Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kansere yakalanan Harbiyeli Yusuf Kurt, hayatını kaybetti

Cezaevinde kansere yakalanan ve bir süredir tedavi gören Hava Harp Okulu Öğrencisi 25 yaşındaki Yusuf Kurt, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

BOLD – 15 Temmuz davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan Harbiye öğrencisi Yusuf Kurt, hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden Kurt’un Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde defnedileceği belirtildi.

Harbiyeli Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, Yusuf Kurt’un tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çetinkaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yusufum uçtu gitti. Orada onu Murat’ım Ragıb’ım karşılar mı? Hoşgeldin kardeşim der mi? Canım oğlum dedim canımı veremedim. Mekanın cennet olsun yavruuummm. Eskişehir’e son vazifemi yapmak üzere yola çıkıyorum. Muhtemelen yarın öğlen yavrumu ugurlarız ebedi yuvasına” ifadesini kullandı.

Resim

MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Yusuf Kurt, 70’i eski Hava Harp Okulu öğrencisi 72 sanığın yargılandığı davada müebbet hapis cezası almıştı. Yusuf Kurt, yargılandığı İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sağlık gerekçesiyle tutuklanmamıştı. Mahkemenin 3 Ocak 2020 tarihindeki karar duruşmasında sanıklar için müebbet kararı verilmiş ve öğrenciler hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Yusuf Kurt’un sağlık sorunlarından dolayı ev hapsi ve yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı.

BU ZALİMLERİN GİTTİĞİNİ GÖRMEDEN ÖLMEK İSTEMİYORUM

Tutuklu Harbiyeli Furkan’ın annesi Melek Çetinkaya tedavi sürecinde Yusuf’u yalnız bırakmadı. Çetinkaya, Yusuf Kurt ile aralarında geçen bir konuşmayı dün sosyal medya hesabından paylaştı. Harbiyeli öğrencisi Kurt’un, “Melek abla; bu zalimlerin gittiğini görmeden ölmek istemiyorum demişti. Ne ölmesi Yusuf kızdırma beni daha düğün yapacağız baba olacaksın demiştim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ‘bebek mahkum’ utancı

Gündem

Asker kurşunuyla 16 yaşında ölüme valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı

Hakkari’nin Derecik ilçesinde 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın asker kurşunuyla öldürülmesine ilişkin valilikten açıklama geldi. Hakkari Valiliği hayatını kaybeden Özcan Erbaş için “kaçakçı” derken, askerlerin havaya ateş açtığını savundu.

BOLD – 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın askerler tarafından öldürülmesine ilişkin Hakkari Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada askerlerin hedef alarak değil havaya ateş açtığı ileri sürüldü.

PİKNİKTE ASKER KURŞUNUYLA ÖLÜM İDDİASI

İddiaya göre Hakkari’nin Derecik ilçesinde 3 kişi, 30 kasım günü Yeşilova’dan eski köyleri olan Anadağ’a palamut toplamak ve piknik yapmak için gitti. Saat 15:00 sarılarında 3 kişinin üzerine asker tarafından ateş açıldı. Bu esnada 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin açtığı ateş sebebiyle öldü.

HAKKARİ VALİLİĞİ: HAVAYA ATEŞ AÇILDI

Olay hakkında açıklama yapan Hakkari Valiliği, 3 kişilik grubun kaçakçı olduğunu ve havaya ateş açıldığını ileri sürerek “30.11.2020 günü saat 14:30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.” denildi.

Okumaya devam et

Gündem

GYV, Engellilere Yönelik Sistematik İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıklayacak

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Türkiye’de engellilere yönelik sistematik hale gelen insan hakları ihlallerini rapor haline getirdi. Vakıf hazırladığı raporu 2 Aralık Çarşamba günü kamuoyuna açıklayacak.

BOLD – Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, engellilere yönelik insan hakları ihlallerine ışık tutan bir rapor hazırladı. Rapor Uluslararası Engelliler Günü öncesinde kamuoyu ile paylaşılacak.

RAPORDA 28 İNSAN HAKLARI İHLALİ VE İSTİSMAR VAR

2 Aralık Çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak raporda etnik kökeni veya siyasi görüşlerinden dolayı engellilere ve hastalara yönelik 28 insan hakları ihlali ve istismar olayı yer aldı.

GYV, yeni raporu için hazırladığı basın açıklamasında “Erdoğan iktidarındaki Türk hükümeti tarafından “hain” ve “terörist” olarak etiketlenen engelliler, ciddi finansal zorluklar, açlık, sosyal linç, izolasyon ve nefretle yaşanmaz koşullarla karşı karşıya kaldı.” ifadelerine yer verdi.

Rapor hakkında ön bilgi veren GYV, Türkiye’de engelliler ve ailelerinin, istihdama, emekliliğe, sosyal güvenliğe ve sağlık sigortasına erişiminin engellenmesinin yanı sıra toplu işten çıkarma, keyfi gözaltı, tutuklama, hapis, işkence ve kötü muameleyi içeren ciddi insan hakları ihlalleri ve istismarları ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

“ENGELLİ HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR”

Açıklamada “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’ye taraf olan Türkiye, cezaevlerindeki temel sağlık ihtiyaçlarını karşılamalı ve engelli tüm kişilerin korunmasını, güvenliğini ve onuruna saygı duyulmasını güvence altına almalıdır çünkü engelli hakları insan haklarıdır.” denildi.

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Pakdemirli, bakanlıktaki 49 üst düzey kanunsuz atamayı savundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’li Sayıştay’ın tespit ettiği kanunsuz atamaları savundu. Sayıştay atamaların iptalini isterken, bakanlıkta 12 genel müdür, dört genel müdür yardımcısı, dört daire başkanı ile 29 il müdürünün kanunsuz şekilde atandı ileri sürülüyor.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’li, bakanlıktaki kanunsuz atamaları kabul edip, atamaların arkasında durdu. Sayıştay, bakanlıkta tespit ettiği 49 üst düzey kanunsuz atamanın iptal edilmesini istedi. Pakdemirli ise atamaların işlerin aksamaması için yapıldığını ileri sürdü.

SAYIŞTAY KANUNSUZLUĞU ORTAYA KOYDU

Tarım ve Orman Bakanlığını inceleyen Sayıştay, bakanlıkta kanunsuz atamalar yapıldığını tespit etti. Denetçilerin hazırladığı raporda kanuna göre görevlendirme şekillerinin tereddüde yer bırakmayacak şekilde düzenlendiğini, buna karşın bakanlıktaki 49 üst düzey yöneticinin kanuna aykırı şekilde atandığı belirtildi.

“TEDVİREN” 49 ÜST DÜZEY ATAMA

Bakanlıkta “tedviren” yoluyla 12 genel müdür, dört genel müdür yardımcısı, dört daire başkanı ile 29 il müdürünün atandığı ileri sürüldü. Sayıştay raporunda kanunda yeri olmadığı belirtilen tedviren görevlendirme, asılda aranan koşullara sahip vekil kamu görevlisi bulunamadığı hallerde başvurulan bir görevlendirme usulü olarak tanımlanıyor.

SAYIŞTAY: TEDVİREN ATAMANIN KANUNDA YERİ YOK

Sayıştay’ın raporunda atama şekilleri anlatılırken “Devlet memurluğunda kadrolarda asil olarak bulunanların yerine zaman zaman o kadroya ilişkin görevleri yürütmek amacıyla bir başka memur görevlendirilebilmektedir. Personel, o kadroya asil olarak atanma niteliğini taşıyorsa ‘vekaleten’ atama, asil olarak atanma niteliğini taşımıyorsa ‘tedviren’ görevlendirme olmaktadır. Tedviren görevlendirmenin kanunda yeri yoktur” ifadelerine yer verildi. Denetçiler, bu görevlendirmelerin iptal edilmesini istedi.

PAKDEMİRLİ: İŞLER AKSAMASIN DİYE

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Sayıştay’ın bu tespitini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Gaytancıoğlu, hukuksuz görevlendirmelerin nedenini sordu. Pakdemirli ise cevabında kanunsuz görevlendirmeleri savundu. “Tedviren görevlendirmeler, Maliye Bakanlığı’nın Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği’nde belirlenen mevzuata göre yapılmaktadır. Vekaleten ve tedviren atamalara, Bakanlığımız hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde, aksatılmadan yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular