Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tutsak babası için yardım istedi: “Ona bir şey olursa ben yok olurum”

Dün gece hayatını kaybeden KHK’lı komiser Ümit Gökhasan’ın oğlu Furkan Gökhasan, babasının ölümünden önce Ömer Faruk Gergerelioğlu’na bir mektup yazdı. Babası için yardım isteyen genç, “Ona bir şey olursa ben yok olurum” dedi.

BOLD – Kanserli bir hasta olmasına rağmen cezaevi şartlarında 7 ay yaşamak zorunda bırakılan KHK’lı komiser Ümit Gökhasan’ın oğlu Furkan Gökhasan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerelioğlu’na bir mektup yazarak babasının yaşadığı zorlu süreci anlattı.

65 kiloya düşmüş bir kanser hastası olmasına rağmen babasına ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildiğini söyleyen Furkan Gökhasan, “Ölü durumdayım sayın vekilim. Neler yapabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz” diye yazdı. Oğul Gökhasan, babasının kişisel ihtiyaçlarını tek başına gideremediğini ve sağlıklı beslenemediğini de söyledi.

Ümit Gökhasan’ın İsmail Furkan (23), Melih Tuğhan (21) ve Halit Tarık (18) adında 3 oğlu bulunuyor.

İşte Furkan Gökhasan’ın (23) mektubu:

“Annem daha önce sizinle konuşmuştu. Babam kanser hastası ve cezaevinde tutuluyor. Az önce babamla telefonda konuştum. Sesi kötü geliyordu. 65 kiloya düşmüş. Belki bilginiz vardır. Geçenlerde hastane kuruluna çıktı. Babam hakkında cezaevi şartlarına uygundur raporu verilmiş. Veren doktor sadece kanser durumunu değerlendirmiş sanırım. Bu sevindirici bir haber çünkü babamın sağlığı aşırı kötü durumda değil. Ancak bir o kadar da üzücü çünkü babamın durumu cezaevine uygun olmamasına rağmen orada tutmaya devam ediyorlar.

“VÜCUDU BİTİK DURUMDA”

Babamın günde 7 öğün yemesi gerekiyor. Sıcak yemesi gerekiyor. Vücudu bitik durumda. Kendi çamaşırlarını, bulaşıklarını yıkayamıyor. Bunların hiçbiri cezaevinde sağlanabilecek şeyler değil. Bunların dışında malum pandemi sürecindeyiz. Hastalık özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ciddi sorunlara hatta ölümlere yol açıyor. Babamın, aldığı tedavilerden dolayı bağışıklık sistemi çökme durumunda.

Cezaevinde çalışan yüzlerce memur var. Orada kalan binlerce mahkum var. Çalışanlar akşamları evlerine gidiyor. Eşleri çalışıyorsa onlar da çalıştıkları yerlerden hastalık kapıp eşlerine bulaştırabilir. Ya da görüşler esnasında hastalık yayılabilir. Bu hastalığın babama ulaşması durumunda korkuyorum ki sonucu ölüm olacak. Ancak bu durumlar hiç düşünülmeden kararlar verilmiş. Karara itiraz ettik.

“ÖLÜ DURUMDAYIM SAYIN VEKİLİM”

Ancak ölü durumdayım sayın vekilim. Babam bana babadan öte arkadaştı. İnsanlar beni düşüncelerimden dolayı dışlarken babam benle oturup muhabbet ederdi. Destek olurdu her şeyime. Ona bir şey olursa ben yok olurum. Bu vatanı seven bir genç daha hiç olur. Neler yapabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?” 

“40 KİŞİLİK KOĞUŞTA YAŞIYOR, SU AKMIYOR”

Kanser olduğu ortaya çıktığından beri Ümit Gökhasan’ın hastane ve cezaevi süreçlerini yakından takip eden Ömer Faruk Gergerlioğlu, defalarca kez hastanın tahliye edilmesi için Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Ocak 2020’de midesinin tamamı, yemek borusunun yarısı alındıktan 14 gün sonra tekrar Afyon Cezaevine gönderilen Ümit Gökhasan’ı tekrar gündeme getiren Gergerlioğlu, “40 kişilik koğuşta kalıyor. Sular gündüz akmıyor. Bir de koronavirüs nedeniyle iki aydır kemoterapi alamıyor. İşkence bu! Hasta mahpuslar tahliye edilmeli!” demişti.

Yüzde 80 engelli raporu verildikten sonra bile Gökhasan’ın tahliye edilmediğine dikkat çeken Gergerelioğlu, “Bitkin durumdaki hastanın adli tıp işlemleri sonrası gecikmeden tahliye edilmesi lazım. Cezaevinde hasta olmak, hele kanser olmak ne zor Yarab!” diye yazmıştı.

