Connect with us

Kültür

Stephen King’in en sevdiği korku filmleri…

O, korkunun efendisi Stephen King… Peki, filme uyarlanan romanları ve hikâyeleriyle hepimizi geren Stephen King acaba hangi filmleri ve dizileri seviyor?

BOLD– Bugüne kadar 61 roman ve 200 kısa hikâye yazan Stephen King, hiç tartışmasız, türün en iyisi. Romanlarının çevrilmediği dil neredeyse yok. Eserlerinden uyarlanan dizi ve filmler 1970’lerden beri bizleri korkunun sınırlarında gezdirmeye devam ediyor. Her ne kadar kendisi işin üstadı olsa da onun da sevdiği korku gerilim yapımları var.

İşte “kral”ın sevdiği 8 korku filmi…

ÖLÜLERİN ŞAFAĞI – 1978

George A. Romero’nun klasik korku filmine olan hayranlığını birçok vesileyle ifade etmiştir. Zombie türünün sınırlarını hemen hemen tek başına belirleyen Romero 2017’de hayatını kaybettiğinde King, “Senin gibisi asla gelmeyecek.” mesajını paylaşmıştı. Stephen King, filmin 2004’te Zack Snyder tarafından yapılan yeniden çevrimini de çok başarılı bulduğunu ifade etmişti.

BLAIR CADISI – 1999

Blair Cadısı, çok kısıtlı bütçe ile (200 bin dolar) çekilip yüksek hasılat elde edince (248.6 milyon dolar) “buluntu görüntü kaydı” tarzındaki filmlerde patlama yaşanmıştı. Elbette hiçbiri bu başarıyı tekrarlayamadı. Stephen King, en”Blair Cadısı” filmine dair şu ifadeleri kullanmıştı:

“‘Blair Cadısı’ hem gerçek gibi görünüyor hem de gerçek gibi hissettiriyor. Ve bu nedenle gördüğünüz en korkunç rüyaya benziyor. Diri diri gömüldüğünüzü düşündüğünüzden nefes nefese, ağlayarak ve bir rahatlamayla uyandığınız ve sonrasında kedinizin yatağınıza atladığı ve göğsünüzde uyuduğu rüyaya…”

MAVİ KORKU-1999

Samuel L. Jackson ve Thomas Jane’i bir arya getiren “Deep Blue Sea” de King’in sevdiği filmlerden. Başdöndürücü bir şekilde gelişen görsel efektler yüzünden günümüz seyircisini etkilemesi pek mümkün olamsa da zamanında oldukça ses getiren bir film olmuştu.

SON DURAK-2000

James Wong’un çektiği “Son Durak” (Final Destination) 2000 yılında gösterildiğinde o güne kadar çekilen en korkutucu öykülerden biriydi. Sonradan birçok devam filmi çekilse de Stephen King, sadece ilk filmi gerçek anlamda korkutucu bulduğunu belirtmişti.

THE AUTOPSY OF JANE DOE-2016

Emile Hirsch ve Brian Cox’un başrolde olduğu doğaüstü korku filmi “Jane Doe’nun Otopsisi” gişede çok iyi iş yapamasa da gerilimi sürekli zirvede tutan yapısıyla eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Stephen King ise film hakkında “Yaratık ve Cronenberg filmlerine rakip olacak ölçüde. İzleyin ama tek başınıza değil.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

SOLDAKİ SON EV

Korku sinemasının üstadlarından Wes Craven 1972’de yazıp yönettiği “Soldaki Son Ev” (The Last House on the Left) filminin 2009’daki yeniden çevriminde sadece yönetmen olarak bulunmuş, filmin kamera arkasını Dennis Iliadis’e emanet etmişti. Stephen King bu başarılı yeniden çevrim için “yeni yüzyılın en iyi korku filmi” ifadelerini kullanmıştı.

ZİYARETÇİLER-2008

Liv Tyler’ın başrolünde yer aldığı “Ziyaretçiler” (The Strangers) en yakın evden kilometrelerce uzaktaki yazlıklarında gece boyunca maskeli üç saldırganın terörüne maruz kalan genç bir çiftin hikâyesi ele alınıyor. Zaman zaman Haneke filmi Funnuy Games’e selam çakan yapım da King’in gözdeleri arasında.

THE WITCH – 2016

Anya Taylor-Joy’u parlayan bir yıldız haline getiren film, beş çocuğuyla birlikte ıssız bir ormanın içerisinde hristiyan kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşayan bir ailenin Sam’in ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmasıyla yaşamaya başladığı tuhaf olayları anlatıyor.

Gündem

Melek Mosso: “Kendini bilmezlere kalmadı benim ahlakımı sorgulamak”

Bazı stk ve partilerin, “Ahlaksızlığı özendiriyor” sözleriyle hedef gösterilen ve Isparta konseri AKP’li belediye tarafından iptal edilen Melek Mosso, “Bu zihniyetteki insanlar kendi yüreklerindeki karanlığı ve sapıklığı bizim hayatımıza da sokmaya çalışıyorlar” dedi.

BOLD – AKP’li belediyeler, son günlerde Kürt ve muhalif sanatçıların konserlerini çeşitli gerekçelerle iptal etmeye başladı.

Bir hadta içerisinde sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Dün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Ben bu ülkenin kadınıyım. Fikirlerimle, vizyonumla, hayallerimle her yeni gün geleceğe sanatımı işliyorum. Genci yaşlısı milyonlarca sevenim var. Bir kaç kendini bilmeze kalmadı benim ahlakımı sorgulamak, kadınlık onuruma laf atmak. Bu zihniyetteki insanlar kendi yüreklerindeki karanlığı ve sapıklığı bizim hayatımıza da sokmaya çalışıyorlar. Ama buna asla izin vermeyeceğim, VERMEYECEĞİZ… Ben Isparta’ya elbet gidecek ve şarkılarımı söyleyeceğim. Bugün olmazsa yarın sarılacak kalplerimiz” dedi.

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

Okumaya Devam Et

Analiz

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

İktidar yanlısı stk ve bazı siyasi partilerin hedef gösterdiği sanatçıların konserleri bir bir iptal ediliyor. AKP’li belediyelerin peş peşe iptallerinin ardından konu Meclis’e taşınırken, hedefin sanatçılar değil yaşam tarzı olduğu konusunda uyarılar geliyor.

BOLD – Sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Bugün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

HEDEF YAŞAM TARZLARI

Sadece muhalif sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Bazı milletvekilleri hedefin birkaç sanatçıdan ziyade “yaşam tarzı” olduğunu düşünüyor.

Birlikte mücadele çağrısı yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “Sanatın herhangi bir disipliniyle uğraşan herkese sesleniyoruz. Bugün bu yasaklara hep beraber ses çıkarmazsak, hiçbirimiz bundan kaçamayacağız! Bu saldırıları bir kaç kişiye özel sanmayın. İktidarın ve yardakçılarının bu saldırıları; sanatadır, yaşam biçiminedir.

SANATÇI BULAMAYACAĞIZ

Sanatçı Ozan Çoban da “Onun konserini istemiyoruz bunun konseri olmasın diyenlere teslim olursak yarın konser verebilecek tek sanatçı bulamayacağız” diyerek uyardı.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar