Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Anayasa Mahkemesi Başkanı’ndan sorumluluk makamındakilere uyarı

AYM Başkanı Zühtü Arslan, kamu makamında bulunanların devam eden yargılama sürecinde veya beraat kararından sonra kişilerin suçlu olduğuna dair yaptığı açıklamaların masumiyet karinesini ihlal ettiğini söyledi. “Bu nedenle sorumluluk makamında olan yetkililerin, bilhassa yargılama sürecinde özenli bir dil kullanmaları gerekmektedir” dedi.

BOLD – Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 10’uncu Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ‘Ben Masumum’ konulu akademik programının açılışına video konferans yöntemiyle katıldı.

Eşi ve kızının Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya giren AYM Başkanı Arslan, devlet yetkililerini masumiyet karinesine uymaları konusunda uyardı.

Suç isnadı altında olan kişinin suçluluğu mahkeme kararıyla sabit oluncaya kadar suçsuz olduğunu kaydeden Arslan, AYM’nin bu konuda önemli kararlar verdiğini söyledi. Arslan, “Masumiyet karinesinin ikinci yönü ise hüküm sonrasına ilişkindir. Buna göre ceza yargılaması mahkumiyet dışında bir kararla sonuçlandığında kişinin suçlu görülmemesi, özellikle hakkında verilen beraat kararının sorgulanmaması gerekir” dedi.

SORUMLULUK MAKAMINDAKİLER ÖZENLİ DİL KULLANMALI

Ceza davası devam ederken veya beraat sonrasında, eş zamanlı olarak yürüyen ya da daha sonra başlayan davalarda bir kişinin suçlu gösterilmesi, beraat kararının sorgulanması veya hakkında şüphe uyandırılmasının, masumiyet karinesini ihlal edeceğini kaydeden AYM Başkanı Arslan, şunları söyledi: “Diğer yandan kamu otoritelerinin devam eden yargılama sürecinde veya beraat kararından sonra kişilerin suçlu olduklarına dair açıklama yapmaları masumiyet karinesini ihlal edebilir. Bu nedenle sorumluluk makamında olan yetkililerin bilhassa yargılama sürecinde özenli bir dil kullanmaları gerekmektedir.

ÖTEKİNİN DE HAKLARI KORUNMALI

Masumiyet karinesi ve diğer temel hakların etkili bir şekilde korunması, sadece kurallara, kurumlara ve kişilere bağlı değildir. Bir dördüncü ‘K’ daha gerekir. O da kültürdür. Temel hakların korunması ‘öteki’nin ontolojik varlığını kabul eden bir kültürün yeşermesi ve yerleşmesine bağlıdır. Zira masumiyet karinesi dahil, temel hakların korunması önemli ölçüde bizim dışımızdakilere bağlıdır. Burada asıl mesele, ötekinin de temel hakların öznesi olduğunu kabul etmektir. Kısacası, masumiyet karinesinin etkili şekilde korunabilmesi ötekine saygı kültürünün geliştiği, hukuk ve adaletin hâkim olduğu bir sosyal ve siyasal iklimi gerektirmektedir. Esasen hukuk ve adaletten ayrılmak, sadece toplumsal ve siyasal düzeni yozlaştırmaz, aynı zamanda insanı insan olmaktan uzaklaştırır.”

Alaattin Çakıcı’nın tehdit tweeti silindi: Kuralları ihlal etti

Gündem

Aile hekimleri açıkladı: Günlük koronavirüs vaka sayısı 50 bin

Türk Tabipleri Birliği, aile hekimleri aracılığıyla koronavirüs salgınının durumuna ilişkin anket yaptı. Türkiye’de günlük pozitif vaka sayısı 50 bine yaklaştı. Aile hekimlerinin yüzde 91’i vaka sayılarının arttığını söyledi.

BOLD – Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını online basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. TTB’nin Youtube ve Periscope kanallarından canlı yayımlanan basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Kazım Doğan Eroğulları ve Dr. Alican Bahadır, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel ve TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Dr. Emrah Kırımlı katıldı.

Dr. Eroğulları, “Maalesef salgının kontrolü kaybettik. Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanına yıkan, ikinci basamakta, yani tedavi edici hekimlikle karşılanan bir pandemi ile mücadele anlayışı başarılı olamayacaktı ve olamadı da” dedi. Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020 sonuçlarını ise Dr. Kırımlı paylaştı. 73 ilden 1270 aile hekiminden alınan veriler şunlar:

  • Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.
  • Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 Kovid-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.
  • Aile hekimlerinin yüzde 91’i vaka sayılarının arttığını, sadece yüzde 4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.
  • Vaka sayılarının artmasıyla telefonla izlem oranı yüzde 76’dan yüzde 66’ya geriledi.
  • Aile sağlığı merkezlerinde Kovid-19 geçiren sağlık çalışanı oranı yüzde 49’a yükseldi.
  • Hiç tükenmişlik hissetmediğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2’de kalırken; arada sırada tükendiğini hissedenlerin oranı yüzde 32, tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 66, tamamen tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 18 oldu.
  • Ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 8’de kalırken, yüzde 58’i “Hayır” yanıtı verdi.

Sunumun ardından açıklama yapan Şebnem Korur Fincancı, TTB’nin açıkladığı günlük 87 bin vaka görüşünün abartılı görülse de aile hekimlerinden edinilen bilgilerin de bunu doğruladığını kaydetti. “TTB olarak sorumluluğumuz, insanların ölümlerinin engellenmesi ve hastane yoğunluklarının azaltılması için hazırladığımız tedbir paketinin uygulanması için zorlamaktır” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Alaattin Çakıcı’nın tehdit tweeti silindi: Kuralları ihlal etti

Sosyal medya platformu Twitter, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit ettiği tweeti sildi.

BOLD – Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakaret dolu açıklamalarını paylaştığı tweetiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

AKP hükumetinin sessizliğe gömüldüğü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ‘dava arkadaşım’ diyerek sahip çıktığı Alaattin Çakıcı’nın, Kılıçdaroğlu’na tehdit ve hakaretlerde bulunduğu paylaşımı Twitter tarafından silindi.  Çakıcı’nın hesabından 17 Kasım Çarşamba günü paylaşılan tehdit mektubunu erişime kapatan Twitter yönetimi, Çakıcı’nın hesabından yapılan paylaşımı tıklayanlar, “Bu tweet, Twitter kurallarını ihlal etti” mesajıyla karşılaşıyor.

Çakıcı’nın Twitter üzerinden “ÇAKICI’dan Kılıçdaroğlu’nun basın açıklamasına cevabı;” diyerek paylaştığı,  tehdit ve hakaretler savurduğu ikinci açıklaması ise erişime açık halde duruyor.

6 yıl önce 8 milyon liraya yenilenen Meclis Başkanlığı konutu tekrar tadilata alındı

Okumaya devam et

Gündem

Diyarbakır Barosu’ndan ‘Yargı Reformu’ tepkisi

Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresine yönelik soruşturma kapsamında 19’u avukat 101 kişi hakkında verilen gözaltı kararına tepki gösterdi. Baro yönetimi, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” açıklaması yaptı.

BOLD – Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresine (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında 101 kişi hakkında verilen gözaltı kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu’na üye 17 avukat ile Şırnak ve Adıyaman Barosunda görevli iki avukatın gözaltına alındığını belirten baro, avukatlara ve sivil toplum alanında çalışan hak örgütlerine yönelik uzun zamandan bu yana sistematik bir şekilde baskı, tehdit ve gözaltı operasyonlarının yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” denildi.

Gözaltılarla hukukun ayaklar altına alındığı, yargının iktidarın emir ve talimatlarına göre hareket ederek avukatları baskı altına almaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Demokrasinin ve hukuk devleti olma iddiasının rafa kaldırılmasının yarattığı yıkımı ve felaketi görmeyen aklın, bu ülkenin bir arada barış içinde yaşama bağını ortadan kaldırmaya götüren yolun taşlarını döşediklerini bilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Kişi özgürlüğü ve güvenliği ile hukuk güvenliğini ortadan kaldıran ‘hukuk dışı’ operasyonlara son verilmesi istenen açıklamada, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması istendi.

Coğrafya Kader: Bu ne biçim kanun, bu ne biçim Müslümanlıktır!

Okumaya devam et

Popular