Gündem

Türkiye Varlık Fonu’nda Sayıştay devre dışı bırakılıp denetim yabancı şirkete verildi

Sayıştay’ın denetlemesine izin verilmeyen Türkiye Varlık Fonu’nu, İngiltere merkezli şirket Pricewaterhouse Coopers denetleyecek. Denetlenecek şirketler arasında kamu bankaları, THY, PTT gibi stratejik kurumlar yer alıyor.

BOLD – Devlet Denetleme Kurulunun hazırladığı 2019 Yılı Türkiye Varlık Fonu Denetim Raporu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri, tamamlandı. Muhalefetin borçlanma eleştirileri eşliğinde tamamlanan görüşmelerde, Sayıştay’ın denetlemede devre dışı bırakıldığı Türkiye Varlık Fonunu İngiliz Pricewaterhouse Coopers (PwC) şirketinin denetleyeceği ortaya çıktı.

Görüşmeler sırasında muhalefet vekilleri raporda net ekonomik verilerin olmadığını söylediler. Bunun üzerine Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, önümüzdeki yıl İngiliz merkezli şirketin denetim yapacağını açıkladı. Varlık Fonu’nu denetleyecek yabancı şirket, fonun bünyesindeki Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Botaş, Türkiye Petrolleri, THY, PTT ve Türksat gibi stratejik kurumların hesaplarına ve kurum işleyişlerine ulaşabilecek.

“BİZ BİZE YETERİZ” UNUTULDU

Birgün’ün haberine göre 2018 yılında da Varlık Fonu’na yabancı şirketlerin danışman olarak görevlendirilmesi tartışma konusu oldu. O dönemde Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak, McKinsey isimli danışmanlık şirketi ile anlaştıklarını açıklamış, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gelen yoğun tepkilerin ardından, “Biz bize yeteriz” diyerek anlaşmayı iptal ettiğini duyurmuştu.

“ERDOĞAN SATABİLMEK İÇİN ONAY ARIYOR”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Garo Paylan, uluslararası denetim şirketlerinin ülkenin en önemli kamusal varlıklarını denetleyebilecek olmasına tepki gösterdi. “Erdoğan, ülkenin son değerli varlıklarını satabilmek için uluslararası onay almaya çalışıyor” diyen Paylan, “AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘Ülkeyi bir şirket gibi yönetmek istiyorum’ demişti. Uluslararası finansın da bir kuralı var. Şimdi Erdoğan, Türkiye’nin son değerli şirketlerini satabilmek için utanç verici kararla fonu yabancıların denetimine açtı. Oysa kamusal denetim yapılmalıydı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞDU: SAYIŞTAY DENETLEMELİ

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu da Varlık Fonu’nun uluslararası denetimine tepki gösterdi. Yüksek yargı kurumu Sayıştay’ın Varlık Fonu’nun bilgilerine erişemediğini anımsatan Erdoğdu, “Daha önce de bağımsız denetim firmalarına bu denetimleri yaptırmak istediler ancak kamuoyuna açıklanmasa da şartlı görüşten ötesi verilemedi. Denetim yapılırsa ve bu bilgilere ulaşılabilirse bu bir ilk olacak. Esas olan Sayıştay’ın denetim yapması ama iktidar da buna müsaade etmiyor” dedi.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version