Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Mutasyonlu virüs korkuttu, dünya yeniden kapanıyor: Hangi ülkeler yasak kararı aldı?

Koronavirüsün mutasyona uğramış varyantlarının daha bulaşıcı olması ve pandeminin hız kazanması salgınla mücadelede zorlanan ülkeleri korkuttu. Birçok ülkeyeni seyahat kısıtlamaları ve yasakları getirdi.

BOLD – Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) varyantları ilk olarak İngiltere’de tespit edildi. Daha sonra Güney Afrika ve Brezilya’da Kovid-19 varyantları tespit edildi.

İngiltere , tespit edilen varyantın yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu ve yüzde civarında da daha ölümcül olduğunu açıkladı.

Güney Afrika ve Brezilya’da da ortaya çıkan varyantların daha hızlı şekilde bulaştığı belirlendi.

MUTASYONLU VİRÜSE KARŞI AŞILARIN ETKİSİ DAHA DÜŞÜK

Koronavirüsün yeni varyantları ile ilgili esas korku ise mutasyona uğramış virüsün mevcut aşıları etkisiz kılması.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar, mevcut aşıların koronavirüsün yeni varyantlarına karşı etkili olduğunu ortaya koydu.

Ancak mevcut aşıların etkinlik oranı koronavirüsün yeni varyantlarına karşı daha düşük.Örneğin aşı üreticilerinden ABD’li Moderna şirketi, Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonda ürettiği aşının altı kat daha az antikor ürettiğini tespit etti. İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonda ise Modernan’nın aşısının antikor seviyesi değişiklik göstermedi.

ÜLKELER BİRBİRİ ARDINA YENİDEN KAPANIYOR

Sürekli mutasyona uğrayan virüsün aşıları etkisiz kılması, daha bulaşıcı veya daha ölümcül hala gelmesi ise birçok ülkeyi korkuttu.

Salgınla mücadelede zorlanan birçok ülke de  2020 yılının bahar aylarında olduğu gibi seyahat kısıtlamaları ve yasaklarını yeniden devreye sokmaya başladı.

FRANSA, AB DIŞINDAN GELENLERE SINIRLARI KAPATTI

Fransa Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelenlere sınırlarını kapattı. Pazar gününden itibaren bu ülkelere seyahatler de özel durumlar hariç olmak üzere yasaklandı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelişlerin ve bu ülkelere gidişlerin özel durumlar hariç tutulmak üzere yasaklandığını açıkladı.

Fransa’da günlük vaka sayısı yıl başından bu yana oldukça yüksek seyrediyor. Günlük vaka sayısı 20 bini geçerken hastanelerde yoğunluk da artıyor. Bu vakalardan yaklaşık 2 bininde virüsün yeni varyantının görüldüğü belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Olivier Veran sokağa çıkma yasağının etkili ancak virüsün yayılmasını, bilhassa yeni varyantlar göz önüne alındığında, frenlemek açısından yeterli olmadığını belirtmişti.

PORTEKİZ 15 GÜN BOYUNCA SINIRLARI KAPATTI

Portekiz’de koronavirüs salgınında günlük can kayıpları ilk kez 300’ü geçerken, hükümet 15 gün boyunca sınırları kapatma kararı aldı.

Açıklanan önlemlere göre 29 Ocak’tan itibaren sınırlarını kapatacağını ve Portekizlilere 15 gün boyunca yurt dışına çıkış sınırlaması getirileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita, “Ulusal bir strateji çerçevesinde hükümet, önümüzdeki 15 gün boyunca istisnai durumlar dışında tüm vatandaşların kara, hava ve deniz yoluyla yurt dışına çıkışlarına sınırlama getirecektir. Zaten İngiltere ile sınırlı uçuşlarımız var ve Brezilya ile tüm uçuşlarımız askıya alındı. Avrupa Birliği’ndeki riskli bölgeler arasındaki uçuşları sınırlayan kararlara katkıda bulunacağız” dedi.

BELÇİKA, ÜLKEYE GEREKLİ OLMAYAN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI DURDURDU

Belçika Kovid-19 salgınıyla mücadele amacıyla, ülkeye gerekli olmayan giriş ve çıkışların yasaklanması kararı alındı.

Başbakan Alexander De Croo, yasağın 27 Ocak’tan 1 Mart’a kadar geçerli olacağını, Belçika’ya girenlerin veya ülkeden çıkmak isteyenlerin seyahatlerinin mutlaka gerekli olduğunu kanıtlamak mecburiyetinde olduklarını açıkladı.

