Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Dünya

Adı duyulmamış örgütten İdlib’de Türk askerine saldırı

Adı bugüne kadar fazla duyulmamış radikal bir grup, İdlib’de Türk askerlerine saldırı düzenlediğini iddia etti. Cumartesi günü düzenlenen saldırıda 3 Türk askerinin yaraladığı belirtildi.

BOLD – “Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup,  İdlib’in kuzeyinde bir Türk askeri gözlem noktasına cumartesi günü saldırı düzenlediğini duyurdu.

Grubun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ebu Bekir el Sıddık Bölüğünün keskin nişancı müfrezesi, İdlib’in kuzeyindeki Batbo kasabası yakınlarında bulunan ‘Türk NATO’ ordusunun ana üslerinden birini hedef aldı” denildi.

Yerel haber kaynakları, saldırıda 3 Türk askerinin yaralandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

2020 yılı Ağustos ayında kurulan grup, Türk ordusuna düzenlenen 3 saldırının daha sorumluluğunu üstlenmişti.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grubun birçok üyesinin Heyet Tahrir Eş Şam ve İdlib’deki diğer radikal gruplardan ayrılan kişilerden olduğu belirtiliyor.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup, hem Türkiye’ye karşı hem de bölgede en etkin grup olan Heyet Tahrir Eş-Şam’a karşı mücadele ediyor.

El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi, daha önce adının değiştirerek Heyet Tahrir Eş Şam adını almıştı.

Türkiye ve Rusya’nın 2020 Mart’ında imzaladığı ateşkes anlaşmasının ardından bölgede daha önce adı duyulmamış birçok radikal grubun ortaya çıkmaya başladığı belirtiliyor.

İnsan kaçırma Freedom House gündeminde: Türkiye illegal geri getirmelerde lider

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden’ın yemin töreninde ‘içeriden saldırı’ alarmı

Biden’ın yemin töreninde ‘içeriden saldırı’ ihtimaline karşı FBI, Washington’daki tüm Ulusal Muhafızları güvenlik taramasından geçiriyor. Bu arada 6 Ocak’ta Kongre binası baskınına ilişkin ortaya çıkan yeni görüntüler güvenlik güçleriyle ilgili ihmal tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

BOLD – ABD’de 20 Ocak’ta yapılacak Joe Biden’ın başkanlık yemin töreninde görev alacak yaklaşık 25 bin Ulusal Muhafızın, “içeriden saldırı” ihtimali de dahil potansiyel tehditlere karşı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yeniden güvenlik taramasından geçirildiği bildirildi.

Biden’ın yemin töreni için alınan tedbirleri değerlendiren ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, orduya bağlı tüm birliklerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçirildiğini ancak 20 Ocak için ilave güvenlik taramaları da yaptıklarını ifade etti.

Yemin töreninin olaysız geçmesi için çalıştıklarını kaydeden McCarthy, birliklerin “içeriden saldırı” ihtimali de dahil, olası tehditlere karşı eğitim aldıklarını belirtti.

McCarthy, şu ana kadarki güvenlik taramalarında kayda değer bir sorunla karşılaşmadıklarını ve somut bir tehdit unsuru bulunmadığını da kaydetti.

ABD Ordu Sekreteri, “Durumun farkında olmalıyız ve bu operasyonda yer alan bu kişileri (orduya bağlı Ulusal Muhafızları) ciddi şekilde güvenlik taramasından geçirmek için tüm mekanizmalarımızı kullanmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

25 BİN ULUSAL MUHAFIZ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Askeri yetkililer, Ulusal Muhafızların Washington’a geldiği ilk günlerde FBI güvenlik taramasının “ilave bir tedbir” olarak başlatıldığını ve çarşamba gününe kadar törende görev alacak 25 bin kadar Ulusal Muhafızın tamamının bu taramadan geçirilmiş olacağını belirtti.

ABD Kongresinde 6 Ocak’ta yaşanan baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Halen süren FBI soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

Demokratların “isyana teşvik” ile suçladığı ABD Başkanı Trump’a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump’ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

KONGRE BASKININDA POLİSİN İHMALİ VAR MI?

ABD’de yeni yayımlanan bir video, 6 Ocak’taki Kongre baskınında göstericilerin nasıl içeri girdikleri ve sonrasında ne yaptıklarına ilişkin birçok detayı ortaya koydu.

Amerikan New Yorker dergisi deneyimli savaş muhabiri Luke Mogelson’ın Kongre baskını sırasında çektiği görüntüler, Amerikan kamuoyunda dikkati çekti.

Kongre binası önünde toplanan binlerce göstericiden yüzlercesinin polis barikatlarını aşarak ve bazı yerlerde polisle çatışarak binaya girdikleri anlarla başlayan videoda, yeterli sayıda güvenlik gücünün olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Görüntülerde, karşılaştıkları polislere “burası bizim evimiz, sayımız sizden fazla, geçmemize izin verin” diyen göstericilerin bazı yerlerde kolaylıkla binanın içine doğru hareket edebildikleri ve bina içinde de az sayıda polis olduğu görüldü.

“BİZ TRUMP’I DİNLİYORUZ. O DA SENİN PATRONUN”

Bir göstericinin polise, “Biz Trump’ı dinliyoruz, o da senin patronun.” şeklindeki sözlerinin kayda geçtiği görüntülerde, Kongre binasına giren yüzlerce kişinin ellerinde bayraklarla çeşitli sloganlar atarak Senato Genel Kuruluna girdikleri anlar objektife yansıdı.

ABD’de güvenlik güçleri Joe Biden’ın yemin töreni öncesinde 50 eyalette alarmda

Okumaya devam et

Dünya

Brezilya, CoronaVac ve AstraZeneca’nın Kovid-19 aşılarına acil kullanım onayı verdi

Brezilya’da sağlık sisteminin düzenleyici kurumu ANVISA, Oxford Üniversitesi/AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği Kovid-19 aşısına ve Çinli Sinovac şirketinin ürettiği CoronVac’a acil kullanım onayı verdi.

BOLD – Dünyada en fazla vaka sayısının görüldüğü üçüncü ülke, en yüksek can kaybına sahip ikinci ülke olan Brezilya’da kitlesel aşılamanın başlamasının önü açıldı.

Latin Amerika’nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz ile Sao Paulo eyaletine bağlı Butantan Enstitüsünün başvurusu neticesinde, 5 saat süren toplantının ardından ANVISA yöneticileri, oy birliğiyle Kovid-19 aşıları CoronaVac ve Oxford-AstraZeneca’nın acil kullanımını onayladı.

Canlı yayınlanan toplantıda, 2 milyon adedi yakın zamanda ülkeye getirilmesi öngörülen AstraZeneca, 6 milyon adedi ise halihazırda ülkede bulunan CoronaVac olmak üzere, ilk etapta 8 milyon aşının uygulanmasının planlandığı belirtildi.

ANVISA, dün, ülkede acil kullanım onayı için başvuru yapılan Rus aşısı Sputnik V’nin, 3. faz klinik deneyleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunan Brezilya, toplamda 350 milyondan fazla Kovid-19 aşısını bu yıl almayı planlıyor. Bunlardan 212,4 milyonu AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı, 100 milyonu da Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısı olarak öne çıkıyor.

Kararın açıklanmasından kısa bir süre sonra Sao Paulo’da 54 yaşındaki bir hemşire, ülkede aşı olan ilk kişi oldu. Aşılar, ilk etapta sağlık çalışanlarına yapılacak.

Nüfusu 210 milyonu aşan Brezilya’da, 209 bin 296 kişinin hayatına mal olan Kovid-19, bugüne kadar yaklaşık 8,5 milyon kişide görüldü.

DSÖ: Seyahatlerde aşı pasaportu istenmesini tavsiye etmiyoruz

Okumaya devam et

Popular