Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan aradığı düşmanı Boğaziçi’nde buldu

‘Kayyım rektör’ protestoları yapan Boğaziçili öğrenicileri ‘İslam düşmanı’, ‘terörist bağlantılı’, ‘sapkın’ olarak niteleyen iktidarın, olası erken seçimler öncesi ‘Yeni düşmanı Boğaziçi’nde buldu’ yorumları yapılıyor.

BOLD – 2002 yılında yapılan genel seçimlerde, ilk kez seçime giren Genç Parti’nin yüzde 7’lik başarısının ardından Çiller’in DYP’si ve MHP baraj altında kalarak Meclis’e giremedi.
Seçimde, yalnızca AKP ve CHP bu barajı aşarak Meclise milletvekili sokmayı başardı. Oyların yüzde 34,3’ünü alarak kazandığı 363 milletvekilliği ile tek başına iktidar olan AKP, TBMM’nin üyelik sayısının yaklaşık yüzde 66’sını aldı. AKP bu seçimle 1950’li yıllardan sonra TBMM’deki en büyük temsil gücünü elde eden siyasi parti oldu.

E-MUHTIRA VE 367 KRİZİ

Takip eden yıllarda AKP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği mücadeleyle oyunu yüzde 48’e taşıdı. Abdullah Gül’ü Meclis’teki oylamayla Cumhurbaşkanı seçmek isteyen AKP’nin karşısına önce 367 krizi çıkarıldı.
Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla, 27 Nisan 2007 gecesi laiklik vurgulu bir açıklama yaptı. E-muhtıra olarak da bilinen açıklamanın ardından yapılan 2 genel seçimlerde de AKP yine tek başına iktidar oldu.

YENİ DÜŞMANLAR GEZİCİLER VE CEMAAT

2014 yılında yapılan Yerel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı Seçimine Türkiye, Gezi olayları ve 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonları gölgesinden girdi. Operasyon sonrası Erdoğan ve AKP’li Bakanların yolsuzluk tapeleri ortalığa saçıldı. Erdoğan Bayraktar iddiaları kabul ederek azmettirici olarak dönemin Başbakanı Erdoğan’ı suçladı.
Tüm bu gelişmelere rağmen meydanlarda Geziciler, Faiz Lobisi ve Cemaati suçlayan AKP yerel seçimde yüzde 42 oy oranıyla birinci parti oldu. Erdoğan da 5 ay sonra yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçildi. Bu başarıda Erdoğan’ın Cemaati miting meydanlarında yolsuzluk kumpası yapmak ve ABD ile İsrail gizli servislerine çalışmakla suçlamasının büyük payı olduğu düşünülüyor.

ASKERİ HAREKATLARIN GÖLGESİNDE SİSTEM DEĞİŞTİ

15 Temmuz sonrası muhalefetin ve Cemaatin büyük oranda pasifize edilmesinin ardından dış düşmanlarla mücadele daha da önem kazandı.
Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi referandumu ve 2018 Genel Seçimlerine ülke, Suriye’de YPG’ye karşı düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı gölgesinde girdi. AKP ve Erdoğan 2 seçimde de istediğini aldı.

ARTIK DÜŞMAN EKONOMİK KRİZ VE YOKSULLUK

Muhalefet liderlerine göre, bu yıl erken seçim var. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener en geç Haziran’a kadar seçim beklediğini açıkladı. Oylarında büyük erime gözlenen AKP’nin önünde ekonomik kriz ve yoksulluk gibi çözmesi gereken ciddi problemler var. Hükumet oylarını yükseltecek bir çıkış bulamazsa, olası bir erken seçimde AKP ve Erdoğan için hezimet kaçınılmaz yorumları yapılıyor.

BOĞAZİÇİLİ GENÇLER HEDEFTE

Boğaziçi Üniversitesine AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından bu yana üniversitede protesto eylemleri yapılıyor. ‘Kayyım Rektör’ protestolarını Erdoğan, “Terörle bağlantılı” olarak tanımladı. AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da Boğaziçili öğrencileri ‘dinsiz’ ilan etti.
Son protesto eylemlerinde Kabe görsellerinin yerlere serildiğini iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu öğrencileri sapkın olarak niteleyerek 4’ün gözaltına alındığını duyurdu.

Erdoğan ve kabinesiyle AKP’lilerin, protestocu öğrencileri İslam düşmanı ve terörist ilan etmesi ‘Erdoğan yeni düşmanı Boğaziçi’nde buldu’ yorumlarına neden oldu.

Erdoğan mikseri çalıştırdı: Millet İttifakı cadı kazanı

 

Analiz

Erdoğan selamı da kesti: CHP’ye kapatma davası mı geliyor?

CHP il ve ilçe binalarının siyasi eleştiri taşıyan afişler yüzünden özel harekat tarafından basılması, bildiri yayınlayan amirallerin CHP bağlantılarının araştırılması ve CHP lideri Kılıçdaroğlu dahil 8 CHP’linin fezlekelerinin bu olaylarla aynı zamanda Meclis’e getirilmesi ‘CHP’ye kapatma davası mı geliyor?’ sorularına neden oldu.

BOLD – Muhalefet liderleri AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferi istediğini ve yakın zamanda erken seçim olduğunu sık sık söylüyor. Erdoğan, erken seçim istese de anket sonuçları AKP’nin düşünün devam ettiğini gösteriyor. Son anketlere göre, düşüş eğilimindeki Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 44,7. Erdoğan’ın seçim yasasında bazı değişiklikler yaparak seçime gideceği konuşulsa da bu şartlarda seçime gitme ihtimali zor.

Erdoğan seçim 2023’te demesine rağmen seçim çalışmalarına başlayan ilk lider oldu. Ocak ayında, geçen seçimde Millet İttifakı içerisinde yer alan Saadet Partisini ziyaret eden Erdoğan, ziyaretin seçim ittifakıyla ilgili olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Erdoğan, Millet İttifakı içerisinde yer alan partileri sık sık ittifakı destekleyen HDP üzerinden sıkıştırdı. Özellikle milliyetçi tabana sahip İyi Parti üzerinde yapılan sıkıştırmalar Meral Akşener’in tutumuyla boşa çıktı. Ataklarından sonuç alamayan Erdoğan’ın son hamlesi HDP’ye kapatma davası oldu.

PARTİ BİNALARINA ÖZEL HAREKAT BASKINLARI

Anayasa Mahkemesinden dönen dosya sonrası Erdoğan rotasını bu sefer CHP’ye çevirdi. Bir süredir CHP’nin il ve ilçe binaları basit bir siyasi eleştiri yüzünden özel harekat polislerince basılıyor. Parti binasını basan polisler ‘128 milyar dolar nerede’ yazılı afişleri topluyor

AMİRALLERİN CHP BAĞLANTISI

104 amiral bildirisini darbe girişimi olarak niteleyen Erdoğan, olayı CHP ile ilişkilendirmek için çok uğraştı. Amiraller ve yakınlarının CHP bağlantıları Erdoğan’ın talimatıyla araştırıldı ve sonuç Hürriyet’te yayınlandı.

FEZLEKELER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 8 CHP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler Meclis’e sunuldu. Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri hakkındaki fezlekelerin ‘siyasi ayak’ tartışmaları konusunda hazırladıkları broşürlerle ilgili olduğu öğrenildi.

SELAMSIZ CENAZE

AKP ve CHP arasında gerginlik liderlerin görüşmelerine de yansıyor. Eski Başbakan Yıldırım Akbulut için bugün düzenlenen cenaze töreninde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na selam vermedi.

CHP’ye yönelik art arda gelen Erdoğan hamleleri yeni bir kapatma davası mı geliyor? sorusuna neden oldu. Erdoğan’ın CHP’nin kapatılmasını isteyip istemediği bilinmez ama CHP’nin olası bir davada alacağı hazine yardımı kesintisi bile Erdoğan’ın seçimlerde elini güçlendirebilir.

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

Okumaya devam et

Analiz

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

CHP’nin peşini bırakmadığı, belediyelerin polisle köşe kapmaca oynadığı ‘128 milyar dolar nerede’ afişleri iktidarın başını oldukça ağrıtıyor. Afiş baskınlarıyla dünya gündemine de giren kayıp rezerv konusunda AKP’den gelen açıklamalar inandırıcı değil. Bir türlü izah edilemeyen ‘128 milyar dolar nerede’ artık internette bir oyunun adı oldu.

BOLD – Muhalefet, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde buhar olan Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin peşini bırakmıyor. Özellikle CHP’li belediyeler hazırladıkları bilbordlar ve afişlerle şehirleri ‘128 milyar dolar nerede’ sorusuyla donatıyor. Belediyelerle valilikler arasında afiş savaşları yaşanıyor. Bugün Mahmut Tanal ‘128 milyar dolar nerede’ yazılı bir afişi Meclis’e astı. CHP ve muhalefet kayıp rezerv konusunu kitlesel bir dalgaya dönüştürmeye kararlı.

DÜNYANIN DA GÜNDEMİNDE

‘128 milyar dolar nerede’ sorusu dünyanın da gündemine geldi. ABD merkezli finans ajansı Bloomberg abonelerine, ‘Türk polisi 128 milyar dolar afişlerini indirdi’ başlıklı bir haber servis etti. Haberin içeriğinde CHP binalarına asılan afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği belirtildi.

İKTİDARDAN ŞÜPHELİ AÇIKLAMALAR

Kayıp rezervden oldukça başı ağrıyan Erdoğan ve partisi AKP bu soruya birkaç kez cevap vermeye çalıştı. Erdoğan’ın önce “pandemide harcadık” sonra da “harcamadık orada duruyor” açıklamaları şüpheleri daha da artırdı.

Son olarak AKP’li Nurettin Canikli 128 milyar doların 75 milyarının vatandaşın bankalardaki döviz hesaplarında, 36 milyarının da yastık altında olduğunu söyledi. Canikli’nin kayıp rezerv için vatandaşı adres göstermesi ekonomistlerin tepkisini çekti.

128 MİLYAR NEREDE OYUN OLDU

Bir türlü izah edilemeyen 128 milyar dolar internette oyuna dönüştürüldü. ‘128milyardolar.net’ adlı bir oyun sitesinde, ayçiçek yağından havalimanına kadar farklı harcamalar üzerinden 128 milyar dolar sıfırlanmaya çalışılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gündeme getirdiği “128 milyar nerede?” sorusu, bir internet sitesine de ilham verdi. ‘128milyardolar.net’ adlı internet sitesinde, ekmekten cep telefonuna, koronavirüs aşısından hamburgere, ayçiçek yağından havalimanına kadar pek çok nesne kullanılarak 128 milyar dolar sıfırlanmaya çalışılıyor.

Sitede “Merkez Bankası rezervleri gibi tüm hakları saklıdır” notu da yer alıyor.

Vatandaş 3 günde 2,1 milyar dolar aldı

Okumaya devam et

Analiz

Altın ve gümüşte fırtına başlıyor

Yatırımcısının aylardır beklediği altın ve gümüşteki hareketlilik başladı. Altının ons fiyatı aylar sonra 1.765 dolara ulaştı. Altının gram fiyatı ise 460 lira sınırında.

BOLD ANALİZ – Yastık altında ve bankada altını bulunan vatandaşların merakla beklediği ‘sarı metal fırtınası’ esmeye başladı. Uluslar arası piyasalarda altındaki değer artışı yüzde 1,67’yi geçti. Aylardır 1.750 doları geçemeyen altının ons fiyatı 1.765 dolara ulaştı.

ALTININ HEDEFİ 2 BİN 200 DOLAR

Uzmanlar, altındaki artışın 1.780 doları aşması halinde bir hafta içinde 1.800 doları ardından da 1.900 doları deneyeceğini tahmin ediyor. Analistler, geçen yıl 2 bin 20 doları geçen altının bu sene 2 bin 200 dolara kadar yükseleceğini belirtiyor.

ÇEYREK 770 LİRA OLDU

Altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak Türkiye’de gram altın 460 liraya yükseldi. Kuyumcularda çeyrek altın en düşük 770 liraya yükselirken 790 liraya kadar alıcı buluyor. Yarım altın ise 1.540 liraya yükseldi.

Gümüşün gramı ise 7 lira sınırına ulaştı.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0