Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Midilli adasındaki mülteci kampında bebekleri fareler ısırıyor

Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Midilli Adası’nda bulunan Kara Tepe Sığınmacı Kampı’ndaki koşulların “korkunç” olduğunu belirtti. Bakan Müller, kamptaki bebeklerin fareler tarafından ısırıldığını anlattı.

BOLD – Dünyada mültecilerin durumu gündemdeki yerini korurken, Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller’in açıklamaları gözleri Midilli Adası’ndaki Kara Tepe Sığınmacı Kampı’na çevirdi. Bakan Müller,  Yunanistan’daki sığınmacı kamplarında durumun kötüleşmeye devam ettiğini belirtti.

MİDİLLİ’DE MÜLTECİLER İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Passauer Neue Presse gazetesine röportaj veren Bakan Müller, Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’nın, çıkan bir yangının ardından tamamen kullanılamaz hale gelmesinden sonra, yeni kampta koşulların iyileşmediğini ifade etti. “Herkes, yangının ardından korkunç vaziyetin düzeleceğini düşünüyordu ancak hakikat ne yazık ki öyle değil” diyen Müller, “Yeni kurulan Kara Tepe Kampı’nın da daha iyi olmadığı açıkça ortada. Hatta aksine, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, burada fareler, ıslak çadırlar içinde kalan bebekleri ısırdığı için tetanos aşısı yapmak zorunda kaldı” ifadesini kullandı.

“YERE OTURMUŞ DOĞUMU BEKLEYEN KADINLARLA GÖRÜŞTÜM”

Kamptaki son gelişmeleri “Bunlar, Avrupa’nın ortasında feci durumlar” sözleriyle tanımlayan Gerd Müller, sığınmacılar için kış mevsiminin en sert haftalarının da kapıda olduğunu belirtti. Özellikle, sığınmacı ve mülteci kamplarında dünyaya gelen çocuklar için koşulların çok kötü olduğunu vurgulayan Müller, 2018 yılında Moria Kampı’na yaptığı ziyaret ile ilgili olarak, “Kaçış esnasında tecavüze uğrayan ve her türlü hijyen ve tıbbi destekten mahrum bir halde yere oturmuş doğum yapmayı bekleyen Afrikalı kadınlarla görüştüm. Hiçbir hayat böyle başlamamalı” dedi.

“SORUNLAR YERİNDE ÇÖZÜLMELİ”

Bakan Müller, sorunların çözümü için sığınmacıların geldiği ülkelerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini savunarak, “Sığınmacıların sorunlarını kamplarda ya da Almanya’da değil, ancak olay yerinde, gelişmekte olan ülkelerde çözebiliriz” ifadesini kullandı. Avrupa Birliği (AB) sınırlarının korunmasının önemli olduğunu kaydeden Gerd Müller, diğer yandan sığınmacıların geldiği ülkelere yönelik yatırımların da gerekli olduğunu belirtti. Kalkınma Bakanı Müller, “Sığınmacılar, ancak kendi ülkelerinde onlara daha iyi bir perspektif sunulması durumunda, tehlikelerle dolu Avrupa yoluna çıkmaktan vazgeçecektir” dedi.

Midilli Adası’ndaki Moria Kampı, geçen eylül ayında tamamen yanarak yok olmuş ve bunun üzerine Ada’da, eski bir askeri eğitim bölgesi olan Kara Tepe’de, şu an 7 bin 300 kişinin yaşadığı geçici bir kamp oluşturulmuştu. Yunanistan’a ait adalarda 17 binden fazla sığınmacı yaşıyor.

Analiz

Türkiye adalet ve hukukta dip yaptı: Mali ve Sudan’ın da gerisine düştü

AKP Hükumetinin yönettiği Türkiye hukuk ve adalet konularında adeta çakıldı. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 2020’de 128 ülke arasından 107’inci olan Türkiye, 2021 endeksinde ise 139 ülke arasından 117’inci sıraya geriledi.

BOLD ANALİZ –Bebekli kadın, yaşlı ve hastaları bile cezaevlerine atan AKP rejimi, her gün yeni bir cezaevi ihalesi yapıyor. Türkiye’nin dört bir yanına açılan cezaevi kampüsleri dünya basınında haber oluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bütün bu gerçekleri örtmek için yoğun çaba sarf ediyor.

“ÖZGÜRLÜKLER NOKTASINDA TÜRKİYE ABD’DEN İYİ” DEMİŞTİ

ABD’de CBS kanalına röportaj veren Erdoğan, gazeteci Margaret Brennan’ın insan hakları ihlalleri ile ilgili sorusuna, “Özgürlükler noktasında Türkiye buralarla mukayese edilemeyecek kadar, çok daha özgürdür” cevabını verdi.

