Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan mikseri çalıştırdı: Millet İttifakı cadı kazanı

Erdoğan’ın gizli-açık gerçekleştirdiği ittifak turları yüzünden Millet İttifakı’na mensup siyasi partilerde sular bir türlü durulmuyor. SP’de gençler eskilere bayrak açarken, CHP’de kopmalar yaşanmaya başladı. İyi Parti’de de işler iyi gitmiyor.

BOLD – Sözcü yazarı deneyimli gazeteci Rahmi Turan, 2019 yılının Kasım ayında 20 yıllık gazeteci dostu Talat Atilla’dan aldığı bir kulis bilgisini köşesine taşıdı.
TimeTürk yazarı Atilla’nın Turan’a anlattıklarına göre, CHP’de etkili bir isim gizlice Saray’a giderek Erdoğan ile gizli bir görüşme gerçekleştirdi.
İddiaya göre, Erdoğan CHP’li O isme görüşme sırasında “Türkiye’nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir. Ben de yardımcı olurum” garantisi bile verdi.
İddialar üzerine CHP’de o isim kim tartışması başladı. Baskılar üzerine Rahmi Turan, kaynağı Talat Atilla’nın kendisine verdiği ismin Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

CHP’DEN 3 FİRE

Turan kaynağının kendisini yanılttığını öne sürerek İnce ve Erdoğan’dan özür dilese de bu olaydan aylar sonra Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ni başlattı. Ve kimsenin beklemediği bir anda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen CHP’li 3 milletvekili istifa ettiklerini açıkladı. 3 vekilin istifa gerekçelerinin Memleket Hareketi’nin ortaya çıkış felsefesiyle örtüştüğü ileri sürülürken, istifa eden İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel’in Muharrem İnce’nin öncüsü olduğu Memleket Hareketi’ne ve İnce’nin kuracağı yeni partiye katılacağı iddia edildi.

SAADET PARTİSİ KARIŞTI

Erdoğan’ın kamuoyu önünde görüştüğü Millet İttifakı’na dahil ilk parti ise geçmişte birlikte siyaset yaptığı politikacıların da yönetimde bulunduğu Saadet Partisi (SP) oldu.
Erdoğan bu ziyareti direk SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’yla değil partinin etkili ismi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Oğuzhan Asiltürk ile geçekleştirdi.
Çok konuşulan görüşme sonrası açıklama yapan Temel Karamollaoğlu, AKP ile şartlı ittifaka yeşil ışık yaktı.

YEĞENİNİN PASSAT’IYLA PAZARLIĞA GİDEN SİYASİ

Daha sonra, eski SP’li AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un aylardır Asiltürk ile ittifak görüşmeleri yaptığı iddia edildi.
Gizli görüşme iddiaları partinin Ali Aktaş gibi genç isimleri rahatsız etti. Aktaş tepkisini “Saadet Partisi, Beştepe Sarayına yeğeninin siyah Passat’ı ile arka kapıdan girerek görüşmek suretiyle iktidarın devamı için pazarlanacak bir parti değildir” diyerek dile getirdi.

İYİ PARTİDE DE İŞLER İYİ DEĞİL

Erdoğan’ın ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Evinize dönün’ çağrısının ardından İyi Parti’de işler iyiye gitmiyor. Millet İttifakı ortağı İyi Parti diğer ortaklar gibi biraz karışık.
Kongredeki liste krizinin ardından, partinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da İstanbul İl Başkanı Tuğra Kavuncu’yu yönelik suçlayıcı ifadelerde bulundu. Cemaat mensubu olmakla itham edilen Kavuncu tüm ilçe başkanlarıyla birlikte, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Parti Disiplin Kurulu tarafından partiden atılan Özdağ mahkeme kararıyla geri döndü.
Son olarak Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşen Erdoğan’ın Fatih Erbakan’ın başında olduğu Yeniden Refah Partisi ve Demokratik Sol Partisi ile de görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerden sonra partilerde meydana gelecek reaksiyon merak konusu.

Anayasa Mahkemesi’ne çantayla giden dolarlar

Analiz

Bitcoin’de Erdoğan etkisi: Yüzde 10 vergi geliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı kararlarıyla yaşanan şoklar yatırımcıyı kripto para Bitcoin’e yönlendirdi. Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından Türkiye’de 23 milyar lira değerinde kripto para işlemi yapıldı. AKP, Bitcoin’den yüzde 10 stopaj vergisi için kolları sıvadı.

BOLD ANALİZ – 3 Ocak 2009’da tedavüle çıkan Bitcoin, ilk kripto para birimi. Bitcoin’in fiyatı bugün 62 bin doları geçerek tarihindeki en yüksek seviyeye çıktı. Türkiye’de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsalarında alım-satım yaparken, Erdoğan’ın 20 ayda 4 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanını görevden alması Bitcoin çılgınlığını tetikledi.

YATIRIMCI KRİPTO PARAYA YÖNELDİ

The Guardian gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının kripto paralara etkisini değerlendirdi. ‘Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi’ başlığı taşıyan analizde, “Merkez Bankası’na iki yıldan kısa süre içinde dördüncü bir başkan atandığı ve TL’nin 2018’deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti. Yatırımcılar kripto para birimine yöneldi” denildi.

