Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Enflasyona çare arayan AKP tanzim satışa PTT ile dönüyor

Enflasyona çözüm bulamayan AKP, PTT aracılığıyla tanzim satışa dönüyor. AKP son olarak, oy toplayabilmek için yerel seçimler öncesinde İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere birçok noktada tanzim satış noktası kurmuştu.

BOLD – Başta yüksek gıda fiyatları olmak üzere yüksek enflasyona çözüm bulamayan AKP, tanzim satışta çare arıyor. Son dönemlerde başta ayçiçek yağı olmak üzere birçok temel gıda fiyatının artması üzerine kooperatifler ve PTT’nin indirimli satış ortaklığı yapması gündeme geldi.

PTT TANZİM SATIŞTA

PTT aracılığıyla yapılması planlanan satışların detayı henüz netleşmedi. Ancak ilk bilgilere göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatiflerinin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve ÇAYKUR ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak.

GIDA FİYATLARI CEP YAKIYOR

2020’de yıllık enflasyon oranı TÜİK tarafından yüzde 14,60 olarak açıklandı. Gıda fiyatları ise yüzde 20,61 arttı. Ne var ki, yeni yılla birlikte gıda fiyatlarında artış devam etti. Sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada dikkatleri üzerine çeken ayçiçek yağı ise sadece 1 ay yüzde 5 zamlandı.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira olan 5 litrelik ayçiçeği yağının fiyatı 65 liraya kadar yükseldi. Fiyat artışının 2021’de de yüzde 20’lere kadar artacağı tahmin ediliyor.

FİYATLARI AŞAĞI İNECEK Mİ?

AKP’nin amacı temel gıda fiyatlarını aşağı çekmek. Bu sebeple, ayçiçek yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünlerinde kooperatif ürünlerine ağırlık verilecek. AOÇ’nin süt ve süt ürünlerini de günlük olarak tüketiciye ulaştırabilmek için bazı bölgelerde soğuk hava depoları kurmayı planladığı belirtiliyor.

YEREL SEÇİM AYARLI TANZİM SATIŞ

Bu uygulama, 2019 yılında sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinin ardından kurulan ve pek çok tartışmaya neden olan tanzim satış noktalarını akla getirdi. Tanzim satış noktalarının kurulacağını ilk başta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2019’daki Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşma sırasında dile getirmişti.

Erdoğan “Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz vasıtasıyla biz bu adımları atacağız” ifadelerini kullanmıştı.

2019’daki yerel seçimler öncesinde AKP, yüksek seyreden sebze ve meyve fiyatlarını aşağı çekebilmek için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok noktada tanzim satış noktaları kurmuştu. Pahalılık sebebiyle satış noktalarında uzun kuyruklar oluşurken, talep karşılanamayınca satışlara sınırlama getirildi. Sebze ve meyve satışlarının yanına temizlik ürünleri gibi kimi kalemler de yüklendi.

“KUYRUKLAR GERİ DÖNDÜ” ELEŞTİRİSİ

Erdoğan AKP’den önceki iktidarları eleştirirken sık sık tüp kuyruklarında beklediğini anlattı. Ancak tanzim satış noktalarında uzayıp giden sıra, “AKP döneminde kuyruklar geri döndü” yorumlarına sebep oldu. Ömrü uzun olmayan satış noktaları ise seçimlerin ardından kaldırıldı.

‘Tanzim’ kelime anlamı olarak sıraya koyma, düzen verme anlamına geliyor. Tanzim satış ise yine kelime anlamı olarak düşünüldüğünde modern anlamda raf usulü, ürünlerin düzenli olarak dizilerek satışının yapıldığı günümüz marketlerinin ilk haline verilen isimdi.

CHP UYGULAMASI

Türkiye’deki uygulaması ise oldukça farklı oldu. Türkiye’de ilk tanzim satış mağazaları 1970’li yıllarda dönemin CHP’li İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak, gelir seviyesi düşük olan kişilerin et, sebze, meyve hatta kömürü daha ucuza almalarını sağlamak için bir yöntem olarak geliştirildi.

Tanzim satış noktaları zamanla Tansaş ismindeki markete dönüştü ve 1980’lerde Tansaş bir zincir market oldu.

Ekonomi

Tam kapanmada açılan pazarlar lebalep doldu

Planlama yapılmadan geçilen tam kapanmada ortaya çıkan heba olan meyve ve sebze görüntülerinin ardından pazarlar hizmete açıldı. Halkın akın ettiği pazarlar lebalep dolarken, koronavirüsle mücadele tedbirleri hiçe sayıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanmaya gidildi. Tam kapanmada açılan kapalı semt pazarlarında yoğun kalabalıklar oluştu. Pazarlarda koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Adana’da kapalı olan semt pazarları İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında birçok noktada kuruldu. Halk soluğu pazarlarda aldı ancak tedbirler hiçe sayıldı. Bazı kişilerin meyve- sebze tezgâhlarında mesafe kurallarını ihlal ederek alışveriş yapması dikkat çekti. Yoğun kalabalığın oluştuğu pazarda birçok kişi ise alışveriş yapmadan pazar yerini terk etti. Pazar yerlerindeki kalabalıkla ilgili denetim yapılmamasına birçok kişi tepki gösterdi.

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

Okumaya devam et

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Paranızı kaybetmeye hazırsanız kriptoya yatırın

İngiltere Merkez Bankasından kripto para yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ”Tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.

BOLD – Dijital para piyasalarıyla ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Türkiye’de Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar kripto varlıkla yurt dışına kaçmasının ardından kripto parayla ilgili bir uyarı da İngiltere’den geldi.

GERÇEK BİR DEĞERİ BULUNMUYOR

Basın toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” ifadelerini kullandı. Bailey, “Benim için kripto ve para yan yana gelmeyecek iki kelime. Bu kripto paraların gerçek bir değeri bulunmuyor” diye konuştu.

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

İktidarı öven dizilere yüz milyonlarca liralık kaynak aktaran TRT, elektrik faturalarından sonra gözünü bandrol ücretlerine dikti. Cep telefonu ithalatında dijital olarak ödenen bandrol ücretlerinin fiziki olarak alınmadığını öne süren TRT yönetimi, bu ücretleri sanki hiç ödenmemişçesine 3 katı ve faiziyle almak için milyonlarca liralık icra davası açtı.

BOLD – Yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla yıllardır eleştirilerin odağında olan TRT, bandroller üzerinden yeni gelirler elde etmek için harekete geçti.

İthal edilen cep telefonlarından bandrol parası alan TRT, dijital bandrol uygulamasına geçildiği dönemde fiziki olarak bandrol almayan onlarca şirkete yüz milyonlarca liralık icra davası açtı. Geçmiş yıllarda bandrol paralarını ödeyen şirketler, en az 3 kat ceza ve faiziyle yeniden talep edilen bandrol ücretlerinden dolayı şok yaşıyor.

TRT ÖDENEN VERGİLERİ YENİDEN TALEP EDİYOR

Cep telefonlarının piyasada tüketiciye satışından önce bandrol ve etiket gibi ödemek zorunda oldukları yükümlülükler bulunuyor. Kanunla belirlenmiş bu vergiler, gümrük işlemleri sırasında ithalatçı tarafından gerçekleştiriliyor. Yüzde 10 oranında alınan bandrol vergileri ödenmezse, cihazların gümrükten çıkışına izin verilmiyor. Fiziki olarak daha önce alınan bu bandroller, 2 yıl önce alınan kararla dijital hale getirildi. İthalatçı online sistem üzerinden verdiği bandrol ücreti ile fiziki bandrole gerek kalmadan gümrük işlemlerini bitiriyor. Bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen TRT de ilgili kanuna atıfta bulunarak fiziki bandrol alınmadığı gerekçesiyle şirketlere davalar açmaya başladı.

BİLİRKİŞİ DE ŞİRKETLERİ HAKLI BULDU

Sözcü’nün haberine göre, giderleri katlanarak artan TRT, bu yolla en azından açıklarını kapatmak istiyor. Prodüksiyon ve yapım işleri on milyonlarca lira tutan diziler çeken TRT’nin, bandrollerle büyük gelir peşinde olduğu ifade ediliyor. Mahkemeye taşınan bandrol konusunda şirketler daha önce ödeme yaptıklarını ifade ederken, bu durum bilirkişi raporlarına da yansıdı. TRT de yaptığı savunmalarda dijital olarak bandrol ödemelerinin yapıldığını kabul ederken, fiziki olarak alınmamasını bahane ederek, alacağında ısrar ediyor.

TALEP EDİLEN RAKAMLAR 30-40 MİLYON LİRA

TRT, geçmişe yönelik bandrol ücretleri ile ilgili ilk önce şirketlere ihbarname gönderiyor. 3 kat ceza ve faiziyle istenen bandrol ücretini daha önce ödediği için “hata yapılmıştır” diye ihbarnameyi dikkate almayan şirketlere icra takibi başlatılıyor. Hesapları bloke olma riskiyle karşı karşıya kalan şirketler, TRT’nin ciddi şekilde bu parayı istediğini anlıyor. Bazı şirketlere 30-40 milyon TL borç çıkarılması sonrası, bunalıma giren bazı yetkililerin intiharı dahi düşündüğü belirtiliyor.

 

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0