Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Biden, Janet Yellen’i ABD Hazine Bakanlığı’na aday gösterdi

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, eski ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’i Hazine Bakanlığı’na aday gösterdi. Senato’nun onay vermesi halinde, Yellen bu göreve gelen ilk kadın olacak.

BOLD – Çeşitlilik içeren bir ekip kurma sözü veren Joe Biden, daha önce de tüm basın ve iletişim ekibini kadınlardan seçmişti. Biden,Hazine Bakanlığı’na da eski ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’i aday gösterdi.

Senato’nun onay vermesi halinde, Yellen ABD Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın olacak.

Biden, üst düzey ekonomi yönetimine de kadın isimleri aday gösterdi. Biden’ın geçiş ekibi, üst düzey ekonomi yönetimine seçilen kadınların “Amerika’nın mevcut ekonomik bunalımdan çıkması ve daha iyisini inşa etmesine yardımcı olacağını” söyledi.

Biden Pazartesi günü aynı zamanda, ilk başkanlık istihbarat brifingini aldı. ABD’ye yönelik ulusal güvenlik tehditlerinin değerlendirildiği brifing, genelde Beyaz Saray’da göreve yeni başlayacak yönetimlere jest olarak öneriliyor, ancak bu brifing başta, Biden’ın zaferini kabul etmeyi reddeden Trump tarafından engellenmişti.

JANET YELLEN

74 yaşındaki ekonomi uzmanı, ABD Merkez Bankası Başkanlığı yaptı ve Bill Clinton’ın başlıca ekonomi danışmanlarındandı.

Yellen’in ülkenin 2007 mali krizi ve izleyen ekonomik durgunluktan çıkmasında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Yellen, Merkez Bankası Başkanlığı yaptığı dönemde, bankanın politikalarının çalışanlar üzerindeki etkilerine ve ülkede artan eşitsizliğin maliyetine odaklanmasıyla tanınıyordu.

Yellen, 2014 yılında Barack Obama tarafından ABD Merkez Bankası (FED) Başkanlığına aday gösterildi ve 6 Ocak 2014’te ABD Senatosu Yellen’in başkanlığını onayladı. Yellen 2018 yılına kadar FED Başkanlığı görevini yürüttü.

Janet Yellen, ilk kadın FED Başkanı olarak da tarihe geçti.

Bill Clinton ile birlikte 1990’lardan başlayarak, ABD başkanları Merkez Bankası’nı siyasetten uzak tutmak için, seleflerinin atadığı isimleri görevde tutmuştu. Ancak Donald Trump, 2018 yılında Yellen’i ikinci bir dört yıllık dönem için atamamayı seçerek, bir Washington geleneğini de yerine getirmemişti.

Köpeği ile oynarken düşen Joe Biden’ın ayağında çatlak oluştu

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Toledo Caddesindeki bir binada patlama meydana  geldi. Patlamanın olduğu binada  mahsur kalanlar olduğu öğrenilirken, gelen ilk bilgilere göre 2 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – İspanya’nın başkenti Madrid’deki patlamayla ilgili Reueters haber ajansında yer alan habere göre, olay Toledo caddesinde bir caddede meydana geldi. Patlama sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı ve bina içerisinde mahsur kalan kişilerin olduğu öğrenildi.

EN AZ 2 ÖLÜ

El Pais’in haberine göre, Madrid Belediye Başkanı José Luis Martínez Almeida, olayda en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

EL MUNDO: BÜYÜK İHİTİMALLE GAZ ŞIKIŞMASI

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Mundo ise, patlamanın yüksek ihtimalle gaz sıkışmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde binanın ağır hasar aldığı, binanın bulunduğu sokağın ise savaş alanına döndüğü görüldü. Patlamanın olduğu bölgede polis geniş çaplı güvenlik önlemi alırken çevre binalar da tahliye edildi.

Kamala Harris ABD’nin 244 yıllık tarihindeki en üst düzey kadın yetkili olacak

 

Okumaya devam et

Popular