Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

AKP’nin Millet İttifakı’nı bölme planı adım adım işliyor

Yapılan anketlerde oyları giderek azalan Cumhur İttifakı, ittifaka yeni parti arayışlarının yanı sıra rakip Millet İttifakı’nı bölme çalışmalarına hız verdi. CHP’nin oylarını bölecek birkaç parti birden kurulurken, Millet İttifakı üyesi Saadet Partisi ile temaslar hızlandı.

BOLD – AKP, Millet İttifakı’nı bölmeye yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasına yönelik görüşmeler arttı. Bu süreçte CHP’de istifalar ve yeni partilerin kurulması ise dikkat çekti.

CHP’YE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİN DOZU ARTTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerinin dozunu arttırdı. Geçen hafta yaptığı konuşmada CHP’de tek adam siyaseti işlediğini, CHP diye bir partinin olup olmadığının tartışmalı olduğunu öne süren Erdoğan, “Terazinin bir kefesinde HDP var, diğer kefesinde İyi Parti var. CHP’ye verilen vazife ise bu iki kefeyi dengede tutarak kurulan yarı gizli, yarı açık ittifakın bozulmasını engellemektir. Partisini bu duruma düşüren zat, kendisine karşı çıkan herkesi susturarak gerekirse kapı dışarı ederek diktatörlüğün de dik alasını sergilemektedir” dedi.

AKP’DEN İYİ PARTİ VE SAADET’E YEŞİL IŞIK

Bu süreçte AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Millet İttifakı içerisinde iki partiyi ayrı tarafa koyduklarını belirterek, “CHP ile HDP’yi ayrı tarafta, İyi Parti ile Saadet partisini ayrı tarafa koyuyoruz. Türkiye’nin yanında duran varsa konuşuruz” açıklaması yapması dikkat çekti.

SAADET’TEN CUMHUR’A ŞARTLI EVET

Cumhur İttifakı’na katılmalarına yönelik teklife Yüksek İstişâre Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk olumlu yanıt verdi. Bu teklife önce sıcak bakmayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, daha sonra ittifaka katılma ile ilgili konuşabileceklerini ancak bazı şartlarının olduğunu belirtti. Bu durum Cumhur İttifakı’ndan gelen davete sarı ışık yakılması olarak yorumlandı.

CHP BÖLÜNÜYOR MU?

İktidarın Millet İttifakı’nı bölmeye yönelik çalışmalarının hızlandığı bir dönemde CHP milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy, Özcan Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısı ile partiden istifa ettiler. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile parti politikalarını eleştiren vekillerin, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin yakında kuracağı partiye geçmeleri bekleniyor.

PARTİ KURAN SARIGÜL HIZLA TEŞKİLATLANIYOR

Eski CHP’li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yeni parti kuranlardan. 2020’nin son günlerinde Türkiye Değişim Partisi’nin kuran Sarıgül, CHP’yi hedef alan açıklamaları ile dikkat çekiyor. Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Sarıgül, pandemi sürecinde il il gezerek teşkilat ofislerini açıp, partililerle görüşmelerini sürdürüyor.

İŞİD’E ESİR DÜŞEN CHP’Lİ DE PARTİ KURDU

11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonulan ve ardından iki dönem CHP’den milletvekili seçilen Öztürk Yılmaz de geçen yıl parti kuran eski CHP’lilerden. “Türkçe ezan tartışmasıyla” gündeme gelen ve CHP lideri Kılıçdaroğlu için sert sözler sarf eden Öztürk, 2018’de CHP’den ihraç edildi. 30 Temmuz 2019’da yeni bir siyasi parti kuracağını duyuran Öztürk, 20 Temmuz 2020 tarihinde Yenilik Partisi’ni kurdu.

Devlet büyüklerine hakaret patlaması

Analiz

Erdoğan selamı da kesti: CHP’ye kapatma davası mı geliyor?

