Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türk siyasetinde dayak dönemi

Önce Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, ardından da gazeteciler Orhan Uğuroğlu ile Afşin Hatipoğlu’nun saldırıya uğraması Türk siyasetinde dayakları akıllara getirdi. Özellikle son dönemlerde yaşanan saldırılarda MHP’nin ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adının karışması ise dikkat çekti. Diğer yandan saldırganlar hakkında etkili bir yaptırım olmaması tepki görüyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştiren gazeteciler ve siyasetçiler peş peşe saldırıya uğramaya başladılar. Çoğunlukla evlerinden çıkışta saldırıya uğrayanlar, sopa ya da yumruk darbeleriyle yaralanıyorlar. Saldırganlardan şu ana dek tutuklanan olmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise zincirleme saldırıları “tepkisel” olarak niteliyor ve arkasında bir organizasyon olmadığını savunuyor.

turkishminute.com’un haberine göre son saldırı, 15 Ocak 2021’de Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na yapıldı. Uğuroğlu hafif darbelerle kurtulurken, Özdağ’ın durumu daha ciddiydi. Sopalarla dövülen Özdağ’ın kurtulmasını sağlayan şoförünün olayı görüp silahıyla havaya ateş açması oldu.

Özdağ da Uğuroğlu da son dönemde Devlet Bahçeli’yi eleştiren isimler olmuştu. İki isim de milliyetçi geçmişe sahip ve Bahçeli, milliyetçi kökenden gelenlerin kendisini eleştirmesine daha sert tepki gösteriyor.

Saldırıdan yaralı kurtulan Özdağ, Bahçeli ile ilgili attığı eleştirel tweetleri tekrar paylaşarak “Bu tweetlerin bedeli ödenmiştir” dedi. Bahçeli’ye en yakın isim olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın saldırıya ilişkin yorumu ise ilginçti: “Bu hareketin delisi çoktur talimat falan dinlemezler.”

18 Ocak’ta Bahçeli’nin hedefinde bu kez Türkiye’nin en bilinen yazarlarından Taha Akyol vardı. Bahçeli, Twitter adresinden Taha Akyol’u ve iki gazeteciyi daha ismen hedef aldı. Akyol, “Sopalı adamlarım yok, elimde kalemim var sadece” açıklaması yaptı ve saldırıya uğrayabileceğine ilişkin tedirginliğini paylaştı.  Akyol’un sözleri Twitter’da TT oldu.

MHP’Lİ MİLLETVEKİLİ YARALI GAZETECİNİN FOTOĞRAFIYLA ALAY ETTİ

Saldırganların Bahçeli ve yakınlarından talimat aldığı iddiasına ilişkin çarpıcı bir gelişme ise milliyetçi bir yazar olan İsrafil Kumbasar’ın uğradığı saldırı sonrası gerçekleşti. Kumbasar, Twitter hesabında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında paylaştığı eleştirilerin ertesi günü 25 Mart 2020’de darp edildi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Kumbasar’ın saldırı sonrası çekilmiş kanlar içindeki fotoğrafını Twitter hesabından “Bu yakışıklı(!)kim? Şerefsizlik testi pozitif çıkmış diyorlar” ifadesiyle paylaştı. Bu paylaşım, saldırıları meşrulaştırdığı gerekçesiyle eleştirilse de MHP’li Akçay, paylaşımını silmedi.

https://twitter.com/erkanakcay45/status/1242502440798294016?s=20

EV ADRESLERİNİ KİM VERİYOR?

Saldırıların büyük çoğunluğu gazeteci ve siyasetçilerin evlerinin önünde gerçekleşti. Gazeteci Sabahattin Önkibar, 2019 yılının Mayıs ayında evinin önünde Bahçeli’yi eleştiren youtube yayınının hemen ardından 3 kişinin saldırısına uğradı. Önkibar’ı yaralayanların tamamı yakalandı ancak tutuklanmadılar.

Milliyetçi ancak Bahçeli muhalifi yayınlar yapan gazete Yeniçağ’ın yazarı Yavuz Selim Demirağ da 2019 yılının Mayıs ayında evinin önünde saldırıya uğramıştı. 2020 yılı Haziran ayında da posta kutusuna kurşun bırakıldı. Yavuz Selim Demirağ’a yapılan saldırının araştırılmasını talep eden İYİ Parti’nin Parlamento’ya verdiği önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Demirağ, saldırıyla ilgili bir yılı aşkın zaman geçmesine rağmen iddianame düzenlenmediğini, saldırganların serbest olduklarını hatta savcının mağdur olarak kendisini çağırıp ifadesini dahi almadığını, bunun benzer saldırıları cesaretlendirmek için yapıldığını yazdı.

