Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İşte Almanya’nın en çok aradığı meslekler

Almanya’da ihtiyaç duyulan meslek gruplarına yönelik hazırlanan Beyaz Listenin başında bu sene bilişim uzmanları, sağlıkçılarla yaşlı ve hasta bakıcılar yer aldı.

BOLD – Avrupa’nın en büyük sanayi ülkesi ve dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Almanya, her yıl ‘beyaz yakalı’ olarak tabir edilen, eğitimli 100 bin çalışana ihtiyaç duyuyor. Almanya ekonomik çarkları döndürmek için ihtiyaç duyulan meslek mensuplarına yönelik Beyaz Liste hazırladı.

EN ÇOK BİLİŞİM UZMANI ARANIYOR

Bu listenin en başında hemşire ile hastabakıcılar ve “IT” denen bilgi teknolojileri sektöründe çalışanlar bulunuyor. Yazılım uzmanları ve bilişim uzmanlarına bütün şirketlerde ihtiyaç duyuluyor. IT sektörü çatısı altına girebilecek mesleklerde 2021 yılı itibariyle 82 bin açık pozisyon olduğu belirtiliyor.

Bilgi Teknolojileri alanında da uzman meslek sahipleri acil olarak aranıyor. Bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri, ERP (Enterprise Resource Planning) uygulama geliştiricileri, IT ürün geliştiricileri, yazılım programcıları ve özellikle de Java programcıları bu listenin en tepesinde yer alıyor.

SAĞLIK VE HUZUREVİ ÇALIŞANLARI

En çok arananlar listesinin başındaki diğer meslekler arasında huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde tıbbi hizmet veren meslekler bulunuyor.

Çocuk hastalıkları, yoğun bakım ve anestezi, klinik geriatri, nevroloji, onkoloji, ameliyat ve endoskopi, psikiyatri ve rehabilitasyon branşlarında da hemşire ve hastabakıcı açığı çok yüksek seviyelerde duruyor.

42 BRANŞTA DOKTOR İHTİYACI VAR

Listeye göre, patolojiden ürolojiye, nörolojiden kulak-burun-boğaza birçok farklı alanda tam 42 farklı branşta doktorlar aranıyor.

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ

Mühendislere de Almanya’da iş kapıları sonuna kadar açık. Listenin en başında metalurji ve kaynak mühendisliği bulunuyor. Makine mühendisliği, konstrüksiyon mühendisliği, mekatronik ve otomasyon teknolojisi ile doğrudan veya dolaylı ilgisi olan tüm mühendislik dalları hemen iş bulma imkanına sahip. Ayrıca elektrik ve elektronik mühendisliği, teknik araştırma ve geliştirme ile ilgili mühendislik branşları da listede yine acil olarak aranan meslekler arasında duruyor.

MAKİNİST AÇIĞI KABARIK

Almanya’nın çok geniş demiryolu ağında çalışan tramvay, metro ve trenlerde çalışacak makinist ihtiyacı ise hiç bitmiyor. Almanya’nın verdiği ücretsiz kurslarda makinist sertifikası hemen işe yerleşme imkanı bulunuyor.

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA DA İHTİYAÇ VAR

Beyaz yakalıların yanı sıra meslek okullarından ve meslek yüksek okullarından mezun olanlara da Almanya’da ihtiyaç duyuluyor. Bunların başında mekatronik teknikerliği ve otomotiv sektörünü ilgilendirebilecek tüm alt meslek grupları yer alıyor. Makine, elektrik, elektronik teknikerleri ile endüstriyel tasarım elemanları ve teknologlar lise mezunu olsa da işe yerleştiriliyor. Yine kontrol ve otomasyon teknikerliği, kablo ve elektrik tesisatçılığı, sıhhi tesisatçılık, klima ve kalorifer başta olmak üzere her türlü montaj işçiliği, izolasyon işçiliği, paratoner teknisyenliği ve tren makinistliği de listede dikkat çeken diğer meslekler arasında bulunuyor.

Türk pasaportu 2020’de 2 sıra geriledi: En güçlüsü Japonya

 

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular