Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Asgari ücretlinin zammı cebe girmeden eridi

Sürekli artan gıda fiyatları karşısında asgari ücretlinin maaşına yapılan zam daha cebe girmeden eridi. Asgari ücrete yapılan 500 liralık zammın alım gücü bir ay içinde 6.7 kilogram makarna, 8 kilogram kuru soğan, 20 kilogram patates, 70 adet yumurta azaldı.

BOLD – Asgari ücrete yapılan 500 liralık zam daha cebe girmeden enflasyon karşısında eridi. Başta temel gıda ürünleri olmak üzere bir ay içinde gelen zamlar yüzünden 500 liralık zamla alınabilecek makarna miktarı 6.7 kilogram, pirinç 2.3 kilogram, bulgur 4.4 kilogram birden azaldı. Asgari ücretli daha cebine bile girmeyen 500 lirayla 6 kilogram daha az un almak zorunda kalacak.

ZAM BİR AYDA BUHAR OLDU

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre hükumet geçen ay işverenle anlaşıp asgari ücrete 500 lira zam yaptı. Zamlı 2 bin 825 liralık yeni maaşlar 1 Şubat 2021’den itibaren hesaplara yatmaya başlayacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) resmi verileri üzerinden bazı temel gıda ve ihtiyaç mallarına son bir ayda gelen zamlarla bu zamlar karşısında 500 liralık zammın alım gücündeki erimeyi ortaya koyan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları 500 liralık zammın daha cebe girmeden buhar olduğunu ortaya koydu.

ALINABİLECEK GIDA MİKTARI AZALDI

TÜİK verilerine göre, 500 lirayla kasım ayında yaklaşık 42 kilogram pirinç alınabilirken, asgari ücret zammının açıklandığı aralık ayında 500 liranın alım gücü 39.5 kilogram pirince düştü. Yani asgari ücretli daha zammı almadan 2.3 kilogram pirinç kaybetti. Aynı şekilde kasımda 91 kilogram bulgur alınabilen 500 lira, zammın açıklandığı aralık ayında 86.6 kilogram bulgur almaya ancak yetti. 500 lirayla bir ay öne 93 kilogram makarna, 214 kilogram kuru soğan, 103 kilogram un, 19 kilogram zeytin, 602 adet yumurta alınabilirken aralık ayında 86 kilo makarna, 205 kilo kuru soğan, 97 kilogram un, 18.6 kilogram zeytin 532 adet yumurta alınabilir hale düştü.

MAAŞ ARTIŞI GELEN ZAMLARI KARŞILAMIYOR

Aralık ayında ev kiralarına yapılacak zammın yüzde 12.28 olarak açıklandığını belirten CHP’li Veli Ağbaba, bu zamla örneğin bin lira kira ödeyen bir asgari ücretlinin ocak ayından itibaren kira giderinin 123 lira artacağını söyledi. Ağbaba, kışın ortasında elektriğe yapılan yüzde 6.2’lik zamla örneğin 163.4 lira olan elektrik faturasının da 173.5 liraya çıkacağını belirtti. Ağbaba, “Asgari ücretli aldığı 500 lirayı, zamlanan kirasına mı, elektrik faturasına mı, bulguruna mı, yumurtasına mı, doğalgazına mı yetirsin? Asgari ücretli bu parayla geçinebilmek için, boğazından mı kessin, karanlıkta mı otursun?” dedi.

Ziraat Bankasından çalışanlarına 288 milyon lira ‘batık kredi’ payı

Ekonomi

Tam kapanmada açılan pazarlar lebalep doldu

Planlama yapılmadan geçilen tam kapanmada ortaya çıkan heba olan meyve ve sebze görüntülerinin ardından pazarlar hizmete açıldı. Halkın akın ettiği pazarlar lebalep dolarken, koronavirüsle mücadele tedbirleri hiçe sayıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanmaya gidildi. Tam kapanmada açılan kapalı semt pazarlarında yoğun kalabalıklar oluştu. Pazarlarda koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Adana’da kapalı olan semt pazarları İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında birçok noktada kuruldu. Halk soluğu pazarlarda aldı ancak tedbirler hiçe sayıldı. Bazı kişilerin meyve- sebze tezgâhlarında mesafe kurallarını ihlal ederek alışveriş yapması dikkat çekti. Yoğun kalabalığın oluştuğu pazarda birçok kişi ise alışveriş yapmadan pazar yerini terk etti. Pazar yerlerindeki kalabalıkla ilgili denetim yapılmamasına birçok kişi tepki gösterdi.

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

Okumaya devam et

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Paranızı kaybetmeye hazırsanız kriptoya yatırın

İngiltere Merkez Bankasından kripto para yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ”Tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.

BOLD – Dijital para piyasalarıyla ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Türkiye’de Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar kripto varlıkla yurt dışına kaçmasının ardından kripto parayla ilgili bir uyarı da İngiltere’den geldi.

GERÇEK BİR DEĞERİ BULUNMUYOR

Basın toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” ifadelerini kullandı. Bailey, “Benim için kripto ve para yan yana gelmeyecek iki kelime. Bu kripto paraların gerçek bir değeri bulunmuyor” diye konuştu.

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

İktidarı öven dizilere yüz milyonlarca liralık kaynak aktaran TRT, elektrik faturalarından sonra gözünü bandrol ücretlerine dikti. Cep telefonu ithalatında dijital olarak ödenen bandrol ücretlerinin fiziki olarak alınmadığını öne süren TRT yönetimi, bu ücretleri sanki hiç ödenmemişçesine 3 katı ve faiziyle almak için milyonlarca liralık icra davası açtı.

BOLD – Yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla yıllardır eleştirilerin odağında olan TRT, bandroller üzerinden yeni gelirler elde etmek için harekete geçti.

İthal edilen cep telefonlarından bandrol parası alan TRT, dijital bandrol uygulamasına geçildiği dönemde fiziki olarak bandrol almayan onlarca şirkete yüz milyonlarca liralık icra davası açtı. Geçmiş yıllarda bandrol paralarını ödeyen şirketler, en az 3 kat ceza ve faiziyle yeniden talep edilen bandrol ücretlerinden dolayı şok yaşıyor.

TRT ÖDENEN VERGİLERİ YENİDEN TALEP EDİYOR

Cep telefonlarının piyasada tüketiciye satışından önce bandrol ve etiket gibi ödemek zorunda oldukları yükümlülükler bulunuyor. Kanunla belirlenmiş bu vergiler, gümrük işlemleri sırasında ithalatçı tarafından gerçekleştiriliyor. Yüzde 10 oranında alınan bandrol vergileri ödenmezse, cihazların gümrükten çıkışına izin verilmiyor. Fiziki olarak daha önce alınan bu bandroller, 2 yıl önce alınan kararla dijital hale getirildi. İthalatçı online sistem üzerinden verdiği bandrol ücreti ile fiziki bandrole gerek kalmadan gümrük işlemlerini bitiriyor. Bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen TRT de ilgili kanuna atıfta bulunarak fiziki bandrol alınmadığı gerekçesiyle şirketlere davalar açmaya başladı.

BİLİRKİŞİ DE ŞİRKETLERİ HAKLI BULDU

Sözcü’nün haberine göre, giderleri katlanarak artan TRT, bu yolla en azından açıklarını kapatmak istiyor. Prodüksiyon ve yapım işleri on milyonlarca lira tutan diziler çeken TRT’nin, bandrollerle büyük gelir peşinde olduğu ifade ediliyor. Mahkemeye taşınan bandrol konusunda şirketler daha önce ödeme yaptıklarını ifade ederken, bu durum bilirkişi raporlarına da yansıdı. TRT de yaptığı savunmalarda dijital olarak bandrol ödemelerinin yapıldığını kabul ederken, fiziki olarak alınmamasını bahane ederek, alacağında ısrar ediyor.

TALEP EDİLEN RAKAMLAR 30-40 MİLYON LİRA

TRT, geçmişe yönelik bandrol ücretleri ile ilgili ilk önce şirketlere ihbarname gönderiyor. 3 kat ceza ve faiziyle istenen bandrol ücretini daha önce ödediği için “hata yapılmıştır” diye ihbarnameyi dikkate almayan şirketlere icra takibi başlatılıyor. Hesapları bloke olma riskiyle karşı karşıya kalan şirketler, TRT’nin ciddi şekilde bu parayı istediğini anlıyor. Bazı şirketlere 30-40 milyon TL borç çıkarılması sonrası, bunalıma giren bazı yetkililerin intiharı dahi düşündüğü belirtiliyor.

 

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0