Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HDP Milletvekili Piroğlu: Cumhur İttifakı çatırdıyor

HDP’li Musa Piroğlu, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesinin derin devletin işi olduğunu ileri sürdü. Derin devletin Çakıcı üzerinden konuştuğunu belirten Piroğlu’na göre bu tehdit aynı zamanda Cumhur ittifakı içindeki çatırdamanın da bir göstergesi.

BOLD – HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Alaattin Çakıcı’nın çıkışının sıradan bir mafya davranışı değil, derin devletin işi olduğunu ileri sürdü. Çakıcı’nın onlarca yıldır bu ülkede her çeşit karanlık işe imza attığını ve “derin devlet” adına konuştuğunu belirten Piroğlu, “Karşımızdakinin bir mafya lideri değil, devlet adına suç işleyen bir tetikçi olduğunu görürüz. Çakıcı ve benzerlerinin, geçmişte Susurluk’ta açığa çıkan bir sürü suça ortak olduğu, bunun gibi ekiplerin, onlarca aydın ve gazeteciyi öldürdükleri gerçeğini göz önüne bulundurmazsak, gerekli tepkiyi ortaya koymaktan uzak kalırız. Derin devlet, dörtlü fotoğrafla deşifre olmuştur. Deşifrasyon hala devam ediyor. Bu yapı Alaattin Çakıcı üzerinden konuşuyor. Bu yapının siyasi kanadı olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de olaya dâhil oldu” dedi.

PİROĞLU: AKP-MHP BLOĞUNDAKİ KAVGA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Piroğlu, Çakıcı’nın çıkışı ve Bülent Arınç’ın tehditlerle ilgili açıklamalarının, AKP-MHP iktidar bloğu içindeki kavgayı gün yüzüne çıkardığını belirtti. Piroğlu “Gerek Bodrum’da verilen fotoğraf gerekse Çakıcı’nın tehdidi ve Bahçeli’nin sahip çıkması, bu kavganın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor“ ifadesini kullandı. Ayrıca gerek iktidarın gerekse de CHP dahil muhalefet partilerinin gerekli tepkiyi göstermediğini vurguladı.

AKP-MHP iktidarının her geçen gün güç kaybettiğini ifade eden Musa Piroğlu “ Şimdi gelinen noktada Cumhur İttifakı çatırdıyor. İktidar kısa vadede belli yeni hamleler yapacaktır. Bunlar, baskıları biraz gevşetmek ve İmralı ile görüşmeleri sağlamakla olabilir ama bu hamlede iktidarı kurtarmaya yetmeyecektir.” dedi.

“ÇAKICI SORUŞTURMASINDAN SONUÇ ÇIKMAZ”

Çakıcı’nın tehdidinden üç gün sonra soruşturma başlatıldığını hatırlatan HDP milletvekili Piroğlu, hukukun tamamen askıya alındığını ve böyle bir dönemde, Çakıcı’nın çıkışının mahkemelerde çözülemeyeceğini söyledi. Piroğlu, “Ancak devlet adına suç işleyen, AKP’ye ortaklık kuran herkese, yargı eliyle koruma alanı yaratılmış durumda. Bu yüzden Çakıcı hakkında açılan soruşturmadan bir sonuç çıkmayacak.” diye konuştu.

Erdoğan’ın tavrını eleştiren Piroğlu, “Erdoğan bu durumlarda hep bunu yapıyor. Damadı Beraat Albayrak istifa ettiğinde üç gün boyunca ses çıkarmadı. Devlet içinde her sorun yaşandığında, Erdoğan kendini geri çekiyor. Muhtemelen ne olup bittiğini anlamaya çalışıyor. Çakıcı’nın tehdidinden sonra, iktidar bloku içindeki çatlak daha da büyüdü ve olası bir erken seçimin bile olma ihtimali var. Erdoğan’ın olası bir erken seçimde kaybetme ihtimali var ve bunu kendisi de görüyor. Bu yüzden farklı ittifaklar ve mutabakatlar içine girebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Gündem

Koronavirüslü vaka sayısı 2,4 milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu.

Son 24 saatte yapılan testler sonucunda 752’si semptomlu, 6 bin 435 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki koronavirüslü vaka sayısı 2 milyon 406 bin 216’ya ulaştı.

İyileşerek sağlığına kavuşan hasta sayısı 5 bin 932 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı da 2 bin 102 olarak kayda geçti.

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

 

Okumaya devam et

Gündem

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

Kalp krizi geçiren sevgilisi Medeni Aykal’ın ölüm haberini alan Derman Bakır adlı kadın, çantasında taşıdığı silahla hastane koridorunda kendisini göğsünden vurarak intihar etti.

BOLD – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde dün akşam kalp krizi geçiren Medeni Aykal, Kayapınar ilçesindeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Aykal sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından getirildiği hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ACI HABERE DAYANAMADI

Aykal’ın ölüm haberi, hastane koridorunda bekleyen sevgilisi Derman Bakır görevlilerce iletildi. Bakır, acı haberi aldıktan sonra, iddiaya göre çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak, ateşledi. Ağır yaralanan ve acil serviste hemen müdahale edilen Derman Bakır da kurtarılamadı.

GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Derman Bakır’ın intiharına ilişkin görüntüler hastanenin güvenlik kameralarına da yansıdı. Görüntülerde görevlilerle görüşen Bakır daha sonra çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak tetiğe basıyor. Koltuğa yığılan Bakır’ın elindeki silah da yere düşüyor.

