Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Karantinada izlemelik 10 harika mini dizi

Türkiye tipi karantina tedbirleri bu akşam başladı. İşe yarayıp yaramayacağı bir yana evde kalacağımız saatleri nasıl değerlendireceğimiz de bir mesele…

BOLD– Kimin hangi saatte evde kalması gerektiği konusunda hâlâ kafa karışıklığının olduğu karantina(!) tedbirleri sırasında vakit geçirmek için ne yapacağınıza karar veremediyseniz sizin için 10 mini dizi önerimiz var.

İşte bir hafta sonunda rahatlıkla izleyip bitirebileceğiniz on harika mini dizi… İyi seyirler ve sağlıkla kalın…

CHERNOBYL

1986 yılında Ukrayna’da yaşanan nükleer faciayı konu edinen dizi, santralde yaşanan patlama ile başlıyor. Beş bölümden oluşan Chernobyl, yangının söndürülmesinden patlamanın sebebinin araştırılmasına kadar ve takip eden dava sürecine kadar geniş bir perspektif çiziyor.

2019’da HBO’da yayınlanan ve hemen her yarışmada en iyi mini dizi ödülünü alan dizide Stellan Skarsgard, Jared Harris, Jessie Buckley gibi güçlü oyuncular bulunuyor.

WHEN THEY SEE US

Gerçek olaylardan uyarlanan Netflix orijinal dizisi When They See Us, Central Park Beşlisi olarak tanınan ve haksız yere hüküm giymiş beş adamı anlatıyor. Polis baskısıyla beyaz bir kadına saldırıda ve tecavüzde bulunduklarını söyleyerek ceza alan ve işlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatan 14-16 yaşlarındaki beş gencin öyküsü çarpıcı bir sistem eleştirisi.

“Black lives matter” hareketi sırasında yeniden gündeme gelen dizinin başrol oyuncularından Jharrel Jerome Emmy ödülüne layık görüldü.

BAND OF BROTHERS

Tom Hanks ve Steven Spielberg yapımcılığında hazırlanan dizi IMDb’deki en yüksek puanlı TV yapımlarından biri. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekten yer alan bir taburun eğitim sürecinden Japonya’ya uzanan hikâyesini anlatan dizi Stephen Ambrose isimli tarihçinin kitabından uyarlandı.

2001’de yayınlanan Band of Brothers Tom Hardy, James McAvoy, Simon Pegg ve Michael Fassbender gibi günümüzün önemli oyuncularının ilk kez dikkat çektikleri yapım olarak da öne çıkıyor.

THE PLOT AGAINST AMERICA

Philip Roth’un aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, Roosevelt yerine Charles Lindbergh Amerikan başkanı olsaydı neler olurdu sorusunu Yahudi bir aile üzerinden anlatıyor. Nazi sempatizanı olduğu düşünülen Lindbergh’in başkan olması durumunda neler yaşanabileceğini anlatan dizi aynı zamanda Amerika’da 1940’larda hem politik uygulamalarda hem de toplum içinde artan antisemitizmi ve faşizmi sorguluyor.

Dizinin en etkili tarafı ise faşizmi devlet işleyişi üzerinden anlatmaktansa bir aile üzerinden işlemesi ve böylece baskı yönetimlerinin ve ırkçılığın sıradan insanların yaşamını nasıl etkilediğini gözlemleme fırsatı vermesi.

WAR AND PEACE

Tolstoy’un klasik romanının BBC versiyonu olan bu dizide Natasha’yı Lily James canlandırırken, Pierre’e Paul Dano ve Andrei’ye James Norton hayat veriyor.

1800’ler Rusya’sında geçen dizide üst sınıfın yaşamı ve dönemin savaşlarının getirdiği şartlar birbirine geçmiş karakter ilişkileri ile anlatılıyor.

LITTLE FIRES EVERYWHERE

Celeste Ng’nin aynı adlı romanından uyarlanan bu Hulu yapımı, 1990’ların sonunda iki annenin farklı yaşamlarına ışık tutuyor. Kerry Washington’ın canlandırdığı Mia kızıyla sürekli başka şehirlere taşınan bir ressam. Reese Witherspoon’un canlandırdığı Elena ise dört çocuğu olan yarı zamanlı bir gazeteci.

Farklı sosyoekonomik sınıflara ve ırklara mensup bu iki annenin öyküsü, bu farklılıkların Mia ve Elena’nın aldıkları kararları ve bu kararların hem kendilerini hem çocuklarını nasıl etkilediğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

SHARP OBJECTS

HBO dizisi Sharp Object; Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina, Eliza Scanlen gibi dikkat çeken isimleri bir araya getiriyor. Annesiyle problemli bir ilişkisi olan gazeteci Camille’in seri cinayetleri araştırmak için doğduğu yere dönerek karanlık geçmişiyle yüzleşmesini anlatan dizi son yılların en iyilerinden.

2019 Golden Globe ödüllerinde, Patricia Clarkson’a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü kazandıran dizide Amy Adams da en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterilmişti.

ESCAPE AT DANNEMORA

Benicio del Toro, Patricia Arquette ve Paul Dano’nun başrolde olduğu dizi 2015 yılında New York’taki bir hapishaneden kaçan iki katilin kaçış hikayesine ve bu süreçte onların bir hapishane çalışanıyla olan ilişkilerine odaklanıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise ünlü oyuncu Ben Stiller oturuyor.

Büyük bir insan avına neden olan gerçek bir olaydan uyarlanan dizi Patricia Arquette’e Golden Globe kazandırmıştı.

NIGHT OF

Criminal Justice isimli bir İngiliz dizisinin ilk sezonundan uyarlanan Night Of, usta oyuncu John Turturro ve son yılların yükselen oyuncularından Riz Ahmed’i bir araya getiriyor. HBO’da yayınlanan dizi ışarıda geçirdiği bir gecenin sabahında önceki akşam tanıştığı kadının cesedinin yanı başında uyanan Nasir Khan’ın başına gelenleri anlatıyor.

Gerilimi son bölüme kadar taşıyan Night Of, ilk büyük çıkışını yapan Riz Ahmed’e Prime Time ödüllerinde en iyi erkek oyucu ödülü kazandırmıştı.

UNBELIEVABLE

Pulitzer ödüllü bir makaleden uyarlanan Unbelievable, 2008 ve 2011 yılları arasında Washington ve Colarado’da yaşanan tecavüz vakalarına odaklanıyor. Kaitlyn Dever tarafından canlandırılan Marie tecavüze uğradıktan sonra bunu polise bildirir. Nacak erkek polisler Marie’nin sorunlu çocukluğuna dair detayları öğrendikten ona pek inanmazlar.

Dosyayı erkek meslektaşlarından farklı bir bakış açısıyla ele alan iki kadın polis, Marie’nin davasıyla diğer bazı vakalar arasında ortak noktalar bulunca gerilim dolu bir araştırma başalr.

Kültür

“Türkiye’de Müzisyen Olmak” belgeselinin ilk bölümü yayında

Kovit-19 salgını sırasında müzik emekçilerinin yaşadığı sıkıntıları dile getiren “Türkiye’de Müzisyen Olmak” belgeselinin “Ben İnsan Değil miyim?” adlı ilk bölümü yayımlandı.

BOLD– Alper Erdinç, Mert Gider ve Gizem Ertürk tarafından hazırlanan ve altı bölüm olması planlanan mini belgesel serisinin ilk bölümü Sonki3dört adlı YouTube kanalında yayımlandı.

SANATÇI ÇAĞININ TANIĞI OLMALI

Kültür Servisi’nin haberine göre müzik dünyasının deneyimli isimlerinden genç sanatçılara, enstrümanistlerden menajerlere sektörün farklı dallarından emekçilerin sorunlarını dile getiren belgeselin ilk bölümünde Burhan Şeşen (MÜYORBİR Başkanı, Gündoğarken) Cahit Berkay (Moğollar), Ahmet Güvenç (Kurtalan Ekspres), Kerem Kabaday (Mor ve Ötesi) Cenk Erdoğan, Balık Ayhan (Romanlar ve Müzisyenler Derneği Eş Başkanı) Melek Mosso, Can Ozan ve Madrigal gibi yirmiye yakın isim yer aldı.

14 dakikalık ilk bölümde Burhan Şeşen’in “Sanatçı çağının tanığı olmalı.” ve Cahit Berkay’ın “Dokunduran şarkılar yapmak lazım ama dokundurduğun zaman onlar da sana dokunuyor.” sözleri dikkat çekti.

Kalan bölümlerinin çekimi devam eden belgesel serisinin ilk bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar ölümünün 10. yılında anılıyor

2008 yılında UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülü verilen çini sanatçısı Sıtkı Olçar’ın ölümünün üzerinde 10 yıl geçti. Kızı Kübra Olçar Erden, babasının mirasını yeni bir kitapla taçlandırdı.

BOLD – Kendine özgü çalışmalarıyla çini sanatına yeni bir vizyon kazandıran çini ustası Sıtkı Olçar, vefatının 10. yılında kızı Kübra Olçar Erden’in kaleme aldığı Babamı Alan Martı adlı kitapla anılıyor. Kübra Olçar Erden, hayatının kahramanı olarak belirttiği babası Sıtkı Olçar’ın hayat hikâyesini kaleme alma macerasını “Ruhumda hapsolmuş, özgürlüğünü bekleyen buruk bir kelebek uçuyor on yıldır, az kaldı yakındır özgürlük” şeklinde ifade ediyor.

1980 yılından itibaren, özellikle İznik çinileri üzerine çalışan ve kaybolup gitmekte olduğu sanılan Kütahya çiniciliğine yeni bir boyut ve dinamizm kazandıran Sıtkı Usta, farklı dokunuşlarıyla sanatında kendi tarzını oluştururken, kendisine ve sanatına ilham veren Kütahya’dan hiç kopmadı. Kütahya çinilerini tüm dünyaya tanıttı. Herkesin ilgisini memleketine çekmeye çalıştı. Çiniciliğe farklı bir boyut katarak bu geleneksel Türk el sanatının değerini ülke sınırlarının dışına taşıdı. Geçmişe ait olanı, tarihin damıttıklarını kendi yaratı sürecinde bambaşka bir bakış açısıyla yeniden değerlendiren Sıtkı Usta 1980 yılından 2010’a kadar Cenevre, Cezayir, Madrid, Londra, Tokyo, Osaka, Paris, New York başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergi açarak önemli bir hayran kitlesi edindi. 15 Kasım 2010’da pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğinde geriye önemli bir miras bıraktı.

Kübra Olçar Erden’in babasıyla yaşadığı acı-tatlı hiçbir şeyi unutmamak için yazdığı kitabı “Bir Sıtkı”, “Bir Dost Sıtkı”, “Bir Baba Sıtkı” ve “Bir Usta Sıtkı” başlıklı dört bölümden oluşuyor. Kitapta UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödüllü Sıtkı Usta’nın kendisinin dile getirdiği anıları da okurlarla buluşuyor.

Kübra Olçar Erden

Okumaya devam et

Kültür

39. İstanbul Film Festivali aralık ayı seçkisi 4 Aralık’ta başlıyor

İstanbul Film Festivali’nde yılın son seçkisi, “Eşit Bir Hayat” adıyla ve “Sinemada İnsan Hakları Yarışması”yla 4–24 Aralık tarihlerinde izleyiciyle buluşuyor.

BOLD– 39. İstanbul Film Festivali “Eşit Bir Hayat” seçkisinde 21 yeni film gösterilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle gerçekleşen ve 10 filmin katıldığı “Sinemada İnsan Hakları Yarışması” da seçki kapsamında gerçekleşecek.

HER GÜN YENİ BİR FİLM

Tamamı Türkiye’de ilk kez gösterilecek 21 filmden oluşan aralık seçkisi gösterimleri filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Sinemaseverler film biletlerine de aynı site üzerinden ulaşabilecek.

Her gün 21.00’de yeni bir filmin gösterime açılacağı sitede, bilet alınan filler 5 gün boyunca izlenebilecek. Her film için tek bilet alınabileceği gibi 21 filmin tamamı için kombine bilet alma imkânı da mevcut.

Biletleri 2 Aralık Çarşamba saat 10.30’da filmonline.iksv.org adresinden satışa sunulacak filmler Türkçe altyazılı olarak sunulacak ve sadece Türkiye’den izlenebilecek.

39. İstanbul Film Festivali “Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi” filmleri:

– 4 Aralık Cuma 21.00 – 9 Aralık Çarşamba 21.01 / Vitalina Varela / Pedro Costa / Portekiz

– 5 Aralık Cumartesi 21.00 – 10 Aralık Perşembe 21.01 / Ağlayan Kadın / La llorona / Jayro Bustamante / Guatemala, Fransa

– 6 Aralık Pazar 21.00 – 11 Aralık Cuma 21.01 / Margaret Atwood: Sözcüklerin Gücü / Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power / Nancy Lang, Peter Raymont / Kanada

– 7 Aralık Pazartesi 21.00 – 12 Aralık Cumartesi 21.01 / Antigone / Sophie Deraspe / Kanada

– 8 Aralık Salı 21.00 – 13 Aralık Pazar 21.01 / Hurma Zamanı / Xurmalar Yetişen Vaxt / When the Persimmons Grew / Hilal Baydarov / Azerbaycan, Avusturya

– 9 Aralık Çarşamba 21.00 – 14 Aralık Pazartesi 21.01 / Indianara / Marcelo Barbosa & Aude Chevalier-Beaumel / Brezilya

– 10 Aralık Perşembe 21.00 – 15 Aralık Salı 21.01 / Peri / Pari / Siamak Etemadi / Yunanistan, Fransa, Hollanda, Bulgaristan

– 11 Aralık Cuma 21.00 – 16 Aralık Çarşamba 21.01 / Omar ve Biz / Omar and Us / Maryna Gorbach Er, Mehmet Bahadır Er / Türkiye

– 12 Aralık Cumartesi 21.00 – 17 Aralık Perşembe 21.01 / Moffie / Oliver Hermanus / Güney Afrika, İngiltere

– 13 Aralık Pazar 21.00 – 18 Aralık Cuma 21.01 / Kimliği Belli Oldu / Sin Señas Particulares / Identifying Features / Fernanda Valadez / Meksika, İspanya

– 14 Aralık Pazartesi 21.00 – 19 Aralık Cumartesi 21.01 / Çöl Sokağı No: 143 / 143 Rue du Désert / 143 Sahara Street / Hassen Ferhani / Cezayir, Fransa, Katar

– 15 Aralık Salı 21.00 – 20 Aralık Pazar 21.01 / Made in Bangladesh / Rubaiyat Hossain / Bangladeş, Fransa, Danimarka, Portekiz

– 16 Aralık Çarşamba 21.00 – 21 Aralık Pazartesi 21.01 / Rus Devriminin Kızları / Women’s Day / Daughters of the Russian Revolution / Dolya Gavanski / İngiltere, Almanya, Rusya, Bulgaristan

– 17 Aralık Perşembe 21.00 – 22 Aralık Salı 21.01 / Görünmezler / Kaghaz-pareh ha / The Unseen / Behzad Nalbandi / İran

– 18 Aralık Cuma 21.00 – 23 Aralık Çarşamba 21.01 / Ağabey / Moothon / The Elder One / Geethu Mohandas / Hindistan

– 19 Aralık Cumartesi 21.00 – 24 Aralık Perşembe 21.00 / Onca Ruh / Tantas Almas / Valley of Souls / Nicolás Rincón Gille / Kolombiya, Belçika, Brezilya, Fransa

– 20 Aralık Pazar 21.00 – 25 Aralık Cuma 21.01 / Çalışan Kadınlar / Filles de joie / Working Girls / Frédéric Fonteyne, Anne Paulicevich / Fransa, Belçika

– 21 Aralık Pazartesi 21.00 – 26 Aralık Cumartesi 21.01 / Unutulan / Zabuti / The Forgotten / Daria Onyshchenko / Ukrayna, İsviçre

– 22 Aralık Salı 21.00 – 27 Aralık Pazar 21.01 / Kuzu / L’Agnello / The Lamb / Mario Piredda / İtalya

– 23 Aralık Çarşamba 21.00 – 28 Aralık Pazartesi 21.01 / Korkuyorum Torero / Tengo Miedo Torero / My Tender Matador / Rodrigo Sepúlveda / Şili, Arjantin, Meksika

– 24 Aralık Perşembe 21.00 – 29 Aralık Salı 21.01 / Neden mi Zıplıyorum? / The Reason I Jump / Jerry Rothwell / ABD, İngiltere

Okumaya devam et

Popular