Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Pence Trump’ı görevden almayı reddetti: Azil süreci başlıyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Anayasası’nın ek 25’inci maddesini işleterek Başkan Trump’ı görevden almayı reddetti. Bu ihtimalin ortadan kalması üzerine ABD’de gözler bugün Temsilciler Meclisi’nde yapılacak azil oylamasına çevrildi.

BOLD – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Anayasası’nın 25’inci maddesini işleterek Başkan Donald Trump’ı görevden almayı reddetti. Pence görüşünü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye hitaben yazdığı mektupta açıkladı.

ABD Anayasası’nın 25’inci maddesine dayanarak başkan yardımcısı, kabine üyelerinin çoğunluğunu da yanına alarak başkanın başkanlık görevini ifa etmek bakımından uygunsuz olduğunu açıklayabiliyor ve başkanı görevden azledebiliyor.

“KORKUNÇ BİR TEAMÜL ORTAYA KOYAR”

Anayasa’nın 25’inci maddesinin “bir cezalandırma ya da yetki gaspı aracı olmadığını” belirten Pence, maddenin bu amaçla işletilmesinin “korkunç bir teamül” ortaya koyacağını söyledi. Pence 25’inci maddenin başkanın tıbbi ya da zihinsel olarak başkanlık yapamayacak durumda olması halinde işletilmesi gerektiğini belirtti.

Pence mektubunda “Böyle bir hareketin ulusumuzun çıkarına ve anayasamızla uyumlu olduğuna inanmıyorum” ifadelerine yer verdi.

Temsilciler Meclisi, Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump’ın görevden alınması talebiyle Pence’e 25’inci maddeyi işletme çağrısı yapan bir karar tasarısını dün gece oylama yaptı.

Pence oylama öncesinde bu girişimi Demokrat Parti’nin “siyasi bir oyunu” olarak niteledi. Pence’in mektubunun ardından yapılan oylamada çoğunluk talebin yapılması yönünde oy kullandı.

CUMHURİYETÇİLERDEN AZİL SÜRECİNE DESTEK

20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredecek olan Trump’ın görevden alınması için 25. Madde’nin dışında bir yol daha bulunuyor: Görevden azli.

Bunun için de Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde oylama yapılacak. Meclis’te Demokratlar çoğunlukta olduğu için azil talebinin onaylanması bekleniyor.

Görev döneminin sona ermesine bir hafta kala yapılacak tarihi oylamada, Temsilciler Meclisi’nin beş Cumhuriyetçi üyesinin de Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın azli için oy vermesi bekleniyor.

“AYAKLANMAYI KIŞKIRTMA GİRİŞİMİ”

Temsilcileri Meclisi Hukuk Komitesi’nin yayınladığı bir belgeye göre Trump’ın azli “2020 Başkanlık Seçimleri sonuçlarını tersine çevirmek için Kongre’ye karşı ayaklanma kışkırtma girişimi” ile gerekçelendiriliyor. Belgeye göre komitedeki Demokrat Partili üyeler, Trump’ın “Anayasa’ya ve demokrasiye karşı açık ve hazır bir tehdit olmayı sürdürdüğünü” savunuyor.

6 Ocak’ta Trump yanlısı bir grup ABD Kongre binasına girmiş ve bu sırada yaşanan çatışmalarda biri polis memuru olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, Cumhuriyetçi Trump, Temsilciler Meclisi’nin iki kez azil süreci başlattığı ilk başkan olacak.

TRUMP: 25. MADDE SIFIR RİSK TEŞKİL EDİYOR

Başkan Trump da, Pence’in mektubundan saatler önce 25. maddenin kendisi için ‘sıfır risk teşkil ettiğini’ savunmuştu. Pence ile Trump, 6 Ocak’taki olayların ardından ilk kez dün Beyaz Saray’da bir araya gelmişti.

Trump, Salı günü Texas eyaletine yaptığı ziyaret sırasında, göç akışını engellemek gerekçesiyle Meksika sınırına örülen duvarı ziyaret etti ve bilgi aldı.

Burada yaptığı konuşmada Trump, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarının kendisinin hesaplarını askıya alması hakkında, “İfade özgürlüğü hiç olmadığı kadar saldırı altında” yorumunu yaptı.

Trump, başkanın görevini yapamaması durumunda, başkan yardımcısı tarafından görevden alınmasına olanak tanıyan 25. ek madde tartışmalarına da değinerek, “25. ek madde benim için sıfır risk teşkil ediyor. Ancak bu madde Joe Biden’a ve Biden yönetimine olumsuz olarak geri dönecek. Biden, ne dilediğine dikkat et” ifadelerini kullandı.

TRUMP: ŞİMDİ BARIŞ VE SÜKUNET ZAMANI

Kongre baskınının ardından yaptığı “itidal” çağrısını tekrarlayan Trump, “Şimdi ülkemiz için iyileşme zamanı. Şimdi barış ve sükunet zamanı” dedi.

Trump, Kongre’ye yönelik saldırıya katılanlara tepkisini dile getirerek, “Çarşamba günü milyonlarca vatandaş, ABD Kongresi’nin basılıp, koridorlarında dolaşıldığını gördü. Yönetimim boyunca hep söylediğim gibi, Amerikan tarihi ve geleneklerine saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün burada bulunmamızın nedeni de Amerika’da hukukun üstünlüğünü korumamız ve güvenlik güçlerimizi desteklememiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak” dedi.

Teksas eyaletine yapacağı ziyaret öncesinde de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, üst düzey siyasetçiler de dahil olmak üzere pek çok kişinin, geçtiğimiz yıl George Floyd’un ölümü sonrasında ülkede çıkan olayların, Kongre binasında yaşananlara göre daha endişe verici bulduklarını da sözlerine ekledi.

“Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim” yorumunu yapan Trump, baskın olayı öncesinde kentte yaptığı mitingdeki konuşmasının “tamamen uygun” olduğunu savundu.

Trump, Kongre binasının basılmasından önce destekçilerine binaya yürüme çağrısı yaptığı konuşmada, “Ölümüne savaşın. Ve kıran kırana bir mücadele vermezseniz, artık bir ülkeniz olmayacak” demişti. Demokratlara göre bu sözler bir ayaklanma çağrısıydı.

Kendisine yönelik azil süreci hakkında ise Trump, “Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor” diye konuştu.

AB liderlerinden Kongre baskınına misilleme: Görüşme iptal!

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular