Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Geçim derdi 2021 ekonomisine de damgasını vuracak

2020’yi krizde geçiren Türkiye ekonomisini yeni yılda da zor günler bekliyor. Açlık sınırının altında kalan maaşlara karşın, temel tüketim maddelerine her gün yeni zamlar geliyor. Hal böyle olunca 2021’de ekonominin başlıca gündeminin geçim derdi olması bekleniyor.

BOLD – Türkiye ekonomisi oldukça sıkıntılı bir yılı geride bıraktı. Krizin ana sebebi Kovid-19 olarak gösterilse de yeni yılda da ekonomik problemlerin büyüyerek devam etmesi bekleniyor.

Kronos’tan Yaşar Kara’nın analiz haberinde verdiği resmi rakamlara göre 4 milyonun üzerindeki işsiz sayısı, gıda fiyatlarına her gün gelen zamlar, Merkez Bankası’nın eksiye düşen rezervleri yeni yılda da gündemi meşgul edecek. Peki 2021 yılında Türkiye ekonomisinin önündeki zorluklar neler? Yeni yılda Türkiye ekonomisinin gündeminde neler var?

İşte Yaşar Kara’nın analiz haberi:

Türkiye ekonomisinin 2021 yılında ana gündem maddesi geçim derdi olacak. Açlık sınırının altındaki maaşlara karşılık, pazar ve marketteki fiyatlara gelen günlük zamlar vatandaşı zorlayacak. Yüzde 17’lik faizle beli bükülen esnaf ile icra sebebiyle tarla ve traktörünü satan çiftçilere yenileri eklenecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen 2021 bütçesi rekor açık hedefiyle hazırlandı. Bütçe giderleri 1 trilyon 346 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101 milyar lira olarak belirlendi. Vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü. Muhalefet partileri “2021 Saray’ın israf bütçesi. Kovid-19 salgınında vatandaşa ve esnafa destek yok.” eleştirisinde bulundu.

MERKEZ BANKASI’NIN EKSİ 55 MİLYAR DOLARA DÜŞEN REZERVİ

Merkez Bankası’ndan ucuz dolar satışı yapılmasıyla eksi 55 milyar dolara düşen rezervleri 2021 yılında da Türkiye gündemini meşgul edecek. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın “35 sene Merkez Bankası’nda çalıştım. Hiçbir zaman rezervler eksiye düşmedi. Merkez Bankası’nın dolarlarını ucuza satanlar yargılanmalı” çağrısına Türkiye yargısının cevabı ortaya çıkacak.

DOLAR VE EURO’DA YENİ REKORLAR GELECEK Mİ?

2020 yılında yatırımcısına kazandıran döviz araçlarının yeni yıldaki seyri de Türkiye ekonomisindeki bütün aktörleri yakından ilgilendiriyor. Bu sene içinde 1 dolar 8,50 TL, Euro ise 10 TL’yi aşarak rekorlar kırarken, 31 Aralık 2020 itibariyle dolar 7,36, Euro 9,03 seviyesinde bulunuyor. Faiz artışı sebebiyle frenleyen dolar ve Euro’nun ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin yumuşamaması halinde yeniden yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2020’de 850 TL’ye çıkan çeyrek altın fiyatları yeni yılda düğün yapacakları da zorlayacak.

FAİZ YÜZDE 20’YE ULAŞACAK MI?

Döviz kurlarındaki artış sebebiyle Naci Ağbal’ın başkan olarak atandığı Merkez Bankası’nın faiz politikası 2021’e de damga vuracak. İki ayda yüzde 10,25’ten yüzde 17’ye çıkarılan faiz ile Türkiye dünyanın en yüksek faizine sahip Avrupa ülkesi oldu. Haiti’yi de geride bırakan Türkiye’nin önünde Güney Amerika ülkeleri ve İran bulunuyor. Faiz artışının 2021 yılında da devam etmesi halinde gıdadan temizliğe, pazardan markete bütün fiyatlara zam gelecek. TÜİK’in yüzde 14,03 olarak açıkladığı enflasyonun tek hanelere düşmesi hedefleniyor.

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 10 MİLYONA DAYANDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 4 milyon 194 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısı gerçek anlamda 10 milyona dayandı. Koronavirüs sebebiyle işten çıkarmaların yasaklandığı Türkiye’de, işten çıkarmaların başlamasıyla 2021 yılında işsizlik yeni rekorlar kıracak.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALAN 8 MİLYON EMEKLİ

2021 yılında memur ve emekli maaş zamları belirlenecek. 13 milyona yakın emeklinin 7 milyon 900 bini 2 bin 825 TL olan asgari ücretin altında maaş alıyor. Muhalefet en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyor. AKP hükümetinin 2021 gündeminde emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine çıkarılması bulunmuyor. Prim gün sayısını doldurduğu halde yaşı bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar da gündeme gelmeye devam edecek.

İCRALIK ÇİFTÇİLER, TAKİPTEKİ KREDİ BORÇLARI

Ekonominin bu ana gündem maddelerinin yanı sıra, icralık çiftçiler, takipteki kredi ve kredi kartı borçları, vergi zamları, trafik para cezaları, açlık sınırının altındaki milyonlarca aile, patronlara yapılan vergi kıyakları, AKP’ye yakın iş adamlarına verilen ihaleler medyanın haber listesinde olacak.

Ekonomi

AKP ısrarcı: 128 milyar dolar halkın cebinde

Kayıp 128 milyar doların vatandaşta olduğunu iddia eden AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, MB’nin rezerviyle ilgili daha önceki açıklamalarının arkasında durdu.

BOLD – AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, HaberTürk’te Kübra Par’ın konuğu oldu. Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolar rezervine ilişkin soruları yanıtlayan Canikli, daha önceki açıklamasını tekrar etti.

DÖVİZİ PİYASA BELİRLİYOR

Kayıp rezerv konususunda muhalefetin tutumunu eleştiren Canikli: “Önce buharlaştı denildi. Bu rezerv birilerine peşkeş çekildiği, hatta yurt dışına aktarıldığı bile söylenildi. Sayın Kılıçdaroğlu ve muhalefetteki bazı arkadaşlar tarafından ifade edildi. Türkiye ekonomisi esnek kur uygulayan ekonomi. Yani dövizin fiyatı piyasa tarafından belirleniyor. 1990 yılında TL konvertibil olduğu ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘bana getirilecek olan her TL’ye karşılık rezerv dövizi vermeyi taahhüt ediyorum’ demektir bunun anlamı” diye konuştu.

75 MİLYAR DOLAR BANKA HESAPLARINDA

128 milyar doların piyasan buharlaşmasının mümkün olmadığını dile getiren Canikli: “75 milyar doların Türkiye’deki yerleşik gerçek ve tüzel kişiler satın almışlar, bankalardaki hesaplarında duruyor. Bu paranın 75 milyar dolarını Türkiye’deki insanlar satın almış ve bankaya yatırmışlar. Büyük çoğunluğu TL mevduatlarını Dolar’a çevirmişler” diye konuştu.

36 MİLYAR DOLAR CEPTE

Canikli sözlerinin devamında: “75 milyar dolar bankada 36 milyar dolar hane halkının elinde, cebinde. Özel sektör borcunu ödemiş. Ödediği parayı Merkez Bankası’nın rezervlerinden almış. Özel sektörün yurt dışına olan döviz borcu, ithal ettiği mal, makine karşılığında borçlandığı, kullandığı krediden 43 milyar dolar ödemiş, 2020’de 43 milyar dolar azalmış. Yabancı yatırımcı 2019’da 2.7 milyar dolar, 2020’de 9.3 milyar doları dışarı çıkarmış” dedi.

CANİKLİ’YE BAKMAYIN SİZ

Canikli’nin açıklamalarına ekonomi yazarı Uğur Gürses’ten itiraz geldi. Merkez Bankasının her Türk Lirasını dövize çevirmek zorunda olmadığını söyleyen Gürses: “İktisat öğrencilerine not: Merkez Bankası kendisine getirilen her TL karşılığında döviz vermek zorunda değil, buna konvertibilite denmez. Bundan da temerrüt çıkmaz. İflas anlamına gelmez. Canikli’ye bakmayın siz” ifadelerini kullandı.

