Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Türkiye için en büyük ulusal güvenlik sorunu: Erdoğan

Hem Türkiye hem de bölge için en büyük güvenlik sorunu haline gelen Erdoğan Rejimi’ne karşı yeni bir düzen kuruluyor. Erdoğan da kendisinden öncekilerin yaptığını yaparak kurtulmaya çalışırken, halkını ve devletini ateşe atıyor.

FATİH YURTSEVER | BOLD ANALİZ

Bernard Russel, Batı Felsefesi Tarihi-I kitabında Aristo’nun politikaya ilişkin görüşlerini anlattığı bölümde “Tiranlıktan” bahseder. “Tiranlar çok büyük ölçüde halkı soylulara karşı korumak vaadiyle iktidarı ele geçiren laf cambazlarıdır. Tiranların iktidarını koruyabilmeleri için insanların birbirini çok iyi tanıması engellenmeli, onları kendi kapısında açıkta yaşamaya mecbur etmelidir. Kadın dedektifler casuslar gibi çalıştırılmalıdır. Kavga tohumları ekilmeli ve halk yoksullaştırmalıdır. Tebaanın yapacak bir şeyi olsun ve devamlı bir lidere ihtiyaç duysun diye savaş çıkarmalıdır.”

Erdoğan Türkiye’yi Küçük Asya’nın Kuzey Kore’si yapmaya çalışıyor

Erdoğan rejimi tam da Aristo’nun yazdıklarını haklı çıkarırcasına, özellikle de dış politikada, komşularla ilişkilerde devamlı sorun çıkarıyor, Türkiye’yi bölgede yalnızlaştırarak Küçük Asya’nın Kuzey Kore’si haline getirmeye çalışıyor. Üstelik bunları yaparken hiçbir ulusal hak ve menfaati de dikkate almıyor. Erdoğan Rejimini kendisine tehdit olarak gören ülkeler askeri güç kapasitelerini artırma yoluna gidiyorlar. Bu durum Türkiye’nin bölgede yalnızlaşmasına ve güvenlik kuşağının tehlikeli ve kırılgan hale gelmesine neden oluyor. Geçmişte Türkiye ile arasında askeri kapasite açısından denge güdülen ülkeler, yeni silah alımlarıyla dengeyi lehlerine bozuyor.

Yunanistan’ın Artan Hava Gücü Türkiye İçin Yakın Vadede Tehdit Olacak

Doğu Akdeniz’de yaşanan sondaj gerilimden sonra AB’den istediği seviyede destek alamayan Yunanistan 6 Kasım tarihinde ABD’ye gönderilen mektup ile resmi olarak 18 adet F-35 uçağını mümkün olan en kısa zamanda satın almak istediğini belirtti. Daha önce de Fransa’dan 18 adet Rafale uçağının alacağına ilişkin haberler basına yansımıştı. Erdoğan Rejimi sayesinde Türkiye askeri olarak nasıl kullanılacağı henüz belli olmayan S-400’ler uğruna, F-35 projesinden çıkarıldı.

15 Temmuz sonrasında yapılan tasfiyeler nedeniyle Hava Kuvvetlerinde yeterli sayıda F-16 savaş pilot bulunmuyor. Yeni ABD yönetimi tarafından CAATSA yaptırımları da devreye alınırsa hava kuvvetlerinde yüzde 85 oranında ABD’ye bağımlı olan Türkiye F-16 uçağı uçuramaz hale gelecek. Türkiye ve Yunanistan arasındaki askeri gücün özellikle de hava gücünün Yunanistan lehine değişmesi yakın vadede Türkiye için önemli bir güvenlik sorunu olacak.

İsrail Doğu Akdeniz’de En Etkili Deniz Gücü Oluyor

ABD’nin önderliğinde Doğu Akdeniz’de kurulan Türkiye-ABD-İsrail iş birliği “One Minute” kriziyle Erdoğan tarafından bozuldu. Şu anda İsrail-Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye yönelik bir ittifak kurulmuş durumda. İsrail Deniz Kuvvetleri son teknoloji ürünü olan, toplamda 4 Adet olması planlanan Saar 6 korvetlerin ilkini yakında hizmete sokacak.

Tüm gemiler hizmete girdiğinde; silah yükleri, hava ve füze savunma sistemleri ve elektronik harp kabiliyetleriyle İsrail Donaması bölgenin en etkili deniz gücü olacak. Bu deniz gücünün Doğu Akdeniz’de Türk Deniz Kuvvetlerine tehdit teşkil edeceği gayet açık. İsrail askeri doktrini doğrultusunda F-35 uçakları ile birlikte bölgenin en güçlü hava kuvvetlerine sahip. İsrail’in hava gücünü Doğu Akdeniz’de deniz gücüyle müşterek kullanması, Doğu Akdeniz’de güç dengelerini değiştirecek.

