Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa Senatosu Ermenistan’ın bile tanımadığı Karabağ’ı tanıma kararı aldı

Fransız Senatosu, Fransa Devleti’nin Ermeni işgalcilerin yönetimindeki “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımasını” isteyen karar tasarısını görüşerek kabul etti. Sembolik karara Azerbaycan ve Türkiye tepki gösterdi.

BOLD – Fransa Senatosu, Paris hükümetini, Ermeni işgalcilerin yönetimindeki ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımaya çağıran tavsiye niteliğindeki kararı kabul etti. Karar teklifinin hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak sembolik bir önem taşıyor.

Hazırlanan karar teklifinde, Fransız hükümetinden “Dağlık Karabağ hükümetini tanıması ve bu tanımayı kalıcı bir barışın tesisinde müzakere aracı olarak kullanması” isteniyor.

ERMENİSTAN’IN BİLE TANIMADIĞI KARABAĞ CUMHURİYETİ

Karar metnine, iktidar partisi LREM hariç tüm gruplar destek verdi. Oylamada 305 senatör, kararın kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Hükümet, “Ermenistan’ın bile tanımadığı Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımak bu sorunu çözmez” diyerek, tasarının bu bölümüne karşı görüş belirtti.

Turizmden ve yurt dışındaki Fransızlardan sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne söz konusu kabulün Fransa’nın ‘tüm nüfuzunu ve kapasitesini’ kaybetmesine neden olacağını ve Paris’in artık yardım etmek istediklerine de hiçbir faydasının olmayacağı çıkışında bulundu.

Lemoyne, “Ermenistan dahil hiç bir ülke Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımış değil. Hükümetin sorumluluğu, bu davranışın faydalı ya da etkili olabileceğini düşünmek. Fransa, Minsk Grubu’nda, ancak arabuluculuğu iki tarafça da onaylanırsa devam edebilir. Açık olalım, Fransa tarafından tek taraflı tanınması, kimsenin faydasına olamaz. Ne Ermenistan, ne Karabağ, ne Fransa, ne diğer Minsk taraflarının faydasına olur bu adım. Biz tek taraflı davranışlardan çok, taraflar arası diyaloğu kurmak için çalışmalıyız. Sembolik bir tanıma sorunun çözümüne katkı getirmez” diye konuştu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan açık oylamaya 336 senatör katıldı. Bunlardan 306 oy geçerli sayıldı. Geçerli oylardan 305’i tasarının kabul edilmesi yönünde oy verdi. Yalnızca 1 senatör “hayır” oyu verdi.

 

TASARI SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

Karar metninde Fransız hükümetine “bölgeye uluslararası güç gönderilmesi fikrini Minsk Grubu içinde savunması, Dağlık Karabağ’da işlenmiş savaş suçlarıyla ilgili uluslararası soruşturma yürütülmesini talep etmesi, 1994 yılında belirlenmiş sınırları yeniden tesis edecek biçimde soruna Minsk Grubu bünyesinde müzakere edilmiş kalıcı çözüm için çalışması ve Türk makamlarının oynadığı rolle ilgili tüm diplomatik sonuçları tartarak Avrupalı ortaklarıyla en uygun yanıtları öngörmesi” çağrısında bulunuluyor.

Kararda “Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın askeri saldırıları ve bölgeye yabancı savaşçı (cihatçı) götürüldüğü” iddiası da kınanmakta olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da Ermenistan için yardım toplayan bir derneğe destek ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur” demişti.

AZERBAYCAN TEPKİ GÖSTERDİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu’ndaki oylamanın ardından yayınladığı açıklamada, “tek taraflı ve hakikata uygun olmayan” unsurlar içerdiğini belirttiği karara sert tepki gösterdi.

Açıklamada, “tümüyle taraflı” karar tasarısının kabul edilmesinin provokatif bir adım olduğu, Ermeni kökenli Fransızlar’ın Karabağ meselesini seçim amaçları için kullandığının görüldüğü savunuldu.

Kararın hiçbir hukuki bağlayıcılığının olmadığı ifade edilen açıklamada, ihtilafta arabuluculuk görevine sahip bir ülkenin böyle bir tasarıyı geçirmesinin, bu ülkenin tarafsızlığına gölge düşürdüğü belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI “GÜLÜNÇ” OLARAK NİTELENDİRDİ

Dışişleri Bakanlığından, “Fransa Senatosunun Azerbaycan’a kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuktur.” açıklaması yapıldı.

