Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Karantinada izlemelik 10 harika mini dizi

Türkiye tipi karantina tedbirleri bu akşam başladı. İşe yarayıp yaramayacağı bir yana evde kalacağımız saatleri nasıl değerlendireceğimiz de bir mesele…

BOLD– Kimin hangi saatte evde kalması gerektiği konusunda hâlâ kafa karışıklığının olduğu karantina(!) tedbirleri sırasında vakit geçirmek için ne yapacağınıza karar veremediyseniz sizin için 10 mini dizi önerimiz var.

İşte bir hafta sonunda rahatlıkla izleyip bitirebileceğiniz on harika mini dizi… İyi seyirler ve sağlıkla kalın…

CHERNOBYL

1986 yılında Ukrayna’da yaşanan nükleer faciayı konu edinen dizi, santralde yaşanan patlama ile başlıyor. Beş bölümden oluşan Chernobyl, yangının söndürülmesinden patlamanın sebebinin araştırılmasına kadar ve takip eden dava sürecine kadar geniş bir perspektif çiziyor.

2019’da HBO’da yayınlanan ve hemen her yarışmada en iyi mini dizi ödülünü alan dizide Stellan Skarsgard, Jared Harris, Jessie Buckley gibi güçlü oyuncular bulunuyor.

WHEN THEY SEE US

Gerçek olaylardan uyarlanan Netflix orijinal dizisi When They See Us, Central Park Beşlisi olarak tanınan ve haksız yere hüküm giymiş beş adamı anlatıyor. Polis baskısıyla beyaz bir kadına saldırıda ve tecavüzde bulunduklarını söyleyerek ceza alan ve işlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatan 14-16 yaşlarındaki beş gencin öyküsü çarpıcı bir sistem eleştirisi.

“Black lives matter” hareketi sırasında yeniden gündeme gelen dizinin başrol oyuncularından Jharrel Jerome Emmy ödülüne layık görüldü.

BAND OF BROTHERS

Tom Hanks ve Steven Spielberg yapımcılığında hazırlanan dizi IMDb’deki en yüksek puanlı TV yapımlarından biri. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekten yer alan bir taburun eğitim sürecinden Japonya’ya uzanan hikâyesini anlatan dizi Stephen Ambrose isimli tarihçinin kitabından uyarlandı.

2001’de yayınlanan Band of Brothers Tom Hardy, James McAvoy, Simon Pegg ve Michael Fassbender gibi günümüzün önemli oyuncularının ilk kez dikkat çektikleri yapım olarak da öne çıkıyor.

THE PLOT AGAINST AMERICA

Philip Roth’un aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, Roosevelt yerine Charles Lindbergh Amerikan başkanı olsaydı neler olurdu sorusunu Yahudi bir aile üzerinden anlatıyor. Nazi sempatizanı olduğu düşünülen Lindbergh’in başkan olması durumunda neler yaşanabileceğini anlatan dizi aynı zamanda Amerika’da 1940’larda hem politik uygulamalarda hem de toplum içinde artan antisemitizmi ve faşizmi sorguluyor.

Dizinin en etkili tarafı ise faşizmi devlet işleyişi üzerinden anlatmaktansa bir aile üzerinden işlemesi ve böylece baskı yönetimlerinin ve ırkçılığın sıradan insanların yaşamını nasıl etkilediğini gözlemleme fırsatı vermesi.

WAR AND PEACE

Tolstoy’un klasik romanının BBC versiyonu olan bu dizide Natasha’yı Lily James canlandırırken, Pierre’e Paul Dano ve Andrei’ye James Norton hayat veriyor.

1800’ler Rusya’sında geçen dizide üst sınıfın yaşamı ve dönemin savaşlarının getirdiği şartlar birbirine geçmiş karakter ilişkileri ile anlatılıyor.

LITTLE FIRES EVERYWHERE

Celeste Ng’nin aynı adlı romanından uyarlanan bu Hulu yapımı, 1990’ların sonunda iki annenin farklı yaşamlarına ışık tutuyor. Kerry Washington’ın canlandırdığı Mia kızıyla sürekli başka şehirlere taşınan bir ressam. Reese Witherspoon’un canlandırdığı Elena ise dört çocuğu olan yarı zamanlı bir gazeteci.

Farklı sosyoekonomik sınıflara ve ırklara mensup bu iki annenin öyküsü, bu farklılıkların Mia ve Elena’nın aldıkları kararları ve bu kararların hem kendilerini hem çocuklarını nasıl etkilediğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

SHARP OBJECTS

HBO dizisi Sharp Object; Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina, Eliza Scanlen gibi dikkat çeken isimleri bir araya getiriyor. Annesiyle problemli bir ilişkisi olan gazeteci Camille’in seri cinayetleri araştırmak için doğduğu yere dönerek karanlık geçmişiyle yüzleşmesini anlatan dizi son yılların en iyilerinden.

2019 Golden Globe ödüllerinde, Patricia Clarkson’a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü kazandıran dizide Amy Adams da en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterilmişti.

ESCAPE AT DANNEMORA

Benicio del Toro, Patricia Arquette ve Paul Dano’nun başrolde olduğu dizi 2015 yılında New York’taki bir hapishaneden kaçan iki katilin kaçış hikayesine ve bu süreçte onların bir hapishane çalışanıyla olan ilişkilerine odaklanıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise ünlü oyuncu Ben Stiller oturuyor.

Büyük bir insan avına neden olan gerçek bir olaydan uyarlanan dizi Patricia Arquette’e Golden Globe kazandırmıştı.

NIGHT OF

Criminal Justice isimli bir İngiliz dizisinin ilk sezonundan uyarlanan Night Of, usta oyuncu John Turturro ve son yılların yükselen oyuncularından Riz Ahmed’i bir araya getiriyor. HBO’da yayınlanan dizi ışarıda geçirdiği bir gecenin sabahında önceki akşam tanıştığı kadının cesedinin yanı başında uyanan Nasir Khan’ın başına gelenleri anlatıyor.

Gerilimi son bölüme kadar taşıyan Night Of, ilk büyük çıkışını yapan Riz Ahmed’e Prime Time ödüllerinde en iyi erkek oyucu ödülü kazandırmıştı.

UNBELIEVABLE

Pulitzer ödüllü bir makaleden uyarlanan Unbelievable, 2008 ve 2011 yılları arasında Washington ve Colarado’da yaşanan tecavüz vakalarına odaklanıyor. Kaitlyn Dever tarafından canlandırılan Marie tecavüze uğradıktan sonra bunu polise bildirir. Nacak erkek polisler Marie’nin sorunlu çocukluğuna dair detayları öğrendikten ona pek inanmazlar.

Dosyayı erkek meslektaşlarından farklı bir bakış açısıyla ele alan iki kadın polis, Marie’nin davasıyla diğer bazı vakalar arasında ortak noktalar bulunca gerilim dolu bir araştırma başalr.

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0