Muhalefette oylarını son dönemde artıran İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı Murat İde de, 2019 yılının Aralık ayında evinin önünde saldırıya uğradı. Murat İde, yumruklu ve sopalı saldırıdan, silahını çekip havaya ateş ederek kurtulabildi. İde, saldırının Bahçeli’yi eleştiren sözleri sonrası gerçekleşmesine dikkat çekmiş, saldırganların tutuklanmamasına tepki göstermişti.

Devlet Bahçeli’nin siyaseti bırakacağını yazdığı sansasyonel yazısı sonrası saldırıya uğrayan Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, evinin önünde beyzbol sopasıyla darp edildi. Kasım 2019’da gerçekleşen saldırıyla ilgili henüz hukuki bir ilerleme yaşanmadı. Saldırıdan hemen önce MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Gazeteci Takan’ı “kiralık kalem” olmakla suçlamıştı.

Saldırıya uğrayan bir başka isim de SONAR Araştırma şirketinin sahibi Hakan Bayrakçı oldu. 2019 yılının Ağustos ayında, Habertürk Televizyonundaki bir canlı yayında Devlet Bahçeli’nin yardımcısı Semih Yalçın’la gerilim yaşayan Bayrakçı, yayın sonrası saldırıya uğradı.

Avukat ve televizyon programcısı Afşin Hatipoğlu da saldırıya uğrayan bir başka isim. Saldırı Devlet Bahçeli’nin Hatipoğlu’nun program yaptığı KRT TV’yi sert dille eleştirmesiyle aynı gün gerçekleşti. Hatipoğlu’na saldıranların “yazdıklarına dikkat et” diye bağırması dikkat çekmişti.

Ancak saldırganların nasıl olup da gazeteci ve siyasetçilerin ev adreslerini bulabildikleri sorusu hala cevap bulabilmiş değil. Mağdurların tamamının ortak görüşü ise etkin bir soruşturma yapılmadığı yönünde.

İçişleri Bakanı’na göre saldırılar tepkisel

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, peş peşe gerçekleşen saldırılarla ilgili “tepkisel” demekle yetindi. “Bir kere şunu bilmenizi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti devleti, özel olarak Bakanlığım, Emniyet Teşkilatımız, istihbaratımız ve her kademeden polisimiz, kesinlikle uçan kuştan haberdar olmakta. Önce herkesin içi rahat olsun” diyen Soylu’ya göre saldırılar tepkisel nedenlerle gerçekleşti.

Ancak, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın saldırıya uğradığı ana ilişkin görüntülerde saldırganların 7 kişi oldukları ve oldukça hazırlıklı ve organize hareket ettikleri ve silahlı oldukları görülüyor.

 

 

 

 

Gündem

Anne ve babası tutuklu olan çocuklarla ilgili dikkat çeken uyarı

KHK’lı akademisyen Yasemin Ceylan, anne ve babası dini sebeplerle cezaevlerinde olan gençlerde inançsızlığın baş gösterdiğini ve beş yıl sonunda bazılarının intihar etmeye başladığını söyledi.

BOLD – Anadolu Üniversitesi’nden ihraç edilen sosyolog Yasemin Ceylan, annesi ve babası cezaevinde olan çocuklarda intihar eğiliminin arttığını söyledi. Beş yıldır anne-baba yolu gözleyen gençlerde inançsızlığın da ciddi bir şekilde baş gösterdiğini belirten Ceylan, “Çünkü bu çocuklar belli bir dindar çevreden geliyor. Aileleri dini gerekçelerle cezaevinde. Mesela suç gerekçelerinden biri dershanedeki öğretmenin dershane sonrasında Kuran-ı Kerim öğretmesi. Bunu gören çocuklar dinden soğuyor” dedi.

TV 5’te yayınlanan Mustafa Mehdigil’in sunduğu Haber Merkezi programının konuk olan Ceylan, “Öyle bir cendereye sokulmuş durumdayız ki, hiçbir noktadan nefes almamıza izin verilmiyor. O kadar sistematik bir işkence var ki ne tarafından tutup hangisine üzüleceğimizi bilmiyoruz.” diye konuştu.

“OĞLUM HALA PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRÜYOR”

Kendisinin ve ailesinin de bu hukuksuzluklardan etkilendiğini ifade eden Ceylan, 8 Mart 2017’de gözaltına alındı. Bir hafta nezarette kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Ceylan’ın dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

7 ve 3,5 yaşındaki iki çocuğu olduğunu söyleyen Ceylan, büyük oğluna Diyanet’in okulunda kendisi KHK’lı olduğu için mobing yapıldığını söyledi. Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eşim de 5,5 ay hapis yattı. Ben o sırada doğum yapmak üzereydim. O süreci hapishanelerde geçirdim, yüksek düşük riskiyle beraber. Feci bir hamilelik süreci yaşadım. Keza çocuğum ‘babam niye burada’ diye demirleri yumrukluyordu, bir çocuğa bunu nasıl açıklayabilirsiniz. O zaman 2,5 yaşındaydı. Hala psikolojik tedavi görüyor. Hala kaygı duyuyor. ‘Ya babamı bir sabah gelip alırlarsa’ diye. Oğlumu Diyanet’in sübyan mektebine gönderiyordum. Öğretmeni benim ihraç bir akademisyen olduğumu öğrenince çocuğuma mobing uygulayıp gitmesini sağladı. İstemiyoruz çocuğunuzu, dediler.”

6 aylık hamile tutuklu Arzu Nur Özkan: Her gün acile gidiyorum, tansiyonum 20!

Okumaya devam et

Gündem

“Ümit Dündar, askeri öğrencilerin infaz edilmesine göz yumdu”

15 Temmuz gecesi, 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar ile yakın çalışan bir subay konuştu: “Dündar o gece köprünün dibindeydi. Halkın askerleri infaz etmesine göz yumdu.”

BOLD – 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişimini durdurmak için mücadele verdiğini söyleyen ve adının açıklanmasını istemeyen bir ihraç asker önemli açıklamalarda bulundu. Kronos’a konuşan ihraç albay, o dönemde İstanbul’da görev yaptığını ve 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar’la yakın çalıştığını söyledi.

“YAŞANANLARI NORMAL BİR VATANDAŞ GİBİ İZLEDİ”

O gece İstanbul’un en yetkili komutanı 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar paşanın olduğu belirten ihraç albay, “Şayet birileri köprüye ya da başka yere çıkmışsa bunu tek bir emirle geri getirebilirdi. Ama Ümit Dündar’la ilgili gecede çok karanlık noktalar var. Askerlerin birliklerine geri dönmeleri için hiçbir şey yapmamıştır. Tam aksine Boğaziçi Köprüsü’ne siyah sivil bir araçla gelmiş, yaşananları normal bir vatandaş gibi izlemiştir. Sonra da köprünün dibinde halkın askeri infaz etmesine göz yummuştur.” dedi.

15 Temmuz gecesi Orgeneral Ümit Dündar ile hem köprüde hem de köprünün ayağında aracında beklerken birkaç kez görüştüğünü kaydeden ihraç albay, buna karşın dönemin 1. Ordu Komutanı’nın kılını bir kıpırdatmadığını söyledi. “Komutanım bir emrinizle çocukları birliklerine geri gönderirsiniz. Aksi halde bu halk çocukları infaz edecek.” dediğini kaydeden albay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne yazık ki Ümit Paşa, askerlerin halkın ayakları altında ezilmesine göz yumdu. Oralı dahi olmadı. ‘Hangi akılla darbe yapmaya kalkıştılar. Hesabını versinler paralel köpekler’ ifadesini kullandı. Ben ilk defa o zaman ‘fetö’ ve ‘paralel darbe’ ifadesini duydum.”

15 Temmuz gecesi kendisine bağlı birliklerden bir tek askerin sokağa çıkmadığını ve hiçbir faaliyetinin olmadığına dikkat çeken ihraç albay, buna rağmen ‘darbeye teşebbüs’ suçlamasıyla bir dönem tutuklu kaldığını belirtti. İhraç albay, görev yaptığı dönemde yazılı ya da sözlü olarak tarafına darbeye yönelik hiçbir çağrı yapıldığının altını çizdi.

“BİZLER DE ÇOK ŞAŞIRDIK”

İhraç albay, eski İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın da darbe girişiminden haberdar olduğu imasında bulundu. O gece Çalışkan ile Ümit Dündar paşanın ile birlikte hareket ettikleri yönünde kendisinde bir intiba oluştuğunu söyleyen ihraç albay sözlerini şöyle noktaladı: “Bizler sivil halk ile asker arasında çevik kuvvet ekiplerini yerleştirdik. Sonra da askerleri ikna ettik. O çocuklar silahlarını indirdi. Kendilerini 1. Ordu Komutanlığı İnzibat ekiplerine teslim edecektik. Bu konuda Mustafa Çalışkan ve ekibiyle anlaştık. Ne hikmetse Çalışkan bir anda elindeki hoparlörden ‘çevik çekil’ şeklinde talimat verdi. Bizler de çok şaşırdık. Bir anda kızgın halkla askerler karşı karşıya geldi. Elinde kesici aletler olan sarıklı cübbeli tipler askerlerin arasına daldı. Bazı çocuklar gözlerimizin önünde infaz edildi. Bizler bir şey yapamadık. O çocukların acısını buralarda hala yaşıyorum.”

“BİR MİT MENSUBU VE İKİ GAZETECİ ARADI”

Adının açıklanmasını istemeyen ihraç tümgeneral de bazı askerlerin Boğaziçi Köprüsü’ne tankla çıkmasının ardından hükümete yakın bir ismin kendisini aradığını, darbeyi reddettiği ve hükümetin yanında yer aldığı yönünde basına demeç vermesini söylediğini belirtti. İhraç tümgeneral, yaşadıklarını şöyle özetledi:

“Ben kendisine izinli olduğumu, olayları basından duyduğumu aktardım. Konuya vakıf olmadığım için üstlerimden bilgi alıp değerlendireceğimi belirttim. Sonra beni birazdan bir MİT mensubu ile iki gazetecinin de arayacağını söyledi. Telefonu kapattıktan sonra Dündar paşayı aradım. Ne yazık ki telefonuma çıkmadı. Telefonlarıma çıkmayan Dündar Paşa ne hikmettir ki, başkaları ile sivil aracında uzun uzun görüşmeler yapıyormuş. Hem de görüşme yaparken yanına da kimseyi yaklaştırmıyormuş.”

İhraç tümgeneralin verdiği bilgilere göre hükümete yakın kişinin telefonu kapatmasının hemen ardından üst düzey bir MİT mensubu kendisini aradı. Darbeye karşı olduğunu açıkça beyan etmesi telkininde bulundu. Aksi durumda darbenin bastırılmasından sonra mağdur olabileceği mesajını verdi. Tanıdığı iki gazetecinin de kendisinin selamıyla arayacağını söyledi. ,

MİT mensubu ile yaptığı görüşmenin ardından telefonu kapattı. MİT mensubundan sonra iki gazeteci peşi sıra aradı. Ümit Dündar paşaya ulaşamadığı için gelen çağrılara yanıt verdi. Darbenin karşısında olduğunu ifade etti. Ancak 15 Temmuz’un ardından, darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı. Bu dönemde gözaltı ve tutuklanma aşamasında insanlık dışı muamelelere maruz kaldı. Birkaç yıl tutuklu kaldı. Halen TSK’da etkin pozisyonda bulunan bazı komutanların, “fetöcü değil” şeklindeki bilgilendirmeleri üzerine tahliye edildi.

Adil Öksüz videosu neden 5 yıl sonra servis edildi?

Okumaya devam et

Gündem

Time to Help’ten iyilik kervanı: 500 noktada kurban eti dağıtıldı

İnsani yardım kuruluşu “Time to Help” başta Afrika ülkeleri olmak üzere 16 ülkede, 500 farklı noktada kurban eti dağıttı.

BOLD – Time to Help’in Almanya şubesi bu yılki Kurban Bayramı’nda on binlerce ailenin yüzünü güldürdü. Dernek gönüllüleri, Kenya’dan Uganda’ya, Nijerya’dan Tanzanya’ya, Yemen’den Filipinler’e, Pakistan’dan Etiyopya’ya birçok ülkede mağdur insanlara umut oldu.

Kurban dağıtımı başta Afrika ülkeleri olmak üzere 16 ülkede yapıldı. Time to Help Almanya, 500’e yakın noktada yapılan kurban dağıtımını, bu ülkelerde bulunan partner kuruluşlar ile gerçekleştirdi. Önce vekaletler verildi, ardından tekbirler eşliğinde kesim yapıldı. Özenle paketlenen kurban etleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere araçlara yüklendi.

Kara ulaşımı mümkün olmayan bazı köylere teknelerle kurban eti götürüldü. İyilik kervanına çoğu farklı ülkelerden gelen 2 bine yakın gönüllü katıldı. Binlerce kilometre uzaktan mağdur coğrafyalara giden gönüllüler, yardımları en ücra köylere kadar ulaştırdı.

YILDA 1 KEZ ET YİYORLAR

Almanya’da bir kişi yılda ortalama 90 kilogram et tüketirken, bu oran Afrika ülkelerinde yıllık 10 kilograma düşüyor. Bu rakamlar ülkede yaşayan bütün insanların ortalaması. Yine istatistiklere göre gelir seviyesi düşük olan insanlar bir yılda 1-2 kg et ya yiyorlar ya da hiç yiyemiyorlar.

Yılda sadece bir kez et yiyebilen on binlerce insan olduğunu belirten Time to Help görevlileri, bu yüzden Kurban Bayramı’nın bu insanlar için çok daha değerli olduğuna dikkat çekiyor. Time to Help Almanya yetkilileri, bu yılki Kurban Kampanyası’nda hedeflenenden çok daha fazla kişiye yardım ulaştırdıklarını belirtti.

Almanya başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen kurbanlar, yüzlerde tebessüm oldu. Yardım eli uzatılan binlerce ailenin sofrası bereketlendi, hanesi neşelendi.

Okumaya devam et

Popular

Shares