CHP il ve ilçe binalarının siyasi eleştiri taşıyan afişler yüzünden özel harekat tarafından basılması, bildiri yayınlayan amirallerin CHP bağlantılarının araştırılması ve CHP lideri Kılıçdaroğlu dahil 8 CHP’linin fezlekelerinin bu olaylarla aynı zamanda Meclis’e getirilmesi ‘CHP’ye kapatma davası mı geliyor?’ sorularına neden oldu.

BOLD – Muhalefet liderleri AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferi istediğini ve yakın zamanda erken seçim olduğunu sık sık söylüyor. Erdoğan, erken seçim istese de anket sonuçları AKP’nin düşünün devam ettiğini gösteriyor. Son anketlere göre, düşüş eğilimindeki Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 44,7. Erdoğan’ın seçim yasasında bazı değişiklikler yaparak seçime gideceği konuşulsa da bu şartlarda seçime gitme ihtimali zor.

Erdoğan seçim 2023’te demesine rağmen seçim çalışmalarına başlayan ilk lider oldu. Ocak ayında, geçen seçimde Millet İttifakı içerisinde yer alan Saadet Partisini ziyaret eden Erdoğan, ziyaretin seçim ittifakıyla ilgili olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Erdoğan, Millet İttifakı içerisinde yer alan partileri sık sık ittifakı destekleyen HDP üzerinden sıkıştırdı. Özellikle milliyetçi tabana sahip İyi Parti üzerinde yapılan sıkıştırmalar Meral Akşener’in tutumuyla boşa çıktı. Ataklarından sonuç alamayan Erdoğan’ın son hamlesi HDP’ye kapatma davası oldu.

PARTİ BİNALARINA ÖZEL HAREKAT BASKINLARI

Anayasa Mahkemesinden dönen dosya sonrası Erdoğan rotasını bu sefer CHP’ye çevirdi. Bir süredir CHP’nin il ve ilçe binaları basit bir siyasi eleştiri yüzünden özel harekat polislerince basılıyor. Parti binasını basan polisler ‘128 milyar dolar nerede’ yazılı afişleri topluyor

AMİRALLERİN CHP BAĞLANTISI

104 amiral bildirisini darbe girişimi olarak niteleyen Erdoğan, olayı CHP ile ilişkilendirmek için çok uğraştı. Amiraller ve yakınlarının CHP bağlantıları Erdoğan’ın talimatıyla araştırıldı ve sonuç Hürriyet’te yayınlandı.

FEZLEKELER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 8 CHP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler Meclis’e sunuldu. Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri hakkındaki fezlekelerin ‘siyasi ayak’ tartışmaları konusunda hazırladıkları broşürlerle ilgili olduğu öğrenildi.

SELAMSIZ CENAZE

AKP ve CHP arasında gerginlik liderlerin görüşmelerine de yansıyor. Eski Başbakan Yıldırım Akbulut için bugün düzenlenen cenaze töreninde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na selam vermedi.

CHP’ye yönelik art arda gelen Erdoğan hamleleri yeni bir kapatma davası mı geliyor? sorusuna neden oldu. Erdoğan’ın CHP’nin kapatılmasını isteyip istemediği bilinmez ama CHP’nin olası bir davada alacağı hazine yardımı kesintisi bile Erdoğan’ın seçimlerde elini güçlendirebilir.

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

Okumaya devam et

Analiz

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

CHP’nin peşini bırakmadığı, belediyelerin polisle köşe kapmaca oynadığı ‘128 milyar dolar nerede’ afişleri iktidarın başını oldukça ağrıtıyor. Afiş baskınlarıyla dünya gündemine de giren kayıp rezerv konusunda AKP’den gelen açıklamalar inandırıcı değil. Bir türlü izah edilemeyen ‘128 milyar dolar nerede’ artık internette bir oyunun adı oldu.

BOLD – Muhalefet, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde buhar olan Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin peşini bırakmıyor. Özellikle CHP’li belediyeler hazırladıkları bilbordlar ve afişlerle şehirleri ‘128 milyar dolar nerede’ sorusuyla donatıyor. Belediyelerle valilikler arasında afiş savaşları yaşanıyor. Bugün Mahmut Tanal ‘128 milyar dolar nerede’ yazılı bir afişi Meclis’e astı. CHP ve muhalefet kayıp rezerv konusunu kitlesel bir dalgaya dönüştürmeye kararlı.

DÜNYANIN DA GÜNDEMİNDE

‘128 milyar dolar nerede’ sorusu dünyanın da gündemine geldi. ABD merkezli finans ajansı Bloomberg abonelerine, ‘Türk polisi 128 milyar dolar afişlerini indirdi’ başlıklı bir haber servis etti. Haberin içeriğinde CHP binalarına asılan afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği belirtildi.

İKTİDARDAN ŞÜPHELİ AÇIKLAMALAR

Kayıp rezervden oldukça başı ağrıyan Erdoğan ve partisi AKP bu soruya birkaç kez cevap vermeye çalıştı. Erdoğan’ın önce “pandemide harcadık” sonra da “harcamadık orada duruyor” açıklamaları şüpheleri daha da artırdı.

Son olarak AKP’li Nurettin Canikli 128 milyar doların 75 milyarının vatandaşın bankalardaki döviz hesaplarında, 36 milyarının da yastık altında olduğunu söyledi. Canikli’nin kayıp rezerv için vatandaşı adres göstermesi ekonomistlerin tepkisini çekti.

128 MİLYAR NEREDE OYUN OLDU

Bir türlü izah edilemeyen 128 milyar dolar internette oyuna dönüştürüldü. ‘128milyardolar.net’ adlı bir oyun sitesinde, ayçiçek yağından havalimanına kadar farklı harcamalar üzerinden 128 milyar dolar sıfırlanmaya çalışılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gündeme getirdiği “128 milyar nerede?” sorusu, bir internet sitesine de ilham verdi. ‘128milyardolar.net’ adlı internet sitesinde, ekmekten cep telefonuna, koronavirüs aşısından hamburgere, ayçiçek yağından havalimanına kadar pek çok nesne kullanılarak 128 milyar dolar sıfırlanmaya çalışılıyor.

Sitede “Merkez Bankası rezervleri gibi tüm hakları saklıdır” notu da yer alıyor.

Vatandaş 3 günde 2,1 milyar dolar aldı

Okumaya devam et

Analiz

Altın ve gümüşte fırtına başlıyor

Yatırımcısının aylardır beklediği altın ve gümüşteki hareketlilik başladı. Altının ons fiyatı aylar sonra 1.765 dolara ulaştı. Altının gram fiyatı ise 460 lira sınırında.

BOLD ANALİZ – Yastık altında ve bankada altını bulunan vatandaşların merakla beklediği ‘sarı metal fırtınası’ esmeye başladı. Uluslar arası piyasalarda altındaki değer artışı yüzde 1,67’yi geçti. Aylardır 1.750 doları geçemeyen altının ons fiyatı 1.765 dolara ulaştı.

ALTININ HEDEFİ 2 BİN 200 DOLAR

Uzmanlar, altındaki artışın 1.780 doları aşması halinde bir hafta içinde 1.800 doları ardından da 1.900 doları deneyeceğini tahmin ediyor. Analistler, geçen yıl 2 bin 20 doları geçen altının bu sene 2 bin 200 dolara kadar yükseleceğini belirtiyor.

ÇEYREK 770 LİRA OLDU

Altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak Türkiye’de gram altın 460 liraya yükseldi. Kuyumcularda çeyrek altın en düşük 770 liraya yükselirken 790 liraya kadar alıcı buluyor. Yarım altın ise 1.540 liraya yükseldi.

Gümüşün gramı ise 7 lira sınırına ulaştı.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0