İş seyahatleri, bakıma ihtiyacı bulunan kişiye yardım edilmesi, eğitim için yapılacak seyahatler, hastalık veya bir yakının ölümü gibi ailevi sebepler istisna olacak. Komşu bir ülkede yaşayıp her gün çalıştığı işine gitmek için sınırı geçmek zorunda olanlar da istisna kapsamında olacak.

Belçika hükümetinin aldığı diğer kararlar arasında itibaren İngiltere, Güney Afrika ve Güney Amerika’dan ülkeye gelecek herkesin 10 gün karantinaya girmesi ve gelişlerinin 1. ve 7. gününde test yaptırma zorunluluğu da bulunuyor.

KANADA’DAN YENİ SEYAHAT KISITLAMALARI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da dün yaptığı açıklamada, salgına rağmen tatil amaçlı uçuşların arttığını hatırlatarak “Air Canada, WestJet, Sunwing ve Air Transat, tüm Karayip destinasyonlarına ve Meksika’ya hava hizmetlerini iptal etmeyi kabul etti. Bu durum, 30 Nisan’a kadar devam edecek.” dedi.

Başbakan Trudeau, Kanada’ya dönen kişiler için havalimanlarında PCR testi yaptırma şartı getirildiğini de duyurdu. Trudeau, ülkeye giriş yapan herkese Kovid-19 testi uygulanacağını ve bunun sonucunu beklerken de gelenlerin bir otelde üç güne kadar zorunlu karantinaya alınacağını söyledi.

Yolcuların kalacağı otellerin resmi makamlarca belirleneceğini kaydeden Trudeau, otel masraflarını da yolcuların ödeyeceğini ve bunun maliyetinin de 2 bin Kanada dolarından (11 bin 400 TL) fazla olmasının beklendiğini hatırlattı. Trudeau, “Otellerde kalanlardan test sonuçları negatif çıkanlar, daha sonra gözetim ve denetimi önemli ölçüde artırılmış evde karantinaya alınacaklar. Testleri pozitif olanlar, potansiyel endişe varyantlarını taşımadıklarından emin olmak için derhal belirlenmiş devlet tesislerinde karantinaya girecekler.” şeklinde konuştu.

Son günlerde yaptığı açıklamalarla Kanadalılara “şimdi tatil zamanı değil” çağrısında bulunan Trudeau, yeni tedbirlerin insanları ülke dışına zorunlu olmayan gezilere çıkmaktan caydırmayı amaçladığına işaret etti.

GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİNDEN BREZİLYA’YA SEYAHAT KISITLAMASI

Kolombiya, Peru, Arjantin ve Guyana, Kovid-19’un daha hızlı yayılan mutasyon geçirmiş türünün yayılmasını önlemek amacıyla, ABD’nin ardından Kovid-19 kaynaklı en fazla ölümün görüldüğü Brezilya’ya yapılacak seyahatleri geçici olarak durdurma kararı aldı.

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya, 28 Ocak’ta, Guyana ise 29 Ocak’ta, Kovid-19 tedbirleri kapsamında Brezilya’ya 30 günlüğüne uçuş yasağı getirdiklerini duyurdu.

Vaka sayılarının 2 milyona yaklaştığı Arjantin 1 Şubat’tan itibaren Brezilya’ya yapılan uçuş sayısını yarı yarıya azaltmaya karar verirken, salgından etkilenen Peru, 26 Ocak’ta Brezilya ile uçuşları geçici iptal etti.

ABD’DEN SECHENGEN BÖLGESİNE VE DÖRT ÜLKEYE SEYAHAT YASAĞI

ABD Başkanı Joe Biden da hafta içinde yeni seyahat yasaklarını devreye koydu. Biden, Schengen bölgesindeki 26 Avrupa ülkesi ile birlikte İngiltere, İrlanda, Brezilya ve Güney Afrika’dan ABD’ye seyahat yasağı getiren kararnameye imza attı.

Biden, önceki Başkan Donald Trump’ın Kovid-19 nedeniyle söz konusu ülkelere uygulanan seyahat yasağının, 26 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırılması kararını geçersiz kılan bir kararname imzaladı ve önceki listeye Güney Afrika’yı da ekledi.

Buna göre, kararnamede yer alan ülkelerden seyahat eden ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunan ABD vatandaşı olmayan kişiler, ABD’ye kabul edilmeyecek.

Joe Biden’ın yeniden devreye aldığı seyahat kısıtlamalarından etkilenen 26 Avrupa ülkesi arasında Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lichtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre yer alıyor.

YENİ ZELANDA, YILIN ÇOĞUNDA SINIRLARINI KAPALI TUTACAK

Koronavirüs salgınıyla mücadeledeki başarısı ile ön plana çıkan Yeni Zelanda, yılın çoğunda ziyaretçilere sınırlarını kapalı tutacağını açıkladı.

Salı günü bir açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, diğer ülkelerdeki aşılamaların düşük olmasının ülkesinin ekonomisi ve sağlığı için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Ardern, bu sebeple Yeni Zelanda’nın sınırlarının yıl içinde çoğu zaman ziyaretçilere kapalı olacağını belirtti.

İNGİLTERE: GEÇERLİ BİR SEBEP OLMADAN ÜLKEDEN ÇIKMAK YASAK

Koronavirüs kısıtlamalarında cuma günü yeni kararlar alan İngiltere, “geçerli bir sebep” bildirmeden ülkeden ayrılmayı yasakladı.

Yurtdışına seyahat öncesi form doldurma zorunluluğu getiren İngiltere hükumeti, yeni kısıtlamalar kapsamında tatil yapmanın geçerli bir seyahat gerekçesi olarak kabul edilmeyeceğini duyurdu.

İngiltere, 33 ülkeyi kara listeye aldı ve bu ülkelerden gelenleinr, havalimanları yakınlarındaki otellerde 10 gün kendilerini izole etmek zorunda kalacağını ve parasını da kendi ceplerinden ödeyeceklerini açıkladı.

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yolcuların “havaalanında karşılanacağını ve doğrudan karantinaya alınacağını” söyledi.

Tüm Güney Amerika ile güney Afrika ülkeleri, ayrıca Avrupa’dan Portekiz kısıtlama kapsamında. BAE’nin listeye eklenmesiyle bu ülkeden doğrudan uçuşlar durdurulurken, uygulamanın Dubai’de tatil yapan ya da çalışan çok sayıda İngilizi olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Afrika’nın komşu devletleri Burundi ve Ruanda “kara listeye” eklenen son ülkeler oldu.

Başbakan Johnson, İngiltere’deki koronavirüs kısıtlamalarının en az 8 Mart’a kadar süreceğini ve aşı uygulamasının başarısına bağlı olarak sürecin daha sonra da uzatılabileceğini açıkladı.

AB, ZARURİ OLMADIKÇA SEYAHAT YAPILMAMASINI İSTEDİ

Avrupa Birliği (AB) liderleri Perşembe gecesi yaklaşık dört saat süren zirve toplantısında pandemi nedeniyle alınabilecek yeni önlemleri ele aldı.

Zirvede AB ülkelerinin liderleri, AB Komisyonu’nun ilgili önerilerini kabul etti. Buna göre enfeksiyon riski yüksek olan bölgelere ve bu bölgelerden başka yerlere seyahat etmek sadece “kesinlikle gerekli” olan durumlarda ve sıkı koşullar altında mümkün olacak.

AB Komisyonu’nun AB ülkeleri tarafından kabul edilen önerileri arasında yüksek riskli bölgelerden ayrılmak zorunda olanların seyahatlerinden önce PCR testi yaptırma koşulu da yer alıyor. Ancak PCR testi tek başına yeterli olmayacak. Riskli bölgelerden çıkış yapanlar, gittikleri yerlerde kendilerini karantinaya almak zorunda kalacaklar.

Tavsiyeler uyarınca üye devletler ayrıca sınır ötesi ve iç seyahat arasında ayırım yapmayacaklar, riskli bölgelerden yapılacak tüm seyahatlerde aynı kurallar geçerli olacak. Ancak iş ya da eğitim gereği sürekli ve sık sık ülke sınırları dışına girip çıkmak zorunda olanlar için ise istisnai kurallar geliştirilmesi önerildi.

ALMANYA BAZI ÜLKELERDEN SEYAHATLERİ KISITLADI

Almanya’da hükümet daha bulaşıcı olan koronavirüs varyantlarının yayılmasını frenlemek için Portekiz, İrlanda, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’dan yapılacak seyahatleri Cumartesi gününden itibaren büyük ölçüde kısıtladı. Pazar günü bu ülkelere Lesotho ve Esvatini (eski adıyla Svaziland) de katılacak.

Federal Hükümet’in kabul ettiği düzenlemeye göre havayolu, karayolu ve denizyolu şirketleri 17 Şubat tarihine kadar bu ülkelerden Almanya’ya yolcu taşıyamayacak. Alman vatandaşları, Almanya’da oturum hakkı bulunan yabancı ülke vatandaşları ve transit yolcular uygulamadan muaf tutulacak. Mal trafiği de dokunulmaz olarak kalmaya devam edecek.

‘Aşı kıtlığı’ Avrupa’da korona kabusunu büyütüyor

Dünya

Merkel’den AİHM kararlarını uyun çağrısı

Hukukun üstünlüğünün vatandaşların devlete güveninin temel koşulu olduğuna vurgu yapan Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa Konseyi üyelerini AİHM kararlarını uygulamaya çağırdı.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını ‘hızlı ve kapsamlı bir şekilde’ uygulamaya çağırdı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi oturumuna videokonferans ile bağlanan Merkel, AİHM kararlarının yavaşça ya da kısmen hayata geçirildiğine, bazen hiç uygulanmadığına tanık olunduğunu belirterek “Özellikle de insanlar haksız yere hapis yattıklarında kararların hayata geçirilmesi, söz konusu kişilerin serbest bırakılması daha da büyük aciliyet taşıyor” dedi.

KAVALA VE DEMİRTAŞ DAVALARI

Avrupa Konseyi’nin siyasi karar alma organı olan ve AİHM kararlarına uyumun denetlenmesinden de sorumlu olan Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını yürüten Almanya, Türkiye’ye de defalarca AİHM kararlarını uygulaması çağrısı yaptı. Bakanlar Komitesi, Türkiye’nin Osman Kavala kararını uygulamaması üzerine kurulun daimi gündemine aldı.

HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili kararın uygulanmaması dolayısıyla da Bakanlar Komitesi defarlarca Türkiye’yi uyarmıştı.

AKP’li Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi: 19 yılda 54 sıra!

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’e taşınan Erdoğan-Kılıçdaroğlu davasında kesin karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin temyiz başvurularını değerlendiren 5 yargıçtan oluşan heyet, Türk Hükumetinin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu lehine AİHM tarafından verilen ihlal kararına yaptığı itirazı reddetti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 27 Ekim 2020’de aldığı kararda Kılıçdaroğlu’nun dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Türkiye’de hakkında verilen mahkumiyetle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

Bu karara Türk hükumetinin itirazını değerlendiren AİHM’nin temyiz başvurularını değerlendiren ve 5 yargıçtan oluşan heyeti, daha önce yüksek mahkemenin ilgili dairesi tarafından verilen kararı onadı ve Türkiye’nin başvurusunu reddetti.

Böylelikle AİHM’in Kılıçdaroğlu lehine vermiş olduğu karar kesinleşmiş oldu.

Türkiye’nin Kılıçdaroğlu’na 13 bin euro tazminat ödemesini kararlaştırmıştı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Kılıçdaroğlu, 2018 yılında yaptığı başvuruda, 2012 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’ı aleyhine yaptığı iki konuşma nedeniyle para cezasına çarptırılmasıyla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkının korunmasıyla ilgili 10. maddesinin ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu, 31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin TBMM’deki grup toplantısında Tortum hidroelektrik santralini protesto edenlerle ilgili mahkeme kararı, Deniz Feneri davası ve Uludere ile ilgili yaptığı konuşmalarda Erdoğan’ı eleştirmişti.

Türkiye’de mahkemeler, Erdoğan’ın “kişilik haklarına yönelik saldırı yapıldığı” gerekçesiyle yaptığı başvurularda CHP lideri maddi tazminat ödemeye mahkum etmişti.

AKP’li Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi: 19 yılda 54 sıra!

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna Gerilimi: Rus savaş gemileri Karadeniz’de tatbikatta, ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

Ukrayna sınırına 150 bin asker yığan Rusya, Karadeniz’de deniz ve hava kuvvetlerinin katılımı ile Kırım açıklarında büyük bir tatbikat başlattı. ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan ise istişarelerde bulunmak üzere ülkesine gidiyor. Rusya, Sullivan’a istişarelerde bulunması için ABD’ye dönmesini tavsiye etmişti.

BOLD – Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı asker sayısının 150 bine ulaştığını açıklarken Rus Ordusu Karadeniz’de Kırım açıklarında büyük bir askeri tatbikat başlattı. Tatbikata 20’den fazla gemi ve savaş uçakları katılıyor.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan ise Moskova ile ilişkileri yeni yönetimle doğrudan ele almak üzere Washington’a gideceğini açıkladı. Rusya, Sullivan’a istişarelerde bulunması için ABD’ye dönmesini tavsiye etmişti.

KIRIM AÇIKLARINDA BÜYÜK TATBİKAT

İngiltere’nin 2 savaş gemisi göndereceğini açıkladığı Karadeniz’de Rusya, 20’den fazla savaş gemisinin katıldığı bir askeri tatbikat başlattı.

Rus Interfax haber ajansının Karadeniz donanmasına dayandırdığı haberine göre, tatbikata 20’den fazla savaş gemisi katıldı. Tatbikatta ‘Su-25CM3’ savaş uçakları ile hava savunma sistemleri de yer alıyor.

Rusya, geçtiğimiz günlerde Hazar Filosu’ndaki çok sayıda savaş gemisini Karadeniz’e çekmişti. Ayrıca Akdeniz’deki bazı Rus savaş gemileri de son haftalarda Boğazlar üzerinden Karadeniz’e geçmişti.

ABD’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ İSTİŞARELER İÇİN WASHINGTON’A DÖNÜYOR

Bu arada ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Sullivan, Moskova ile ilişkileri yeni yönetimle doğrudan ele almak üzere Washington’a döneceğini açıkladı.

Büyükelçiliğin resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamada, Sullivan’ın “ABD ve Rusya’nın ikili ilişkilerinin mevcut durumunu Biden yönetimindeki yeni çalışma arkadaşlarımla Washington’da doğrudan görüşmenin önemli olduğu kanaatindeyim” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Büyükelçi, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında olası bir görüşmeden önce önümüzdeki haftalarda Moskova’ya döneceğini belirtti. Moskova ile Washington arasındaki iplerin giderek gerilmesinin ardından Kremlin, Sullivan’a Washington’a dönerek, Biden yönetimiyle istişarelerde bulunmasını tavsiye etmişti.

RUSYA’NIN KERÇ BOĞAZINI KAPATMASINA ABD’DEN TEPKİ

ABD yönetimi, Rusya’nın Azak Denizi’ne girişlerin yapıldığı Kerç Boğazı’nndan sivil ve askeri gemilerin girişini 31 Ekim’e kadar yasaklamasına tepki gösterdi.

Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesi ile birlikte Karadeniz’den Azak Denizi’ne geçişlerin yapıldığı Kerç Boğazı’nın denetimi tamamen Rusya’nın eline geçmişti. Azak Denizi’nde Rusya’nın yanı sıra Ukrayna’nın da limanları bulunuyor ve Azak Denizi Karadeniz’in bir parçası kabul ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna limanlarına ulaşımı da etkileyebilecek Karadeniz’i kısmen bloke etme kararını ‘sebepsiz yere gerginliği tırmandırma’ olarak nitelendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, gelişmenin Rusya’nın Kırım ve Ukrayna sınırındaki askeri varlığını 2014’ten bu yana en fazla artırdığı haberleri gelirken yaşanan bu gelişmenin ‘özellikle endişe verici olduğunu’ ifade etti.

AB: UKRAYNA SINIRINDA 150 BİN RUS ASKERİ VAR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, AB dışişleri bakanları toplantısına katılarak Rusya-Ukrayna geriliminde yaşanan son gelişmeleri anlattı

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları dün video konferans yoluyla bir araya geldi. Gündemde Rusya’nın Ukrayna sınırında ve Kırım’da askeri varlığını artırması vardı. Toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba da katılarak bölgedeki son durumu anlattı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell zirve sonrası yaptığı açıklamada Ukrayna sınırındaki Rus askeri sayısının ‘150 binden fazla’ olduğunu söyledi. Borrell bunun “Ukrayna sınırına bugüne kadar yapılan en büyük askeri sevkiyat” olduğunu ifade etti.

Borrell, “Rusya sınıra her türden askeri malzeme ve araç sevkiyatı gerçekleştiriyor. Mobil hastanelerden savaş teçhizatlarına çok ciddi bir hareketlilik görüyoruz. Bunun kaygı verici olduğu çok açık. Bu kadar fazla sayıda askeri bir yere topladığınızda bir kıvılcım çıkma olasılığı daha fazla olur.” dedi

Uzmanlara göre Rusya’nın şu an bölgeye yaptığı askeri yığınak, Moskova’nın Kırım’ı ilhak ettiği ve Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların başladığı 2014 yılındaki sevkiyatı dahi geçti. Ukrayna Ordusu’nun aktif asker sayısı 250 bin civarında bulunuyor.

AB’DEN UKRAYNA İLE ‘TAM DAYANIŞMA’ MESAJI

AB Dış POlitika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

AB, Rusya’nın Ukrayna ile tansiyonu arttırmasını ve anlaşmazlıkları körükleyici diğer bazı politikalarını sert bir biçimde eleştirmiş, birlik içinde yaptırım yönünde talepler dile getirilmişti. Borrell, dışişleri bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, durumun değişebileceğini ancak şu an bir yaptırım kararı çıkmadığını belirtti.

Borell, “AB dışişleri bakanlarının mesajı çok net. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam desteğimizi teyit ediyoruz.” dedi.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Bölgede bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Türkiye Ukrayna’ya göndermek için cihatçı mı topluyor?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0