Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

AKP’nin Millet İttifakı’nı bölme planı adım adım işliyor

Yapılan anketlerde oyları giderek azalan Cumhur İttifakı, ittifaka yeni parti arayışlarının yanı sıra rakip Millet İttifakı’nı bölme çalışmalarına hız verdi. CHP’nin oylarını bölecek birkaç parti birden kurulurken, Millet İttifakı üyesi Saadet Partisi ile temaslar hızlandı.

BOLD – AKP, Millet İttifakı’nı bölmeye yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasına yönelik görüşmeler arttı. Bu süreçte CHP’de istifalar ve yeni partilerin kurulması ise dikkat çekti.

CHP’YE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİN DOZU ARTTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerinin dozunu arttırdı. Geçen hafta yaptığı konuşmada CHP’de tek adam siyaseti işlediğini, CHP diye bir partinin olup olmadığının tartışmalı olduğunu öne süren Erdoğan, “Terazinin bir kefesinde HDP var, diğer kefesinde İyi Parti var. CHP’ye verilen vazife ise bu iki kefeyi dengede tutarak kurulan yarı gizli, yarı açık ittifakın bozulmasını engellemektir. Partisini bu duruma düşüren zat, kendisine karşı çıkan herkesi susturarak gerekirse kapı dışarı ederek diktatörlüğün de dik alasını sergilemektedir” dedi.

AKP’DEN İYİ PARTİ VE SAADET’E YEŞİL IŞIK

Bu süreçte AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Millet İttifakı içerisinde iki partiyi ayrı tarafa koyduklarını belirterek, “CHP ile HDP’yi ayrı tarafta, İyi Parti ile Saadet partisini ayrı tarafa koyuyoruz. Türkiye’nin yanında duran varsa konuşuruz” açıklaması yapması dikkat çekti.

SAADET’TEN CUMHUR’A ŞARTLI EVET

Cumhur İttifakı’na katılmalarına yönelik teklife Yüksek İstişâre Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk olumlu yanıt verdi. Bu teklife önce sıcak bakmayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, daha sonra ittifaka katılma ile ilgili konuşabileceklerini ancak bazı şartlarının olduğunu belirtti. Bu durum Cumhur İttifakı’ndan gelen davete sarı ışık yakılması olarak yorumlandı.

CHP BÖLÜNÜYOR MU?

İktidarın Millet İttifakı’nı bölmeye yönelik çalışmalarının hızlandığı bir dönemde CHP milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy, Özcan Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısı ile partiden istifa ettiler. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile parti politikalarını eleştiren vekillerin, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin yakında kuracağı partiye geçmeleri bekleniyor.

PARTİ KURAN SARIGÜL HIZLA TEŞKİLATLANIYOR

Eski CHP’li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yeni parti kuranlardan. 2020’nin son günlerinde Türkiye Değişim Partisi’nin kuran Sarıgül, CHP’yi hedef alan açıklamaları ile dikkat çekiyor. Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Sarıgül, pandemi sürecinde il il gezerek teşkilat ofislerini açıp, partililerle görüşmelerini sürdürüyor.

İŞİD’E ESİR DÜŞEN CHP’Lİ DE PARTİ KURDU

11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonulan ve ardından iki dönem CHP’den milletvekili seçilen Öztürk Yılmaz de geçen yıl parti kuran eski CHP’lilerden. “Türkçe ezan tartışmasıyla” gündeme gelen ve CHP lideri Kılıçdaroğlu için sert sözler sarf eden Öztürk, 2018’de CHP’den ihraç edildi. 30 Temmuz 2019’da yeni bir siyasi parti kuracağını duyuran Öztürk, 20 Temmuz 2020 tarihinde Yenilik Partisi’ni kurdu.

Devlet büyüklerine hakaret patlaması

Analiz

Erdoğan’ın dövizi düşürme planı: Dolara ek vergi, iş insanlarının yurtdışındaki hesapları, Katar’la swap

Merkez Bankası müdahalesiyle doları durduramayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan operasyonun ikinci aşamasına geçti. Katar ile swap anlaşması yapılarak para takası devreye sokulacak. Erdoğan’a yakın işadamlarının yurtdışı hesaplarındaki dolarlar Türkiye’ye getirilecek ve dövizin ateşi söndürülmeye çalışılacak. Ardından vatandaşın döviz alış satışlarındaki binde 2’lik vergi arttırılacak.

BOLD ANALİZ – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 milyar doların üzerinde döviz satmasına rağmen kurdaki yükseliş devam ediyor. Türk Lirası değer kaybediyor, dolara bağlı zamlara her geçen gün yenileri ekleniyor. AKP Hükumeti, 13,50 ile 13,85 lira arasında gidip gelen dolar kurunu 13 liranın altına indirmek için yeni hamleler yapacak.

KATAR İLE SWAP ANLAŞMASI

Her krizde olduğu gibi bu krizde de soluğu Katar’da alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar ile çok sayıda anlaşmaya imza atacaklarını açıkladı. En önemli anlaşma ise iki ülke Merkez Bankaları arasında yapılacak Swap anlaşmasıyla (Para takası) doların ateşinin söndürülmesi hedefleniyor. Katar ile yapılacak 10 milyar dolarlık anlaşmayla Merkez Bankası’nın elinin rahatlayacağı tahmin ediliyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dövize daha rahat müdahale edeceği aktarılıyor.

YURTDIŞINDAKİ DOLARLAR GETİRİLECEK

Ekonomist Devrim Zelyut’un Erdoğan’ın dolarda ‘6-7 Aralık Planı’ olarak anlattığı ikinci adım ise yurtdışındaki dolarların Türkiye’ye sokulması olacak. Zelyut söz konusu planın detaylarını şöyle anlattı: “Erdoğan’ın ziyareti ile hem Katar Emiri’nden hem de Türkiye’de milyarlarca dolar vurup dışarıya istifleyen o malum kesimden de (Hollanda basınında yazdığı üzere!) bir giriş başlatılacağını değerlendiriyorum. Ayın 10’u itibari ile kura basacaklar. Ancak bu baskı en fazla ay sonuna kadar dayanır sonrasında kurun yine kafayı kaldıracağını izleyeceğiz.”

DÖVİZE VERGİ

Doları düşürmek için yapılacak üçüncü operasyon ise Türkiye’deki bankalarda bulunan 235 milyar dolara yönelik olacak. Özel şirketlerin ve hane halkının yatırım için bankalarda tuttuğu döviz hesaplarına ciddi vergi oranları getirilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hem kamu hem özel bankalara bir dizi kural getiriyor. Alınan bilgiye göre dolar hesabı açma zorlaştırılacak. Ayrıca dolar hesaplarından hesap işletim ücretleri kesilecek. Dolar alım ve satımı arasındaki makas açılarak vatandaşların dolar alış satışı yapmasının yavaşlatılması hedefleniyor.

Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri ile 10 milyar dolarlık anlaşma imzalayan Erdoğan, 6-7 Aralık  tarihlerinde de Katar ile imzalar attı. Bütün bu tedbirlerin dolar ve Euro’daki artışı durdurup durdurmayacağı merak edilirken, Merkez Bankası’nın da 16 Aralık toplantısında faiz indirimi yapmadan pas geçeceği kaydediliyor.

Al Jazeera, Sedat Peker’in gözaltına alındığına ilişkin haberini geri çekti

Okumaya devam et

Analiz

Dolardan parayı vuran MHP’den kur yorumu: Tamamen psikolojik

TBMM Genel Kurul’da kur ataklarına ilişkin konuşma yapan MHP’li Akçay, dış ve uzantısı iç güçleri suçlayarak “Doların yükselmesi tamamen psikolojik algı operasyonları neticesinde oluşmuştur” dedi. Son genel seçimler öncesi aldığı 100 milyon TL’lik hazine yardımının önemli bir kısmını dövize yatıran MHP, bu işlemden yüzde 50 kar elde etmişti.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla indirilen faizler yüzünden zaten yüksek olan dolar kurunda patlama yaşandı. Türk Lirası’nda son günlerde hızlanan değer kaybı korkutuyor. 14 TL’ye merdiven dayayan doların nerede duracağını kimse tahmin edemiyor. Dolara endeksli tüketim ürünleri ise son 1 ayda yüzde 100’e varan oranlarda zamlandı.

Şirketler artan maliyetlerden olumsuz etkileniyor. Ekonomistlere göre dolar kurundaki yükseliş daha fazla enflasyon ve daha fazla işsizlik olarak vatandaşa geri dönüyor.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM’de Bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında son dönemde yaşadığı büyük değer kaybıyla ilgili ilginç bir konuşma yaptı.

DIŞ GÜÇLERİN UZANTISI İÇ GÜÇLER

Dolar kuru ve faiz üzerinden ekonominin değerlendirilemeyeceğini söyleyen Akçay, “Ekonominin battığını iddia etmek yalandır, kara propagandadır. Bazı odaklar döviz kurundaki ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan suni dalgalanmaları istismar etmektedirler, adeta zil takıp oynamaktadır. Zil takıp oynayanlar, dış güçlerin uzantısı iç güçlerdir. Bu odaklar kur faiz fiyatları genel düzeyindeki dengesizlikler üzerinden manipülasyon üreterek vatandaşlarımızı karamsarlığa umutsuzluğa ve sokakların kör karanlığına çekmeye çalışmaktadır” dedi.

Türk ekonomisinin dış kaynaklı saldırı altında olduğunu iddia eden Akçay, “Terörle mücadelemizin rövanşını kur üzerinden almaya çalışıyorlar. Faiz lobilerinin döviz operasyonları, sinsice faiz kulisi yapan IMF’ci odakların kaos yaratma hali boşunadır” ifadelerini kullandı.

İstihdamın artmaya devam ettiğini ileri süren Akçay, “Doların yükselmesi tamamen psikolojik algı operasyonları neticesinde oluşmuştur. Bize biçtiğiniz rolleri, hapsetmeye çalıştığınız blokları reddediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

MHP PARASINI DOLARDA DEĞERLENDİRİYOR

MHP’ye 2018 yılında seçim çalışmaları için 100 milyon TL’nin üzerinden hazine yardımı yapıldı. 2018 Genel Seçimleri öncesi fazla miting yapmayan MHP’nin parayı nerede kullandığı merak konusu oldu.

MHP’nin parayla dolar aldığı iddiaları ortaya atılırken, o dönem gazetecilerin sorusu üzerine Bahçeli, “Dövize yatırılan bazı banka mevduatlarımız da bulunmaktadır” dedi.

MHP 15 Ağustos 2018’de döviz mevduatlarını bozdurma kararı aldı. Hazine yardımı aldığında 4,73 olan dolar satıldığı gün 6,80 TL’den işlem görüyordu.

Siirt’teki bomba seçim habercisi mi?

Okumaya devam et

Analiz

19 yıldır gitmemek için her şeyi yaptılar! Bombalı araç başlangıç mı?

AKP’nin, ekonomideki olumsuz gelişmelerden sonra hızla erimeye başlamasının ardından Kılıçdaroğlu ve diğer muhalefet liderleri, yakın zamanda siyasi suikast endişelerini dile getirdi. Seçimin konuşulduğu bugünlerde 15 Temmuz gibi kanlı bir eylemin sahne konmasından endişe ediliyor. Siirt’teki amacı belirsiz bombalı araç olayı ise kafalardaki soru işaretlerini daha da arttırıyor.

BOLD – Türkiye’de 2002’den beri iktidarda olan AKP ilk ağır yenilgisini 17/25 Aralık Büyük Yolsuzluk operasyonları sonrası yapılan ilk genel seçimde aldı.

7 Haziran 2015 yılında yapılan seçimlerde AKP, çoğunluğu kaybedince koalisyon hükumetleri konuşulmaya başlandı. Kilit parti konumuna gelen MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’nin koalisyona yanaşmaması yüzünden yeniden seçim kararı alındı.

862 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Seçimlerin yapıldığı 1 Kasım tarihine kadar Türkiye resmen kana bulandı. Ceylanpınar’da 2 polis evlerinde esrarengiz bir şekilde öldürülmesinin ardından parti mitingleri dahil her yerde bombalar patlamaya başladı.

146 günlük dönemde yaşanan siyasi çalkantılar bir yana, çözüm süreci sonlandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırıları gerçekleşti. Sadece Suruç ve Ankara’daki IŞİD saldırılarında 136 kişi katledildi. Aynı süreçte 167 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Resmi açıklamalara göre, operasyonlarda 453 PKK’lı öldürüldü. Çatışmalarda 106 sivil can verdi. Bu dönemde iki bombalı saldırıda ölenlerle birlikte 242 sivil yaşamını yitirdi. İki seçim arasındaki dönemde hayatını kaybedenlerin sayısı 862’ye ulaştı.

AKP YENİDEN İKTİDAR

Kabus gibi beş ay yaşayan Türkiye, 1 Kasım 2015’te yeniden sandık başında gitti. AKP, yüzde 49,5 oy ve 317 milletvekili ile sandıktan tek başına iktidar olarak çıktı.

Gelecek Partisini kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu o günleri şöyle anlattı: “Terörle mücadelede defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi.

ADIM ADIM 15 TEMMUZ

AKP tarihinin en yüksek oy oranını alan Ahmet Davutoğlu’nun Saray darbesiyle görevden ayrılmasının ardından partinin kurucuları ve eski milletvekilinin Erdoğan’a yönelik eleştirileri de artmaya başladı.

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve bakanlık, milletvekilliği yapmış isimlerin art arda Hamamönü’nde çalışma ofisi tutmaya başlaması “Yeni bir siyasi hareket mi kuruluyor?” sorusunu akıllara getirdi.

Erdoğan’a karşı partide bir hareketlilik yaşanırken 15 Temmuz gerçekleşti.

15 TEMMUZ SONRASI

15 Temmuz sonrası siyasi hesapların tamamı yine değişti. Daha önce defalarca karşı olduğunu beyan eden Bahçeli’nin sürpriz bir şekilde Başkanlık teklifinin Meclis’e getirilmesini istedi. İki partinin oylarıyla Ocak 2017’de mecliste kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne 16 Nisan 2017’de gerçekleşen anayasa referandumunda yüzde 51,2’ye karşılık yüzde 48,8 ile halktan onay çıktı. Böylece Erdoğan 15 Temmuz sonrası ilk siyasi zaferini aldı.

MUHALEFETİN SİYASİ SUİKAST KAYGISI

Yakın zamanda muhalif liderler Erdoğan’ı işaret ederek, siyasi suikast duyumlarını kamuoyu ile paylaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın iktidardan gitmemek için her yolu deneyeceğini savunarak, “Siyasi cinayetler kaygım var” görüşünü dile getirdi. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da Sözcü gazetesinde yer alan röportajında “siyasi suikastler yapılacağı yönünde bizim da aldığımız duyumlar var” diye konuştu.

BOMBALI ARAÇ MUAMMASI

Erdoğan’ın Siirt ziyareti sırasında, iddiaya göre görevli polislerden birinin aracının altında bomba düzeneğine rastlandı. Uzmanlara göre, saldırı planı oldukça absürt.

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, siyaset arenası ısındıkça Tayyip Erdoğan ve MİT’in kirli planlarının devreye girdiğini söyledi. 1 Kasım seçimleri öncesi Ceylanpınar saldırısıyla başlayan kanlı olaylar ve sonrasında gelen AKP’nin seçim zaferini hatırlatan gazeteci Adem Yavuz Arslan Siirt’teki bombalı araç konusunda muhalefeti uyardı.

Siirt’teki bomba seçim habercisi mi?

 

Okumaya devam et

Popular

Shares