Azerbaycan Kelbecer’in kontrolünü Ermenilerden devraldı

Dünya

Heiko Maas’tan Doğu Akdeniz krizine ilişkin açıklama: Tekrar ateşle oynanmaması gerekir

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara ziyareti öncesi Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Yunanistan’a seslenen Maas, “Tekrar ateşle oynanmaması gerekir” dedi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Ankara ile Atina arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan krize atıfta bulunarak, “Ateşle oynanan oyunun tekrarlanmaması gerektiğini” söyledi.

Almanya dışişleri bakanı, Türk-Avrupa ilişkilerinde çalkantılı bir yılın ardından Türk mevkidaşıyla Ankara’da bir araya geliyor.

Çavuşoğlu ile görüşmesi öncesinde konuşan Bakan, Türk yetkililerin Yunanistan ile görüşmelere tekrar başlamasının “önemli bir ilk adım” olduğunu, araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın geri çekilmesinin de “Ankara’dan olumlu bir sinyal” olarak algılandığını belirtti.

“Son haftalardaki olumlu ivme, kaybedilen güveni geri kazanmak ve çözüm odaklı bir diyalog için temel oluşturmak için sürdürülmelidir” diyen Maas ayrıca, “Bu yüzden mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu’nu son haftalardaki yapıcı seyrini kararlılıkla sürdürmeye teşvik etmek için Ankara’ya gidiyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan son olarak, “Bir NATO ortağı olarak Türkiye, müzakerelerdeki zor anlaşmazlıkları bile çözmek, uluslararası hukuku gözetmek ve bölgede barışı tehlikeye atmamak gibi açık bir yükümlülüğe sahiptir” dedi.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2016 yılında ara verilen istikşafi görüşmelerin 25 Ocak’ta İstanbul’da yeniden başlaması kararlaştırılmıştı. Ayrıca bugün Brüksel’de NATO karargahında Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri ‘ayrıştırma usulleri’ konusunu görüşmek üzere yeniden bir araya geldi.

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ayrıştırma usullerinin ele alınacağı teknik toplantılar saat 15.00’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de yeniden başlayacak.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüşmesi sonrası yapılmasına karar verilen Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘ayrıştırma usullerinin’ ele alınacağı teknik toplantıların bugün Türkiye saati ile 15.00’te Brüksel’de yeniden başlaması planlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2016 yılında ara verilen istikşafi görüşmelerin ise 25 Ocak’ta İstanbul’da yeniden başlaması kararlaştırılmıştı.

Adı duyulmamış örgütten İdlib’de Türk askerine saldırı

Okumaya devam et

Dünya

Adı duyulmamış örgütten İdlib’de Türk askerine saldırı

Adı bugüne kadar fazla duyulmamış radikal bir grup, İdlib’de Türk askerlerine saldırı düzenlediğini iddia etti. Cumartesi günü düzenlenen saldırıda 3 Türk askerinin yaraladığı belirtildi.

BOLD – “Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup,  İdlib’in kuzeyinde bir Türk askeri gözlem noktasına cumartesi günü saldırı düzenlediğini duyurdu.

Grubun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ebu Bekir el Sıddık Bölüğünün keskin nişancı müfrezesi, İdlib’in kuzeyindeki Batbo kasabası yakınlarında bulunan ‘Türk NATO’ ordusunun ana üslerinden birini hedef aldı” denildi.

Yerel haber kaynakları, saldırıda 3 Türk askerinin yaralandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

2020 yılı Ağustos ayında kurulan grup, Türk ordusuna düzenlenen 3 saldırının daha sorumluluğunu üstlenmişti.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grubun birçok üyesinin Heyet Tahrir Eş Şam ve İdlib’deki diğer radikal gruplardan ayrılan kişilerden olduğu belirtiliyor.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup, hem Türkiye’ye karşı hem de bölgede en etkin grup olan Heyet Tahrir Eş-Şam’a karşı mücadele ediyor.

El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi, daha önce adının değiştirerek Heyet Tahrir Eş Şam adını almıştı.

Türkiye ve Rusya’nın 2020 Mart’ında imzaladığı ateşkes anlaşmasının ardından bölgede daha önce adı duyulmamış birçok radikal grubun ortaya çıkmaya başladığı belirtiliyor.

İnsan kaçırma Freedom House gündeminde: Türkiye illegal geri getirmelerde lider

Okumaya devam et

Popular