Cezaevinde kanser olan KHK’lı Ümit Gökhasan hayatını kaybetti

 

Gündem

Adalet Bakanı Gül’den Berberoğlu yorumu: AYM’nin verdiği kararlar bağlayıcıdır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesinin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği 2’inci hak ihlali kararını değerlendirdi. Gül “AYM’nin verdiği kararlar bağlayıcıdır. Kararlar uygulanmak için vardır” dedi. Diğer yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepkisini sürdüren Gül “Yargı dağıtımı sosyal medyada değil mahkemededir” ifadesini kullandı.

BOLD – Anayasa Mahkemesinin  CHP’li Enis Berberoğlu hakkında ikinci kez verdiği hak ihlali kararının ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Gül, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunun altını çizdi ve yerel mahkemenin karara uyma mecburiyeti olduğunu söyledi.

“KARARLAR UYGULANMAK İÇİN VARDIR”

Gül açıklamasında ”Kararlar uygulanmak için vardır. Elbette Anayasa Mahkemesi kararlarının hepsine katılmadığımız, kabul etmediğimiz bu süreç de dahil, gerekçeli karar açıklandığında da söylenecek çok şey vardır. Tartışılacak, kabul edilmeyecek ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Kararlar uygulanmak için vardır” diye konuştu.

SOYLU’YA CEVAP: YARGI DAĞITIMI SOSYAL MEDYADA DEĞİL MAHKEMEDEDİR

Diğer yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gül arasındaki polemik de devam etti. Bakan Gül, Soylu’nun annesine yönelik sosyal medyadan hakaret eden kişinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Bununla birlikte Soylu’ya yeni eleştiriler yönelten Gül, ”Bu hayasız saldırıları gerçekleştirenleri kınıyorum. Yargı dağıtımı sosyal medyada değil mahkemededir. Bu alçak, insanlık dışı ifadeleri kullanan kişinin hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum” dedi.

Süleyman Soylu, sosyal medyada annesiyle birlikte yer alan fotoğrafının altına küfür eden şahsın mahkemece serbest bırakıldığını belirterek tepki göstermiş ve “Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım, Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım” demişti. Gül ise isim vermeden “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li Miroğlu: Joe Biden’in Kürt olduğunu söyleyenler var

AKP MKYK üyesi ve eski milletvekili Orhan Miroğlu’dan ABD Başkanı Joe Biden hakkında ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Miroğlu, bazı kişilerin Biden’in aslen Kürt Bıruki aşiretinden geldiğini ve gerçek isminin Cımoyê Bahattîn Ağa olduğunu ileri sürdüğünü söyledi. 

BOLD – AKP MKYK üyesi ve eski milletvekili Orhan Miroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda ABD Başkanı Joe Biden’ın Kürt olduğu iddialarını dile getirdi. Miroğlu’nun paylaşımı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

BİDEN KÜRT VE BIRUKİ AŞİRETİ’NDEN

AKP MKYK üyesi ve eski milletvekili Orhan Miroğlu, ABD’de Donald Trump’ın yerine Başkanlığa gelen Joe Biden hakkında çok konuşulacak bir iddiada bulundu. Miroğlu, yaptığı paylaşımda Biden hakkında şu ifadeleri kullandı: “Geçenlerde konuştuğum bir Kürt dostum söyledi, ciddi olduğuna inanmak zor olsa da, amacın ne olduğunu tahmin etmek zor değil, birileri diyormuş ki, Biden’ın gerçek ismi Cımoyê Bahattîn Ağa imiş! Erivan’dan ABD’ye göç etmiş bir Kürt aileden geliyormuş ve aslen Bıruki aşiretindenmiş!”

Bir kaçırılma vakası daha: Devlet var diyorlar hani ya devlet

Okumaya devam et

Gündem

Perinçek’in TV’sinde dikkat çeken iddia: Suikast hazırlığı var

Vatan Partisi lideri Doğu Periçek’in yayın organı Ulusal Kanal’da Türkiye’de yeni suikastların yapılacağı öne sürüldü. Perinçek’in eski yardımcılarından Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, ABD’nin Türkiye’de suikast hazırlığında olduğunu iddia etti.  

BOLD – Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, katıldığı televizyon programında yeni suikastların yapılacağı iddiasında bulundu. Pekin’in konu ile ilgili devletin elinde belge olduğunu söylemesi dikkat çekti.

DEVLETİN ELİNDE İSTİHBARAT VAR

Pekin Ulusal Kanal’da Deniz Adalı’nın sunduğu Odak Noktası programında ABD’nin Türkiye’de suikast hazırlığında olduğunu iddia etti. Pekin konuya ilişkin, “Devletin elinde istihbarat var, gerekli hazırlığı yapıyor” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Pekin, “Suikast planlarında kimler var” sorusuna “Türkiye’de toplumun sinir uçları var, kanaat önderleri var. O kanaat önderlerine suikast yaparsanız toplum ister istemez devlete tepki gösterir” diye cevap verdi.

 

Bir kaçırılma vakası daha: Devlet var diyorlar hani ya devlet

Okumaya devam et

Popular