BÜTÜN KATEGORİLERDE KÖTÜ DURUMDA

Son yayınlanan uluslar arası raporlar ise Erdoğan’ın gerçekleri çarpıttığını ortaya koyuyor. 2021 Dünya Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne (World Justice Project) göre 139 ülke Hukukun Üstünlüğü, Hükümetin Gücünün Sınırlandırılması, Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık, Temel Haklar, Kişilerin Can ve Mal Güvenliği, Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanması ve Vatandaşların Adalete Erişebilirliği gibi kriterlere göre sıralandı.

AB ÜLKELERİNİN ÇOK UZAĞINDA, AFRİKA ÜLKELERİYLE AYNI SIRALARDA

Türkiye bütün kategorilerde Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’nin gerisinde kalırken, Afrika ülkeleriyle aynı gruplarda yer bulabildi. Hukukun üstünlüğü sıralamasında geçen yıla göre 10 basamak birden gerileyen Türkiye, 117. sıraya geriledi. Arkasında Kongo ve İran yer aldı. 12 basamak daha gerilemesi halinde Türkiye hukukun üstünlüğünün en kötü olduğu 10 ülke arasına girecek.

İSKANDİNAV ÜLKELERİ HEP BAŞTA, ALMANYA 5. SIRADA

Hukuk üstünlüğü sıralamasında ilk 10’daki ülkeler şu şekilde sıralandı. Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Lüksemburg, Avusturya, İrlanda.

PAKİSTAN AFGANİSTAN, MISIR SONLARDA

Hukukun üstünlüğü sıralamasında son 10’da yer alan ülkeler ise şöyle: Bolivya, Pakistan, Nikaragua, Haiti, Moritanya, Afganistan, Kamerun, Mısır, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kamboçya ve Venezuela.

ADALETE ERİŞEBİLİRLİKTE 113. SIRADA

Türkiye, endeksin Yolsuzlukla Mücadele başlığında, Özbekistan ve Etiyopya’nın hemen önünde 69’uncu sırada  yer bulabildi. Şeffaflık sıralamasında Afganistan’ın önünde 107’nci sırada yer alan Türkiye, Adalete Erişebilirlik başlığında ise Angola’nın ardından 113’üncü sıraya yerleşti.

Diğer kategorilerde de Türkiye’nin içinde bulunduğu vahim tablo şöyle:

Ülkelerin bulundukları coğrafi bölgelere göre değerlendirildiği endekste ise Türkiye, geçen yıl olduğu gibi yine son sırada yer aldı.

Hükümet Gücünün Sınırlandırılması: Zimbabve ve Çin’in gerisinde 134’üncü sırada

Gelir grubuna göre ülke sınıflandırmalarına bakıldığında ise Türkiye, orta üst gelir grubundaki 40 ülke arasında 38’inci sırada kendisine yer bulabildi

 

Oyları eriyen AKP, masada kazanacak sistem peşinde: Çipli kartla elektronik oy

Okumaya devam et

Dünya

Kokainle yakalanan ATA uçağı Brezilya Polis Teşkilatı’na verildi

Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan Türk uçağının, kullanılmak üzere Brezilya Federal Polis Teşkilatına verildiği ortaya çıktı. Bir dönem devletin zirvesinin kullandığı ATA uçağı artık Brezilya polisine hizmet verecek.

BOLD – Brezilya basınında çıkan habere göre, Fortaleza Havalimanı’nda 1,3 ton kokainle yakalanan Türk jetiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Haberlere göre, Ceará Federal Mahkemesi, Federal Karayolları Polisine (PRF), uçağı kullanma yetkisi verdi. Polis, Taktik Hava Destek Alt Komutanlığı (SSA) Bölümünün operasyonlarında uçağı kullanacak.

RESMİ YAZIŞMALAR TAMAMLANDI

Ağustos ayında uçağın Birliğe teslim edilebileceğini duyurulurken, Brezilya Hava Kuvvetlerine ile Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanlığı Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Sekreterliğine “kullanımıyla ilgili olası bir ilgi” hakkında resmi yazılar gönderildi. Yazışmalar tamamlandı.

UÇAĞIN PİLOTU VE İSPANYOL İŞ ADAMI TUTUKLU

Haberlerde uçağın nasıl yakalandığına ilişkin bilgiler de verildi. Ribeirão Preto’dan (SP) kalkan uçak Belçika’nın Brüksel kentine gidiyordu. Yolcular ve mürettebat, göçmenlik prosedürleri için başkent Ceará’dan geçmek zorunda kaldı. Onlarla birlikte 24 torbada 1.200 tablete bölünmüş 1.303.99 kilo kokain vardı. Türk Hava Kuvvetleri yedek kaptanı Veli Demir ve İspanyol tüccar Angel Alberto Gonzalez Valdes tutuklandı.

DEVLETİN ZİRVESİNİN KULLANDIĞI UÇAK KOKAİNLE YAKALANDI

Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan TC-GVA’nın, uzun yıllar devletin zirvesine hizmet eden ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınan Gulfstream GIV model TC-ATA uçağı olduğu belirlendi. Önce Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na devredilen uçak sonra da satışa çıkarıldı. Uçağın 2016 yılında önce isminin değiştirildiği, bir yıl sonra da AKP’li bir isme 1 milyon 450 bin dolara satıldığı belirlendi. Jetin dünyanın bir çok noktasına “uçak taksi” gibi kullanıldığı tespit edildi.

ETHEM SANCAK AYRINTISI

Öte yanda, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde kullandığı ATA uçağı ACM havayolu şirketinin sahibi Şeyhmus Özkan’a satılmıştı. Uçağın Ethem Sancak tarafından kullanıldığına dair iddialara Özkan şu yanıtı vermişti: “Ethem Bey’i çok severim. Ailece de görüşürüz. Biz Güneydoğulu iş adamları Ethem Bey’i severiz. Kendisi de bizim gibi gençleri takdir eder. Başka da hiçbir şeyimiz yoktur. Davetlerimize gelir, davetlerine gideriz.”

 

Türkiye, organize suçta Avrupa birincisi oldu: Ahmet Ümit ‘suç romanı yazmaya devam’ dedi

Okumaya devam et

Dünya

Dikkat çeken analiz: Biden’dan Erdoğan’a ‘hoşgörülmez yatıştırma” gelecek mi?

İngiliz Financial Times gazetesi, “Türkiye’nin savaş jeti arama çabaları Biden’ı sıkıştırıyor” başlıklı bir analiz yayınladı. Türkiye’nin talebinin Amerikan Kongresi’nden dönebileceği belirtilirken, “Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye’yi eleştirenler tarafından ‘hoşgörülmez yatıştırma’ olarak görülür.” tespiti yapıldı.

BOLD – Biden ile Erdoğan arasında bu ay sonunda Roma’da yapılacak görüşme öncesi, ABD-Türkiye ilişkileri üzerine dikkat çekici bir analiz yazan gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, Erdoğan’ın politikasını deşifre etti. “Erdoğan, Rusya’dan ikinci hava savunma sistemini sipariş etmeyi planlarken daha çok F-16 satın almak istiyor” yorumu yapan Pitel, Ankara’nın Washington’dan 40 adet yeni F16 satın alma talebini anlattı.

KONGRE SATIŞI ENGELLEYEBİLİR

Türkiye’nin Aralık 2020’den beri ABD’nin yaptırımları altında olduğuna dikkat çekilirken, “Yeni uçak anlaşması komşusu ve uzun zamandır düşmanı olan Yunanistan’ın hava kuvvetlerini güncellediği, Fransız Rafale ve Amerikan F-35 satın aldığı bir dönemde Türkiye’ye yardımcı olacaktır” denildi. Öte yandan ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın ABD ile Batılı müttefikleri arasında gerilimi yumuşatılabileceği de kaydedildi.

HEM S-400 HEM F-16 OLMAZ

Financial Times muhabiri, “ABD’nin anlaşma yapıp yapmayacağı belli değil. Erdoğan’a çok sayıda sebepten dolayı düşmanca bir tavır sergileyen Kongre satışı engelleyebilir. Joe Biden yönetimi Erdoğan’ı savunsa bile Türkiye’nin yeni S-400 hava savunma sistemi satın alması buna yardımcı olmayacaktır” yorumunu yaptı.

“TÜRKİYE’NİN BAHANESİ OLUR”

S-400 sorununun en büyük kriz olduğunun belirtildiği makalede, “Bu durum Biden yönetimini sıkıştırıyor. Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye’yi eleştirenler tarafından ‘hoşgörülmez yatıştırma’ olarak görülür. Fakat F-16 satışı iptal edilirse Ankara’nın Rusya’ya yanaşması için yeni bir bahanesi olur” denildi. Türkiye’nin savunma sisteminde Moskova’yla daha derin bağ kurmasının Ankara’nın işine yaramayacağı kaydedilirken, “Böyle bir yakınlaşma daha fazla ABD yaptırımını tetikleyebilir ve aynı zamanda iç savunma endüstrisinin genişlemesine zarar verebilir” yorumu yapıldı.

ERDOĞAN RUSYA VE ÇİN’E YAKLAŞIYOR

2019 yılında Rusya’da düzenlenen bir hava savunma sistemi etkinliğinde Putin ile dondurma yerken Erdoğan’ın espri yaparak Su-57 savaş uçağını satın almayı önerdiğini hatırlatan Financial Times, “Bazı batılı yetkililer bu talebin gerçek olmasından endişe ediyor” gözlemine yer verdi.

Gazeteye konuşan ve F-16 satışına onay verilmesini isteyen Avrupalı bir diplomat ise, “Eğer Amerikalılar bu satışı onaylamazsa Türkiye ne yapacak? Türkiye o zaman Rusya’dan ya da Çin’de satın alacak. Onların bu boşluğu doldurması gerekiyor” dedi.

Türkiye, organize suçta Avrupa birincisi oldu: Ahmet Ümit ‘suç romanı yazmaya devam’ dedi

Okumaya devam et

Popular

Shares