Mısır İlk Defa Karadeniz’de

Erdoğan rejimi politik hevesleri uğruna 2013 yılından itibaren Mısır ile tüm askeri ve diplomatik ilişkileri askıya aldı. Mısır son beş yıl içerisinde hava ve deniz kuvvetlerine ciddi yatırım yaptı. Erdoğan rejimi sayesinde oluşan Türkiye karşıtlığı ekseninde yaşanan Mısır-Rusya yakınlaşması meyvelerini Mısır gemilerin Karadeniz’e çıkması şeklinde verdi. Mısır güçlenen hava ve deniz kuvvetleriyle Yunanistan-Güney Kıbrıs eksenine kayıyor. İsrail ile kuvvetlenen Türkiye karşıtı blok, Mısır ile daha güçlenecek. Erdoğan Rejimi sayesinde Türkiye yakın gelecekte Ege ve Doğu Akdeniz’de denizden kuşatılmış hale gelecek.

Rus Helikopterini Kim Düşürdü?

Devlet kurumlarının devre dışı bırakılması, şahsi menfaatler uğruna başka ülkelerin taşeronluğuna soyunmak Erdoğan Rejimine hayat suyu verse de Türkiye’nin geleceğini karartıyor. Rus basınında bu günlerde sıkça Erdoğan ve MI6 Başkanı Richard Moore arasındaki yakın ilişkiler gündeme getiriliyor. Ortaya atılan iddialara göre İngiltere, Kafkaslarda Erdoğan’ı kullanarak yeni bir “Great Game” kurma peşinde. Richard Moore Erdoğan konusunda ABD’yi ikna etmeye çalışıyor. Ancak Rusya yaşanan gelişmelerin farkında. Ermenistan-Azerbaycan krizinde de Rusya son anda Aliyev’in çift taraflı oynaşından istifade ederek kazanan ülke oldu. Erdoğan Rejimi teşkil edilecek Barış Gücünde TSK’da yer alacak dese de Putin son noktayı koydu. Zaten Azerbaycan adına askerî harekâtı planlayan Türk generallerin resimlerinin Rus basınında yayımlanması, Rusya’nın her şeyden haberdar olduğunu gösteriyor.

Zira; Ermenistan-Azerbaycan barış görüşmeleri öncesinde bir Rus helikopteri düşürüldü. Beklenenin aksine Azerbaycan süratli bir şekilde sorumluluğu üzerine alarak tazminat ödemeyi kabul etti, Ruslar da fazla üstelemeden krizi sönümlendirmeyi tercih etti. Anlaşılan helikopter barış görüşmelerini sabote etmek için Erdoğan Rejimi ve onun TSK’daki işbirlikçileri tarafından düşürüldü. Aliyev ve Putin olayın perde arkasını bildikleri için beklenen hareketi yapmayarak, barış görüşmelerine devam ettiler. Erdoğan Rejimi oyun dışı kalarak istediğini alamadı. Putin son birkaç gün içerisinde tekrar oyuna dahil olmak için çaba sarf eden Erdoğan Rejimine veya arkasındaki güce Türk generallerin resmini yayımlayarak cevap verdi: “Her şeyi biliyoruz, ileri giderseniz daha fazlasını açıklarız.”

Sonuç olarak Erdoğan Rejimi hem Türkiye hem de bölge için en büyük güvenlik sorunu haline geldi. Bölgede Erdoğan Rejimine karşı yeni bir düzen kuruluyor. Bu düzenin ne büyük kaybedeni trend bu şekilde devam ederse Türkiye olacak. Tarihi günler yaşıyoruz. ABD, Erdoğan rejimine karşı AB’yi iş birliğine çağıyor. Aristo’nun dediği gibi, tebaanın yapacak bir şeyi olsun ve devamlı bir lidere ihtiyaç duysun diye savaş çıkarmalıdır.

Erdoğan da kendisinden öncekilerin yaptığını yaparak kurtulmaya çalışırken, halkını ve devletini ateşe atıyor.

Analiz

AKP sonrası hayal kırıklığı olur mu?

Ekonomide dibe vuruş muhalefetin AKP’ye karşı kullandığı en büyük koz haline geldi. CHP ve İyi Partinin başını çektiği Millet İttifakı bu kozu iyi değerlendirirken, insan hakları ihlalleri ise gündemin gerisinde kaldı. Oysa siyasetçisinden gazetecisine, avukatından memuruna milyonlarca insan, yargı eliyle Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır mağduriyetler yaşadı. Kötü ekonomi AKP’yi halkın gözünden düşürse de alternatiflerinin hak ihlalleri karşısında umut veremediği görülüyor.