2020’DE 1 MİLYAR 2021’DE 23 MİLYARLIK İŞLEM

Erdoğan’ın kararının ardından Türkiye’de enflasyonun son 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldiğine işaret eden gazete, ekonomik karmaşadan etkilenmek istemeyen yatırımcıların Bitcoin aldığına vurgu yaptı. Bitcoin’den kazanmak isteyenlerin ilk birkaç günde 23 milyar lira değerinde kripto para işlemi yaptığına vurgu yapıldı. 2020’nin aynı zaman diliminde ise sadece 1 milyar liralık kripto para işlemi yapıldığına vurgu yapıldı.

GOOGLE’DA ARAMA REKOR SEVİYEDE

Naci Ağbal’ın görevden alınma kararından önce Google’da kripto para birimi aramalarının zirveyi gördüğüne de dikkat çekildi. Dijital para alanını düzenlemek veya vergilendirmek için herhangi bir hamle yapmadığı belirtildi. Ancak AKP hükumeti, paranın ve kazancın olduğu her yere el attığı gibi kripto paralarla ilgili hazırlıklarını tamamladı.

60 BİN LİRALIK KRİPTO PARAYA BLOKE

The Guardian’ın haberinin yayınlandığı saatlerde Türkiye’de ilk defa bir kripto paraya haciz konuldu. İstanbul 14’üncü İcra Dairesi’nin kararına göre 60 bin Türk Lirası değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Karar uygulamaya geçerse borcu olanlar dijital para cüzdanlarını vergi dairelerine teslim etmek zorunda kalacak.

YÜZDE 10 VERGİ GELİYOR

Maliye ve Hazine Bakanlığı bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) da kripto para borsalarına tebliğ ettiği bilgi formu kripto paradan alınacak muhtemel verginin ayak sesleri olarak yorumlandı. Ekonomi yazarı Turhan Bozkurt YouTube kanalında “SPK’nın kripto paraları menkul kıymet olarak kabul etmesi hâlinde hisse senedi alım-satım kazancında olduğu gibi kaynağından yüzde 10 stopaj (Gelir Vergisi tevkifatı) alınacak. Kripto para işlem platformlarına “aracı kurum izni” verilecek ve platform kullanıcı adına yüzde 10 stopaj uygulayacak. Böylece kripto para işlem platformları vergilendirmede aracı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Okumaya devam et

Analiz

Saray’ın adamı: RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin kimdir?

Birden fazla kamu kurumundan maaş aldığı ortaya çıkan, bazılarından istifa etmek zorunda kalan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, aldığı maaşların yasal ve etik olduğunu savundu. Saray’ın gözde bürokratları arasında yer alan Ebubekir Şahin, kariyer basamaklarını çok hızlı tırmandı…

BOLD ANALİZ – RTÜK başkanlığı yanı sıra Halk Bankası yönetim kurulu üyesi de olan Ebubekir Şahin, 1974 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Rize’de, lise eğitimini Sakarya’da tamamlayan Şahin, 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında da Gazetecilik Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yapmıştır.

KARİYER BASAMAKLARINI HIZLA TIRMANDI

İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdür vekilliği görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı. 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 35’inci maddesi uyarınca TBMM Genel Kurulunun 16 Ekim 2017 tarihli ve 8’inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçildi. Üye olarak bir süre görev yaptıktan sonra 23 Ocak 2019 tarihinde yapılan seçimle Üst Kurul Başkanı olan Şahin, 25 Ocak 2021 tarihinde bu göreve tekrar seçildi.

BİRÇOK YERDEN MAAŞ ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI, BİRİNDEN İSTİFA ETTİ

Şahin’in birçok kamu kurumundan maaş aldığını ortaya çıktı. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Ali Öztunç, “RTÜK başkanı olarak maaş alıyor, Basın İlan Kurumunda genel kurul temsilcisi olarak 5 bin 300 lira maaş alıyor, TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi olarak da 15-20 bin lira arası maaş alıyor. RTÜK başkanının aylık maaşı 50-60 bin lirayı buluyor” dedi. Şahin de tartışmalar üzerine TÜRKSAT yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

TÜRKSAT KESİNTİSİ HALKBANK’LA TELAFİ EDİLDİ

Eleştiriler sonrasında Türksat’tan istifa etmek zorunda kalan Şahin’in kısa süre sonda Halkbank yönetimine girdiği ortaya çıktı. TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden aylık 9 bin 500 lira maaş alan Ebubekir Şahin’in baskılar sonucu buradan istifa ettikten sonra 3 bin lira daha zamlı olarak Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine 12 bin 500 liraya atandığı tespit edildi.

SARAY’DAN TALİMATLA MUHALİFLERE CEZA KESİYOR

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in ismi daha öncede muhalif kanallar, Tele 1 ve Halk TV’ye verilen 5 günlük karartma cezalarıyla gündeme gelmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Şahin’in Saray’dan cezalar konusunda talimat aldığını ileri sürmüştü.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank’tan aldığı maaşı ‘yasal ve etik’ buluyor

 

 

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0