Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevlerinden çıplak arama belgesi yağıyor: Direneceğiz!

Cezaevlerinde uygulanan çıplak arama tartışmalarına mahpuslar da katıldı. İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevinde kalan 5, Kırıkkale Cezaevinde kalan 1 mahpus maruz kaldıkları bu uygulamayı belgeleriyle kanıtladı.

BOLD – Günlerdir Türkiye’nin gündeminden düşmeyen çıplak arama tartışmaları devam ediyor. Cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde çıplak arama yapıldığını inkar AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın iddialarını çürüten belgeler ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar nedeniyle geçen hafta gözaltına alınan öğrencilerin çıplak aramaya maruz kaldığını, öğrencilerin polisteki ifadelerini yayınlayarak kanıtlayan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu kez de mahpusların mektuplarını yayınladı.

“YETKİLİLER DOĞRU SÖYLEMİYOR”

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevinde kalan Güven Usta, Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta “Biz devrimci tutsaklar yıllardır hapishanelerde ve karakollarda çıplak aramaya uğruyoruz, devlet güç gösteriyor, direneceğiz. Yetkililer doğru söylemiyor.”  dedi.

“BİZİM DE HAKKIMIZDA SORUŞTURMA BAŞALTILSIN”

Güven Usta mektubunda kendisinin ve koğuş arkadaşları Remzi Uçucu, Bekir Şimşek, Hacı Demir, Rıza Özçolak’ın hangi cezaevinde kaç kez çıplak aramaya maruz kaldığını maddeler halinde belirtti. Güven Usta, sosyal medyada çıplak aramayla ilgili videolar yayınlayanlar hakkında soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına seslenerek “Bizim de hakkımızda soruşturma başlatılsın. Ayrıca bu soruşturmalarsa tanık olarak dinlenelim.” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ SİNDİRMEK, YALNIZLAŞTIRMAK”

Usta, uyuşturucu ve kaçakçılık suçları nedeniyle tutuklananlara uygulanan çıplak aramanın siyasi tutuklulara neden dayatıldığını ise şöyle açıkladı:

“Devletin gücünü göstermek, kişiye yalnızlık duygusu yaşatmak, baskı ile sindirmek ve bunun sonucunda düşüncelerinden vazgeçmesini sağlamak için yapılan onur kırıcı çıplak arama hapishanelerde sürekli yapılan bir saldırıdır. Ve istisnasız her aşamada dayatılmaktadır. Sürgünlerde, adliye ve hastane sevklerinde, hapishane içinde yapılan rutin aramalarda çıplak arama tehdidi ile karşı karşıya kalıyoruz.”

ÇIPLAK ARAMAYA KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN DİSİPLİN CEZASI VERİLDİ

21 yıldır Kırıkkale Cezaevinde bulunan Aydın Çelik de Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta “Çok defa çıplak aramaya maruz kaldım. Cezaevlerinde böyle uygulama olmadığını söyleyenlere ekteki belgeyi gösterin. Bu belge ile çabalarınıza destek olmak istedim” diye yazdı. Herkesin içinde çıplak aramaya karşı çıktığı için disiplin cezasına çarptırılan Aydın Çelik, bu karara itiraz ettiği 15 Mayıs 2020 tarihli belgeyle çıplak aramanın resmi olarak kayıtlara geçmesini sağladı.

Alın size çıplak aramanın belgesi!

Gündem

AKP’nin Halk Ekmek ile mücadelesi sürüyor: Bakanlık devreye girdi

Halk Ekmek büfelerinin olmadığı yerlerde vatandaşa mobil büfelerle ucuz ekmek ulaştıran İBB’nin bu uygulaması Tarım ve Orman Bakanlığının genelgesiyle yasaklandı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından peş peşe gelen zamlarla, Halk Ekmek büfeleri önünden 90’ları andıran uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

ÖNCE AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

İhtiyacı karşılamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni büfeler açmak için İl Meclisinden yetki istedi. Proje AKP’li üyelerin karşı oyuyla reddedildi.

Bunu üzerine İBB mobil araçlarla kent merkezlerinde halka ucuz ekmek sağlama kararı aldı. Gelen baskıların ardından AKP grubu geri adım attı.

Bu seferde Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı. Bakanlığın yayımladığı genelge ile İBB’nin mobil ekmek büfelerinde ekmek satışı yasaklanmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın yayımladığı genelgeyle artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapılamayacak.

HALKIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Karar sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcılarından yasakla halkın cezalandırıldığı yorumları geldi. CHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Can Kıran da yaptığı paylaşımda: “AKP-MHP Meclis grubunun engellemeleri yetmiyor, şimdi de bakanlık devreye giriyor.. Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan genelge yayınladı. Halkın ekmeğiyle oynamayın!!”

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Gündem

Bir kaçırılma vakası daha: Devlet var diyorlar hani ya devlet

Elektrikçilik yapan  Gökhan Güneş’in Başakşehir’deki iş yerine gitmek için bindiği otobüsten iner inmez kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasına annesi, “Devlet nerede” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Başakşehir’de elektrikçi olarak çalışan Gökhan Güneş, dün sabah işe gitmek için bindiği otobüsten iner inmez etrafını saran kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Güneş’in kaçılma görüntüleri de bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

ÇOCUĞUMUZA NE OLDU BELLİ DEĞİL

Etkin Haber’de yer alan habere göre, görüntülere ulaşır ulaşmaz karakola götüren Güneş’in yakınları polisin ilgisizliğinden şikayet etti. Polis merkezine görüntüleri kendi götürdüğünü söyleyen baba İbrahim Güneş: (Polis) CD’yi paket yaptı çekmeceye attı. Hiç izlemediler. Çocuğumuza ne olduğu belli değil” dedi.

ÇOCUĞUMU VERSİNLER BANA

Şikayet için gittikleri karakolda polisin dalga geçer gibi, kayıp oğlu için kaynını aradığını ve Gökhan Güneş’in nerede olduğunu amcasına sorduğunu söyleyen anne Nazife Güneş: “Devlet var diyorlar hani ya devlet nerede? Benim çocuğum nerede. Ben çocuğumu istiyorum. Polislerin yaptığını da biliyorum. Benim çocuğumu versinler bana. Çocuğumun canından endişe ediyorum” diyerek gözyaşları döktü.

 

Okumaya devam et

Gündem

Can kaybı ve vaka sayısında düşüş sürüyor

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. buna göre, bugün hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu. Son 24 saatte yapılan 165 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 743 hastayla birlikte 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 2 milyon 412 bin 505’e çıktı.

AĞIR HASTA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Verilere göre 6 bin 113 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 2 milyon 290 bin 32’ye ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 5.1, ağır hasta sayısı da 2 bin 74 oldu.

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Popular