Dünya

Koronavirüsün hiç görülmemiş yeni türü tespit edildi: DSÖ endişeli

İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un daha hızlı yayılan türünün ardından Japonya’da da başka bir türü görüldü. Yeni tür, Dünya Sağlık Örgütü’nü korkuttu.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış, daha hızlı yayılan türünün Japonya’da ortaya çıktığını söyledi. Kovid-19’un ne kadar çok yayılırsa virüste mutasyon şansının da o kadar yüksek olduğunu belirten Ghebreyesus, virüsün bulaşabilirliğinin de arttığının altını çizdi.

VİRÜSTE MUTASYON ŞANSI ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus toplantıda, İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan Kovid-19’un daha hızlı yayılan türünün ardından Japonya’da başka bir türün görüldüğünü belirtti. Japonya’da hafta sonu Kovid-19’un daha hızlı yayılan türünün varlığına ilişkin DSÖ’nün bilgilendirildiğini belirten Ghebreyesus, “Kovid-19 ne kadar çok yayılırsa, virüste mutasyon şansı da o kadar yüksek oluyor. En dikkati çekeni, virüsün bazı türlerinin bulaşabilirliğinin artıyor görünmesidir” uyarısında bulundu.

VAKALARDA ARTIŞA NEDEN OLABİLİR

İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan Kovid-19’un daha hızlı yayılan türünün ardından Japonya’da başka bir türün ortaya çıkmasının risklerine işaret eden Ghebreyesus, “Bu, Kovid-19 vakalarında ve hastaneye yatışlarda artışa neden olabilir. Sağlık çalışanları ve zaten kırılma noktasına yakın hastaneler için oldukça sorunlu bir durum” dedi.

‘Sahip çıkmak vazifemiz’ diyerek Fatma Görmez’i ziyarete giden Haluk Levent’ten vefat sonrası duygusal paylaşım

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version