Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

750 milyon dolar çöpe gitti: Ankapark tahliye edilecek

Melih Gökçek’in 750 milyon dolar harcayarak yaptığı çılgın projesi Ankapark’ın Büyükşehir Belediyesine devrine ilişkin süreç tamamlanıyor. 10 yıllığına kiralayan şirket tarafından yalnızca yedi ay işletilen tematik park, Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek. Ankapark’ın mevcut haliyle işletilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

BOLD – Görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolara yaptırdığı Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu.

Ankapark’ın Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesi için Yenimahalle Kaymakamlığının tahliye işlemlerini yapacağı belirtildi.

Birgün’ün haberine göre, açılışı Mart 2019’da yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekildi. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde doldu. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği kaydedildi.

Son dakika haberi: Ankapark kamuya döndü - Haberler

750 MİLYON DOLAR HARCANDI

Batık haldeki 750 milyon dolarlık tematik eğlence merkezi Ankapark, içindeki kırık dökük oyuncaklarla artık Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin malı oldu.750 milyon dolar harcanan proje, AKP’li ABB tarafından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce açılmıştı. Bir süre vatandaşlara ücretsiz hizmet veren tematik park, geçen dönem özel bir firmaya kiralanmıştı. Yükümlülüklerini yerine getiremeyen, borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen ve sürekli hacizle karşı karşıya kalan Ankapark, bir süre sonra kapatılmıştı.

HALKA SORULACAK

Alınan bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’lerin, üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Mevcut haliyle işletilmesi mümkün görünmeyen tesisteki büyük yapıların, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacağı belirtildi.

“Pelikanlar”a ‘kamu yararına dernek’ statüsü verildi

Gündem

Oyuncu Nilüfer Aydan Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla hakim karşısına çıktı

Yeşilçam’ın ünlü oyuncularından 80 yaşındaki oyuncu Nilüfer Aydan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle, “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası talebiyle açılan davada yargılanmaya başlandı.

BOLD – İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları da katıldı.

Duruşmaya tutuksuz sanık Nilüfer Aydan (80) katıldı. Avukat huzurunda savunma yapmak istediğini söyleyen Aydan, tansiyonunun da yüksek olduğunu belirterek savunma yapamayacağını beyan etti.

Müşteki AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları da sundukları dilekçe ile katılma talebinde bulundular. Bugünkü duruşmaya katılmayan avukatlar, mazeret dilekçesi de sundular. Müştekinin katılma talebinin kabulüne karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Nilüfer Aydan ve Halit Refiğ'in yasak aşkı polis baskınıyla ortaya çıkmıştı - Medyafaresi.com Mobil

‘DİKTATÖR KAYBEDECEĞİNİ BİLİYOR’

80 yaşındaki Nilüfer Aydan’ın sosyal medya paylaşımında, “İllüzyonlarla gerçekleri çarpıtmaya, imitasyonlarla halkı kandırmaya çalışıyorlar. Diktatör kaybedeceğini biliyor. Darbe değil piyes. Eğer beton yığını binalarsa eserin her birini ne kadar pahalıya yaptırdığını bilmiyor muyuz sanıyorsun?” ifadelerini kullandığı belirtiliyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Nilüfer Aydın’ın 2016, 2017 ve 2018 yıllarında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu işlediği iddia edildi. Aydan ise ifadesinde, bazen parkta oturduğu sırada telefonunu gençlere vererek bir şeyler yazdırdığını, suça konu paylaşımları yapıp yapmadığını hatırlamadığını, paylaşımları telefonunu verdiği gençlerin yazmış olabileceğini söylediği kaydedildi. İddianamede Aydan’ın, “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 1 yıl 5.5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep ediliyor.

Asker ve polise operasyon: 104 kişi gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

Tek kişilik hücrede gardiyan dayağına takipsizlik kararı

İskenderun Cezaevinde Cebrail Ancar’ı kaldığı tek kişilik hücrede darp eden gardiyanlara takipsizlik kararı verildi. Kararın ardından “İşkence insanlık suçudur.” diyen Ancar’ın avukatı Mehtap Sert, itiraz edeceklerini açıkladı.

BOLD – İskenderun Cezaevindeki gardiyan şiddeti cezasız kaldı. Darp edilen Cebrail Ancar’ın suç duyurusunu değerlendiren savcılık, “darp izi yok” diyerek gardiyanlar hakkında takipsizlik kararı verdi.

“DEVLET GELDİ, AYAĞA KALK”

İddiaya göre İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Cebrail Ancar, 13 Ocak günü kaldığı tek kişilik hücrede gardiyanlar tarafından darp edildi. Sayıma gelen gardiyanlar “Devlet geldi ayağa kalk” diyerek Ancar’a tokat attı.

Şiddete maruz kalan Ancar, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancar’ın suç duyurusunu değerlendiren savcılık, gardiyanlardan E.Y. hakkında soruşturma başlattı.

‘DELİL YOK’ DENİLİP TAKİPSİZLİK VERİLDİ

Savcılık, müştekinin darp raporunda; darp ve cebir izine rastlanmadığı, ayrıca kameraların olayın gerçekleştiği koğuşu göstermediği gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiğini belirtti. Ayrıca olaya ilişkin İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü tarafından da idari soruşturma başlatıldığı ve tutuklunun darp edildiğine dair somut delile rastlanmadığı da aktarıldı.

ANCAR: CEZAEVİ YÖNETİMİ DE SORUMLU

Diğer yanda tutuklu Ancar, olayın hemen ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne ve İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapmıştı. Ancar,13 Ocak’ta saat 19.45’te bulunduğu hücreye birkaç gardiyanın gelerek, “Devlet geldi ayağa kalk” deyip, kendisine saldırdıklarını aktarmıştı. Şiddetin koridorda da devam ettiğini ardından da götürüldüğü revirde doktorunun, kendisine uzaktan bakıp “darp yoktur” raporu verdiğini paylaşan Ancar, “Koridora çekildiğim alanda çok sayıda gardiyan bulunmakla birlikte, olayı bilmesine rağmen sessiz kalan cezaevi yönetimi de işkence yapan gardiyanlarla birlikte suçludur. Tüm şahıslardan şikayetçiyim” demişti.

4 yıldır cezaevinde olan müvekkilinin defalarca darp ve kötü muameleye maruz kaldığını ileri süren avukat Mehtap Sert, takipsizlik kararına itiraz edeceklerini belirtti. Avukat Sert “Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri hep aynı gerekçe ile meşrulaştırılıyor. Olay yerini gören kamera yoktu. İşkence insanlık suçudur. Memurun kendini devlet olarak görerek şiddet uygulaması kabul edilemez.” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Asker kurşunuyla 16 yaşında ölüme valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı

Hakkari’nin Derecik ilçesinde 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın asker kurşunuyla öldürülmesine ilişkin valilikten açıklama geldi. Hakkari Valiliği hayatını kaybeden Özcan Erbaş için “kaçakçı” derken, askerlerin havaya ateş açtığını savundu.

BOLD – 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın askerler tarafından öldürülmesine ilişkin Hakkari Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada askerlerin hedef alarak değil havaya ateş açtığı ileri sürüldü.

PİKNİKTE ASKER KURŞUNUYLA ÖLÜM İDDİASI

İddiaya göre Hakkari’nin Derecik ilçesinde 3 kişi, 30 kasım günü Yeşilova’dan eski köyleri olan Anadağ’a palamut toplamak ve piknik yapmak için gitti. Saat 15:00 sarılarında 3 kişinin üzerine asker tarafından ateş açıldı. Bu esnada 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin açtığı ateş sebebiyle öldü.

HAKKARİ VALİLİĞİ: HAVAYA ATEŞ AÇILDI

Olay hakkında açıklama yapan Hakkari Valiliği, 3 kişilik grubun kaçakçı olduğunu ve havaya ateş açıldığını ileri sürerek “30.11.2020 günü saat 14:30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.” denildi.

Okumaya devam et

Popular