Derman Bakır’ın cesedi otopsi için morga kaldırılırken, Medeni Aykal’ın cenazesi, bugün sabah saatlerinde yakınları tarafından teslim alınarak Çınar ilçesinde toprağa verildi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Gündem

Yasak konulan haberlerin yüzde 42’si Erdoğan ailesi ve AKP’ye ait

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, dikkat çeken bir rapora imza attı. Kasım 2019 ve Ekim 2020’yi kapsayan araştırmaya göre, internet erişimine yasak konulan haberlerin yüzde 42’si AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ailesi ve AKP’li isimler hakkında.

BOLD – Free Web Turkey projesi kapsamında hazırlanan “Haberin sonu: Türkiye’de internet sansürü” raporu tamamlandı. Rapora göre Kasım 2019- Ekim 2020 arasında en az 1910 URL engellendi. Engellenen URL’lerin 870’ini haber içeriği oluştururken, 26 haber sitesi erişime engellendi. Engellenen haberlerin yüzde 42’si doğrudan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ailesi, partinin belediye başkanları veya yöneticileriyle ilgili oldu.

Bianet’te yer alan habere göre Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin yürüttüğü Free Web Turkey projesi kapsamında yayımlanan rapor, karar mercilerinin iktidara yakın haberlerin yanı sıra kadın ve çocuklara yönelik suçların faillerini korumaya yönelik haberlere erişim engeli getirme eğilimini de ortaya koyuyor. Raporda “hükumetin ve Sulh Ceza Hakimliklerinin ülke yönetimine ilişkin eleştirel içeriklere ağır bir sansür uyguladığı çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmaktadır” denildi.

ERDOĞAN VE ÇEVRESİNİN HABERLERİ

Erişime engellenen haberlerin yüzde 42’sini doğrudan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi, partinin belediye başkanları veya yöneticileriyle ilgili olduğu tespit edildi. Bunlar arasında 2019 yılının Kasım ayında yayınlanan ve AKP Manisa İl Başkanlığı’na gelen kadınların seks işçiliğine zorlanmasını konu alan haber, 2020’nin Şubat ayında çıkan Emine Erdoğan’ın 50 bin dolarlık çantasıyla ilgili haber ve yine aynı ay içinde yayınlanan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi satın almasına ilişkin haberler yer alıyor.

Yine Yargıtay üyesi Aydıner hakkında yürütülen ‘çete soruşturması’na ilişkin haberler, Malatyalı bir çiftçinin Bilal Erdoğan ve çevresindekiler tarafından dolandırıldığı iddiasına ilişkin haberler, AKP’li Tevfik Göksu belediye borcuna karşılık cami verecek’ haberi, Antalya’nın AKP’li Serik Belediye Başkanının yolsuzluğa karıştığına dair haberler, Başkentgaz’ın, Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜRGEV’e bağış yaptığı haberler, AKP’li Şehitkamil belediyesi ile ilgili ihale ve yolsuzluk haberleri ve Urfa AKP Gençlik Kolları Başkanı’nın jakuzide halka hakaret etmesi gibi pek çok habere erişim engeli getirildi.

İNTERNET YASAKLARININ YÜZDE 65’İ HABERLERE YÖNELİK

Proje süresince tespit edilen ve en az 1910 URL’yi etkileyen erişim engellemelerine ilişkin 150 hakimlik kararı belirlenirken, bu kararların 26 haber sitesine ve 870 haber URL’sine yönelik olduğu ortaya kondu. Raporda, 150 karardan 101’inin haber URL’lerine (alan adları sayılmaksızın) yönelik olduğunun altı çizilerek, bu doğrultuda “hükumetin ve Sulh Ceza Hakimliklerinin ülke yönetimine ilişkin eleştirel içeriklere ağır bir sansür uyguladığı çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmaktadır” denildi.

PANDEMİ SANSÜRÜ

Raporda ayrıca bu dönemde pandemi ile ilgili haberler içeren 56 URL’ye erişim engeli getirildiği belirtildi. Nisan’da hükümetin Kovid-19 pandemisini yönetme şeklini eleştiren gazeteci Fatih Portakal’ın sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’ta kiraladığı arazi üzerine inşa edilen yapıya ilişkin haberlerin de erişime engellendiği hatırlatıldı.

Raporda ayrıca erişime engellenen muhalif web siteleri teması altında Can Dündar’ın kurucusu olduğu Özgürüz’ün Mayıs, Haziran ve Ağustos aylarında; Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayın yapan kadın haber ajansı Jinnews’in ise Şubat ve Ağustos aylarında birer kere, Ekim ayında iki kere ve Kasım ayında da bir kere engellendiği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı ve Yeni Demokrasi gazetesi web siteleri de Ekim ayı içerisinde ikişer kez erişime engellenmişti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi merkezli haber ajansı Rudaw’ın Türkçe web sitesi ve Nupel.Net haber sitesi de erişime engellenen haber siteleri arasında yer alıyor.

FAİLLERİ KORUYAN KARARLAR

Raporun tematik incelemesi kapsamında, tespit edilen erişim engeli kararlarının yaklaşık yüzde 9’unu (150 kararın 13’ü) kadın ve çocuklara karşı işlendiği iddia edilen suçlarda failleri korumaya yönelik kararların oluşturduğu belirlendi. Bu doğrultuda kocasının erkek kardeşi tarafından tecavüze uğradıktan sonra kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas hakkındaki haberlerin yanı sıra, şüpheli şekilde ölü bulunan Duygu Delen, Aleyna Çakır ve Şeyda Yılmaz hakkında yayınlanan haberler ve ekşi sözlük başlıkları da erişime engellendi.

Okumaya devam et

Popular