Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

20 yaş altı ve 65 yaş üstüne ‘cuma namazı’ için izin çıktı

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma saatlerine ilişkin cuma namazı istisnası getirdi. Bakanlık cuma namazına denk gelen saatlerin kısıtlamaya dahil olmadığını duyurdu.

BOLD – İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma saatlerine ilişkin duyuru yaptı. Koronavirüs salgını yeni tedbirleri ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplayan Bakanlık’tan “65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için belirlenen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulaması Cuma namazları açısından nasıl olacaktır” sorusu üzerine şu yanıt verildi:

“Belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.”

İçişleri tarafından duyurulan bu ‘istisna’ sonrası akıllara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bugün 81 ilde okutulan Cuma hutbesinde yer alan çağrı geldi. Hutbede 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlara namazlarını evde kılma çağrısı yapılmıştı.

İşte hutbenin o bölümü: “Tüm dünyada olduğu gibi toplum olarak bizler de salgın hastalıkla büyük bir mücadele içindeyiz. Maske, mesafe ve temizliğe riayet etmenin yanında sağlığımız için alınan tüm tedbirlere uymak hepimizin vazifesidir. Bu süreçte risk altında olan 65 yaş üstü muhterem büyüklerimizden ve kronik rahatsızlığı bulunan kardeşlerimizden namazlarını evlerinde kılmalarını istirham ediyoruz. Unutmayalım ki tedbirlere riayet ettiğimiz müddetçe hem bu çetin imtihanımızdan başarıyla çıkacak hem de mükâfata nail olacağız inşallah!”

Gündem

TBMM’de babadan oğla geçen saltanata ‘özel hayat’ savunması

Salgın nedeniyle işten çıkarılmalar artarken TBMM’de emekli olan bir yöneticinin yerine sınavsız olarak oğlunun atandığı ortaya çıktı. TBMM Başkanlığı, konuyla ilgili önergeye mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıt vermedi.

BOLD –  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de yönetici olarak görev yapan bir kişinin emekli olmasının ardından yerine sınavsız olarak oğlunun atandığı iddialarını gündeme getirerek TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi. Ancak TBMM Başkanlığı önergeyi yanıtsız bıraktı.

AÇIKTAN ATAMAYA ÖZEL HAYATININ GİZLİLİĞİ KILIFI

Tanal önergesinde, TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde kaç kişinin çalıştığı, 2018-2019 yıllarında TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde müşavir olarak istihdam edilirken herhangi bir nedenle görevinden ayrılanların olup olmadığını sorularını yöneltti. TBMM Başkanlığı söz konusu önergeyi mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıt vermedi. Tanal bunun üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurdu. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre kurulda yapılan değerlendirmede TBMM lehine karar çıkarken bir üye ise karşı oy verdi.

AÇIK VE ŞEFFAF OLMALI

Karşı oy yazısında başvuru sahibinin milletvekili olduğuna dikkat çekilerek, “Milletvekili görev yaptığı dönemlerde temsil ettiği vatandaşlara karşı açık ve şeffaf olmalıdır. 4982 sayılı yasa gereğince kurum ve kuruluşlar, ellerinde bulunan belgeleri demokratik yönetim anlayışıyla, eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkeleri doğrultusunda, kanunda yer alan istisnalar dışında, bilgi edinme hakkının kullanılmasına sunmak zorundadırlar. Başvuru sahibinin itirazının tümünün kabulü gerekirken taleplerinin özel hayatın gizliliği ve tavsiye mütalaa olarak değerlendirilmek suretiyle reddi yönünde oluşan Sayın çoğunluğa katılmıyorum” denildi.

Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu: 18.34 dolardan satılacak

Okumaya devam et

Gündem

Diyarbakır’da operasyon: 101 kişi hakkında gözaltı kararı

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresine(DTK) yönelik soruşturma kapsamında çoğu avukat 101 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

BOLD – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) delege oldukları tespit edilen farklı mesleklerden 101 şüpheli için gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır’da DTK’ya  yönelik yürütülen soruşturması kapsamında bu sabah saatlerinde gözaltılar yaşandı. Edinilen bilgilere göre, soruşturma kapsamında çoğu avukat toplam 101 isim hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Diyarbakır, Şırnak ve Adıyaman’daki bir çok adrese operasyonlar düzenlendi. Yapılan ev baskınlarında şu ana kadar 19’u avukat olmak üzere onlarca kişi gözaltına alındı.

Fahrettin Koca’nın hastanesindeki korona vurgununun faturası çıktı

Okumaya devam et

Gündem

İstifa eden CHP’li Menemen Belediye Başkanına gözaltına

CHP’nin ihracı istendikten sonra istifasını sunan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile Başkan Yardımcısı Mehmet Cin ile birlikte toplam 22 kişi gözaltına alındı.

BOLD – İzmir’in Menemen ilçesinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca resmi evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve tehdit suçlarından soruşturma başlatıldı.

İhracı istendikten sonra istifasını sunan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Başkan Yardımcısı Mehmet Cin, Mali İşler Daire Başkanı Mustafa İlhan, Satın Alma Müdürü Teoman Tuna, muhasebe Müdürü Nagehan Karaca, Fen İşleri Müdürü Gazi Koşum, Şantiye Şefi Kenan Yasatürk ile bazı hurda firmaları sahipleri, ayrıca bazı belediye personeli olmak üzere 22 kişi gözaltına alındı.

Haklarında rüşvet, zimmet, görevi kötüye kullanma gibi çok sayıda suçlama bulunan 29 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Gözaltına alınan 22 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Fahrettin Koca’nın hastanesindeki korona vurgununun faturası çıktı

Okumaya devam et

Popular