BOLD – CHP ve İyi Parti’nin başını çektiği Millet İttifakı, AKP hükumetinin ekonomik başarısızlığını gündemde tutmayı başarıyor.
Muhalefet sayesinde Türkiye’nin konuştuğu, Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolarlık rezervi, bakanlıklarda ortaya devasa yolsuzluklar, partililerin astronomik maaşları AKP’yi zor durumda bıraktı.
Kötü ekonomi üzerinde yapılan muhalefet başarılı ilerlese de ülkenin tek sorunu ekonomi yönetimi değil. Ne CHP ne de İyi Parti, insan hakları ihlalleri konusunda yeteri kadar politika üretmiyor.
Yüzbinlerce KHK’lı Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmeyen hak ihlalleriyle yaşam mücadelesi veriyor.

MECLİS’TE BİLE HAK İHLALİ VAR

Halkın seçtiği milletvekilleri bir sosyal medya paylaşımı yüzünden vekillikleri düşürülüp yaka paça Meclis’ten dışarı atılıyor, tartaklanarak gözaltına alınıyor.
Meclis’teki 3. Büyük partinin lideri yaklaşık 4,5 yıldır 10 milletvekiliyle birlikte hapiste. HDP’nin seçilmiş 48 belediye başkanı mahkeme kararı olmadan görevlerinden el çektirildi. 19 Belediye başkanı ise cezaevine atıldı.
Türkiye, en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkeler listesinde açık ara lider.

VALİLERİN PANDEMİ BAHANESİ

Hak ihlalleri koronavirüs pandemisiyle başka bir boyut kazandı. Çanakkale Cezaevinde olduğu gibi koronavirüsten ölen mahkumlar siyasetin gündemine hiç gelmedi.  İl valileri pandemiyi bahane ederek, kadın hakları aktivistleri, sağlık çalışanları ve muhalefet partilerinin barışçıl protesto gösterilerini yasaklıyor.
Ekrem İmamoğlu’nun türbe ziyaretinde olduğu gibi, kanunda yer almayan suçlardan siyasi rakiplere soruşturmalar açılıyor. Canan Kaftancıoğlu’na 7 yıl önceki paylaşımları yüzünden 10 yıl hapis cezası verildi.
Terör suçlarından yargılanan sanıkları savunan avukatlar, müvekkilleriyle aynı suçlardan tutuklanma ve yargılanma riskiyle karşı karşıya.

MAFYA BİLE ŞİKAYETÇİ

Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker, evine yapılan polis operasyonunda, operasyonun saati, şekli ve basına servis ediliş şekliyle kendisinin, eşinin ve çocuklarının haklarının ihlal edildiğinden şikayet etti.
Hak ihlalleri listesi uzun. Tahribatın büyüklüğü yüzünden muhalefetin sadece ekonomi üzerinden hükumeti köşeye sıkıştırması bile, ilk seçimde yönetim değişikliğine neden olabilir. Fakat AKP’nin mevcut alternatifleri, eylemleri ve söylemleriyle mağduriyetlerin giderilmesi konusunda pek de umut vermiyor.

Türkiye’yi en doğru anlatan tarihi fotoğraf: Turist gören emekçi Türk

Okumaya devam et

Analiz

Türkiye’yi en doğru anlatan tarihi fotoğraf: Turist gören emekçi Türk

Tam kapanma yaşayan Türkiye’de turistlerin kısıtlamalardan muaf olması ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’daki tarihi aşı gafı tartışması sürüyor. BBC Türkçe servisinin paylaştığı bir fotoğraf ise Türkiye’nin son günlerdeki ‘turist’ tartışmalarının özeti gibi.

BOLD – İki gencin Türk pasaportunun değerinin her yıl daha da gerilemesini eleştiren videosu sosyal medyada viral olmuş, trollerin hedef gösterdiği gençler de gözaltına alınmıştı.

Tam kapanmayla başlayan kısıtlamalar kapsamında turistlik yerlerde denize giren vatandaşlara yönelik denetimler de arttı. Kısıtlamalardan turistler muaf tutuldu. Turistlerle aynı yerde denize giren bir vatandaşa kesilen para cezasıysa uzun süre gündem oldu. Turistlerin kalabalık otel partileri de haber siteleri ve sosyal medyada gündem oldu.

TURİST GÖRENLER AŞILANACAK

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Alman Mevkidaşı Heiko Mass ile yaptığı basın toplantısında, “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” gafı tepkilerin hedefi oldu. Çavuşoğlu, Alman turistlere güvence verme adına kendi vatandaşını aşağılamakla eleştirildi.

BBC Türkçe’nin servis ettiği bir fotoğraf Türk vatandaşlarının içinde bulunduğu durumu özetliyor. Türkiye’de bir restoranda gülerek eğlenen turistlere hizmet eden bir Türk kadın emekçinin mimikleri sosyal medyayı da salladı.

HER ŞEY UTANÇ VERİCİ

Fotoğrafı alıntılayan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” diye memleketin emekçilerini aşağılıyorlar. Resimdeki emekçi kadının yüzü, ifadesi, mimikleri, AKP’nin vatandaşlarımızı ne duruma düşürdüğünün de resmidir. Her şey utanç verici ama” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/veliagbaba/status/1391824084183486476/photo/1

Yeraltı dünyasının ‘Michael’ı ve oğlunu bakın kimler ağırlamış

Okumaya devam et

Analiz

Tayyip Erdoğan yalnızlaşıyor: Derin devlet ittifakları çatırdıyor

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube üzerinden ifşaatları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yalnızlığını ortaya çıkardı. “Dostum” dediği Trump’ın ABD başkanlığını kaybetmesiyle tek başına kalan Erdoğan’ın, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra kurduğu derin devlet ittifakları da çatırdıyor.

BOLD ANALİZ – Mafya lideri Sedat Peker ‘intikam videoları’ ile eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sıkıştırıyor. Damadı Berat Albayrak ve abisi Serhat Albayrak’ı hedef alan Peker, Erdoğan’a “Ben yanarsam, hepinizi yakarım” mesajları yolluyor.

ERDOĞAN’IN TUTUNDUĞU LİDERLER HAPİSTE

İçeride derin devletle sıkıntılı günler geçiren Erdoğan, dışarıda iyi ilişkiler kurduğu ülke liderleri yargılanıyor. Sudan’ı 30 yıl yönettikten sonra devrilen Ömer El Beşir ile Erdoğan’ın ilişkileri de son derece iyiydi. Birleşmiş Milletler’in Beşir ile ilgili çıkardığı yakalama kararına rağmen Erdoğan Beşir’i Türkiye’de ağırladı. 2017 yılında Sudan’a ziyarete giden Erdoğan, Sudan’ın Sevakin Adası’nı kullanmak için Beşir ile anlaşma yaptı. Ancak Beşir bu anlaşmayı hayata geçiremeden darbeyle görevden alındı. Beşir hapse atıldı ve yargılanıyor.

DOSTU THAÇİ LAHEY’DE

Erdoğan ile ilişkileri iyi olan eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi önce istifa etmek zorunda kaldı. Son olarak savaş suçları sebebiyle hakim karşısına çıkan Thaçi Lahey’de yargılanıyor.

ERDOĞAN’IN DEĞERSİZ YALNIZLIĞI

Önceki ABD Başkanı Donald Trump ile sık sık telefonla görüşen Erdoğan, yeni ABD Başkanı Joe Biden ile görüşemiyor. Biden, insan hakları ve demokrasiden uzaklaşan Erdoğan ile arasına mesafe koydu.

Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz sahaları konusunda Avrupa Birliği ile ters düşen Erdoğan, Türk gemilerini geri çekmek zorunda kaldı. Erdoğan, Libya’ya gönderdiği paralı askerlerle ilgili de Avrupa Birliği’nin tepkisini çekti. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakereler durdu.

AB İLE İLİŞKİLER MÜLTECİLER SEVİYESİNDE

Almanya öncülüğündeki AB ülkeleri Erdoğan yönetimindeki Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulanmasını istiyor. AB ülkeleri ile Erdoğan’ın ilişkileri mülteci akınını durdurması için işliyor. AB mültecileri Türkiye’de tutması için Türkiye’ye para veriyor.

MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN GİRİŞİMLERİ

Mısır’da yaşanan askeri darbenin ardından Abdülfettah El Sisi ile 2013 yılından bu yana ilişkileri koparan Erdoğan son 1 yıldır yeniden Sisi ile temas kurmaya çalışıyor. İki ülke Dışişleri Bakanları yetkililerinin yaptığı ilk toplantıdan sonuç çıkmadı.

Erdoğan ile yaşanan kriz sebebiyle Türk mallarına boykot uygulayan Suudi Arabistan ile ticaret durma noktasına geldi. Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yüzde 98 oranında düştü. Erdoğan, Suudi yönetimiyle yeniden ilişkiler kurmaya çalışıyor. Ancak Suudi Arabistan yönetimi ve Prens Selman Erdoğan’ın taleplerine cevap vermiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0