Gürses’e ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan destek geldi. Demirtaş paylaşımında: “Türkiye’de bu konuya Uğur Gürses kadar hakim insan çok az var. Aklı olan kendisini Merkez Bankacılığı konusunda dinler” dedi.

Damadın 17/25 Aralık sanığıyla yolu nerde kesişti

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye Afrika ülkeleriyle yarışıyor: Enflasyonu en yüksek 14. ülke

IMF’nin Nisan ayı raporuna göre Türkiye yüzde 13.6 enflasyonla yüzde 9.6 enflasyon görülen Irak’ın bile gerisinde kaldı. Orta Doğu ve Avrupa bölgesinde sadece Türkiye, Libya ve İran’dan daha iyi enflasyon oranına sahip. Türkiye’nin enflasyonda rakipleri ise Afrika ülkeleri ile iç savaş yaşanan ülkeler oldu.

BOLD – Uluslararası Para Fonu (IMF) 2021 Nisan Raporu’nda Türkiye’deki enflasyon değerini yüzde 13.6 olarak açıklandı. Böylece Türkiye, yüzde 9.6 enflasyon görülen Irak’ın bile gerisinde kalırken, Orta Doğu ve Avrupa bölgesinde sadece Libya ve İran’ı geçebildi.

AVRUPA ORTALAMASININ 6.5 KATI ENFLASYON

IMF’nin listesinde Türkiye ekonomisi dünya sıralamasında en çok enflasyon görülen 14. ülke olurken, Avrupa ortalaması olan 2.1 enflasyon değerinin 6.5 katı oranında performans gösterdi.

Dünya genelindeki orta ve büyük ekonomilere bakıldığı zaman enflasyon değeri açısından en iyi performans gösteren ilk 3 ülke Japonya, İsviçre ve Panama oldu. Bu ülkelerde nisan ayı enflasyonu sadece 0.1 olarak açıklandı. Bu ülkeleri Yunanistan (0.2), Singapur (0.2), İsrail (0.3), Filistin (Gazze ve Batı Şeria 0.3), Karadağ (0.4) ve Nijer (0.4) takip etti.

TÜRKİYE VE AVRUPA ÜLKELERİ DEĞERLERİ

IMF’nin 2021 yılı Nisan ayı verilerine göre Avrupa ülkelerinin enflasyon değerleri şöyle:

 • İsviçre 0.1
 • Yunanistan 0.2
 • Güney Kıbrıs Rum Kesimi 0.5
 • Hırvatistan 0.7
 • İtalya 0.8
 • Slovenya 0.8
 • Lüksemburg 0.9
 • İspanya 1
 • Fransa 1.1
 • İngiltere 1.5
 • Almanya 2.2
 • Macaristan 3.6
 • Rusya 4.5
 • Türkiye 13.6

Avrupa Birliği ülkelerine bakıldığı zaman Güney Kıbrıs Rum Kesimi (0.4), Hırvatistan (0.7), İtalya (0.8), Slovenya (0.8), Lüksemburg ve Portekiz ise yüzde 0.9 enflasyon ile bu alanda en iyi performansı gösterdi.

Avrupa’nın büyük ekonomilerine bakıldığında Almanya’da Nisan 2021 enflasyon oranı yüzde 2.2, İngiltere’de yüzde 1.5, Fransa’da 1.1, İspanya’da yüzde 1, Belçika’da 1.7 ve Hollanda’da yüzde 1.4 olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE, AFRİKA ÜLKELERİ VE İÇ SAVAŞ YAŞANAN ÜLKELER SIRALAMASINDA

Dünya geneline bakıldığında Türkiye 13.6 ile en yüksek enflasyon değerine sahip. 14’üncü ülke konumunda yer alıyor. Türkiye’yle birlikte dünyada en yüksek enflayon görülen ülkelerin genelde iç savaş yaşanan ülkeler ve Afrika ülkeleri olduğu görüldü.

Dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerse sırasıyla Venezuela (yüzde 5 bin 500), Sudan (yüzde 197), Zimbabve (yüzde 99.3), Surinam (yüzde 52.1), Güney Sudan (40), İran (yüzde 39) ve savaşın hüküm sürdüğü Yemen (yüzde 30.6) oldu.

IMF’nin 2021 yılı Nisan ayı verilerine göre dünyanın en yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkeleri şu şekilde sıralandı:

 • Venezuela 5500
 • Sudan 197.1
 • Zimbabve 99.3
 • Surinam 52.1
 • Güney Sudan 40
 • İran 39
 • Yemen 30.6
 • Angola 22.3
 • Haiti 20.5
 • Libya 18.2
 • Zambiya 17.8
 • Nijerya 16
 • Siera Leone 15.5
 • Türkiye 13.6
 • Etiyopya 13.1

Türkiye bu bağlamda bahsi geçen ülkeler haricinde sadece Angola, Haiti, Libya, Zambiya, Nijerya ve Siera Leona gibi ülkeleri geçebildi. Listede Türkiye’nin hemen ardında Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Liberya, Özbekistan ve Irak yer aldı.

IMF listesinde Türkiye ile siyasi ve coğrafi olarak yakın ilişkilerde ve konumda bulunan Bosna Hersek (yüzde 1.2), Bulgaristan (yüzde 1), Ukrayna (yüzde 7.9) ve Azerbaycan yüzde 3.5’lik performans gösterdi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin’e bakıldığındaysa nisan ayı enflasyonu yüzde 2.3 (ABD) ve yüzde 1.2 (Çin) oranında gerçekleşti.

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Okumaya devam et

Ekonomi

Lütfi Elvan kayıp 128 milyar dolarla ilgili topu Berat Albayrak’a attı

Hazine Bakanı Lütfi Elvan, nereye gittiği belli olmayan Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık kayıp rezerviyle ilgili Berat Albayrak’a dikkat çekti. “Kasımdan bu yana döviz satmadık” dedi.

BOLD – Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde kayıplara karışan Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin tartışmalar yeni boyut kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, NTV’de kayıp rezervlerle ilgili açıklama yaptı. Kayıp 128 milyar dolarla ilgili Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı işaret etti.

Bakan Elvan, “Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız” dedi. Elvan yaptığı açıklamalarda göreve geldiğinden bu yana döviz satışı gerçekleştirmediklerini belirtti. Kasım ayında istifa eden Berat Albayrak dönemini göstererek “Döviz satışı ile oluşan TL, açık piyasa işlemleri ve swap üzerinden bankalara kullandırıldı. Kasım’dan bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmedik” ifadelerini kullandı.

TL’NİN İSTİKRARI KONUSUNDA YETKİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçen cuma günü yaptığı açıklamaya değinen Elvan, “Hazine ile TCMB arasında protokol imzalandı. Hazine’ye TL’nin istikrarı konusunda yetki verilmiştir. 2017’de imzalanan protokol yasaldır. Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir, burada MB’nin muhabir bir banka aracılığıyla bu alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu platformda piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar yer alıyorlar, herhangi bir şahıs yok” dedi. “Veriyi açıklama kararı tamamen Merkez Bankası’nın uhdesindedir” diyen Elvan, verilerin yayımlanmasında fayda gördüğünü bildirerek “Tabii ki takdir Merkez Bankasının” ifadelerini kullandı.

EN TEMEL ÖNCELİKLERDEN BİRİSİ

Enflasyon ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, “Enflasyon ile mücadele ekonomi politikalarımızın en temel önceliklerinden bir tanesi. Yapısal bazı sorunlarımız söz konusu. Fiyat istikrarının olmadığı bir ortamda sağlıklı büyümeden, yatırımdan, üretimden, istihdamdan bahsedilemez. Refah ve istihdam artışı fiyat istikrarını sağlamakla mümkündür. Enflasyona bütüncül bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor, sadece para politikasıyla enflasyonu çözmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0