Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Halk 100 liralık elektrik faturasına 91 lira masraf ödüyor

CHP’li Ahmet Akın, elektrik faturasında ödenen her 100 lira için 5 kalemden oluşan 91 liralık masrafın da vatandaştan tahsil edildiğini belirtti. Akın, 100 liralık doğalgaz için ise 38 lira masraf ödendiğini aktardı.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşın elektrik düğmesine dokunduğunda her 100 lira için 5 kalemden oluşan 91 liralık masraf ödediğini söyledi.

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 4 kişilik bir ailenin aylık 230 kilovat saat elektrik ile 125 metreküp doğalgaz tüketim ortalaması olduğunu, kış aylarında bu tüketimin 3 katına kadar çıktığını ifade etti.

Asgari ücretle geçinen bir ailenin bu ortalamalar üzerinden en az 172 lira elektrik, 214 lira da doğalgaz olmak üzere toplamda 386 lira enerji faturası ödediği kaydeden Ahmet Akın, verginin vergisinin aldığı bu sistemde asgari ücretlinin faturalarını ödemekte zorlandığını, özellikle pandemi sürecinde eve kapanan insanların elektrik ve doğalgaz faturalarının daha da kabardığını belirtti.

VERGİ, TRT PAYI, DAĞITIM BEDELİ…

Akın, şunları söyledi: “Vatandaş bugün evinde elektrik düğmesine dokunduğunda sadece kullandığı elektriğin parasını ödemiyor. Kullandığı elektriğin parası kadar da vergi, dağıtım bedeli ve fon ödüyor. 100 liralık kullandığı elektrik için; 54 lira dağıtım bedeli, 2 lira TRT payı, 1 lira enerji fonu, 5 lira Elektrik Tüketim Vergisi yani toplam 162 lira dağıtım bedeli, fon ve vergi ödüyor. Yetmiyor bu bedellerin bir de yüzde 18 KDV’si olan 29 lirayı ödüyor. Yani vatandaş 100 liralık kullandığı elektrik 191 liralık fatura ödüyor. Düğmeye bastığı anda elektrik ücretinin dışında 5 kalem masrafla karşılaşıyor. Vatandaş evinde kombiye dokunduğunda sadece kullandığı doğalgazın parasını ödemiyor, ÖTV ve KDV de ödüyor. 100 liralık tüketim bedeli karşılığında 15 lira sistem kullanım bedeli, 2 lira 3 kuruş ÖTV, 21 lira 12 kuruş da KDV ödüyor. Yani 100 liralık kullandığı doğal gaz için 138 lira 42 kuruş fatura ödüyor.”

ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPIN

Doğalgazda ÖTV’nin kaldırılması, elektrikte ve yine doğalgazda KDV’nin yüzde 1 oranına indirilmesini öneren Akın, “İktidar vurdumduymaz. Son 3 yılda elektrik yüzde 70 doğalgaz yüzde 80 arttı. Asgari ücretli bu kadar zam aldı mı? Hayır!” dedi. EPDK’nın 2021 yılı elektrik ve doğalgaz fiyatlarını bu hafta sonuna kadar belirleyeceğini kaydeden Akın, “Sakın ha zam falan yapayım demeyin. Asgari ücretliye verilen zammı geri almayın. Hatta ve hatta elektrik ve doğalgazda indirim yapmak mümkün. Bu sıkıntılı günlerinde vatandaşın derdine derman olun” ifadesini kullandı.

‘Garanti yolcu’ vurgununda sıra demiryolunda: Ankara Garı için Cengiz-Kolin-Limak’a 7.5 milyon $

Ekonomi

Halk soğuk havada ucuz yağ için saatlerce kuyruk bekledi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 5 litrelik ayçiçek yağını 99 liraya satacağını duyurmasının ardından Kütahya’da ucuz yağ almak isteyenler soğuk havaya rağmen uzun kuyruklar oluşturdu.

BOLD – Halk ekmek kuyruklarından sonra şimdi de ucuz yağ kuyruğu oluştu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ülke genelinde 5 litrelik ayçiçeği yağını 99 liradan satmaya başlamasının ardından Kütahya’da ucuz yağ almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

KUYRUKLARI ELEŞTİRENLER GÖRÜN MEMLEKETİN HALİNİ

Piyasada 200 liraya kadar çıkan yağı daha ucuza almak isteyen vatandaşlar, soğuk havaya rağmen dakikalarca sırada bekledi. Uzun yağ kuyruğuna tepki gösteren Mehmet Emre isimli vatandaş, “Kuyrukları eleştirenler, görün memleketin halini. 20 sene sonra memleketi getirdiğiniz nokta bu. Bu millete reva gördüğünüz kepazeliğin bedelini elbette ödetecektir bu halk” dedi.

ŞİMDİ BESBETER KUYRUKLAR OLUŞTU

Osman Başdemir isimli vatandaş ise “70-80 arası dönemde dünya petrol krizi ve Kıbrıs Barış Harekâtı sebebi ile ülkemize uygulanan ambargo şartlarındaki mazot kuyruğunu, TÜSİAD’ın Ecevit’i iktidardan indirip Demirel’i getirmek için piyasaya yağ, şeker sigara vermemesi ile oluşan kuyrukları kınayanlar, şimdi besbeter kuyruk oluşturdular” ifadelerini kullandı.

Şenkal Atasagun kliği ve kulakçık programı

Okumaya devam et

Ekonomi

Karadeniz doldurularak yapılan sahil yolu harabe oldu: Erdoğan’ın açılış şovu ertelendi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ının 22 Ocak’ta açılması planlanan 500 milyon TL’lik Zonguldak Kilimli Sahil Yolu, dalgalara teslim oldu. Deniz doldurularak yapılan yolun bazı bölümleri dalgaların etkisiyle kullanılamaz hale geldi. Yolun açılışı dördüncü kez iptal edildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Kilimli Sahil Yolu’nun açılışı, Karadeniz’den vuran dalgaların yeni yolu harabeye çevirmesi sonucu iptal edildi. Yolun açılışı daha önce üç kez ertelenmişti.

500 MİLYON LİRAYA YAPILDI ANCAK KULLANILAMIYOR

Zonguldak Kilimli Sahil Yolu’nun yapımı 500 milyon TL’ye mal oldu. Karadeniz’in dalgaları birçok kez yeni yolu kullanılamayacak hale getirdi ve iş bir türlü tamamlanamadı. Yolun yeniden kullanılamayacak hale gelmesi nedeniyle de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış programı iptal edildi.

GEREKÇE “HAVA MUHALEFETİ” OLARAK DUYURULDU

AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Erdoğan’ın programını “hava muhalefeti nedeniyle” ertelediğini duyurdu. Tosun, “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şehrimizde gerçekleştireceği Toplu Açılış ve İl Danışma Meclisi Toplantısı uygun olmayan hava şartları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir” açıklamasını yaptı.

CHP’Lİ VEKİL: İŞÇİLERİN CANI TEHLİKEYE ATILIYOR

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da “Zonguldak Kilimli Sahil Yolu İnşaatı Cumhurbaşkanı’nın yapacağı açılış için hazırlanıyor. Yanlış yapım tekniğiyle denize sıfır ve aynı kotta yapılan yol, 4. kez dalgalara teslim olmasın diye işçilerin canı tehlikeye atılıyor! Ak Parti’nin bilimle, denizle, doğayla, imtihanı” dedi.

Taşlar yerine oturdu! Herkes bu videoyu konuşuyor: Nedir bu “Kulakçık Kliği”?

Okumaya devam et

Ekonomi

İran, Türkiye’ye gaz akışını durdurdu: BOTAŞ sanayiye verdiği gazı azalttı

İran Milli Gaz Şirketi, Türkiye’ye doğalgaz iletimini teknik arızayı gerekçe göstererek 10 gün süreyle durdurduğunu açıkladı. BOTAŞ ise, yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarına sınırlama getirdi.

BOLD – BOTAŞ, İran Milli Gaz Şirketi’nin (NIGC) Gürbulak giriş noktasından Türkiye’ye doğalgaz iletimini bugün itibariyle 10 gün süreyle durdurduğunu belirtti.

‘Teknik bir arıza’ gerekçesiyle yapılan kesinti sonrası Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ(BOTAŞ), yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarına gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük çekiş miktarını sınırlama getirdiğini duyurdu.

BOTAŞ’ın yazısına göre, NIGC tarafından Türkiye’ye sağlanan gazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak itibarıyla azalmaya başladı ve doğalgaz alımı günlük kontrat miktarının yaklaşık üçte biri seviyesine kadar geriledi.

İran gaz kuruluşu NIGC, gaz kesintisinin 20 Ocak 2022 tarihinden itibaren 10 gün süreceğini kaydetti.

Bu gelişme üzerine BOTAŞ da, yüksek miktarda gaz kullanan bazı sanayi kuruluşlarına gaz arzında kesintiye gideceğini belirtti. BOTAŞ, aylık tüketim miktarının 1 güne karşılık gelen miktarın yüzde 60’ı kadar gaz çekilebileceğini duyurdu. Yazıda talimata uyulmaması halinde sözleşmelere göre ceza uygulanacağı ifade edildi.

Ankara’daki casusları ortaya çıkaran eski MİT mensubu Altaylı’nın hapis cezasına istinafta jet onama

Okumaya devam et

Popular

Shares