doğru çıktı. ABD Başkanı Trump, eski danışmanı Michael Flynn’i affettiğini açıkladı. Flynn, 2016’daki başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesine ilişkin soruşturmada FBI’a yalan söylediğini itiraf etmişti.

BOLD – Aldığı af kararını Twitter’dan paylaşan ABD Başkanı Donald Trump, “General Michael Flynn’e tam af verildiğini açıklamak benim için büyük bir onur. Flynn ve harika ailesini tebrik ediyorum. İşte şimdi harika bir Şükran Günü geçireceğini biliyorum” diye yazdı.

TRUMP’UN ALDIĞI EN ÜST DÜZEY AF KARARI

Başkan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, 2016 seçimlerinin ardından görevde kısa süre kaldıktan sonra geçiş sürecinde Ruslarla temasları konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na yalan söylediğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı. Kısa süre önce ABD basınında Trump’ın danışmanlarına Flynn’i affetmeyi düşündüğünü söylediği haberleri yer almıştı. Trump’ın Flynn’e af vermesi, başkanlığı boyunca aldığı en üst düzey af kararı olarak kayıtlara geçti.

YALAN SÖYLEDİĞİNİ İTİRAF ETMİŞTİ

Emekli general Michael Flynn, 2017 yılında Trump’ın görevi devralmasından haftalar önce Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmesine ilişkin FBI’a yalan söylediğini itiraf etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti. Flynn’ın Fethullah Gülen’e karşı Türk hükumetiyle bir komplonun parçası olduğu da belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

KHK zulmüne böyle direniyorlar: İşte İzmir’in ‘Badanacı Ablalar’ı

 

 

Okumaya devam et

Dünya

Futbol efsanesi Maradona hayatını kaybetti

Futbolun gelmiş geçmiş en büyük isimleri sıralamasında adı ilk sırada yer alan Arjantinli Diego Armando Maradona geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

BOLD – 1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’nin elle attığı golle elenmesine neden olan ve maç sonu verdiği röportajda, “O el Tanrı’nın eliydi” ifadesi yüzünden ‘Tanrı’nın eli’ lakabını alan ünlü futbolcu Maradona bir süre önce beyin ameliyatı geçirdi.

Efsane futbolcu Maradona’nın beyin ameliyatı geçirdikten sonra yerleştiği Tigre’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Sevilla’da oynadığı (1996) dönemde adı Galatasaray ile de anılan ünlü oyuncu dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor.

Maardona kulüp takımlarında oynadığı 590 maçta 308 gol attı. İtalya’da Napoli’yi şampiyon yapan Maradona, Napolilerin sevgilisi haline geldi.

Kokain bağımlısı olan Maradona’nın özel hayatı da futbol hayatı kadar sansasyonel oldu. Maradona 1994 yılında Amerika’da gerçekleştirilen Dünya Kupası finallerinde doping kullandığının ortaya çıkınca futbolu bıraktı.

ASRIN GOLÜNÜN ATTI

1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’ye kendi yarı sahasından kale önüne kadar, kaleci dahil tam 8 oyuncuyu çalımlayarak attığı gol ‘Asrın Golü seçildi.

Maradona’nın futbol hayatını sığdırdığı başarıları şöyle:

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1978 Arjantin

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1986 Arjantin

FIFA Dünya Kupası 2.liği
1990 Arjantin

Artemio Franchi Kupası Şampiyonluğu
1993 Artemio Franchi Kupası

İtalya Seria A Şampiyonluğu
o 1987 Napoli
o 1990 Napoli

İtalya Kupası Şampiyonluğu
o 1987 Napoli

UEFA Kupası Şampiyonluğu
o 1989 Napoli

İtalya Süper Kupası Şampiyonluğu
1991 Napoli

Teknik direktörlük kariyeri
1994 Textil Mandiyú
1995 Racing Avellaneda
2008-2010 Arjantin
2011-2012 Al-Wasl
2017 Fujairah

Aşırı sağ terör tırmanışta: Dünyada ölüm oranı yüzde 700 arttı

Okumaya devam et

Popular