Connect with us

Gündem

21 yaşındaki Gülistan Doku tam bir yıl önce bugün kayboldu!

Gülistan Doku, tam bir yıl önce bugün kayboldu. Kadınlar, Doku’nun akıbetini sormak için sokağa çıkarken abla Aygül Doku, yetkililerin ilgisizliğinden şikayet etti: “Kızımız bugün akşama kadar işkenceye mi maruz kalıyor, aç mı, üşüyor mu, korkuyor mu?”

BOLD – Tunceli’de 5 Ocak 2020’de kaybolan 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan hala haber alınamıyor. Kadın örgütleri, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku için bugün Türkiye genelinde sokaklara çıkıyor.

Evrensel’den Yusuf Akın’ın haberine göre geride kalan bir yılda Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma, intihar olasılığı üzerine yoğunlaştırıldı. 7 Ocak’ta baraj gölünde başlatılan arama kesintilerle beraber 23 Kasım’a kadar devam etti ve bir sonuç elde edilemedi. Ulusal Kriminal Bürosu Dinar Köprüsü’nde herhangi bir nesnenin suya atlamadığını rapor etti.

BAŞ ŞÜPHELİ SERBEST

Doku’nun en son görüştüğü ve tartıştığı baş şüpheli olarak gösterilen Zaynal Abarakov halen serbest olurken, Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Y. soruşturmanın gizliliğini ihlalden kasım ayının sonunda açığa alındı. Hakkında Doku’ya ait bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve bu suçu kamu görevlisi sıfatıyla yapmaktan kamu davası açıldı.

Gülistan’ın ablası Aygül Doku, “Yetkililerden bir Allah’ın kulu, kalkıp 5 Ocak’ta sizin kızınızın başına şu geldi cevabını versin artık” sözleriyle isyan etti. Her köşe başının MOBESE olduğu avuç içi bir kentte gündüz ortası kardeşinin kaybolduğunu ifade eden Doku, “Yetkililer sizin kızınız kuş oldu, bunu kabul edin deme noktasına gelmişler. Ben bunu kabul ediyorum” dedi.

NEDEN ADALET SAĞLANMIYOR?

Acılı abla şu ifadeleri kullandı: “Madem Gülistan intihar etti dediniz, neden bedeni ortada yok. Onların tezine göre Gülistan intihar etmişse bile, bugün yine Zeynal Abarakov’un içeride olması lazımdı. Neden bu adalet sağlanmıyor? Ben bütün yetkililere bunu sormak istiyorum. Bugün bu ülkenin bir adalet bakanı, içişleri bakanı, o ilin valisi, başsavcısı varsa artık kendileri bir cevap vermeleri gerekmektedir diye düşünüyorum. Bir yetkili kalkıp cevap vermiyorsa da o yetkili biraz kendini sorgulasın.”

“Çok öfkeliyiz!” diyen Doku, dikkat çeken ifadeler kullandı: “Yani bir aile 21 yaşında gencecik bir kızına ulaşamıyor, ya öldürülmüşse deyin ki öldürülmüş, biz en azından deriz ki kızımızın kemikleri burada. Biz bilmiyoruz kızımız bugün akşama kadar işkenceye mi maruz kalıyor, aç mı, üşüyor mu, korkuyor mu? Bu sorularla bizim feryadımız göğe erdi ama bir türlü yetkililerin kulaklarına ve vicdanına ermedi. Yani yeter ya, yeter diyoruz artık! Benim annem babam bu yaşında sabah kalkmışlar Tunceli’ye yola düşmüşler, abim kalkmış Adana’ya yola düşmüş, Teyzem kalkmış Antalya’ya yola düşmüş, Gülistan’ın sesi olabilmek içi. Yani 21’nci yüzyılda bu ailenin çektikleri bu aileye reva değil ki. Kendi ülkemizde, kendi topraklarımızda bu kadar çaresiz bırakılmaya, bizi bu kadar çaresiz bırakmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Artık bu sorular bir cevap bulmalı!”

 

SOKAK SOKAK ARAYACAKLAR

Kadınlar, Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonunun çağrısıyla yurt genelinde Gülistan Doku’nun akıbetini sormak için sokaklara çıkacak. Açıklanan eylem programı ise şöyle:

 • İstanbul’da saat 18.00’de Süreyya Operası önü
 • İzmir’de saat 17.30’da Halk Bankası önü
 • Mardin’de saat 16.00’da KESK Şubesinde
 • Adana’da saat 18.00’de Heykelli Parkı
 • Bursa’da saat 18.00’de Fomara Meydanı
 • Antalya’da saat 12.00’de Attalos Heykeli Önü
 • Ankara’da saat 18.00’de Çankaya Belediyesi Önü
 • Hatay’da saat 14.00’te Köprübaşı’nda
 • Dersim’de saat 12.00’de Seyit Rıza Meydanı’nda
 • Diyarbakır’da saat 12.30’da Ofis Hazal Park’da
 • Adıyaman’da saat 13.00’te KESK Şubesinde

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Gündem

KHK’lı akademisyen Nuriye Gülmen’e örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi

KHK ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan davada 10 yıl hapis cezası verildi.

BOLD – KHK ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen’in de aralarında bulunduğu 4 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı.

DURUŞMA SALONUNDA OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Nuriye Gülmen ile Yasemin Karadağ katıldı. Mahkeme, Gülmen ve Karadağ’a DHKP-C üyesi oldukları gerekçesiyle 10’ar yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca iki ismin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Karar sonrasında Gülmen ve Karadağ duruşma salonunda oturma eylemi başlattı.

324 GÜN AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Nuriye Gülmen, 324 gün açlık grevi yapmış, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davada altı yıl üç ay hapis cezası almıştı. 5 Ağustos 2020’de İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskında gözaltına alınan Gülmen, tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Erdoğan rejiminde adaletin yerini şantaj aldı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li Külünk, kaçış planını açıklayan Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti

AKP’li Metin Külünk, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “kaçış planı”nı açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. Külünk, “Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” dedi.

BOLD – AKP’li Metin Külünk, yurt dışına vakıflar üzerinden para kaçırıldığını açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den para aldığı gündeme gelen Külünk Kılıçdaroğlu’na “Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini belgeleriyle açıklayan Kılıçdaroğlu’nun ardından mesaj paylaşan AKP’li Külünk, hakaret içeren ifadeler kullanarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memurlarını yine tehdit etmiş. İzzet yoksunları bilmelidirler ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memuru, sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden emir alır ve devletinden aldığı güçle eşkiyadan ürkmez” dedi.

BELGE PAYLAŞAN BÜROKRATLARA “ASALAK” BENZETMESİ

Kılıçdaroğlu’nun uyardığı bürokratları da hedef alan Külünk, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırları içinde yaşayan ürkekler, bu ülkenin düşmanlarından medet uman asalaklardır. O asalaklar, bu devletin memuru görünmüş olabilirler ancak hiçbir zaman bu ülkeye memur olmamışlardır” dedi.

HADDİNİ BİL KK

Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Külünk, “Haydi bakalım! Sen açıkla açıklayacaklarını, bizim senden yana açıklayacak tek bir cümlemiz yok. Neden mi? Öyle çıplaksın ki seni ve yakın tarihini meydanda biliyor milletimiz. Her şey aşikâr! Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” sözlerini sarf etti.

 

Dolar arttıkça yoksulluk derinleşiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar