Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türk siyasetinde dayak dönemi

Önce Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, ardından da gazeteciler Orhan Uğuroğlu ile Afşin Hatipoğlu’nun saldırıya uğraması Türk siyasetinde dayakları akıllara getirdi. Özellikle son dönemlerde yaşanan saldırılarda MHP’nin ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adının karışması ise dikkat çekti. Diğer yandan saldırganlar hakkında etkili bir yaptırım olmaması tepki görüyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştiren gazeteciler ve siyasetçiler peş peşe saldırıya uğramaya başladılar. Çoğunlukla evlerinden çıkışta saldırıya uğrayanlar, sopa ya da yumruk darbeleriyle yaralanıyorlar. Saldırganlardan şu ana dek tutuklanan olmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise zincirleme saldırıları “tepkisel” olarak niteliyor ve arkasında bir organizasyon olmadığını savunuyor.

turkishminute.com’un haberine göre son saldırı, 15 Ocak 2021’de Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na yapıldı. Uğuroğlu hafif darbelerle kurtulurken, Özdağ’ın durumu daha ciddiydi. Sopalarla dövülen Özdağ’ın kurtulmasını sağlayan şoförünün olayı görüp silahıyla havaya ateş açması oldu.

Özdağ da Uğuroğlu da son dönemde Devlet Bahçeli’yi eleştiren isimler olmuştu. İki isim de milliyetçi geçmişe sahip ve Bahçeli, milliyetçi kökenden gelenlerin kendisini eleştirmesine daha sert tepki gösteriyor.

Saldırıdan yaralı kurtulan Özdağ, Bahçeli ile ilgili attığı eleştirel tweetleri tekrar paylaşarak “Bu tweetlerin bedeli ödenmiştir” dedi. Bahçeli’ye en yakın isim olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın saldırıya ilişkin yorumu ise ilginçti: “Bu hareketin delisi çoktur talimat falan dinlemezler.”

18 Ocak’ta Bahçeli’nin hedefinde bu kez Türkiye’nin en bilinen yazarlarından Taha Akyol vardı. Bahçeli, Twitter adresinden Taha Akyol’u ve iki gazeteciyi daha ismen hedef aldı. Akyol, “Sopalı adamlarım yok, elimde kalemim var sadece” açıklaması yaptı ve saldırıya uğrayabileceğine ilişkin tedirginliğini paylaştı.  Akyol’un sözleri Twitter’da TT oldu.

MHP’Lİ MİLLETVEKİLİ YARALI GAZETECİNİN FOTOĞRAFIYLA ALAY ETTİ

Saldırganların Bahçeli ve yakınlarından talimat aldığı iddiasına ilişkin çarpıcı bir gelişme ise milliyetçi bir yazar olan İsrafil Kumbasar’ın uğradığı saldırı sonrası gerçekleşti. Kumbasar, Twitter hesabında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında paylaştığı eleştirilerin ertesi günü 25 Mart 2020’de darp edildi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Kumbasar’ın saldırı sonrası çekilmiş kanlar içindeki fotoğrafını Twitter hesabından “Bu yakışıklı(!)kim? Şerefsizlik testi pozitif çıkmış diyorlar” ifadesiyle paylaştı. Bu paylaşım, saldırıları meşrulaştırdığı gerekçesiyle eleştirilse de MHP’li Akçay, paylaşımını silmedi.

https://twitter.com/erkanakcay45/status/1242502440798294016?s=20

EV ADRESLERİNİ KİM VERİYOR?

Saldırıların büyük çoğunluğu gazeteci ve siyasetçilerin evlerinin önünde gerçekleşti. Gazeteci Sabahattin Önkibar, 2019 yılının Mayıs ayında evinin önünde Bahçeli’yi eleştiren youtube yayınının hemen ardından 3 kişinin saldırısına uğradı. Önkibar’ı yaralayanların tamamı yakalandı ancak tutuklanmadılar.

Milliyetçi ancak Bahçeli muhalifi yayınlar yapan gazete Yeniçağ’ın yazarı Yavuz Selim Demirağ da 2019 yılının Mayıs ayında evinin önünde saldırıya uğramıştı. 2020 yılı Haziran ayında da posta kutusuna kurşun bırakıldı. Yavuz Selim Demirağ’a yapılan saldırının araştırılmasını talep eden İYİ Parti’nin Parlamento’ya verdiği önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Demirağ, saldırıyla ilgili bir yılı aşkın zaman geçmesine rağmen iddianame düzenlenmediğini, saldırganların serbest olduklarını hatta savcının mağdur olarak kendisini çağırıp ifadesini dahi almadığını, bunun benzer saldırıları cesaretlendirmek için yapıldığını yazdı.

Muhalefette oylarını son dönemde artıran İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı Murat İde de, 2019 yılının Aralık ayında evinin önünde saldırıya uğradı. Murat İde, yumruklu ve sopalı saldırıdan, silahını çekip havaya ateş ederek kurtulabildi. İde, saldırının Bahçeli’yi eleştiren sözleri sonrası gerçekleşmesine dikkat çekmiş, saldırganların tutuklanmamasına tepki göstermişti.

Devlet Bahçeli’nin siyaseti bırakacağını yazdığı sansasyonel yazısı sonrası saldırıya uğrayan Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, evinin önünde beyzbol sopasıyla darp edildi. Kasım 2019’da gerçekleşen saldırıyla ilgili henüz hukuki bir ilerleme yaşanmadı. Saldırıdan hemen önce MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Gazeteci Takan’ı “kiralık kalem” olmakla suçlamıştı.

Saldırıya uğrayan bir başka isim de SONAR Araştırma şirketinin sahibi Hakan Bayrakçı oldu. 2019 yılının Ağustos ayında, Habertürk Televizyonundaki bir canlı yayında Devlet Bahçeli’nin yardımcısı Semih Yalçın’la gerilim yaşayan Bayrakçı, yayın sonrası saldırıya uğradı.

Avukat ve televizyon programcısı Afşin Hatipoğlu da saldırıya uğrayan bir başka isim. Saldırı Devlet Bahçeli’nin Hatipoğlu’nun program yaptığı KRT TV’yi sert dille eleştirmesiyle aynı gün gerçekleşti. Hatipoğlu’na saldıranların “yazdıklarına dikkat et” diye bağırması dikkat çekmişti.

Ancak saldırganların nasıl olup da gazeteci ve siyasetçilerin ev adreslerini bulabildikleri sorusu hala cevap bulabilmiş değil. Mağdurların tamamının ortak görüşü ise etkin bir soruşturma yapılmadığı yönünde.

İçişleri Bakanı’na göre saldırılar tepkisel

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, peş peşe gerçekleşen saldırılarla ilgili “tepkisel” demekle yetindi. “Bir kere şunu bilmenizi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti devleti, özel olarak Bakanlığım, Emniyet Teşkilatımız, istihbaratımız ve her kademeden polisimiz, kesinlikle uçan kuştan haberdar olmakta. Önce herkesin içi rahat olsun” diyen Soylu’ya göre saldırılar tepkisel nedenlerle gerçekleşti.

Ancak, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın saldırıya uğradığı ana ilişkin görüntülerde saldırganların 7 kişi oldukları ve oldukça hazırlıklı ve organize hareket ettikleri ve silahlı oldukları görülüyor.

 

 

 

 

Gündem

Bir öğrenci daha serbest, Boğaziçi eylemlerinde tutuklu sayısı 8’e düştü

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Murat Can Demirci, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Demirci’nin tahliyesi ile Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan öğrenci sayısı 8’e indi.

BOLD – Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin, rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlere katılan Murat Can Demirci de tutuklanmıştı. Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halen Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan 8 üniversite öğrencisi daha bulunuyor.

 

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Meriç 9 yaşındaki Nurefşan’a da mezar oldu

neslihan nurefsan teke

Annesi Neslihan Teke ile Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılan 9 yaşındaki Nurefşan boğularak hayatını kaybetti. Küçük kız bugün cuma namazında son yolculuğuna uğurlandı.

BOLD – 4 Mart’ta günün ilk saatlerinde bir grup Meriç Nehri’nin Edirne’ye yakın bölümünden Yunanistan’a geçmek istedi. 9 yaşındaki Nurefşan ve annesi Neslihan Teke de grupla birlikte Meriç Nehri’nin kenarına geldi. Küçük kız suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü. Nurefşan Teke’nin cansız bedeni öğleden sonra acı olayın yaşandığı yere yakın bir noktada bulundu.

Küçük Nurefşan, bugün cuma namazından sonra toprağa verildi. Nurefşan, Türkiye’deki hukuksuzluklar nedeniyle Afrika’ya gitmek zorunda kalan ve 5 yıldır görmediği babasına kavuşmak için annesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek istiyordu.

Okumaya devam et

Gündem

Şehitler yine Tayyip Erdoğan’ın tabut konuşmasıyla uğurlandı

Helikopter kazasında şehit olan 11 asker için önce Elazığ’da ardından da Ankara’da tören düzenlendi. Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ne düzenlenen törende Tayyip Erdoğan yine askerlerin tabutu başında konuşma yaptı.

BOLD – Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşen helikopterde yaşamını yitiren 11 asker için sabah saatlerinde görev yaptıkları Elazığ’da bir tören düzenlendi. Elazığ Havalimanı’nda düzenlenen törenin ardından askerlerin naaşları, devlet töreni için Ankara’ya götürüldü. Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde gerçekleşen törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet parti liderleri katıldı. Devlet töreninin ardından askerlerin naaşları, defnedilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

Elazığ’da düzenlenen uğurlama töreninde Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar, kazada yaşamını yitiren 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ı anlattı. Akar, Korgeneral Erbaş’ı sevilen, sayılan ve Silahlı Kuvvetler’e büyük hizmetler eden arkadaşı olduğunu ifade etti.

Askerler için Ankara’da düzenlenen devlet töreninde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tabutların başında bir konuşma yaptı. Erdoğan, şunları kaydetti:

 • Ebediyete uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda temenni ediyorum ki Rabbim bizleri sevgili Habibimizin sancağı altında da buluştursun.
 • Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde duruşuyla çok çok farklı mütevazi bir insandı. Yanındaki kardeşlerimle beraber çıktıkları yolculukta bu elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler.
 • Biz şehitlerimizin tezkiyesine muhtacız. Çünkü onlar bizim için yolculuktaydılar. Hepimiz için mukadder olan bir ölüm var. Şehadet bunların en yücesi. Rabbim bize de İnşallah bu makamı nasip eder.
BİTLİS TATVAN’DAKİ HELİKOPTER KAZASI

Bingöl’den Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmek için dün (4 Mart 2021) saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesildi. Bunun üzerine İHA’lar, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmalarla Tatvan’a 10 kilometre mesafedeki Çekmece köyü yakınlarında helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Kazada, hayata veda eden askerlerin isimleri şöyle:

 • Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy)
 • Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin)
 • Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (Kars)
 • Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra)
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat)
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale)
 • Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of)
 • Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar)
 • Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar)
 • Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı)
 • Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya)

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0