Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Ucuzken Gübretaş hisseleri alın” tüyosu borsada milyarder yaptı

Gübretaş’ın 6 milyar dolarlık altın rezervi bulduğunu açıklamasının ardından borsadaki hisseleri 76 liraya fırladı. Ne var ki, Gübretaş Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın bazı isimlere, “Ucuzken Gübretaş hisseleri alın” dediği ileri sürüldü. Gübretaş’ın şirket hisselerini 3 lirayken toplamaya başlayan Oğuzhan Şahinkaya ile görüştüğü ileri sürülüyor.

BOLD – Gübretaş’ın Söğüt madeninde bulduğunu açıkladığı 6 milyar dolarlık altın rezerviyle ilgili çarpıcı iddialar gündeme geldi. İddiaya göre Gübretaş Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, altın bulunduğu haberi kamuoyu ile paylaşılmadan önce, bazı isimlere şirketin hisse senetlerinden almalarını söyledi. Bu tüyo üzerine 3 liraya alınan hisse senetleri, haber açıklandıktan sonra 76 liraya kadar yükseldi.

3 LİRALIK HİSSET 76 LİRAYA ÇIKTI

Kronos’un haberine göre, Fahrettin Poyraz’ın görüştüğü ve “Ucuzken Gübretaş hisseleri alın” tüyosu verdiği isimlerden biri Bursalı eğitimci Oğuzhan Şahinkaya idi. Şahinkaya, şirketin hissesini 2 yıl önce henüz 3 lirayken almaya başladı.

Gübretaş’ın 3,5 milyon ons altın bulduğunun açıklanmasının ardından şirketin Borsa İstanbul’daki hisseleri 76 TL’ye fırladı. Ucuzken hisseleri toplayan ve yüzde 8.76’lık paya ulaşan Oğuzhan Şahinkaya’nın, elindeki hisseleri 2.2 milyar liralık değere ulaştı.  Şahinkaya böylece Borsa İstanbul’un yeni milyarderlerinden oldu.

“GÜBRETAŞ’TAN MİLYARDER DOĞDU”

Habertürk yazarı Rahim Ak da, ‘Gübretaş’dan milyarder doğdu’ başlıklı yazısında konuyu gündeme getirdi. Yazısında maden sahasının iş insanı Akın İpek’e ait Koza Altın İşletmeleri A.Ş’den alınarak Gübretaş’a verildiğine de değinen Ak, asıl altını bir yatırımcının bulduğuna işaret etti.

HALKA AÇIK HİSSELERİN YARISINI ALDI

“Bu karara eş zamanlarda 9 Ekim 2019’da ise borsada bir hareket dikkat çekiyor. Borsa İstanbul’da bir hissede sahip olunan değerin yüzde 5’i aşması halinde KAP’a bildirilmesi zorunlu olduğu için 9 Ekim 2019’da Oğuzhan Şahinkaya adlı yatırımcının Gübretaş’taki hisselerinin 16.9 milyon hisseye ulaştığı yani şirket sermayesinin yüzde 5.06’sına ulaştığı görülüyor.” ifadelerini kullanan Ak, Şahinkaya’nın sonraki alımlarıyla bu oranın arttığını şöyle açıkladı: “ Oğuzhan Şahinkaya ise şu anda şirketin yüzde 8.7’sine sahip. Yani halka açık bölümün üçte biri Şahinkaya’ya ait. Rakamlarla ifade edersek şirketin bugünkü 76 liralık hisse fiyatı ile 2.2 milyar liralık bir servet artık Şahinkaya’nın. Servetin büyük bölümü de Gübretaş’ın 2 liradan 76 liraya giden yükselişi kaynaklı.”

OĞUZHAN ŞAHİNKAYA GENEL MÜDÜR İLE GÖRÜŞTÜ İDDİASI

Milli Gazete köşe yazarı Sadettin İnan ise “Ankara kulislerinde konuşulan en önemli bir iddia ise söz konusu GÜBRETAŞ hisselerini toplayan bu yatırımcı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın Merkez Birliğinde birkaç kez görüştüğü ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ’ın toplantılarında, toplantıya katılanlara GÜBRETAŞ hissesi almaları yönünde telkinlerin yapıldığı iddiaları gündeme gelmişti” diye yazdı.

ALTININ VARLIĞI 2015’TE KEŞFEDİLDİ

Diğer yandan iş insanı Akın İpek, 1 hafta önce yaptığı açıklamada 3,5 milyon onsluk altının varlığını Koza İpek Grubu’nun 2015 yılında tespit ettiğini belirtti. 3.5 milyon onsluk altının parasal karşılığı 6 milyar dolara (46 milyar lira) denk gelen maden sahasının 15 Temmuz’dan sonra TMSF tarafından gasp edilerek Tarım Kredi iştiraki Gübretaş Maden AŞ’ye verildiği ortaya çıktı.

Gündem

Erdoğan’ın atadığı rektör, Bilal Erdoğan’a teşekkür etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Atilla Arkan, atama için Bilal Erdoğan’a teşekkür etti. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Atilla Arkan teşekkür mesajını sosyal medya hesabından paylaştı.

Atilla Arkan teşekkür mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ve üniversitenin mütevelli heyetine teşekkür ettikten sonra heyet üyelerinden Bilal Erdoğan’a da ‘en kalbi şükranlarını’ sundu.

HEDEFİ MİLLET VE ÜMMETE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET SUNMAK

Atilla Arkan’ın sosyal medyadan paylaştığı mesajı şöyle: “İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne tensipleriyle şahsımı onurlandıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyetine, Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Sayın Bilal Erdoğan’a en kalbi şükranlarımı sunarım. İbn Haldun Üniversitesi ailesi olarak bu ülkeye, milletimize, ümmetimize ve insanlığa en iyi şekilde hizmet ve katkıda bulunmayı Rabbim nasip etsin.”

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Gündem

İşçilerden 1 Mayıs resti: Çalışırken bulaşmayan korona eylemde de bulaşmaz

Salgın nedeniyle birçok ilde 1 Mayıs eylemleri yasaklandı. Bu duruma tepki gösteren işçi örgütleri ise 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını açıkladı. İşçi örgütleri, “Çalışırken bulaşmayan korona 1 Mayıs eyleminde de bulaşmaz” dedi.

BOLD – AKP’nin kongrelerine uygulanmayan tedbirler, 1 Mayıs eylemlerini yasaklamak için bahane ediliyor. İstanbul dahil birçok kentte valilikler pandemi bahanesiyle 1 Mayıs’ı yasakladı. Meslek örgütleri ve konfederasyonlar ise yasaklara rağmen 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını açıkladı.

PANDEMİ YASAKLARA GEREKÇE YAPILDI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Umut Yan Yana” sloganıyla 1 Mayıs programını açıkladı. Karaköy’deki Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, pandemi sürecinde emekçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. 30 Nisan ve 1 Mayıs için yaptıkları kutlama başvurularının reddedildiğini aktaran Çerkezoğlu, “Pandemiye dair bilimin emrettiği tedbirleri almayanlar, zorunlu olmayan iş kollarında çalışmanın 28 gün durmasını reddedenler, hatta aldıkları kısıtlı tedbirleri bizzat kendileri çiğneyenler, lebalep kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına pandemiyi gerekçe gösteriyor” dedi.

ÇALIŞIRKEN BULAŞMAYAN KORONA EYLEMDE DE BULAŞMAZ

1 Mayıs’ı yasaklamalara rağmen işyerlerinde kutlayacaklarını belirten Çerkezoğlu, “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için ‘Her gün 1 Mayıs’ diyecek ve 1 Mayıs haftası boyunca taleplerimizi ifade edeceğiz. Her yer 1 Mayıs diyecek, mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacağız. 30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı yokuşunda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak, 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı pandemi koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında, en yaygın biçimde işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda basın açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. Çalışırken bulaşmayan korona 1 Mayıs eyleminde de bulaşmaz” dedi.

CENAZEDE BULAŞMAYAN VİRÜSÜN EYLEMDE BULAŞMASI KOCA BİR YALAN

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı da açık alanlarda mesafeyi koruyarak seslerini duyurabileceklerini ifade etti. KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, İçişleri Bakanı ve yasak kararı veren İstanbul Valisi’nin katıldığı cenaze törenini hatırlatarak, “İşte salgın bu cenazelerde yaygınlaştı” dedi. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Tores Dinçöz ise, “Çeşitli cenazelerde virüsün bulaşmadığını ama emeğin bayramında bulaşacağı varsayımı koca bir yalandır. Emeğin bayramını kutlamak için etkinliklerimizi talep etmiyoruz, istiyoruz. Bu kararımızdır” dedi.

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

 

Okumaya devam et

Gündem

Halk aşıya güvenmiyor, vakalar artsa da aşı yaptıran yok

Halk Çin’den getirilen koronavirüs aşılarına güvenmiyor. Bu durum rakamlara da yansıyor. Salgın başlangıcından beri en yüksek vaka ve ölüm oranlarına ulaşılmasına karşın aşı yaptıranların sayısı giderek azalıyor. Günlük 2 milyon aşı kapasitesine karşın aşı yaptıranların sayısı 219 bin.     

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “günde 2 milyon doz aşı yapabiliriz” açıklamasına karşın günlük aşılama sayısı 200 binlere kadar geriledi. 30 Mart Salı günü toplam 472 bin 687 Kovid-19 aşısı yapılırken bu sayı önceki gün 219 bin 216’ya düştü. Türkiye, 60 binin üzerinde seyreden günlük vaka sayılarıyla dünyada zirveye oynarken geçen hafta sonu günlük aşılama sayısı 27 bin doza kadar indi.

AŞILAMA SİSTEMİNDE KAOS YAŞANIYOR

Aşılama programına 55 yaş üstü bireylerin de dahil edilmesinin ardından randevu almak isteyen birçok kişi randevu alamadı. Hatta randevu alarak hastaneye gidenler de saatlerce beklemelerine rağmen aşı olamadı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) de aşıda yaşanan kaosa dikkat çekti. CHP Milletvekili Murat Emir, “İkinci doz aşı için günü yaklaşanlar e-nabızdan randevu almak istediklerinde ‘uygun randevu yok’ uyarısıyla karşılaşıyor ve randevu alamıyor. MHRS sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmıyor ve telefonla da randevu alınamıyor. Elde aşı mı yok, yoksa bakanlığın sistemi mi çöktü?” diye sordu.

BAKANLIĞIN ELİNDE AŞI KALMADI MI?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, pazartesi günü saat 15.00’ten itibaren Sinovac aşısının birinci dozunu yaptırmak isteyen yurttaşların randevu alamadığını, en erken 3 Mayıs tarihine randevu verildiğini açıkladı. “Sinovac aşısının birinci dozunu yapamıyoruz. Yurttaşlar sadece ikinci doz için randevu alabiliyor” diyen Dr. Kırımlı, BirGün’den İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sinovac aşısı için randevu alamayan yurttaşlar BioNTech aşısı için randevu almaya çalışıyor ve bu da yoğunluğa neden oluyor. Şu an Sinovac aşısının sadece ikinci dozu yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın elinde Sinovac aşısı kalmadı mı? Aşılama oranı çok düştü; çünkü aşı olmadığı için aşılama yapamıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na yeniden ‘Aşı nerede?’ diye soruyoruz.”

AŞI OLMAK İSTEYENLER İSE AŞI OLAMADAN DÖNÜYOR

Aşı randevusu alamayan ya da alsalar bile aşı olamayanlar da sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin “Aşı randevusu alıyorlar ama gelmiyorlar. Sırası gelenler aşıya gitmiyor” şeklindeki serzenişlerini hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, kendi yaşadıklarından yola çıkarak bunun bir algı yönetimi olduğunu söyledi. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Hastane arıyor ve ‘elimizde aşı kalmadı, siz e-nabız’dan girip kendi randevunuzu iptal edin’ diyor. Sistemde de kişi kendi isteğiyle randevusunu iptal etti bilgisi olsun istiyorlar” diye yazdı. Bir diğeri de “55 yaş üstü gruba giren kuzenlerim, arkadaşlarım, hepsi aşı randevularını aldılar ama aşı yok diye aşı olamadan döndüler. Ve hepsi aşı randevusuna gelmedi görünüyor. Tam bir algı yönetimi. Biz aşılayacağız ama siz gelmediniz diyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0